'tymwn luttn X^utUniiMab Wt No 1915. Woensdag 19 Februari 1913. 22e Jaargang. Gemeenteraad Sluis. BRESKENSCHE Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België 0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. lei Q. 'k< tei toj >p* Jd. O.u ïeu bU en 5.(6 in ■45: boot Mij 5 ut 38 ii e. dat de verpachting der gem.-eigen dommen /2487 heeft opgebracht. Alle voor kennisgeving aangenomen, Ebt inbegrip der goedkeuring van de laatstbedoelde verpachting. II. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot den verkoop van hak- iout. III. Het voorstel van B. en W. om ontheffing te vragen voor den tijd van 5 jaren van de invoering vak j. der lager-onderwijswet (gymnastiek) aan school B., werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. IV. Eveneens werd instemming verleend aan het voorstel van B. en W. om ontheffing te verkrijgen van art. 48 4o lid der zelfde (verplichting tot het aanstellen van een onderwij- ter met hoofdacte) wijl elke poging om aan die verplichting te voldoen is mislukt, en waartoe de bewijsstuk ken zullen worden overgelegd ten einde de rijksbijdrage niettemin niet te ontloopen. V. Op het verzoek van regenten van de Godshuizen om eene bijdrage in de verplegingskosten van typh us hers, stelden B. en W. voor, guns- t'8 te beschikken. De voorz. lichtte dit nader toe met de mededeeling dat regenten eene tegemoetkoming vragen van twee derde in de kosten dier verpleging die ƒ335.45 hebben bedragen en dus voor le gemeente ƒ156.961/, beloopen. Indien de gemeente deze bijdrage het mocht verleenen, zou zij zich zelf in moeilijkheden brengen, want grensgemeente is zij verplicht een barak te hebbennu gaan bij gebrek daaraan eventuöele patiënten naar kot Gasthuis, die dan natuurlijk voort- ^n zouden geweigerd worden. De raad keurde zonder hoofd, stem ming het voorstel goed. VI. In behandeling kwam daarna de verordening op het keuren van vleesch, spek enz. Dhr Bakker de bespreking in het algemeen, inleidende, zeide, dat we *®1 eens in de couranten lezen, dat bij de behandeling van een wets ontwerp in de Tweede Kamer door Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en VT(jdar»vond b(| den uitgever C. DIE I. CM A .41 te Breskcns. D,f. :ri> ieu Zitting van Vrijdag 14 Fobr. Voorzitter de heer J. E. Boogaard. Tegenwoordig 6 leden en de secr. Afwezig met kennisgeving dhr J. C. Stern. Na lezing en goedkeuring van de notulen der beide voorgaande zittin gen, werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, als 0. proces verbaal van kasopname bij den gem..ontvanger waarbij aan wezig bleek ./'6361.05; 5, missive van Ged. Staten tot goed keuring der gem -rek. c, idem als voren tot goedkeuring derjaarwedde van den gem.-ontv. 1. idem als voren tot goedkeuring der aanvaarding van het ontvangen 5.1 Viai mik Hit' lil de aanneming van een amendement of de verwerping van een belangrijk artikel waardoor de wet van aanzien zou veranderen, het ontwerp wordt ingetrokken. De mogelijkheid dat dit concept een zelfde lot zou kunnen ondergaan was voor hem ook voldoende reden den voorz. te verzooken allereerst art. 12 te behandelen, omdat hij dit arti kel als het kardinale punt beschouwt waarop deze verordening berust. Voor wat zjjne meening aangaat, is deze gewijzigd sints het ontwerp door B. en W. is samengesteld. Sedert de dagen die daar tusschen liggen, heeft hij velen geschreven, gelezen en gesproken, en tot zelfs Donderdagavond ontving hij met de laatste post van 9 uur een brief van een geëxamineerd keurmeester, waar in deze hem schreef, dat de toepas sing van het bewuste art. 12, nl. om het in de gemeente in te voeren vleesch te doen vergezeld zijn van een bewijs van keuring van een vee arts of geëxamineerd keurmeester, fei telijk ondoenlijk is. Men omlijne, schrijft hij verder, uwe verordening zoo goed mogelijk, maar voor het oogenblik is ons district nog veel te schaarsch van dergelijke geëxamineer- den voorzien dan dat dit vrijwel uit voerbaar is. Daarom wenschte hij het woord „geëxamineerd" te doen vervallen en te volstaan met een bewijs van keu ring van een plaatselijk keurmeester. De voorz. hechtte aan deze zaak weliswaar groot gewicht, al beschouw de hij het niet zoo kardinaal als de heer Bakker om de verordening in te trekken als de raad anders wilde. Evenwel, voor de ƒ400 die de ge meente nu voor de keuring uitgeeft, mag zij wel goede waarborg stellen en die zijn juist gelegen in deze be paling. Wanneer van elders kleine stukken vleesch worden ingevoerd, dan zal de keurmeester niet zoo absoluut kunnen keuren als bij groote stukken, zoodat een deugdelijk bewijs van keuring geenszins overbodig is. En dat is ook niet zoo bezwaarlijk. Het belang voor den invoerder brengt mede om gedekt te zijn voor mogelijke afkeu ring en zal daarom een veearts kun nen ontbieden zoo'u bezwaar is dat niet, en te minder als het beest goed en gezond is; als het beest niet goed is, kan men het misschien wel elders kwijt, maar zeker niet in Sluis. Zonder de menschen te na te wil len spreken, levert een keuring van de gewone plaatselijke keurmeesters al zeer weiDig waarborg. De Gezondheidscommissie heeft me de geadviseerd deze verordening te lasschen in de alg. politieverordening, waartegen niet