fymm mx y lutwZ" en AiM'ertcitficlHab fp&êfëlijft io.-3huinbcrcii. Buitenland. lel BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1806. Woensdag 2 April 1913. 22e Jaargang. Ad verten tiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad versehynt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELNMiiV te Breskens. Met een enkel woord hebben we melding gemaakt van een der meest belangrijke feiten uit den Balkan-oor log, de val van Adrianopel. Be ves ting viel nadat een deel van het Bul- gaarsche leger, ondanks aanmerkelijke verliezen, den 26sten Maart om 10 "I uur 's morgens alle forten van den oosetlijken sector had vermeesterd. Db troepen rukten de stad met ont plooide vaandels binnen. Op dat oo- genblik waren de rest van het Bul- gaarsche leger en de Servische hulp troepen nog een heel eind van den vestinggordel op de andere sectoren verwijderd. Na den val van het oostelijke front, verzocht Sjukri pasja de belegeraars Jer andere sectoren het vuur te sta- ken, daar de vesting zich overgaf, wegens de onmogelijkheid van ver deren tegenstand. Do Turken ont ruimden daarop de forten der ande re sectoren en gaven zich over. De troepen die den oostelijken sec tor vermeesterden, bestonden uit twee regimenten van het Bulgaarsche le ger met de geheele veldartillerie. Zij alleen hebben aan dezen stormloop deelgenomen. De Turken hebben voor de overga ve de opslag van graan in brand ge stoken. TJit een ontdekte opslagplaats van meel is meel aan de arme be volking uitgedeeld. Verscheidene Turken hebben, vóór zij zich overgaven, hunne geweren kapot geslagen. Tal van kanonnen lijn beschadigd, de opslagplaatsen van munitie zijn opgeblazen en de paarden doodgeschoten. Op bevel van den verdediger der stad i3 het toestel voor draadlooze to tografie vernield. De Bulgaarsche en een deel der Ser vische troepen zijn in de stad gekar- aerneerd. Toch gaven de voorstanders onder de Turken van een beslissenden slag togen de Bulgaren den moed niet op (t begonnen een voor eenigen tijd 'oorgenomen langzame voorwaartsche beging van uit de linie Tsjataldzja. Nu is het, tengevolge van den te- genaanval der Bulgaren, tot gevech- too gekomen die voor de Turken on- gastig zijn afgeloopen en hun zware Wezen hebben gekost. De dagelijks aankomende transporten met ge iden bewjjzen dit. Tsjataldzja is Wr in handen der Bulgaren en over 'geheele front hebben de Turken toeten wijken. He verwachting om een gunstiger Whaal van de voorwaarden tot den 'rede wordt door de gebeurtenissen der laatste dagen versterkt. hoopt dat, als de vrede is ge- Wen, Turkije zich in een veilige po- p u!za^ bevinden, die het de moge- 'Jkheid zal bieden, zijn bezit in Klein- te bevestigen, het land te (Jpt- "'kkelen en orde en een goede re geering te scheppen. Als Turkije zich die taak stelt, dan zal het daarbij op den steun en den goeden wil van alle mogendheden kunnen rekenen. Wannoor het echter eenig succes bij de behartiging van die taak zal hebben, is het noodzakelijk, dat het land bij de vredesvoorwaarden geen flnancieele lasten worden opgelegd, die het onmogelijk mak''ii dat het zich op die taak toelegt, om zijn po sitie te verstei ken en zich te ont wikkeien, en in Klein-Azië en het andere gebied, dat bij het rijk blijft, orde te vestigen. Een worsteling van Turkije met bankroet ligt niet in het belang der mogendheden, in het bij zonder niet van die mogendheden, die belangen in Klein-Azië hebben. Die zijn zich bewust, dat, als de vredes voorwaarden Turkije flnancieele las ten opleggen, dat land in een toe stand komt, die niet alleen in strijd is met het belang vau Turkije, maar ook van die mogendheden, welke wen- schen dat Turkije, welke ook de uit slag van den oorlog is, onder alle om standigheden in staat moet zijn, op nieuw tot bloei te komen, als de oor log voorbij is. Het antwoord van de Balkanstaten zou dus hierop neerkomen, dat zjj het voorstel van de mogendheden aanvaarden behalve op die punten, die de mogendheden zalve als de voor naamste van hun voorstel hebben bestempeld. Tevens komt er nog een soort dreigement bij, dat de Bulgaren de linie van Tsjataldzja zullen aan vallen. Het voor Adrianopel vrijgeworden leger zou nu met 200 kanonnen naar Tsjataldzja gezonden worden en Kon- stantinopel binnentrekken. Het Bul gaarsche leger eischt dat, ook al mag Bulgarije Konstantinopel niet behou den Het zou die stad bij den vrede aan Turkije kunnen teruggeven. Voor Adrianopel stonden volgens den aanvoerder 150,000 man waaron der 24,000 Serviërs met 70 belege ringskanonnen en 120 veldkanonen. De Bulgaarsche verliezen bij de be storming schatte hij op 15,000 man. De Turksehe pers beschouwt den val van Adrianopel als een nationale ramp, die echter niet moet ontmoe digen, maar tot nieuwen moed aan sporen. De val van Adrianopel, zegt de Tanin, kan voor Turkije geen reden zjjn om de overdreven vredesvoor waarden van de bondgenooten te aan vaarden. Het leger is besloten om zich tegen nieuwe aanvallen van de bondgenooten te verdedigen. De mo gendheden, zoo besluit het blad, moe ten pressie op de bondgenooten uit oefenen. Een vreeselijke wervelstorm heeft in