Rechtzaken. Handelsberichten. Advertentiën. Jozias de Bruijne,N naar de haven van IJmuiden gebracht en welks bemanning verdacht wordt van spionnage, is Donderdag den Nieuwen Waterweg binnengeloopen met bestemming naar Vlaardingen. In verband hiermede schrijft een Berlijnsch blad, de Berl. Zeitung am Mittag een brief te hebben ontvangen van den koopman van der Zijpen, die zooals men weet, door de Nederland sche regeering van spionnage verdacht en wiens jacht „Porthos" daarom door een .torpedoboot gevolgd werd. Uit dien brief lezen wij, dat er in dit geval van spionnage volstrekt geen sprake kan zijn. De heer van der Zijpen zou zich, volgens zijn zeggen, tot den Duitschen gezant te Den H rag en den Duitschen consul-gene raal gewend hebben met het verzoek dat dezen verklaren zouden, dat men hier niet met een spionnagekwestie te doen had. De koopman verzekert eenvoudig een pleziertocht met zijn jacht te hebben ondernomen, zooals hij elk jaar gewoon was te doen. Een der bladen voegt hieraan toe, dat ook ia Nederland de spionnage- koorts uitgebroken schijnt te zijn. Het blad vermoedt, dat de van En- gelsche zijde gedreven politiek, om Duitschland voor te stellen als loe rende op elke gelegenheid om het kleine Holland in te palmen, thans reed3 op het Nederlandsche volk in- invloed begint uit te oefenen. Het blad mBrkt ten slotte nog eens dui delijk op, dat Duitschland geen enkel plan heeft, om de sympathie, die tus- schen dit rijk en Nederland bestaat, op de een of andere wijze benadeelen. KBreskens, 25 Februari 1913 Vrijdagavond had in een der loka len van de openbare school alhier de zeer matig bezochte vergadering plaats van de afd. BreskeDS van Volkson derwijs. De rekening en verantwoording van den''penningmeester werd in orde be vonden en goedgekeurd in ontvang op /"340.88 en in uitgaaf op 281.351/2l alzoo sluitend met eeu batig saldo van /'59.521/2. Goedgevonden werd in het belang der openbare school een spreker uit te noodigen en daartoe contact te zoeken met het departement Groede van het Nut en de zuster-afd. van Volksonderwijs te IJzondijke. Aan de kindoren der hoogste klas sen zal weder een reisje worden aan geboden, ditmaal naar de wereldten toonstelling te Gent. De vergadering hechtte goedkeuring aan den aankoop van een tooverlan- taarn, ten einde de kinderen ook aan schouwelijke voorstellingen te kun nen aanbieden-. Als leden van het bestuur werden wegens periodieke aftreding herkozen de heeren H. van Haneghem, K. Min- derhoud en L. J. Roggeband. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid der Ge zondheidscommissie die zijn zetel heeft te Oostburg, de heer J. A. van Baal, architect te Oostburg. Oostburg, 22 Eebr. De heden middag gehouden algemeene vergade ring vaD de Ambachtsschoo' voor Oostburg en omstrekon werd bezocht door een 24-tal leden, zoo gewone als van het bestuur. De rekeningen en de verslagen der Ambachtsschool en Avondteekenschool werden goedgekeurd. Het bestuur werd met 2 leden uit gebreid, waartoe werden gekozen de heeren I. A. Risseeuw Johz. te Oost burg met 19 en mr A. A. J. van den Broecke te Aardenburg met 14 st. In de vaste commissie belast met het nazien der rekening werden be noemd de heeren P. J. II. Bronswijk te Oostburg on D. H. van Zuijen te Breskens, in de beide vacatures ont staan door de benoeming van don heor Risseeuw voornoemd tot be stuurslid en wtgens de ontslagname, tengevolge van den verren afstand door den heer A. J. Leunhouts te Retranchement. Groede, 22 Febr. Hedenavond had de jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds Groede I onder lei ding van den heer G. de Ru wegens insteatenis door de ziekte van L. J. Roggeband. Ter vergadering werden aangege ven en aangenomen 7 nieuwe leden. Het maatschappelijk kapitaal was weer stijgende, ditmaal met 140 tot een totaal bedrag van 1647 401/2 De hoogste uitkeering had 69.50 en de laagste 3,- beloopen. Aan de leden die 65 jaar en ouder zijn werd weder een bedrag van ƒ5.