het minste bezwaar is. Daarop werd overgegaan tot de artikels-gewtfze behandeling. a. Op de voorlezing van den aan hef deze verordening vraagt de heer Janssens of de keuring van levens middelen waarop ze doolt, zich ook uitstrekt tot brood. Do voorz. antwoordt hierop ontken nend, omdat we hier een afzonder lijke verordening op brood hebben ook op melk. b. De volgende bepaling, bedoelen de geen vee te dooden en voor de voeding te bestemmen on vei knot baar te stellen, alvorens het op schrifte- ke aanvrage is gekeurd, geeft den beer de Bruijnu aanleiding voor te stellen de eerste keuring te doen vervallen omdat het vleesch later toch gekeurd wordt, en omdat liet mogelijk wach ten' o.p den keurmeester bezwaarlijk kan zijn. De voo'Z. wees er op dat de voor gestelde bepaling voor de slagers niet bezwaarlijk is, maar wel kan zijn voor den keurmeester. Immers zij kunnen ei.-chen dat het vee gekeurd wordt des morgens tusschen 7 en 10 en des avonds tusschen half 7 en 9 uur. Dat de aanvrage schriftelijk plaats heeft, meenden B. en W. eerst wat bezwaarlijk te zijn, maar bij nader inzien heeft dat zijn goede zijde. Als een stuk vee moet gekeurd worden, geeft de aanvrager een briefje, uiteen hem door de gemeente te verstrek ken boekje af, ten huize van den keurmeester, waardoor het vergeten van mondelinge boodschappen wordt voorkomen. Het is bovendien geen nieuwe toe stand die geschapen wordt, wijl de uren hierbij aangegeven, reeds voor komen in de oude verorderiDg, die ook twee keuringen voorschrijft. De raad achtte echter éene keuring voldoende. c. Dhr. Janssens vroeg of ook particulieren deze aanvrage moeten doen. De voorz. zeide dat dit alleen noo- dig is wanneer zij het vleesch of spek voor de algemeeue consumptie be stemmen. d. Alvorens het vleesch van zieke of uit nood geslachte dieren ten ver koop te stellen, zal een geteexende verklaring moeten worden overgelegd dat het beest niet aan eene besmet telijke ziekte of vergiftiging lijdende is geweest. Dhr de Bruyne vroeg of dat ook noodig zal zijD als een rund zijn poot breekt. De voorz. meende dat 't daarvoor geen bezwaar behoeft te z(jn en bo vendien is 't niet noodig nader aan te duiden welke beestjes men met deze bepaling op het oog heeft. e. Voor de keuring van ingevoerd vleesch eischen L. en W. op grond van het te voren verklaarde, dat min stens de helft van een dier moet wor den ingevoerd. Dhr Bakker vond het bezwaarlijk om, als bijv. de slagers een 20, 25 K.G. vleesch te kort komen, dit in te voeren, vergezeld van een verkla ring van een gediplomeerd keurmees ter. De verklaring van een plaatse lijk keurmeester moet voldoende zijn, omdat het hier toch wordt gekeurd. De voorz. moest het ontraden, want op die wijze kunnen de slagers wel partijtjes van 2 K.G. invoeren dat ze even elders op de fiets halen en zelfs zonder keuring aan de ingezetenen afleveren, zonder dat het vervoer van zulke stukjes zou bemerkt wor den, wat nu niet gaat met een half beest, dat men niet zoo zorgvuldig zou kunnen verbergen zonder dat het opgemerkt wordt. Dhr de Bruijne stelde voor, in plaats van de helft, een kwart, te stellen, omdat verondersteld mag worden, dat evengoed een kwart als een half kan gerekend worden, daar toch, als bijv. het voorkwart_ goed is, het achter kwart wel eveneens goed zal zyn. Dit werd goedgevonden. f. Het invoeren van vleesch enz., rechtstreeks aan particulieren, moet door dezen aan B. en W. worden aan- gevraag 1, doch is vrijgesteld van ver plichte keuring, die evenwel kan ge schieden op hunne aanvrage. Maar ze mag niet leiden tot fraude, dat het aan particulieren zou worden afgeleverd en nogtans bestemd zou zijn voor de slagers. Men lette dus steeds op het stempel van goedkeu ring dat op het vleesch wordt aan gebracht. Dhr de Bruijne vroeg of dat ook doelde op een postpakketje worst of rookvleesch of een ham, hetgeen wel eens uit Gelderland komt. Hij was er principieel tegen dat daarvoor ver gunning moest worden aangevraagd en stelde voor, de particulieren daar van vry te stellen. De voorz. zeide dat die vergunning als de keurings-verordering er is, noodzakelijk wasmaar ze doorloo pend voor een jaar, zelfs tot weder opzegging toe, worden gogeven. De verordening zou zonder zin zijn als dit geschrapt werd. Het voorstel-de Bruijne om haar niettemin te doen vervallen, werd verworpen met 5 tegen 1 st., die van den voorsteller. g. De kosten van bijzondere keu ringen, van dieren die elders zijn ge storven en hier worden ingevoerd, zijn voor rekening van den aanvrager. h. In gevallen dat men met het resultaat eener keuring geen genoe- geno^gen noemt, kan eene herkeuring worden aangevraagd. Alsdan wordt door B. en W. en door den belanghebbende een deskun dige aangesteld die beiden een derde deskundige benoemen. Valt het resul taat dezer herkeuring uit ten gunste der gemeente dan zijn de kosten voor rekening van den belanghebbende, in het tegenovergestelde geval zijn ze voor rekening der gemeente. i. De slotbepaling om ook garna len, mosselen en oesters te keuren, wenschte dhr. de Bruijne te doen vervallen, wijl hij dit in de praktijk minder uitvoerbaar acht. Daar het te verwachten is dat er goen meer-

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1