'fymwtt ',ütvó%" en MbwtUüiïéXüb X)00f "Icutitbercit. Buitenland. Binnenland. Mo 1808. Woensdag 9 April 1913. 22e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bii vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Ad verten tiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Wit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever 0. DIELEMAN te Rreskeug. De groote mogendheden die zich tot Montenegro wendden met den eisch dat het beleg van Skoetari zal wor den gestaakt, het toekomstig gebied zal worden ontruimd en waarborgen zouden worden gegeven voor de chris tenen en Mobamedonen in de streken die aan Montenegro zullen komen, hebben nul op het rekest gehad. Op alle punten zijn de eischen door de Montenegrinnscbe regeering afge wezen. Die weigering is nu beantwoord met een vlootbetooging bestaande uit di verse oorlogschepen van de groote mo- gsndheden. Ook Rusland doet er aan nee onder voorbehoud dat er geen krijgsbedrijf mee gepaard zal gaan of op volgen zal. Uit deze voorwaarde blijkt reeds dat het vlootvertoon meer schijn dan werkelijkheid is. Trouwens, een vlont- beweging tegenover een staat zonder handel en zonder schepen is op zich zelf reeds weinig beteekenend. De vloot ligt nu voor de haven van Nieuw Antiwari, een plaatsje van 20 huizon, terwijl het eigenlijke stedeke Antiwari een 1100 inwoneis telt. Intnsschen gaat Montenegro kalm zijn gang met het beleg van Skoeta ri, waarvan koniDg Nikita moet heb ben gezegd dat hij en zijn volk het land willon behouden, dat zij gedu rende deze oorlog hebben veroverd. Wjj willen Skoetari nemen, dat de sleutel tot dat land is on wij willen het behouden. De val van Skoetari is een kwestie van een paar dagen, veel langer is het niet meer te hou den. Het doet mij leed, de stad te moeten bombardeeren, maar ik kan dat met den besten wil van de we reld niet vermijden. Skoetari zal mijn hoofdstad wor den. "Wij zullen dadelijk aan het werk tijgen en Skoetari door wegen eo spoorlijnen met de andere steden verbinden. Keizer Wilhelm heeft duchtig over hoop gelegen met een zijner pachters. De keizer was namelijk ontevreden °ver Sohst, den pachter van de boer derij Rehberg, vermoedelijk omdat de rentmeester van Cadinon hem had in geblazen dat het gedoente onder be stuur van een anderen pachter, die het vak beter verstond, veel meer zou hunnen opleveren. Voor het landgoed Cadinen, dat aan den keizer is gekomen als legaat van een vurig vaderlander, heeft hij een bijzonder zwak. Er zijn in Pruisen kasteel&u en landgoederen, die sedert eeuw» aan de kroon behooren en waar de Kei ler nooit een voet zet, maar aan Ca dinen besteedt hij al zijn zorg en aan dacht. Hij heeft er een aardewerk fabriek opgericht en tot bloei gebracht, die het leem uit de buurt verwerkt, velden en akkers laat ontginnen, en laatst in een kring van agrairiërs heeft hij hoog opgegeven van de won- derrogge, die hij er voortbracht. In diezelfde bijeenkomst had hü zich smalend uitgelaten over z\jn pachter, die niet deugde en dion hjj daarom zou ontzetten. Het geding daartoe was reeds aangespannen. Het geval wilde echter, dat pachter Sohst,zich voor het gerecht beriep op de overeenkomst waarbij de boerderij nog voor een aantal jaren aan hem verhuurd was, en dat de rechters op grond daarvan tot driemaal toe daar om den keizer zijn eisch tot ontzet ting van Sohst moesten ontzeggen. De boeren en landheeren in de streek hadden middelerwijl rondweg voor Sohst partij gekozeD. Zij acht ten hem in zijn eer en goeden naam aangetast en gaven in een schriftelijk protest te verstaan, dat slechte raads lieden den keizer averechts hadden ingelicht. Zij kenden Sohst sedert heel lang niet alleen als een door en door fatsoenlijk man, maar ook als een bekwaam landhuishoudkundige. De waarheid was nu op weg, en het gerucht wil, dat de kroonprins het verdere gedaan heeft, om don keizer juist voor.te lichten. Bij de schikking, die nu getroffen is, heeft de Keizer dan ook vrijwel zijn ongelijk erkend. Sohst ontruimt op 9 dezer de boederij, maar krijgt voor het verbreken van de .verbinte nis een schadeloosstelling van 120,000 mk. Bovendien is hem de orde van de Pruisische Kroon 4de klas verleend en heeft hij een brief uit hot keizer lijke kabinet ontvangen, waarin ver moedelijk het onrecht, dat hom was aangedaan, met vriendelijke woorden is goedgemaakt. Dat men algemeen het gevoel had, dat Sohst onbillijk behandeld was, blijkt wel uit de levendige voldoening die zelfs trouwe koningsgezinde bla den naar aanleiding van deze regeling van het geschil uitspreken. Als een opzienbarende gebeurtenis die aan echte spionnage deel denken, verspreidde zich de tijding der lan ding van een Duitsche luchtballon op Prensch grondgebied, en nog wel op het excercitieveld te Luneville, waar juist een brigade cavallerie eene oefe ning hield. De Fransche cavalleristen omsingel den onmiddellijk de Duitsche lucht- vaarders, die gefouilleerd zijn, onder vraagd werden en de volgende op heldering gaven Donderdagmorgen om zes uur heb ben wij Frederikshaven verlaten om een grooten tocht te ondernemen. Wy wilden over Baden-Baden naar Metz vliegen. Dadelijk na het opstij gen bereikten wij een groote hoogte en dreven 2000 meter boven den grond voort. Wij