Rechtzaken. Binnenland. Predikbeurten. De dokter vertrok, maw kwam even later weer terug en verklaarde mij, d it h\j gemachtigd was, om mij mede te deelen, dat ik zoo spoedig mogelijk zou worden vrijgelaten als ik beloof de voor de politie rechtbank van Rich mond te verschijnen. Toen ik dit be loofd had, kwam ook de directeur binnen. Dio gaf my bouillon met melk, beide met brandy gemengd, te drinken, daarna gaf men mij een on- derhuidsche inspuiting en twee uur later droeg men mij op een stoel naar een taxi, welke mij naar de vriendin bracht, die my gastvryheid verleende. Daar gaf de geneesheer, die mij ver gezeld had, mij nogmaals brandy te drinken, waarop ik naar mijn kamer gedragen werd. Breskens, 14 Maart 1913 Gisterenavond werden opnieuw ve len opgeschrikt door het geroep van „brandEen felle, rosse gloed en hoog oplaaiende vlammen, die een fantastisch schouwspel opleverden en de omtrek op verren afstand verlicht ten, wezen terstond in de richting van den Langoweg. Een vijftal vlasmijten van den vlashandelaar T. Tol, staan de op een stuk land in den Breskens- polder, en de opbrengst van een hon derd gemeten bevattende, stonden in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat ook geen brand spuit aanwezig was. Hedenmorgen hadden de vlammen uitgewoed. Assurantie dekt de schade door middel van verzekering op beurspolis. De heer jhr de Muralt te Zie- rikzee heeft thans bedankt voor de kamercandidatuur in het district Enk huizen, nadat de pogingen zijn mis lukt om van de besturen der Cen trale vrijz. kiesvereenigingen in het district Oostburg de concessie te ver krijgen dat jhr de Muralt, voor het geval hij in beide districten mocht worden gekozon, voor het zwakste zitting zal mogen nemen. Do hier A. Clavereau ontvan ger der directe belastingen en accyn- sen te Oostburg is benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Kerk- rade (Limb.) en de heer S. A. Rochat te Steenbergen, vroeger te IJzendij- ke, is als rijks-ontvangor benoemd te Ter Neuzen. De burgemeester van Ter Neu zen heeft in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad mede gedeeld dat het niot in het voorne men van H. M. de Koningin ligt om de feestelijkheden bij gelegenheid van de officiéele opening van de sluizen van het nieuwe kanaal Gent-Ter Neu zen, bij te wonen. Schoondijke. Van 2 tot 11 Maart had by den heer J. J. van Ro- sevelt alhier een biljart-concours,plaats, dat goed geslaagd mag heeten. De deelname was grooter dan het afge- loopen jaar. Prjjswinners waren achtereenvol gens de heerenJ. Luteijn, Groede, Iz. de Hullu Pz., Schoondyke, A. de Vreeze, Eede, A. Lampo, J. Verspril le, Ch. de Backere, Iz. van de San- de, E. Machet, Jac. Wage en P. Kerck- hove, allen te Oostburg. Schoondijke. Dinsdagavond ver toonde de heer J. A. C. Nonhebei uit Hilversum in de Ned. Herv. Kerk alhier een serie lichtbeelden uit Pa lestina, Egypte, enz. De spreker wist op boeiende wijze de aandacht van het zeer talrijk publiek bezig te hou den, te meer, omdat hij uit ervaring kon spreken. Het was een leerzame avond. Ook te IJzondijke trad de heer Nonhebei den volgenden dag op ge lijkerwyze op. School- en kerknieuws. Geslaagd voor de nuttige handwer ken mej. C. M. ie Grand te Zuidzande. Tot deskundigen bij het op 1 April aanvangende mondeling gedeel te en op 9 April aanvangende schrif telijk gedeelte van het examen voor onderwijzer zijn o.m. benoemd de heoron C. de Klerck te Zuidzande voor zang, en J. de Meijer te Schoon dyke voor kenuis der natuur. Rijksnormaallessen Oostburg. Toegelaten zyn tot de le Voorbe reidende klasse de mannelijke leerlin gen A. A. de Bert, Aardenbuig, J. R. Bonninga, Breskens, E. F. Claeijs, en P. W. Dhont, Aardenburg, J. H. Eekhout, Sluis, I. M. Hoste, Oostburg, P. Lannoye, Aardenburg, J. van Lare Groede, P. Lijbaart, Retianchement, A. Luteijn en J. Poissonnier, Schoon dijke, J. Luteijn, Groede, J. J. van de Sande, Biervliet, C. de Smet, Oost