luttvos- cit Mbu ëêféltjït Buitenland. Binnenland. No 1807. Zaterdag- 5 April I9B3. 22e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT •fymm Abonnement per 3 maanden 0.50, franco par post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1-5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEINAIV te Bresisens. Achteraf, nu buitenlandsche corres pondenten te Adrianopel toegelaten zfln, schijnt het, dat de Turksche be velhebber zich niet heeft overgegeven maar door de Serviërs in zijn hoofd kwartier met twee generaals en 72 officieren gevangen genomen is. Daar bleef hij op zijn verlangen den heelen dag van den 26sten Maart. Den volgenden dag werden hij en de twee generaals aan den Bulgaar- sehen bevelhebber uitgeleverd. Het beleg van Adrianopel was voor de belegeraars een onafgebroken lij densgeschiedenis. Het ergste was het (gedurende de bittere koude van Ja nuari en Februari. De sneeuw lag {voet hoog, schildwachten stierven ep hun post. In de schansen kregen da manschappen gewonde voeten en heenen door het ijs, dat iederen mor gen onder de voeten brak. Zjj slie pen in modder en water, slechts door zeildoek bedekt, dat de wiod vaak wegwoei. Op sommige dagen vroren de soldaten bij dozijnen dood op de aneeuwvlakte. Geen twintig mijl in den omtrek was aan hout te komen. Trouwens, vuren mochten er niet worden aangelegd, om de positie niet aan den vijand te verraden. Maandag 24 Maart begon de alge- meene aanval. Dinsdagochtend om 3 uur marcheerde de heele Donaudivisie tot op 300 meter van de Turksche stellingen op. Na een korte rust kro pen de troepon tot op 100 meter van de Turksche linie en bleven daar on geveer 2 uur zonder dat de vijand hen bemerkte. Gedurende al dien tijd onderhielden 550 Turksche en 400 Servische en Bulgaarsche kanonnen een helsch vuur. Om half vijf ontdekten de Turken de Serviërs en namen hen onmiddel lijk met machinegeweren onder ver schrikkelijk vuur. De troepen begon nen zich terstond in te graven en le llen groote verliezen, het vierde batal jon van het 9e regiment verloor 30 procent. Het Turksche vuur was echter niet juist gemikt, verscheide ne granaten barstten voor en ach ter de Servische linie. Ten slotte veroorzaakte het vree wijk artilleriegevecht zulk een damp, ®t men op geen drie meter afstand *at zien kon. De troepen moesten uur in hun loopgraven blijven lig gen. Tegen 10 uur in den morgen hok de damp op, en Ristits, de be 'elhebber, riep de officieren van het regiment bijeen en las het bevel °t den storm voor. Juist op dat oogenblik trof hem een kogel. Hij V1®1 tonder een kreet te slaken dood jour. Kapitein Pavlotits nam het wel over. Om 11 uur bestormde de Donau- mTnie onder bescherming van de ar- "lerie de eerste Turksche schansen n namen er 82 officieren en 800 man Slangen, Verder voorwaarts konden ze niet, want zij waren bloot gesteld aan het vuur van drie Turksche for ten en moesten verschanst blijven. Het vierde bataljon dat het zwaarst geleden had, werd in reserve gezon den. Om 7 uur 's avonds kwamen ver sterkingen en de Donaudivisie mar cheerde tegen. Papas Tepe op, dat als de sterkste stolling werd beschouwd. Onder bedekking van de duisternis de Serviërs drie stormaanvallen. De eerste had plaats des morgens om half drie. De aanvallers leden vree- selijke verliezen. Na een korte rust kwam de tweede en derde aanval. De Serviërs klauterden tegen het vuur van 24 Turksche machinegeweren op de stellingen. Papas Tepe werd 's ochtends om zes uur genomen en daar de Timok- divisie des nachts al de Turksche schanschen hadden genomen, trokken de Turken op de Maritsa terug. Daar echter de artillerie van de Donaudi visie de brug over de Arda hadden vernield, gaven de Turken, ten getale van 3000 man en 116 officieren, zich vóór den Zuidelijken toegang tot Adrianopel aan de Serviërs over. Slechts met de uiterste inspannig had de Timokdiviesie het fort Tepele kunnen nemen. Het 13de regiment Serviërs moest met het 52ste regi ment Bulgaren die vesting tot eiken prijs veroveren. Toen zjj tot op 300 meter gena derd waren, werden ze met een helsch vuur ontvangen. Mijnen ontploften en er sneuvelden zooveel man, dat de Bulgaren terugtrokken. De Serviërs bleven in hun stelling alleen. Des nachts trokken zij opnieuw voorwaarts en zonden een boodschap aan de Bul garen om hetzelfde te doen, maar er werd geantwoord dat het Bulgaarsche regiment te zware verliezen had ge leden om nog te kunnen opmarchee- ren. Opnieuw ging een boodschap naar de Bulgaren en de Serviërs slopen voorwaarts Er werd last gegeven niet te spreken of te hoesten Een afdee- ling handbomwerpers ging vooruit. De bataljonscommandant 15 pas en de officieren 10 pas voor de troepen uit, zoo kroop men als katten, onder bedekking van de duisternis, op de Turksche stellingen af. De Turken ontdekten hen, maar te laat. De bommenwerpers bestormden de Turksche schansen en anderen volgden hen. Vrijdag kwam er bericht uit Finss aan den bergspoorweg naar Bergen in Noorwegen, dat twee Engelschen op een ski-, als 't ware lange schaat- sen-tocht verdwenen waren. Ze wa ren met drie andere Engelschen en een Noor op weg