— toegekend bjj wijze van pensioen. Uit hoofde van den goeden stand de kas werd door het bestuur voor gesteld den leden gedurende drie maauden vrijdom van contributie te verleenon, hetgeen zonder bedenking en unamien werd aangenomen. Als leden van het bestuur werden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren P. J. Kense, G. de Ru en J. P. Net-le, die deze onder dankzegging voor het hernieuwd ver trouwen, weder aannamen. School- en kerknieuws» Ev. Lu'h. Kerk. Aangenomen het beroep uaui Arnhem door ds H. Snij der te Groede. Reeds eenigen tijd werden aan 's Rijks Munt geldstukken vermist, die door onvolkomenheden bij de mun ting, niet geschikt waren in circula tie te worden gebracht. Het mocht echter niet gelukken den dader te ontdekken. Nu wilde evenwi 1 het toeval, dat bij een sigarenhandelaar te Utrecht den laatsten tijd meermalen een per soon kwam, om sigaren en sigaretten te knopen, waarbij geld in betaling gegeven, dat eenigzins afweek van onze gewone munten, maar toch niet den indruk kon wekken van valsch te zijn Toen deze persoon bleef voortgaan met kloine inkoopen te doen, wekte dit bij den winkelier toch eenig ach terdocht en deed hij hiervan mede- deeling aan den Munt. Men noodigden dezen winkelier nit als gewoon be zoeker het bedrijf eens te komen be zichtigen, en op zijn omwandeling dan den man te willen aanwijzen, die het verdachte geld in betaling had gegeven, alles zoo ODgemerkt mogelijk, opdat de dader in stilte zou kunnen worden aangeduid. Zoo kwam de sigarenhandelaar aan de Munt, waar hij al spoedig tusschen het werkvolk den persoon aanwees, die met het bewuste geld in zijn winkel was gekomen. De politie werd in de zaak gemoeid; deze nam den man een nog jeugdig persoon in hechtenis en bracht hem naar het hoofdbureau, waar hij bekende zich de afgekeurde geldstukken te hebben toegeëigend. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. U. D. Zondagmiddag om 12 uur is, volgens de Zw. Ct., de 26-jarige kleer maker G. J. R., (die aan toevallen leed), uit Notter, te Wierden door het gs gezakt. Voorbijgangers haalden hem op den wal. Hg overleed kort daarop. N. R. C. Een oude vrouw, die in den omtrek van den Dam, te Amsterdam haar kostje met het verkoopen van lucifers ophaalde en in de buurt al gemeen bekend stond als „de vrouw met het lamme handje," wilde Vrgdag- morgen, omstreeks kwart voor twaalf bjj de Gravenstraat den N.Z. Voor burgwal oversteken, juist op het oogen- blik dat een wagen van lijn 1 nader de. Ze werd door de tram gegrepen en kwam er in haar geheide lengte onder te liggen, zoo zelfs dat de wa gen opgetild moest worden, om de ongelukkige er onder weg te kunnen halen. De vrouw, die vreeseüjke hoofd en halswonden had opgedaan, werd levenloos de apotheek van dr. Suyver binnengedragen en van daar per auto biel ziekenwagen naar 't gasthuis vervoerd. De wagenbestuurder ver klaarde herhaaldelijk gebeld te heb hen, hetgeen echter klaarblijkelijk niet door de oude vrouw werd ge hoord. Tel. Een schrikkelijk drama werd afgespeeld te Eisenbach Twi e jonge werklieden, Ruloff en Schumann, 22 en 18 jaar oud, en een twintigjarig meisje, Margaretha Richardt, legden zich neer op het spoor terwijl enne locomotief kwam aangestoomd. Juist toen de locomotief de drie ongolukigen ging verpletteren, werd het meisje door vrees aangegrepen en nam de vlucht. De twee andere wanhopigen worden aan stukken gereden. Het meisje werd slechts licht ge kwetst. De drijfveer van het drama is nog onbekend. N R. Cr Zaterdagmiddag klom ren jongen tegen een ladder op welke zich voor een in aanbouw zijnd huis in de Middelburgsche-straat 'te Schevenin- gen, bevond. Gekomen bij de hoogte van 't dak, zag hij een oppasser aan komen en wilde uit vrees zoo vlug mogelijk de ladder afdalen, met het gevolg dat hij mistapte en viel. De jongen werd bewusteloos opgenomen. De dokter vreosde voor zijn leven. Tel. Te 10 uur Vrijdagavond is op de Sonsbeeksingel te Arnhem in een werkplaats van een rijtuigfabriek, midden in het