Amerika geweldige verwoestingen aangericht, zoodat men van een na tionale ramp kan spreken. Het aan tal menschelijke slachtoffers beloopt honderden en dat der getuisterdon die dakloos zijn bn schier alles verloren door de overstroomingen, bedraagt duizenden. Nabij de Fransch Belgische grens is eon opwindende klopjacht per auto gehouden op Belgische tabakssmok- keiaars, die hun waar in een aulo over do grens trachtten te brenger. Toen oen verdachte Belgische auto in volle vaart door het plaatsje Gla geon stoof, namen de douane-beamb ten eveneens een auto en tuften de vreemdelingen achterna. Door dorpen en langs gehuchten werd de jacht vooitgezet: de smok kelaars roden eon equipage aan, maar voort ging het, zondtr omzien. Nu en dan schoten de douaniers hun revolvers af, zonder uochtans iamand in de andere auto te kunnen raken. Eindeljjk trachtten de smokkelaars hun vervolgers op een dwaalspoor te brengen door ijlings een binnenweg in te slaan, maar de chauffeur maak te de draai te kort, met het gevolg dat de wagen in een sloot terecht kwam. De inzittenden vluchtten ont zet en zochten een goed heenkomen in het aangrenzende bosch. Bij onderzoek bloek do auto voor 10.000 francs aan smokkelwaren te bevatten. In de omgeving van Keulen drijft een bende van vier man een sterke meisjeshandel en doet dat onder de werkelijke namen van de reizigers van een kijkkraam. Ze waren niet te pakken te krijgen maar nadat uit Elberfeld, Remslieid en andere plaatsen het plotselinge verdwijnen van jonge meisjes in ge zelschap van die lui gemeld was, heeft men door een jong meisjo uit Dussel- dorf belangrijke inlichtingen over de bende gekregen. Dit meisje was eerst naar Loüden ontvoerd, waar haar een huwelijk werd voorgespiegeld. Daarna werd getracht het meisje, de dochter van zeer geziene burgers in Holland, tc verkoopen aan een bordeel, maar zegt do „Frankf. Ztg." doordat het perfect Hollandsch ver stond, kon het zich in veilighei I bron gen. Het hoofd der bende geeft zich uit voor ambtenaar van een bank. Binnenland. Te Rotterdam heeft vorige week de opgraving plaats gehad van het lijk van een 19 jarig meisje, dat nog zeor kort ter aarde was besteld. Aanvankelijk liep het gerucht en het werd ook reeds in sommige bla den opgenomen, als zou die opgraving het gevolg zjjn geweest van eene in geving van een predikant, dat het overleden meisje was opgestaan. Niets is echter ondenkbaardor en minder waar gebleken dan dat. Het Rott. Nwsbl. gaf deze lezing Het meisje, dat aan roodvonk over leden was, toonde, toen zij begraven zou worden, nog goen sporen van ontbinding. Dr van der Nagel, de arts, die haar had behandeld, had weliswaar den dood vastgesteld, maar allerlei bijomstandigheden hebben in het gemoed der familie twijfel gewekt, en het vermoeden, dat het hier een geval van schijndood gold. Deswegen is Dinsdag machtiging gevraagd en verleend om de kist weer op te graven, wat Dinsdagnacht to 12 uur geschiedde, in tegenwoordig heid van eon commissaris van politie den predikant Oithuis en de doctoren van dor Nagel en Mees. Opnieuw kon echter worden vastgesteld, dat het meisje inderdaad reeds vóór dj be grafenis was overleden. Woensdagmorgen is het stoffelijk oversshot opnieuw aan den schoot der aarde toevertrouwd. - Een dame te Rotterdam, die al tijd gezond geweest was, schrijft de „L. Ct.", begon in het begin van den winter te sukkelen. Steeds had zo hoofdpijn, steeds voelde zjj zich mis selijk en kreeg last van beuauwdhe- den, zonder dat ze ledelijke oorzaak voor vinden kon. Eindelijk liet zo den dokter komen en toen ze hom haar kwaal had uitgeduid en hij even in de kamer rondkeek, wees hij de kachel als de schuldige aan. Die moest zij direct opruimen, dat soort kachels had do geneesheer in zijn groote praktijk leeren kennen als een langzaam maar zeker vergif. Maar mevrouw had de kachel pas, ze was lang niet goedkoop geweest. Om ze dus maar zoo in den hoek te zetten was niet zonder bezwaar. Doch de dokter wist raad. Voor de helft van den prijs wilde hjj de gevaarlijke ka chel overnemen, hij wist er tegen dat geld wel iemand voor. De koop werd gesloten, mevrouw schafte zich een vulhaard aan en raak te haar kwalen kwijt. Maar wat over kwam haar nu dezer dagen Ze wil in Mei gaan verhuizen en zoekt dus een nieuwe woning. Op haar omzwer vingen belandt ze op eon bovenhuis, waar ze tot haar verwondering haar oude kachel ziet staan. Goen vergis sing is mogelijk, een kleine bescha diging aan een der deurtjes overtuigt haar daarvan. Ze informeert dus met eenige Uelanstelling naar de bewoo- ster van het bovenhuis, en wie blijkt het te wezen de schoonmama van den weiwillenden dokter. Men meldt uit Zwolle aan de Nieuwe Ct., Maandagmorgen vroeg bemerkten de dienstboden van den heer Thoden van Velzen een sterke gaslucht, komende uit de logeerkamer. Een dadelijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de kraan van de gaskachel open stond on de 22-jarig dame die aldaar logeerde lag dood op haar bed. Waarschijnlijk heeft ze in de vroegte de kachel willen aan steken en heeft de vlam niet gepakt,

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1