gegaan. Onderweg verdeelde zich het gezelschap, waar van een gedeelte bleef wachten op een achterblijver, terwijl de twee En gelschen, die nu zoek zijn, hun tocht voortzett'en. De overige leden van het gezelschap kwamen 's nachts om drie uur in uitgeputten toestand te Finse aan. Den volgenden morgen toog men er onmiddellijk op uit om de twee vermiste Engelschen op te sporen omstreeks 25 man, ervaren skiloopers, namen aan den tocht deel, onder lei ding van een bekenden gids. Ofschoon men den geheelen dag onafgebroken het terrein onderzocht, vond men geen spoor van de verdwenenen. Tot overmaat van ramp werden's avonds drie man van de uitgezonden hulp expeditie vermist. Het laatste wat men van hen had gehoord,, was dat zij Vrijdagmiddag nog een ander ge deelte van het terrein wilden onder zoeken. Een van hen was een erva ren jager, die het terrein goed ken de, zoodat men niet kan onderstel len, dat zij verdwaald zijn geraakt men vreest daarom, dat veeleer een lawine hen overvallen heeft, of dat zij in een spleet zijn terecht geko men. Ofschoon het stormachtig was, trok ken er Zaterdag weder een aantal mannen op uit om huu verloren mak kers op te zoekesden heelen dag hebben zij hun onderzoek voortgezet zonder iets te vinden. Op Jökulen was het zoo donker en mistig, dat men zich niet zonder gebruik van een kompas kon voortbewegen, hetgeen niet weinig het onderzoek vertraagde. Een afdeeling van de garde, sterk 25 man, is nu eergisterennacht uit Kristiana naar de plaats des onheils vertrokken, om nog te beproeven wat mogelijk is. Bij hen voegen zich nog 20 man uit het gebergte, die met het terrein vertrouwd zijn. Ze hebben eenige speurhonden mede genomen, hetgeen het onderzoek kan vergemakkelijken, waDneor ze bijge val onder de sneeuw mochten bedol ven liggen. De expeditie heeft zich van verschillende hulpmiddelen voor zien om het onderzoek eenige dagen te kunnen voortzetten. Heeft men na verloop daarvan niets gevonden, dan is het buiten twijfel, dat zoowel de beide Engelschen als de drie Noren omgekomen zijn. De eigenaars van bioscopen te Ber lijn kregen Zaterdag van overheids wege aanzegging, dat de nieuwe be lastingen op hun inrichtingen van af dien dag van kracht zou wordeD. Zij hebben vergeefs aangevoerd, dat zij nog met hun voorraad oude biljetten zaten en eerst nieuwe moesten laten drukken, waarop met de nieuwe be lasting rekening werd gehouden, de ambtenaren bleven bij wat zjj gezegd hebben, hoewel zij zeiven niet wisten aan te geven, hoe de bioscoop-hou ders zich uit de moeilijkheid moesten redden. Yoorloopig heeft de invoering van de nieuwe belasting ten gevolge ge had dat 150 bioscoophouders hun in richtingen hebben gesloten omdat zij door de verhooging geen kans zien een redelijke winst te maken. In het Zuiden en het Zuidwes ten van Frankrijk is het de laatste dagen bar slecht weer geweest. In het departement Losére is de post koets, die dienst doet tusschen Bley- mard en Bagnols-les-Bains, door den storm tweemaal omvergeworpen, waarbij een reiziger ernstig gewond is. Na den storm volgden stortregens, waardoor tal van rivieren en beken buiten hare oevers traden en na den regen is er dichte sneeuwval geko men de sneeuw lag een halven meter hoag. In het departement Charente is een spoorburg door het water meege sleurd. Uit Limoges, Périgueux en Toulon, komen eveneens berichten omtrent noodweer te Périgueux staan geheele stadswijken onder water, in de straten vaart men met roeibooten. Twee Duitschers kwamen zich op een der politiebureaux te Amsterdam beklagen dat ze door een paar vrou wen afgezet waren. De zaak werd in den breede onderzocht en nu bleek dat de vrouwen van de heeren twee biljetten van 20 dollars hadden ont vangen, waarvan haar ieder slechts 20 gulden toekwam. De vrouwen werden op het bureau gedwongen dertig gulden van ieder biljet terug te geven aan de Duitsche heeren, die dit zaakje daarmede opge helderd achtende, wilden daarop ver trekken. De inspecteur echter, die dit schijn baar onbeduidend zaakje in orde had gebracht, wilde van de beide mannen toch wel eens weten, wat zij voor snuiters waren, en vroeg naar hun papieren. Een van dit tweetal had er geen. Dit achtte hij verdacht, de man werd gefouilleerd en men bevond op hem een partijtje juweelen. Hoe hij daaraan kwam word hem ge vraagd. O, die waren van zijn met gezel en deze, die wel papieren had, bevestigde dit. Doch politieambtenaren zijn in den regel niet heel lichtgeloovig en de inspecteur meende huiszoeking bij den man zonder papier te kunnen doen. Op zijn kamer kwam daarbij heel wat voor den dag aan kostbaarheden en briefjes der bank van leening. De laatste werden ingewisseld en zoo kwam de politie in het bezit van een aardige hoeveelheid diamanten en ju weelen. Men nam er op het politie bureau kiekjes van en fotografeerde ook de beide mannen, en de opna men werden naar de verschillende hoofdsteden gezonden. Er kwam eerst geenerlei bescheid op, en reeds was besloten de beide Duitschers over de grenzen te zet ten ze waren zelfs reeds te Heerlen, meldt het aN. v. N". toen opeens

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1