tymmt eit JfóbertetfidHai) tWt laauBerciï. Buitenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar i 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 1802. Zaterdag 15 Maart 1913. 22e Jaargang-. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Uit blad verschuilt eiken Dinsdag:- eu Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. In weerwil van de velerlei pogin- gnn om een schappelijken vrede te doen sluiten, blijft de Balkan oorlog maar steeds voortduren. Den Grieken is een belangrijk for tuintje in handen gevallen door de verovering van Janini in Epirus. En het is alsof de vredesonderhan delingen niet vlotton zullen alvorens mede de Bulgaren Adrianopel en de Serviërs Skoetari bezitten. Ondertusschen is een bloedig ge vecht voorgekomen tusschen Bulga ren en Grieken te Nigrita, nabij de Egelsche Zee. De Bulgaren hadden 85 dooden en eet groot aantal gewonden. Boven dien hebben de Grieken 75 Bulgaren ontwapend en naar Saloniki gezon den. Aan Grieksche zijde vielen 14 dooden, waaronder een luitenanteen andere luitenant is gewond. Nigrita ia ten deelo verwoest. De Bulgaarsche bevelvoerende ge neraal heeft bij de Grieksche militai re overheid over het gebeurde zijn verontschuldigingen aangeboden en daarmee schijnt de zaak voorloopig uit te zijn. Do Grieken hebben maatregelen ge nomen om alle pogingen te verijde len, die de Bulgaren in het door hen bezette deel van Zuid-Macedonië moch ten doen, zich aan het Grieksche ge zag te onttrekken. Een Servisch blad vindt, dat de Servische overheid een onverklaarba re lankmoedigheid tegen de Bulgaar sche propaganda aan den dag legt. Ale dat zoo doorgaat, zegt het blad, zal de bevolking van Nieuw-Servië weldra geen onderscheid meer kun nen bespeuren tusschen den toestand van vroeger en dien van thans. Dat komt niet bijzonder overeen met de afspraken die de Balkan-bond- genooten hadden gemaakt. Weliswaar, behelsden die, voor wat Griekenland en Servië betreft, geen grensbepalingen, omdat men die niet 'oor noodig hield daar beiden wol niet aan elkander zouden komen te grenzen. Zoo zijn er meer zaken niet afge sproken, en die thans juist in het onverwachte succes een groot gevaar 'oor de alliantie zullen blijken op te En dat lijkt er nu al naar. Te oordeelen naar de woedende taal 'in de.Servische pers tegen Bulga rije, naar de kloppartijen tusschen Grieksche en Bulgaarsche soldaten, is 1at gevaar niet denkbeeldig. De pers 10 Servie's hoofdstad is gewend groote woorden te gebruiken, maar de toon dle ze tegenwoordig aanslaat en nog wel tegen de eerste bondgenoot, ver schilt niets van die welke men ge woon is tegen Oostenrijk, den erf- "jand, te bezigen. Er wordt in het zuiden tusschen "Uigaren, Serviers en Grieken gevoch ten om postkantoren, kerken, scholen en banken. En hot volk der tegen partij wordt door de gezaghebbenden zoo onderdrukt, dat nu reeds stem men worden gehoord, dat het onder het slappe Turksche bestuur beter was. De Grieken in Tracië zeggen, dat zij het veel beter hadden onder den Turk en zij vreezen het land t,e moe ten verlaten als de handelssteden in Thracië aan Bulgarije vallen. En in Monastir en omstreken beklagen de Bulgaarsche bewoners zich, dat zij op de ergerlijkste wijze door de Servi- scho autoriteiten mishandeld worden, als zij in de statistische tabellen zich als Bulgaren opgeven. Vroeger stond de Turk en het Mo hammedaanse!) geloof tusschen de ri valiteiten der naties. Die slagboom is weggevallen. Zonder eenigen over gang staan thans slaven en orthodoxen tegenover elkaar, en daar in Mace donië de Bulgaren de meerderheid hebben, is het begrijpelijk, dat zij liever tot Bulgarije dan tot Servio behooren. Men kan in die zaak nog verrassingen beloven en het is de vraag, of de Tsaar wel in staat zal zijn om dio groote verschillen ten genoege van allen te beslechten Ook met den vrede wil het nog niet opschieten, zoolang het antwoord der bondgenooten op de vraag of zij de bemiddeling der mogendheden wil len aanvaarden, nog niot bekend is. Een groot struikelblok is de eisch tot betaling van oorlogskosten. De Turken zeggen, dat de millitaire situatie voor hen nog niet zoo ongunstig is, om daaraan te voldoen. De Bulgaren zijn niet minder uitgeput, en omdat sinds October geen veldarbeid verricht is, gaat het land een oeconomische crisis tegemoet. Het vooruitzicht op een spoedigen vrede is niet gunstig en dat men in die stad eraan twijfelt, of de mo gendheden Turkije spoedig tot toege ven zullen kunnen dwingen. De Por te treuzelt en men weet nog niet eens of Adrianopel zal worden afge staan. Ook over de nieuwe greus, die Bulgarije nu eischt, en over de beta ling van oorlogskosten is, nog geen schijntje van toenadering te ontdek ken. Daarom is men van meening, dat pas na den val van Adrianopel ernstig onderhandeld zal kunnen wor den. Nu de Belgische regeering de eisch voor algemeen stemrecht had afge wezen, was tegen 14 April a s. eene algemeene werkstaking zouden pro- clameeren. De burgemeesters van de provin ciale hoofdsteden hebben zich, be wust van de groote nadoelen eener algemeene werkstaking, tot de hoof den der socialistische partij gewend om dio ramp af te wenden, door bij de regeering stappen te doen om een gunstiger overweging van dezen volks- wenseh