Iteitw.s- m .Q>ivrfcnlicMa6 tWf fdtjl! ^.-IVdaanbcrcn. Buitenland. .Jfymmt No 1804. Zaterdag 22 Maart 1913. 22e Jaargang. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België,ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij toekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt elkeu Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Uit hoofde van het Faaschfeest verschijnt a s. Dinsdagavond de BRESKENSCHE COURANT niet. DE UITGEVER. Ei Koning George van Griekenland die ten paleize van zijn zoon, prins Nico- laas, te Saloniki, vertoefde, alwaar duze als militair gouverneur van Al tanifi was aangesteld, maakte Dins dagnamiddag, vergezeld van zijn ad judant, zijn gewone wandeling, toen korten afstand een ongunstig uit ziend persoon een revolverschot op loste op slechts twee meter af stand. De kogel drong dwars door lichaam van den koning, die in le armen van zijn adjudant ineenzonk. Mot behulp van twee toegeschoten soldaten werd de koning in een rij tuig geholpen en naar het naburige militaire hospitaal gebracht. De kogel had het hart des konings Joorboord. Tijdens het vervoer naar het hos pitaal blies de koning den laatsten adem uit. Hot zou don 30sten dezer maand vijftig jaar zijn geworden dat de ver moorde, als prins van Denemarken, onder den naam van. George I door voorloopige regeering tot koning van Griekenland werd uitgeroepen, welkt) keuze door de beschermende mogendheden Frankrijk, Engoland en Rusland werd bekrachtigd. Aan de geschiedenis zijner regee- ring ontleent de N. R. Ct. dat Grie kenland met Turkije herhaaldelijk everhoop heeft gelegen. Reeds kort na zijn optreden mengden de Grieken zich in den opstand op Kreta, die de vereeniging met Griekenland ten doel tad. In Decembêr 1868 was het bij na tot een oorlog met Turkije geko men dat reeds een ultimatum had ge- zooden. Do mogendheden wisten den Mrlog te verhinderen door Grieken- Md te verbieden troepen te vormen inschepen uit te rusten voor een aanval opTurksch grondgebied. Nood- fdwongen schikte zich de regeering ïdeze inmenging. Aan den oorlog van Rusland met Turkije heeft Griekenland in Januari 1878, na den val van Plewna deel- ?women. Het zond toen een leger laar Thessalië dat echter weinig uit- 'oerde, zoodat de regeering bij aan vrede van San Stefano geeu conces sies kon bedingen. Beter ging het Griekenland in 1880 tij de conferentie te Berlijn die het tijua geheel Thessalië en het zuide- 'ijk deel van Albanië toezegde. Be Porte weigerde zich bij dit be sluit neer te leggen en wederom maak- Griekenland toebereidselen tot den oorlog. Eindelijk gelukte het de mo gendheden Turkije tot toegeven te' brengen en don 24 Mei 1881 worden tijua geheel Thessalië en het Alba- neesche district Arta aan Griekenland afgestaan. In 1886 hebben de mogendheden door de Oost-Grieksche havens te blok- keeren een nieuwen oorlog met Tur kije voorkomen, doch elf jaar later, in 1997, toen op Krrta weer een op stand was uitgebroken, steunde Grie kenland dezen, zond er een vloot en een landicgskorps heen en verklaarde Turkije den oorlog, die noodlottig èn voor Kreta èn voor Griekenland af liep. De Turken hadden in een kor ten veldtocht, waarin het Grieksche leger herhaaldelijk was verslagen, Thessalië bezet. Den 4en December werd de vrede gesloten door bemid deling der mogendheden. Griekenland kreeg Thessalië terug, doch moest een oorlogsschatting betalen. En thans, nu Griekenland na zich met Bulgarije, Servie en Montenegro verbonden te hebben, den droom van een grooter Griekenland in vervulling had gebracht, is kouiDg George ver moord. Nog dezer dagen had hij, na den val van Janina, zich gelukkig ge prezen dat hij dien dag, welke do kroon zette op zijn bijna 50 jarige re geering bad mogen belevtn. Lang heeft hij dien dag van zegepraal niet overleefd. Op het onverwachts is hij' door moordenaarshand gevallen. Hij is 67 jaar geworden en was op 24 Dec. '43 te Kopenhagen geboren als zoon van nu wijlen koning Christiaan IX van De nmarken. Zijn oudste zoon, prins Konstantijn, geboren 21 Juli 1868, volgt hem op. In dezen oorlog tegen Turkije heeft hij zich eon bekwaam en taleütvol legeraanvoerder getoond, vooral door de vermeestering van Janina. De geueraals, de overheden, officie ren van alle rangen snelden op 't vernemen van de droeve tijding naar het hospitaal, waar bij eerbiedig stil zwijgen van allen prins Nikolaas als militair gouverneur den dood des ko nings officieel mededeelde, en aanwe zigen officieren trouw deed zweren aan den nieuwen koning Konstatijn. De officieren riepen „leve de koning!" Prins Nikolaas was het eenige te Saloniki aaüwezige lid der Koninklijke familie. De moordenaar heeft op de hem gestelde vragen slechts ontwijkende antwoorden gegevon. Voorbeeldige orde heerscht in de stad. De bevolkiDg draagt rouw. De minister-president heeft een proclamatie tot het volk gericht, waar in hij den slag schetst die Grieken land treft en gewag maakt van den eed van trouw, jegens koning Kon stantijn afgeiegd. Te Antwerpen is Maandagavond een zeer hevige brand