mt iljjettu'cit en J|6t)crfcuftcBla5 IlaauBcrcn. Buitenland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1805. Zaterdag 29 Maart 1913. 22c Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vry dag mid dag te twee ure. I>it blad verschijnt elkeu Dinsdag;- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. l>IF,LEMAi\ te Brenkens. De Belgische regiering heeft be sloten om, nu het socialistisch con gres, Zondag te Brussel gehouden, de algemeene werkstaking op 14 April heeft geproclameerd, 5 lichtingen der militie onder de wapenen te roepen. Te dien einde zijn reeds alle noo- dige maatregelen genomen. Een verschrikkelijk spoorwegonge luk heeft Vrijdagochtend nabij Qua- trecht plaats gehad. Verscheidene arbeiders waren aan de verbetering van den spoorweg werkzaam, toen zij het werk eenige oogenblikken moesten staken. Vier der werklie den, onder wie ook een opzichter, weiden echter door den sneltrein Brussel Gent, die van de andere richting naderde, gegrepen en letter lijk verpletterd. Te New Orleans, aan boord van een schip, dat juist naar Honduras zou vertrekken, zijn Donderdag' een koop man, zijn vier zoons en zijn twee dochters, gearrei teerd, beschuldigd van te zijn betrokken bijeen gr loten bankzwendel, waarmede een bedrag van ruim een millioen dollar is ge moeid. Men vond in de zakken der heeren en in de hoeden en kousen der doch ters ruim 600 duizeud dollar in con tanten en geldswaardig papier. 'De vader moet reeds bekend hebben meer dan 25 banken in Amerika Jeu Lon den en in Duitscbe hoofdsteden te hebben opgelicht. De arrestatie had niet zonder een dramatisch tintje plaats. Alle arres tanten sliepen in hun kooien en de boot stond op het punt te vertrek ken toen een aantal detectives aan boord kwam en tot do arrestatie over gingen. Terwijl de mannen zich hef tig verzetten, trachtten twee doch ters een bedrag van bijna een kwart millioen dollars in geldswaarde over boord te gooien, welk opzet men bij tijds kon verhinderen. Toen de va der en zjjn kin leren naar de gevan genis werden vervoerd, trok hij een revolver uit den zak van zjjn zoon 9n trachtte zelfmoord te plegen. De detectives slaagden er echter in, hem bet wapen te ontrukken. Als een nieuw staaltje van het don kere be drijf der Engeslche kiesrecht dames wordt weder toegeschreven de brand van het groote laudhuis van mevrouw White, de echtgenoote van den bekenden generaal uit den Boeren oorlog, De politie heeft namelijk .n de nabyheid van het huis op een zeer 'n het oog loopeDde plaats stukken Papier gevonden met de bekende op schriften „Kiesrecht voor de vrou wen", „Staak het martelen van odzb gevangen kameraden", enz. De trap pen van het landhuis waren bedekt met licht ontvlambaar materiaalde brand is in het trapportaal uitgebro ken. De wandaad heeft in het district groote verontwaardiging gewekt, daar de eigenares dar bezitting zeer gezien is. De brand duurde twee uur en leg de het schoone gebouw zoo goed als geheel in ascli. Verleden Maandagavond, kort na de aankomst van de Noo-d-expres aan het garo du Nord te Parijs, vond een beambte in een compartiment der eerste-klasse een bruin lederen reis zak, die hjj onmiddellijk naar zijn chef bracht. Do reiszak bevatte, on der andere voorwerpen, een door de Duitsche ambassade te Rome ver strekte paspoort, ten name van Har- rigo Rossi, benevens eeii chèque van 13 millioeD mark afgegeven door de HaDdels- en Industriebank te Berlijn en betaalbaar aan de Italiaansche bank te Rome Daar Donderdagavond zich nog niemand had aangemeld voor de achtergelaten reistasch, heeft men een en ander gedeponeerd op het hu reau van gevonden voorwerpen bij de politie. De oorlog. Het belangrijkste nieuws is voor 't oogenblik de val van Adrianopel. Na een force aanval veroverden de Bulgaren Woensdagmorgen bij het aanbreken van den dag het heel oost front van de vosting Adrianopel met alle batterijen van die forten. De Turken hebben de magazijnen van de redoute Basjlik, van het fort Hadirlik en Kaik en van Trojekkeui in brand gestoken (ten Noord Westen en ten Zuid-Westen van de stad, als mede de kleine kazernes tusschen Dzjanik Kisjla en het hospitaal en de kazernes in het Noorden van de stad. De brand verwoest op verscheiden punten de stad. De bevolking ver keert in krankzinnige opwinding. Een andere phase is deze krijg in getreden doordat Oostenrjjk aan Mon tenegro een ultimatum heeft gesteld bedoelende de staking der operaties van Skoetarie, in welke stad de chris tenen door de beschietingen van de belegeraars getroffen worden. Ook de Russische regeering heeft stappen gedaan om te bevorderen dat de burgerlijke bevolking behoorlijk de geteisterde stad kan verlaten. In de onmiddellijke nabijheid van Nijmegen heeft een aanslag' plaats gehad op de auto van den heer L. uit Nijmegen. Deze was Zaterdag avond, naar de „Nijm. Ct." mededeelt omstreeks kwart over negenen met zijn auto, waarin, behalve hij zelf, zes dames en heeren gezeten waren, van den Plasmolen in de richting Nijmegen