in aanmerking te nemen. De burgemeesters hebben nu aan den minister-president den uitslag medegedeeld van hunne besprekingen met de leiders der socialistische par tij en gewezen op de beteekenis van het besluit, aangenomen door het Na tionaal Comité voor algemeen stem recht en algemeene werkstaking en het hoofd der regeering verzocht het herstel van den vrede te bekrachti gen door er in toe te stemmen het vraagstuk der grondwetsherziening in overweging te nemen. De minister-president heeft geant woord, dat hij het gewicht inziet van het besluit, genomen door de socia listische partij en dat hij hulde brengt aan de burgemeesters, die tot dezen uitslag hebben medegewerkt. Wegens den korten tijd eehter die sindsdien v^rloopen is, heeft de mi nister-president met de andere leden van het kabinet over den nieuwen toestand nog niet kunnen spreken Rekening houdend met de belang rijkheid van het nieuwe feit, dat zich heeft voorgedaan en van meening, dat geen lichtvaardig besluit mag geno men worden, gaf de minister derhal ve te kennen, dat hij met zijn ambt- genooten erover zou beraadslagen. Een gedeelte der Belgische pers ziet in deze verklaring van den minister president reeds een schoone belofte. De volkswoede in Engeland begint zich hoe langer hoe meer tegen de stemrechtvrouwen te keeren. Zondag trachtten zij in verschillende plaatsen weer vergaderingen te houden, maar de menigte belette haar, zich ver staanbaar te maken. De vrouwen stellen zich nu nog aan nog erger bejegening bloot, want de stoornis, die zij Maandag bij de opening van het parlement op straat hebben veroorzaakt,, en de nieuwe brandstichtingen het plat branden van het station Sauderton, in Buc kinghamshire, is althans zeker haar werk geweest hebben den alge- meenen wrevel tegen hen nog ver sterkt. Eenige vrouwen zijn er in geslaagd ondanks alle voorzorgsmaatregelen der politie, toen de Koning en de Konin gin in de prachtige, oude met acht paarden bespannen staatsiekaros bjj het paleis van St. James aankwamen door de haag van soldaten en politie agenten heen te breken en tot op en kele passen van de koets door te drin gen, waar zij stapels strooibiljetten in de richting van den Koning slin gerden. Ooggetuigen verzekeren dat de Koning van verontwaardiging een kleur kreeg, toen hij zich van de vrouwen af- én naar dé Koningin toe keerde. De politie moest zelfs nog de kiesrechtvrouwen tegen de woede der menigte in beschermen. Nu hebben ze 't weer gemunt ge had op stations. Het station Saun- derton werd Maandagmorgen in de vroegte geheel door brand vernield. Brandspuiten uit den omtrek konden niets van het gebouw behouden. Aan het hekje bij het station vond men papieren vastgespijkerd, waarop men las „Stemrecht voor vrouwen Wy stichten brand voor het stemrecht Het andere uitgebrande station, Croxley Green, ligt aan de zijlijn van den electrischon spoorweg, die kort geleden door de Londen and North Western Spoorwegmaatschappij is ge opend. Men weet niet, hoe de brand aangekomen is, maar heeft oen sterke verdenking, dat ook hier de stem rechtdames de hand in het spel heb ben gehad. We meldden laatst dat deze vrou wen, die gevangenisstraf ondergaan zouden weigeren voedsel tot zich te nemen. Thans ge^ft een zekere miss, die in preventieve hechtenis zat naar aanleiding van de brandstichting van een theehuis in Kewgardens, bijzon derheden over de pogingen om haar met geweld te voeden. „Verleden Zondag heeft men mij in de gevangenis van Holloway met ge weld willen voeden. Er waren twee dokters en zeven verpleegsters. Deze grepen mij aan; ik worstelde heftig, maar werd overweldigd en op een stool vastgebonden, wat mij niet be lette, den geheelen tijd zoo goed als het kon mij te blijven verweren. Zij dwongen mjjn hoofd achterover op de stoelleuning, door mij bij de han den te trekken, ofschoon ik tegenstand bood, door mijn hoofd heen en weer te draaien. Tenslotte bracht een der geneesheeren de neusbuis in een mij ner neusgaten, maar ik slaagde er in mij er van te bevrijden, voor er eeni ge vloeistof in kon worden gegoten. Opnieuw werd de buis ingebracht. Dit keer werd de ademhaling hijgend en zoo luid, dat de dokter mij zeide zachter adem te halen. Dat was mij echter onmogelijk ik kreeg de lucht slechts met moeite binnen en kon niet spreken. Twee maal goot men vloeistof in de buis en iedere keer vloeide deze mijn mond weer uit, terwijl ik hevige hoestbuien kreeg. Daarop zeide iemand een paar woor den, die ik niet kon verstaan en een mannenstem antwoordde „ja, ga uw gang". Toen schoot men voor den derden keer vloeistof voor de neus buis, maar ook ditmaal kwam zij door myn mond weer naar buitenen ik begon weer te hoesten. Nu nam men de buis weg en maakte my van den stol los. Ik stond op, maar tuimelde dadelijk tegen den grond. Er waren nog slechts drie verpleegsters in mijn eelzij hielpen mij op mijn bed en vertrokken. De hoest duurde bij tusschenpoozen voort en ik gevoelde een tamelijk felle pijn in mijn geheele borst. Daar deze pijn erger werd schelde ik. Er kwam een dokter dio mij asculteerde en mij zeide, dat ik geen zittende houding moest aannemen. Op zijn bevel brachten de bewaak sters mij dekens en een warme bedde- kruik.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1