burg, J. Triestram, Groede, J. P. Wa ge, Zuidzande en J. P. Willems te Schoondijke. Tot de vrouwelyke leerlingen C. Aalbregtse, Breskens, L. Bronswijk en E. Prey, Oostburg. Afgewezen 2 jongens en 1 meisje. Tot de le Normaalklasse: de mann. kweekelingen Borrenbergs te Oostburg, Catsman IJzendijko, Dhondt Aardenburg, Hardon Groede, Hoste Oostburg, Leenhouts Schoondijke, Marteyn IJzendijke, Rosovolt Schoon dyke, de Smet Oostburg, Westdorp Oostburg, Woittiez Breskensen de vrouwelyke kweekelingen; J. van Baal Oostburg, J. Bosdlik Schoondyke, J. Mannek" Oostburg, Q. Schippers, Bres kens. Voorwaardelijk toegelaten J. Aerts IJzendyke. Afgewezen2 jongens en 3 meisjes. Burgerl. stand. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 27 Fobr. Jan Willem de Bliek, 22 j.,jm. en Maria Hendrika Tellier. 20 j., jd. Geboorten. 18 Febr. Jacob Abra ham en Abraham Jacob, tweel. zonen van I. J. Puyenbroek en E. Porreij. 22, Liza Anthonetta, d. van I. de Kra ker en E. Hnflgh. 23, Adriana Tan netje, d. van P. H. de Smidt en M. J. Casteleijn. Overlijden. 5 Febr. Sophia Fianci- na van Waes, 81 jwed. van L. F. van Opdurp. 26, Marinus, 8 mnd., z. van M. Bruijnooge on M. Taillie. WATERLANDKERJE. 3 Febr. Em ma Felicita, d. van A. J. Buijck en V. M. M. Geeraert. 11, Jan Izaak, z. van W. Mensen en M. P. Jansen. 11, Elizabeth Maria, d. van P. van der Male en J. Monjé. Gemengd. Een orkaan, die Zondag in Noord-Italiö woedde, heeft vele slacht offers geêischt in verscheidene steden zooals Savona, Ceriale en Livorno. Telefoon en telegraafdraden werden vernield, in de havens zonken schepen en verschillende personen werden ge wond door neervallende dakpannen enz. Aan de Italiaansche meren werd groote schade aangericht. In de ha ven van Genua werden vele schepen ernstig beschadigd, eenige matrozen werden in zee gesligerd en verdron- kon. Te Perugia en in verschillende plaatsen aan de kusten hadden hevi ge sneeuwstormen plaats, die eenige uren duurden. Men meldt aan „De Geld." dat heer K. uit Silvolde voor eenigen tijd te Arnhem een oude gesloten brand kast kocht, waarvan de sleutel niet aanwezig was en welke kast schijn baar ledig was. Deze brandkast is door een smid geopend en bij nauw keurig onderzoek moet toen gebleken zijn dat er zich een pakje met oude gouden, zilveren en bronzen munten uit de 13e tot de 16e eeuw in bevond vermoedelijk munten die zeer veel waarde hebben. De vorigo week bedreigde op de Maaskade te Rotterdam een 26 jarige Roemeensche zeeman een 26 jarig meisje, die by haar ouders aan de Maaskade inwoont, met een revolver. Hij zocht met het meisje verkeering, doch deze wilde daarvan niets weten. De Rumenier werd door de politie in het bureau aan de Nassaukadti in bewaring gesteld en later over de grenzen gazet. Dinsdagmorgen kwam hij wederom te Rotterdam en ontmoette omstreeks 12 uur hetzelfde meisje in de Boomp jes. Zoodra zij hem zag aankomen, vluchtte het meisje in een spekslagers winkel binnen aan de Boompjes. De Roemeen, het meisje ziende wegloo- pen, kwam haar achterna, drong eveneens den winkel binneu en loste drie revolverschoten op haar. Zij werd door twee schoten getroffen, waarvan een haar rug en een haar rechterbo- vonarm verwondde. De gewonde juf frouw werd per rijtuig naar het zie kenhuis gebracht. Daar aangekomen, bleken de wonden niet van ernstigen aard te zijn; na dan ook voorloopig te ziju verbonden, kon zij huiswaarts keeren. De Roemeen werd aan de Boompjes door de politie gegrepen, naar het politiebureau in de Pauwen- steeg gebjacht en aldaar in bewaring gesteld. N. R. C. Dinsdagavond is enn 14-jarige jongen aan boord van een lichterschip liggende in de St. Jobshaven te Rot terdam by het strijken van den mast dooi dezen op het hoofd getroffen. Een geneesheer, die te hulp geroepen werd, kon slechts den dood consta- teeren. Op den Loosduinschen weg te 's Gravenhage, dicht bij de Loos duinschen brug, iseen 7-jarig knaapje door de