vertrokken, toen hij tus schen den Piasmolen en Mook plotse ling oen boom dwars over den weg zag liggen. De voortreffelijke lantaarns waarvan de auto voorzien is, hadden den heer L. in staat gesteld dit drei gende gevaar op vrij grooten afstand te zie en door de remmen krachtig aan te zetten, gelukte het hem, en kele centimeters vóór den boomstam op zij te trekken. Tegelijkertijd kwam een met een gioote revolver gewa pend individu uit de struiken, terwijl op een 50 meter afstand een paar mannen kwamen toeloopen. De met de revolver gewapende deed echter niets dan brutaal toezien en in enkele oogenblikken kon de au'o weer doorrijden. In Mook werd de veldwachter gewaaiscbuwd en terwijl de dames hier zoolang achterbleven, gingen de heeren met den veldwach ter terug, om een nader onderzoek in te stellen. Ook de marechaussee is gowaarschuwd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze auto-aanslag door dezelfde indi viduen is bedreven als die te Kal- denkirchen. De heer L. zal zich dan ook naai' laatstgenoemde plaats be geven, opdat de daar aangehouden autobandiet mot hem geconfronteerd kan worden. Volgens de „Utr. Crt." heeft er Maandagavond te Jutphaas een hevi ge kloppartij plaats gehad tusschen de bewoners van een 17-tal aldaar gestationneerde woonwagens en de politie, zoo zelfs, dat men zich ge noodzaakt zag de hulp der Utrecht- sche politie in te roepen, die spoedig ter plaatse verscheen onder leiding van een inspecteur. Den volgenden morgen had er wederom een vecht partijtje plaats, daar eenige wagen bewoners weigerden tol te betalen. Met moiite gelukte het aan de po litie de lastige gasten terug te drij ven. Zondagavond werd te Nunspeet een zeker persoon wegens dronken schap door de politie in het arrestan tenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zijn roes te kunnen uit slapen. Deu volgenden morgen bij het openmaken van het arrestantenlokaal kwam de politiebeamte een zware rook tegemoet. Het bleek verder dat hij dood was; zjjn lichaam was be dekt met ernstige brandwonden. Hoewel de rijks- en gemeente-poli tie beweert, den arrestant eerst ter dege gefouilleerd te hebben, veronder stelt men, dat hij nog een brandende sigaar in zijn zak geborgen heeft ge had, waardoor het ongeval zou heb ben plaatsgevonden. De zaak is in onderzoek. Uit de postkar van Bergen op Zoom is Donderdagavond uit een post zak, die öf uit de kar gevallen is, öf er uit gestolen, een verzegelde geld zak verdwenen, inhoudende ƒ138. De politie stelde een ondèrzoek in en hield iemand aan die van dezen diefstal werd verdacht, daar hij on geveer ten tjjde dat de zak is terug gevonden, aldaar ter plaatse was ge zien en bovendien een aanzienlijk be drag aan geld op hem werd bevonden. Het moet verwonderen dat derge lijke diefstallen niet vaker voorkomen daar de inrichting van deze postkar ondoelmatig is en d? sluiting zeer primitief moet genoemd worden. Wellicht kan dit geval er toe leiden dat in dit dienstmiddel eene verbete ring komt. De heer M. Noordeijke te Co- lij nsplaat wenscht bij de aanstaande periodieke aftreding als lid der Staten van Zeeland voor het district Goes niét meer in aanmerking te komen. Breskens, 28 Maart 1913 Emma«bloem. Op 21 April a s. de herdenking van de intrede van H. M. de Koningin- Moeder, in de hoofdstad van het Rijk, zal door het geheele land een Emma- bloempje te koop worden aangeboden. Deze verkoop gaat uit van de Ne- derlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, van welke zoo heilzaam werkende vereeniging Koningin Emma Beschermvrouw is. Deze centrale vereeniging verkoopt do bloempjes aan de vereenigingen en comité's, die mede werkzaam zijn op het uitgebreide veld der tuberculose bestrijding. Nu zijD de meeste „Groene Kruis"- vereenigingen, voor zoover de geld middelen toelaten, ook werkzaam op het gebied van tuberculose bestrjjning. De Centrale Vereeniging verkoopt de bloempjes per doozen van 100 stuks aan de vereenigingenterwijl nu de vereenigingen de bloempjes weder plaatselijk moeten verkoopen. De opbrengst komt geheel ten goe de aan de plaatselijke, dus hier in het 4e District, aan de Groene-Kruis- vereenigingen. De prijs van het bloempje is mins tens 10 ceDt, maar als de meergegoe- den hunne sympathie met het goede doel willen doen blijken door voor 't bloempje meer te willen geven, dan zal dat begrijpelijkerwijze zeer welkom zjjn. Evenals vorige jaren zullen wel rappe jonge-dames en meisjes-handen bereid gevonden worden om het bloempje bij hunne dorpsgenooten te verkoopen. Dat zjj een kooplustig publiek mo gen aantreffen en een flinke opbrengst de belooning voor hun liefdewerk moge zjjn, ten bate de lijdende menschheid Ook in onze gemeente zal ten bate van het Groene-Kruis aldaar op 21 April a.s. het Emmabloempje tot een totaal van 200 stuks, ten verkoop worden aangeboden. Het bestuur zal gaarne zien dat jongo dames en meisjes die bereid zijn op Maandag 21 April jjet bloemp-

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1