bebouwde gedeelte door onbekende oorzaak een hevig uitslaan de brand uitgebroken. In die werk plaats waren ongeveer 10 auto's, die alle verbrand zijn De auto's die in een ruimte daarvoor stonden worden gered. Dank zij de windstilte is de brand beperkt tot dit perceel. Bij ongunstigen wind hadden de belendende huizen gevaar geloopen. Het gebouw en de iDboedel waren verzekerd. Omtrent do verbrande au- tuo's was dit niet bekend. Arn. U. Te Vught is een 14 jarige bs- hangersbediende door het ijs gezakt en verdronken. Te Kapel-Avezaath is het 11-jarig zoontje van een post bode eveneens door het ijs gezakt en verdronken. Te Blesdijke (Friesl.) wilde Donderdag een 18 jarig meisje, komende uit de catechicatie, eens probeeren hoe sterk het gs op de gracht was. In het midden zonk zij door het ijs en schoot daar onder. Toen er hulp kwam opdagen was zij reeds verdronken. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen resultaat. Te Beets is dien middag een jongetje van 10 jaar door het ijs gezakt en verdron ken. Zijn zusje is gelukkig op het hulpgeschreeuw nog door de buren gered. Te Cuyk is een 13-jarig zoontje van den veldwachter door het ijs gezakt en verdronken. Vl.C. Schipper A. R. van den thuis- zeilenden logger „Noordzee I" uit Katwijk, is buiten de pieren te IJmui den door een zeilschoot over boord geslagen. Door de bemanning van de sleepboot „Visschershaven" werd hij gered on naar IJmuiden gebracht, doch de levensgeesten bleken echter reeds geweken. Tel. Toen Zaterdagmorgen de snel trein van Leeuwarden te Meppel aan kwam, zat, zoo meldt de Leeuw. Ct. in een 3e klas-coupé een oogenschgn- lijk zwaar beschonken man, die be zig was zjjn „roes" uit te slapen. Men zette hem uit den trein en waar schuwde de politie. Juist had men den man die nog sliep en zeer netjes gekleed was, op een kar gelegd, om hem zoo naar het politiebureau te brengen, toen hij plotseling wakker werd. Toen vertelde hg zijn weder varen. Hij had van een hem onbeke; persoon een borol aangenomen, waaj na hg in vasten slaap was gevallet Men dacht toen direet aan iets ergeq en dit bleek bij onderzoek maari te waar. Des mans porteraonnaie f 60 lichter geworden. •Van den dief geen spoor. Damprobleem No 14 van A. D. Quorido te Amsterdam Zwart schijven en 1 dam. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 10 schijven en 1 dam. Wit speelt en wint in 6 zetten. Oplossing van probleem no 13. Wit 28-22, 32-28, 6-17, 28-28, 30H 37-31, 50-44, 35:24, 25:1. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam, Woensdag 26 Fob. 4.30 4.54 Donderdag 27 5 08 5 3i Vrijdag 28 5.56 Woensd. 26 Feb. Zonsondergang Voer- en rijtuigen moeten dus6.31et - rijwielen 6.01 's av. zijn verlicht. Laatste Kwartier Donderdag 27 nm. 9 35 ure. Arrondissements-Rechtb. Middelburg Door bovengenoemde Rechtbank is thans verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen E. L., 48 j., huisvr. van L. C. v. S., geboren te Groed^ wonende te Vlissingen, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd vit het opwekken van abortus. CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld ontvangen va: P. de G. Williamson tot 1 Oct. 'li P. P. Marion in ordetot 1 Oct. '1 Adm. mo Ant Rotterdam 24 Febr. Nieuwe tarwe Essex f 9.50 flli Wilhelmina-tarwe f 9.25 a f 10.- Overigens van f 7.50 a f Bruine boonen f 8.— a f 10.2 Groene Erwten f 8.— a f 9.5 Lijnzaad f15.— a f 16.5 Z; Eigenheimers f 1 40 a f Z. blauwe f 1.75 a f Z. bonte f 1.50 a f Groote bruine ajuin, 60 kg. f Kleine id. id. id. f 0.J Veemarkt. Koeien en Ossen 33 tot 43 c., Kal veren 55 tot 60 c., Schapen tot - c., Lammeren tot c., Varkens c., 28 ct., id. voor export 28 a alles per i/2 K.G. N. R. Ct, Ik tan iten 1,6 teo 2,- Bcho 1.1 Khu 0.S staat de m lag lk ï.di t J.1" ïhoi pzic Dreg ■aid Heden overleed tót mijn diepe droefheid mfjn ge-Ueval liefde Oom, de Heer fc| j| in den ouderdom van bjjna 8"!^ jaar, MARIA BREVET. Groede, 22 Februari 1918. Diet

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2