Binnenland. Gemengd, Burgerl. stamT gewone middelen. En als dat kan, en dat zal wel wijl anders de regeering de geldelijke verantwoordelijkheid niet op zich zou kunnen nemen, dan is de vraag gewettigd of de bewering dat de Ta- riefwet noodzakelijk is om uit de op brengst daarvan de geldelijke gevol gen te bestrijden, niet te voorbarig was. Uit klemt te meer ten opzichte van art. 358 om alle loonarbeiders die op het tijdstip der inwerkingtreding van do wet 19 jaar of ;Ouder en blijvend invalide zijn, de gratis-uitkeering van dit artikel te verschaften, in elk geval gedurende 75 jaren 10 millioen gul den zal vorderen, en welke eveneens door de regeering is aanvaard, zonder te kunnen beschikken over het potje van art. 27 van het Tarief-ontwerp. En als nu deze heele affaire eens niet zou zijn een luchthartige staat kunde of .een klingeud paradepaard voor de verkiezingen, dan ,ligt in het aanvaarden en handhaven dezer ver antwoordelijkheid de erkentenis der regeering opgesloten, dat ook zonder tai ietsherziening als beschermende rechten een staatspensioen kan iuge- voerd worden. Uit de Alexandra-Kazerne te 's Gra- venhage zijn een dertig-tal manschap pen gedeserteerd, wat begrijpelijker wijze groot opzien baarde. Uit hetgeen vdn enkele zijden ver luidt, zouden hier dienstgrieven in het spel zijnen zouden de manschap pen door hun heengaan hebben wil len protesteeren tegen in hun oog te strenge bevelen. Wat hiervan zij, zal een nader onderzoek wel aan den dag brengen, welk onderzoek natuurlijk als de mannetjes, die in* do richting van Rotterdam moeten zijn verdwenen, vrijwillig of door gewapende macht bij hun korps zijn teruggekeerd zal worden ingesteld. Uit door „Avondpost" ingewonnen inlichtingen is eenigen tijd geleden een kapitein van de atillerie overge plaatst hij het remonte depot, geves tigd in de cavelerie kazerne, Laan Copes, aldaar. Dit depót bestaat uit 35 man, gerequireerd uit de beste ruiters der atillerie. Deze kapitein was om zijn overdreven strengheid naar men aan het blad mededeelde bij de manschappen weinig gezien. Woensdag schreef hij voor, dat den volgenden, dag vier inspecties zouden worden gebonden, n.l. over de klee ding, de tuigen, de sabels en de re volvers. Zoodra dit bekend was, is het gelieele depót 's avonds in het Haagsche Bosch bij elkaar gekomeu met dit gevolg, dat de manschappen besloten 's avonds van uit Rijswijk Rotterdam te vertrekken. Dit vertrek is geenszins een deser tie, in de gewone beteekenis van het uitlokken van een beslissing van hoo- geee autoriteiten over de wijze van optreden van den kapitein. Breskens, 4 Maart 1913 Aan het postkantoor Breskens, en de, daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Februari in de spaarbank ingelegd f 18176.53; terugbetaald f20720.10. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 6040. Bij Kon. besluit van 15 Febr. jl. is aan Burg. en Weth. alhier toe stemming verleend, om de vergun ning staande ten name van H. A. M. Commelin, echtgenoote van J. van Hale, over te schrijven ten name van S. M. de Vuijst. Deze beschikking vormt een schril le tegenstelling met de afwijzende beschikking van den gedupeerden Iz. van Grol. Met ingang van 1 Maart is ver plaatst de kommies 3e klasse J. L. van der Linde van Oostburg naar Aardenburg en A. de Schipper van Bergen op Zoom naar Oostburg. Te Vlissingen is de inschrijving opengesteld tot deelneming in een Hollandssh Belgische Pleiziervaart-Mij, ten doel hebbende des zomers plei- ziertochten te ondernemen tusschen Ostende, Blankenberge, Zeebrugge, Antwerpen en Vlissingen en des win ters het redden van personen van ia gevaar zijnde schepen, het sleepen van schepen en het bergen van goe deren. Het kapitaal bedraagt 150.000. Oprichters zijn de heeren E. A. G. de Badts, scheepseigenaar te Antwerpen, vroeger te Groede, mr P. Dieleman, advocaat te Middel burg, I. C. Vethacke, notaris te Vlis singen en D. H. van Zuyen, burge meester van Breskens. De rechtbank te Middelburg heeft heden de invrijheidstelling ge last van de twee personen D. A. K. en D. C. K. die in vooloopige hech tenis zaten, omdat zo verdacht wer den van net uitoefenen van het boot- makersbedrijf. School- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk In de