bevonden ons boven het Schwarzwald toen het heldere weer plotseling omsloeg en een dichte-ne vel ons belette ons voldoende te ori- enteeren. Wij daalden daarom. Wel voelden wij dat wij naar het Westen afdreven, maar al dalende zouden wij dan kunnen vaststellen, waar wij ons ongeveer bevonden. Plotseling be merkten wij, dat wij op Fransch grond gebied waren. Op ongeveer 400 k 500 meter hoogte zochten wij naar een geschikte plaats voor de landing, daar wij het correct vonden, om, nu wij ons eenmaal op Franschen bodem bevonden, te laDden, ton einde geen verwikkelingen te veroorzaken en te toonen, dat er geon kwestie van spi onnage was. Ais de beste landings plaats viel ons het manoeuvre veld op. Wij daalden en landden zonder on gevallen. De regeering heeft onmiddelijk oen onderzoek gelast naar de landing van het Duitsche luchtschip te Lunéville. Dit onderzoek, geleid door den mili tairen bevelhebber, den inspecteur van den millitairen luchtvaartdienst on den onderperfect van Lunéville, heeft uitgemaakt dat de ballon eon particuliere zaak aangaat en toebe hoort aan de Zeppelin-maatschappij. De officieren die aan boord waren, vormden de commissie om de over neming ton behoove van den Staat te beoordeelen. De ballon is geland, toen men bemerkte boven een groote Fransche garnizoensplaats te zjjn. Men was volkomen den koers kwijt ge raakt. De kapitein, de voorzitter van die commissie, gaf zijneerewoord dat noch hij, noch een van zijn reisge- nooten eenige militaire waarneming hadden gedaan. Onder die omstandigheden werd de ballon natuurlijk zoo spoedig mogelijk ia de gelegenhoid gesteld te vertrek ken, betgeen Vrijdagnamiddag plaats kon vinden. Om één uur was zij al uit het ge zicht verdweden. De Duitsche bladen zijn met de inderdaad zeer hoffelijke wjjze waarop de Fransche autoritei ten de Duitsche luchtschippers te Lunéville ontvangen hebben, zeer in genomen. In politieke kringen te Ber lijn acht men de door de Fransche overheid en de bevolking van Luné ville aangenomen houding onberispe lijk en men is er, naar uit Berlijn aan de Temps geseind wordt, ver heugd over. Keizer Wilhelm, die te Homburg vertoeft, is nog Donderdag avond over het gebeurde ingelicht. Toen het in Duitscbland nog niet bekend was, hoe de landing der Zep pelin in Frankrijk opgenomen zou worden, schreef een der persorganen een beroep doende op de ridderlijk heid der Franschen, o.m.Uit een oogpunt van het recht beschouwd, staat het geval er voor ons (Duit- schers) zoo ongunstig voor als maar mogelijk is. We moeten wel aanvaar den, wat de edelmoedigheid van de Franschen, meer of minder ridderlijk beslissen zal. Zij waren voorheen wel willend jegens den vlieger Engelhardt. Misschien is het te veel gevraagd, om het ook te zyn nu ze pas een geheele Zeppelin gepakt hebben. Het zouden geen Franschen zijn, zoo ze niet uit deze gebeurtenis baalden, wat er uit te halen was. Zoo zij het niet doen, zal hun houding eenvou dig grandioos zijn en wij zullen onzen hoed afnemen. De Duitsche pers prijst dan ook eenstemmig het optreden der Fran schen tegenover het gestrande lucht schip ten zeerste. Op voorbeeldige, ridderlijke wijze heeft de Fransche re geering dit incident uit den weg ge ruimd. De Koln. zegt dat het optre den van de Franschen tegenover dit voorval door het geheele volk met in stemming begroet zal worden Men weet, dat grensbevolkingen, bij dergelijke gebeurtenissen gemak kelijker in opwinding geraken, een opwinding, die aan de Fransche oos telijke grens thans, ingevolge de om standigheden waarin Europa verkeert, nog verhoogd is Toch is het de Fransche overheid mogeljjk geweest, niet slechts het Duitsche luchtschip en zijn bemanning voor een onvrien delijke bejegening te behoeden, maar ook de Fransche officieren hebben met de Duitsche tijdens hun vertoef op Franschen bodem op ridderlijke en kamoraadschappelijke wijze ver keerd. De voorname handelwijze der Franschen door het Duitsche volk zal ten volle gewaardeerd worden. Verleden week heeft te Antwerpen een brutale diefstal plaats gehad. De looper der Centrale Antwerpsche Bank moest dertien pakken effecten naar het postkantoor brengen. Hij legde ze voor het loket, toen een heer hem een effect toonde en vroeg welke de prijs er van was. De banklooper gaf hem op welwil lende wijze de noodige inlichtingen, en ondertusschen stalen twee medeplich tigen een der pakken. Toen de looper den diefstal ontdek te, war„n de drie kerels reeds ver dwenen. Het pak bevatte 20 effecten hebbende een waarde van ƒ6000. De hoofdcommissaris vau politie te 's Gravenhage maakt bekend dat we derom door verschillende ingezetenen aangeteekende brieven uit Hamburg zijn ontvangen van zekeren Carl Kö- nig, zich noemende door den Staat geconcessionneerd hoofdcollecteur der Hamburgsche Staatsloterij waarbij hun ongevraagd werden toegezonden behal ve een circulaire, '/4 original lot (een z.ggeluksnummer) tot den prijs van 30, een ingevulde postwissel tot dit bedrag in een gefrankeerde enve loppe om eventueel het lot terug te zenden, indien het niet wordt geac cepteerd. Te verwachten is, zooals reeds vroe ger plaats had, dat zij, die verzuim den het lot terug te zenden of het

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1