uitgebroken in een suikerraffinaderij aan de Lepel straat, een der volkrijkste buurten te Antwerpen. De geheele brandweer macht was spoedig ter plaatse. De brand die op de eerste verdieping was uitgebroken, verspreidde zich zeer snel, zoodat weldra het geheele ge bouw in volle vlammen stood. De hitte van het vuur was zoo hevig, dat mon het gebouw nauwelijks kon naderen. Tegen halfelf had de brand zoo'n omvang genomen, dat de straten, waar d fabriek gelegen is, geheel moesten worden ontruimd en de arme bewo ners zich met hun gave en good op straat moesten begeven. Van de omstandigheden hebben eenise onverlaten gebruik gemaakt om huisraad en andere snuiterijen te ontvreemden. De schade wordt op eenige honderduizend franck geschat. Zatermiddag heeft een zeer ernstig spooi wegongeluk plaats gehad op de lijD Luik Hasselt. Een werkliedentrein was juist de ha'te Godsheid voorbij, toen de ma chinist op dezelfde rails een goederen trein in volle vaart zag naderen. Het was de trein van Antwerpen naar Welkeniaadt, die sinds eenige weken een anderen weg volgt. Een botsing was niet te voorkomen, de schok was geweldig en ging gepaard aan een onheilspellend gekraakhardverscbeu- rende kreten klonken uit den perso nentrein. In Hasselt verspreidde het gerucht zich als een loop6nd vuurtje en geheel de stad raakte in opschudding en ve len stroomden naar de plaats des on- heils. De goederentrein was éene ru- ine, de lading lag over een aangren zend weiland verspreid. De personen trein was minder zwaar beschadigd, alleen de tender was totaal vernield, en van een der wagons waren twee compartimenten ingedrukt terwijl een der locomotieven eveneens verwoest was Uit de vernielde rijtuigen bevrijdde men een twintigtal gewonden, die op draagbaren en in auto's Daar do hos pitalen in Hasselt werden vervoerd. Er waron geen dooden, maar de toe stand van een viertal gewonden is zeer ernstig. De twee machinisten zijn bijna niet gewond, maar die van den Antwerpschen goederentrein is als waanzinnig, de stoker van dien trein is er eveneens slecht aan toe. Grondwetsherziening. In zijn „Studiën en Schetsen" pleit prof. Fabius voor de ineensmelting van de Eerste en de Tweede Kamer die mede op de zelfstandigheid van het geheel een gunstigen invloed zou hebben. De regeering heeft ook voorgesteld de „schaddeloosstelling" van de leden der Tweede Kamer tot 8000 te verhoogen en den leden pensioen te verleenen. Van welk voorstel, ging het door, te duchten ware, dat allengs grooter werd het aantal leden voor wie de chadeloosstelling" middel van be staan werd, met al de ellendige ge volgen daaraan verbonden, waaronder bedenkelijke vermindering van zelf standigheid. De schrijver vraagt tevens en te recht of het voorstel om Kamerleden te pensionneeren niet het aantal pre dikanten en onderwijzer» in de Ka mer sterk zal doen stijgen en of dit voorstel misschien verband houdt mi t de klacht over lage traktementen van deze menschen. En dan zegt hjj ten slotte: Kieeg men een vereenigiging van Eerste en Tweede Kamer, dan ware ook voor een ander element de toegang tot de Staten-Generaal meer gemakkeljjk, dat wellicht op den geest van het geheel niet zonder invloed ware. Ook is wel de wenscheljjkheid uit gesproken om het aantal leden der Tweede Kamer te vermeerderen, in de verwachting dat dit de beraadsla gingen juist zou bekorten. Welnu, op deze wjjze kreeg men een niet onbe langrijke uitbreiding. Eindelijk zou deze vereeniging to' groote tijdbespa ring kunnen lelden. De dubbele be handeling van alle wetsontwerpen verviel, en de ministers waren van eon goed stuk arbeid ontslagen. Zoo verstout hij zich dan.de samensmelting van Eerste en Tweede Kamer ter overweging aan te bieden. In de reglementen op den in- wendigen dienst der intanterie, caval- lerie, vesting-, veld- en rijdende artil lerie en genietroepen is een artikel opgenomen, luidende: „Aan militairen, die verlangen in de gelegenheid te worden gesteld tot het bijwonen eener gemeenschappe lijke bijbellezing of huiselijke gods dienstoefening van anderen aard, zal die gelegenheid éénmaal per dag en ten hoogste gedurende 15 minuten moeten worden gegeven, terwijl daar voor een lokaal ter beschikking zal worden gesteld." Breskens, 21 Maart 1913. Door de politie te Sluis is een ze kere J. W. M. die naar Amerika was vertrokken en van daar naar Sluis weer terugkeerde, gearresteerd onder verdenking van moord. De verdachte was, naar de VI C. nader meldt, met een anderen Hollander samen wonen de, die vermoord werd gevonden. M. die reeds van plan was naar Nederland terug te keeren vervroegde zijn vertrek. Daar een en ander verdacht voor kwam, werd hij door de politie ach tervolgd en maakten twee detectives de reis over den oceaan om hem te zoeken. De politiemannen moeten de reis met dezelfde boot gemaakt heb ben als de verdachte, maar daar de ze onder een .valsche vlag reisde werd hij niet door de detectieves gevonden. Hier werd hij echter ontdekt en naar Middelburg overgebracht, waar

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1