plaats van ds C. R. van Lelyveld is benoemd tot directeur-predikant van het opleidings gesticht te Maarsbergen, ds H. R. Meeuwenberg, pred. te Uithuizermee- den (Gr.) Do Kantonrechter te Groningen beeft, bij vonnis van 1 Maart j.l. K. T„ agent der N. V. „De Tijdgeest", beschuldigd van overtreding der lot.e- rijwet, van alle rechtsvervolging ont slagen. Zondagavond omstreeks tien uur is aan de Prins Hendrikkade bij de Kraansluiste Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Zondagnamiddag had daar ligplaats genomen schipper Piet van Akker met zijn zandschuit van ongeveer 30 last, vroeger genaamd „Op hoop van Zegen", thans „No 2554". Hij was met een zandvracht van Vreeswijk gekomen, had het kantoor opgezocht waaraan hij zijn lading in den loop van den volgende week zou slijten en ging daarna even een glas bier drinken in het café Krome Waal 11, waar ook zijne vrouw kwam. Nauwelijks waren zij daar eenige oogenblikken gezeten toen er buiten werd geroepen: „Er zinkt een schip!" Man en vrouw snelden naar buiten en zagen hun schip in de diepte ver dwijnen. Iemand die in de nabijheid was, de heer II. C. Adam9, hoorende, dat er nog kinderen in het schip waren, sprong in het achteronder, doch werd door persooneel van den onmiddellijk gearriveerden havendienst weerhou den om zich verder te wagen. De schippersvrouw liep handenwrin gend rond, roepende om haar kinde ren. De schipper wilde in het water springen om te pogen zijne kleinen te redden, doch werd met geweld door de havenpolitie er van teruggehouden. Het echtpaar wier kinderen zoo plotseling in de diepte verdwenen, kreeg het zoozeer met de zenuwen te kwaad, dat zij per auto brancard naar het binnen gasthuis werden gebracht. De 28-jarige moeder van de onge lukkige kleiBen deelde aan de politie mee, dat zij vier kinderen had, drie meisjes en één jongen. Het jongentje was ruim 2 jaar oud de meisjes respectievelijk 5, 4, on ruim 1 jaar. Er zouden twee kinderen hebben gelegen in het vooi- en twee in het achteronder. Van het scheepje was eerst het voorschip gezonken, en daaruit had de brandweer de lijkjes van twee kinderen gehaald. Om ook de lijkjes der beide ande ren er uit te halen, werd een sleep boot met duiker van de firma Rut- ters sleep en watervoorzieningsdienst gerequireerd. Ten aanschouwe van honderden belangstellenden op do Kraansluis en op de Prins Hendrikkkade, een aan tal brandweerlieden, persooneel van de haven en van de gemeente poli tie heeft de duiker tot kwartier over eenen geprobeerd de beide lijkjes naar boven te brengen, doch tevergeefs. (Maandag Ct.") Toen Vrijdag avond de Berlijn- sche juwelier Plunz van een autotocht terugkeerde, reed hij tusschen Mare- vitz en Heringsdorf met zijn wagen tegen twee staaldraden op, die door misdadigers dwars over den staatweg waren gespannen. De juwelier en zijn vrouw werden door de staaldraad in den hals gegre pen en op slag gedood. Hun 19 jarige dochter werd levengevaarlijk gewond. Een met den juwelier bevriende fa milie en diens tweede, 17-jarige doch ter, volgde in de tweede auto. die nog juist bijtijds kon remmen. De vervolging der onbekende mis dadigers is dadelijk begonnen. Te Velp is bij een overweg een jongen van een jaar of tien, die de lijn wilde oversteken, door den trein gegrepen en gedood. Woensdag begaf zich een landbouwer te Koe- kange (Dr.) teneinde zijn weg te be korten, over een bevroren wijk. Hij zakte door het dunne ijs en daar er geen hulp in de nabijheid was, ver dronk hij. Op oen kalkzandsteenfabriek te Doetinchem, geraakte een 25jarige werkman tusschen de wals bekneld, waardoor hem het onderlijf werd in gedrukt. In bedenkelijken toestand werd de ongelukkige, een zeer oppas send man, naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Een 4 jarig knaapje te Oudewater had het onge luk zoodanig te vallen en zijn hootd te verwonden, dat het aan hersen schudding is overleden. Te Bot- ting (Gr.) is eep schoonmaker ver dronken. Een 26jarige schippers- dochter viel, terwijl bezig was het vuilnisvat te ledigen, in het Win- schoterdiep. Ofschoon de drenkelinge spoedig op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds gewe ken. Een ter hulp geroepen genees heer kon slechts den dood cousta- teeren. Tel. Vrijdagmiddag was