Westlandsche stoomtram overreden het kind is weinise oogen- blikken later overleden. Dinsdag morgen geraakte bij het binnenrijden van een trein, op het stationempla- ceraent der Staatsspoor te 's Herto genbosch, een 27-jarige spoorweg- beamte tusschen den muur van het perron en een goederenwagen. Hij kreeg daarbij een slag van den treed- plank tegon het hoofd, zoodat hij in zorgwekkende!) toestand werd opge nomen. N. R. C. Te Antwerpen heeft een bruta juweelen-diefstal plaats gehad. In een der drukste winkelstraten, midden op den dag, sloeg een man met een straatkei het venster van een goud smidswinkel in. Door de opening greep hij een diamanten collier uit de winkelkast, ter waarde van 20.000 en snelde toen een zijstraat in waar hy in de volksmenigte verdween. Al les geschiedde uiterst snel en handig. Toen de verbaasde toeschouwers tot bezinning kwamen, was de man al lang niet meer te vinden. Nostor Wilmart, beschuldigd van groote oplichterijen ten nadeele van de spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen, vroeger te Brussel woonach tig, is na lang uit de handen de jus titie te zyn gebleven, thans te Reims gearresteerd. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Maart. Breskens v. V-j2 u dhr Knottnerus, beroepen pred. van Varseveld, n. 2 u geen dienst. Lokaal-Weijkman Breskens. nm. B.30 u ds van Hulsteijn. Arroudissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 14 Mrt. Veroordeeld wegens hot niet voldoen aan een bevel van een ambtenaarA. V., 24 j., land bouwer te Biervliet (Driewegen) tot ƒ10 of 10 d. hecht, overeenkomstig de eisch. eenvoudige beleediging: S. j R., 33 j., arbeidster, wed. I, p Retranchement tot ƒ1 of 1 óf j hecht., overeenkomstig de eisch mishandeling C. L. v. Z., 25 werkman, Breskens, tot /7ofh hecht., de eisch was ƒ20 of 20 Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorin. ei Woensdag 12 Mrt. 3.29 Donderdag 13 4 09 (I 5, Vrijdag 14 n 4.56 Zondag 16 Maart Zonsondergang Voer- en rijtuigen moeton dus 7o: rijwielen 6.33 's av. zijn verlicht Eerste Kwartier Zaterdag 15| nm. 9.18 ure. 91 au d elsbericlitcn. Mrt. f 8.50 a fit f 8.- a fll a flf f 10.- Oostburg, 12 Tarwo Haver Wintei gerst Zomergerst f 9.80 a fit Rogge f 6.50 a f Paardeboonen f 8.75 a f Groene erwten f 7.50 a f j Kroonerwten f 8.25 a fit Bruine boonen f 8.75 a f Middelburg, 13 Mrt. Nieuwe Tarwe f 5.50 a f Zomergerst f 5.25 a f Rogge f 6.- a Kroonerwten f 8. a f 11 Paardeboonen f 7.— af Witte boonen flO.— a fit Bruine boonen f12.— a fll M. Met verwijzing naar de gedane opeubare kewii» KOSTWINNERSCHAP. Lichting 1914. Voor vrijstelling wegens kosti nerschap wordt niet vereischt, dit éénige of voor. aamste bron van komsten gelegen is in den arbeid den militieplichtige, doch is het doende, dat de gezamelijke inkoms; der betrokkenen met een zooi» bedrag zouden worden vein dat het overblijvende niet et gezegd kan worden voor hen ,t doende middelen tot levensonderhoi te vertegenwoordigen. In het algemeen kan dus wort gezegd, dat wanneer er redenen 1 voor vergoeding, er ook redenen: om algeheele vrijstelling te verleen: Ten einde teleurstelling te voort men, worden alle ingeschrevei hun eigen belang geraden, om *i neer zij meenen, om de een of at: reden vrijstelling van den dienü kunnen verkrijgen, of wel in aai» king meenen te kunneu komen vergoeding, zoo spoedig mogelijk van kennis te geven ter secretan In ieder geval vóór 31 Maart. Aanvragen of aangiften Da gedaan, leiden tot verlies van 1 aanspraken. Elk ingeschrevene die reden vrijstelling heeft opgegeven, nw hiervan een schriftelijk b' wijs hebben. Advertentiën. Ondergeteekendeu be& gen hierbij hunnen telijken dank voor de vele rt ken van belangstelling bij hun hn» lijk ondervonden. J H. LEENHOUTS. M. S. LEENHOUTS - Zij roepen tevens bij shun verb een hartelijk vaarwel t»81 alle vrienden en bekenden. Groede, 14 Maart 1913.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2