een jongen den schouwburg Frascati in de Plan tage Middenlaan te Amsterdam bin nengeslopen en had van een onbe waakt oogenblik gebruik gemaakt om een greep te doen in het geldbakje van den bureaulist, en er van door te gaan. De bureaulist die den diefstal nog tijdig bemerkte, ijlde hem achter na en wist hem te grijpen. De jon gen wierp eenige bankbiljetten van f 25 en f 10, die hij gestolen had, op straat weg. De jongen is aan de politie overgeleverd. N. R Ct. Te Dordrecht wilde een 9-jarige knaap op een met steenkolen geladun wagen klimmen. Hij viel echter van het in gang zijnde voertuig af en kreeg een der wielen over het rech terbeen. De jongen, die bleef liggen, werd in een barbierwinkel gedragen. Een dokter, inmiddels ontboden on derzocht hem daar en gelastte eerst den knaap op te staan, wat deze niet deed. Toen werd voorzichtig het been ontbloot, waarbij den geneesheer bleek dat het lichaamsdeel slechts geschaafd was. Toen daarop de knaap weer niet voldeed aan het verzoek van den dok ter om op te staan legde deze den jongen over de knie en gaf hem een vracht slagen, wat zulk een probaat geneesmiddel bleek, dat de jongen het ijlings op een loopen zette vergat terug te komen om te bedj ken Een koffiehuishouder te 's g venhage had een knecht uitgezond om een briefje van f 100 te wisse1* De man is nog niet teruggekeet BRESKENS. Huw.-Aang. 20 Fel Willem Johannis Moelker, 21 j. j. en Janneke Oosterling, 21 j., jj| j Charles Hyronymus Raes, 87 j j, en Anna Catharina Maria Baert 1 j., jd. 20, Eduaid van de Moork 31 j., jm. en Leonie Marie Baert jjd. 24, Eduard van de Velde' j., jm. en Maria Esther Keijniel' jjd- Geboorten. 8 Febr. Anna Dina van lz. Buize en M. J. du Rie.' Adriana Elizabeth, d van P. j. Winde on M. C. Hoogstad. 10, Abn ham Johannes, z. van M. van deV^ de en D. Blaakman. 12, Hendrik, i van J. de Koene en J. M. Cuvi 19, Sara Pieternella, d. van P. Col) meijer en J. Hermenet. 25, Petri Johannes, z. van J. F. van Leew en L. M. Dierick. 27, Anna, d. w J. van der Wal en G. Schorsij. Overlijden. 23 Febr. Jacobus brecht, 4 mnd., z. van H. F. Mei? en J. Verstraten. 25, Lena JohaÈ Neeltje, 7 mnd., d. van Iz. van Hi negem en S. M. van de Walle, i Janneke Leenhouts, 35 j., d. van Leenhouts (overl.) en S. Leenhouts, OOSTBURG. Huw.-Voltr. 6 Fek Jozias van Crujjningen, 41 j., welt en Magdalena Boidin, 38 j., jd, Geboorten. 1 Febr. Gusta Leon:-: d. van L. J. van de Kerkhove en M. Verwulst. 16, Anna Maria, d.i L. Wage en J. M. C. Nortier. Overlijden. 1 Febr. Petrus Franc; cus de Meijer, 73 j., engeh. 14, 8» salia Christina vau Hoorickx, 79;. echtg. van J. H. de Milliano. 20, cobus Johannes Aarnout, z. van J.l Risseeuw en S. J. Fremouw. 22,Ft: dinand de Beir, 80 j., wedn. van l Volke. CADZAND. Huwelijks-Voltr. II Febr. Johannes lzaak de Jonge, 20;, jm. en Sara Maria van Cuijck, 22 j jd. Geboorten. 1 Febr. Maria Suzannt d. van A. P. van der Ljjcke en L M. Scheerens. 20, Jozias Pieter Abra ham, z. van P. Mabelis en Jacomiee tje Luteijn. 25, Marinus Pieter, i van A. I. Blok en A. de Smidt, IJZENDIJKE. Huw.-Voltr. 6 Feb, Jacobus Cornelis Neissen, 20 jju en Rosalie van de Moortel, 20 jji Geboorten. 3 Febr. Daniél Jacobus, z. van I. P. Bartels en S. W. Baart 1, Elza Maria Paulina, d. van B. i Groosman en E. Groosman. 10,Cbï- les Jacobus, z. van G. F. Boerjanï L. M. L. de Buck. 14, Adriaan 1 cobus, z. van A. Baas en J. M. v; der Hooft. 14, Camiel Petrus, z.ïï K. B. Vermeersch en C. F. Scherbe§: 15, Prudent Leonardus, z. van E, Mullaert en A. Baecke. 17, I retha Celestina, d. van E. L. Haver- beke en M. F. Calon. 20, Estben Maria, d. van H. J. Mornout en I L. Dinnewet. 22, Dirk, z. van M. Quaak en J. Scheele. 27, Wilhelm- na, d. van Ch. de Meester en A. Krijger. Overlijden. 8 Febr. Leonardus Lip pens, 89 j., wedn. van Albertina At- theunis. 6, Augusta Maria Verhulst, 10 j., d. van Emile Bernard en E ma Verbeke. 21, Sophia Francises de Wispelaere, 76 j., wed. van Au gelus Dierikx. 24, Constantia Maria Vermast, 82 j., ongehuwd. GROEDE. Huwelijks-voltr. 2 Jan M. Hamers 25 j. jm. en L. C. vat Meenen 21 j. jd. 9 J. L. Kodde 81) jm. en W. J. Manneke 24 j. jd. J. J. M. Snijders 24 j. jm. en W. Meester 26 j. jd.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2