tn M$uïUïd\M<\h t§U\x$ tWf Binnenland. TaauÜ>mti. Zaterdag Februari 1913. 23e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post 0.55, voor België 0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No IÏI2 Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrydagpavoud bfj den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. III. Alle onkosten di8 komen op de on gevallen verzekering van de arbeiders in de industrie, moeten betaald wor den door de patroonsslechts een deel van de administratie betaalt het Rijk. Het was en is nog de bedoeling van de Regeering eenzelfden weg te be wandelen bij de verzekering van de landarbeiders. Laat mon het kleine gedeelte dat de Regeering bijpast, buiten beschouwing, dan staat men dus voor dit feitalle onkosten voor de landbouw - ongevallen verzekering komen voor rekening van de landbou wers. Hieruit volgt al dadelijk, dat het van het hoogste belang is voor de landbouwers, dat de administratie zoo zuinig mogelijk zij, dat er zoo weinig mogelijk vreemde betaalde hulp wor de ingeroepen. Daarom ontwikkelde zich bij de landbouwers het denkbeeld, dat zij heel best- zelf de regeling der land- bouw-ongevallen konden ter hand nemen. Het steunen van een arbeider, die door een ongeval is getroffen, oischt toch niet zooveel buitengewone ken nis, dat de landbouwers daarvoor on geschikt zouden zijn. Dat denkbeeld zette zich vast en eindelijk ging men over dat in een daad over te zetten. Maar nu liep men hier en daar wat hard van stal, en voor men het gebeele terrein voldoende overzag, be gon men al te bouwen. Dat was mis. Overleg is het halve werkeigenlijk is overleg het heele werk, want als men een zaak niet eerst goed bekijkt, dan loopt het haast altijd in de uit voering verkeerd. Het in elkaar zetten van een ver- zekeriDgs-systeem, bleek toch inder daad veel ingewikkelder te zijn, dan men op het eerste gezicht wel meen de. Hier en daar trokken de land bouwers op eigen gelegenheid aan den arbeid en stichtten zoogenaamde „Plaatselijke Kassen", die alles moes ten regelen wat de ongevallen-verze kering betrof. Er hebben niet dagelijks op ieder dorp doodelijke ongevallen in den landbouw plaats, zelfs minder ernsti ge ongevallen komen ook op ieder dorp niet iederen dag, zelfs niet iede re week voor, dus de verzorging van de arbeiders, die getroffen worden, kon goed geschieden door eene com missie uit de landbouwers ter plaat se. Bovendien kostte het dan zeer wei- ■rig, want men deed alles met eigen mannen. Zoo geredeneerd, is de zaak een voudig maar in de uitvoering valt 't 'och niet mee, wat dan ook in de Praktyk is gebleken. Alles gaat goed, als er weinig of geen ernstige ongevallen gebeuren, maar geschiedt er iets ernstigs, dan staat de zaak direct scheef. Dan vol doet de plaatselijke kas niet en be antwoordt niet aan haar doel, wat we even willen aantoonen. lo. Een veertig landbouwers rich ten een plaatselijke ongevallenkas op. Een knecht, die ƒ10 in de week ver dient, krijgt een ongeval met een paard, waardoor hij levenslang onge schikt wordt om te werken. Hem komt nu toe een pensioen van f 7, in de week, van f364 per jaar. Als deze knecht 25 jaar is, dan moet er f 7600 worden vastgezet, om daat uit steeds achtereenvolgens dit pensioen te kunnen betalen. Dit geld dimt dadelijk te worden gestort. Iedere boer - gesteld dat allen even groote boerderijen hebben moet dus be talen f 190. Dat bedrag valt niet mede. Toch is er nu maar pas een knecht invalide. Wie zegt, dat er morgen geen tweede bijkomt? Dezen zomer werden bij éen landbouwer in 't veld tegelijk twee arbeiders door het he melvuur gedood, terwijl zij even schuilden voor een onweer. Als er een paar ernstige ongeval len gebeuren, dan zit zoo'n Plaatse lijke Kas direct aan den grond en beginnen de leden het hazenpad te kiezen. En als zoo'n dorpsvereeni- ging eenmaal aan het afbrokkelen is, ligt ze gauw in puin. Zelfs heel gewone ongevallen kun nen veel geld kosten, als de getroffe ne bijv. moet worden opgenomen in een ziekenhuis, als er kunstledematen moeten worden verstrekt, als er een operatie moet geschieden, enz. odz. Dan kan men nog komen te staan voor dure processen. De knecht pro cedeert gratis, doch de patroon moet betalen en van een proces kan men nooit vooruit zeggen hoe de afloop zal zijn, alleen weet men, dat het al tijd geld kost. Iedere plaatselijke kas heeft haar eigen chef of directeur of boekhouder die betaald moet worden. Uit den aard der zaak kon hiervoor geen hoog salaris worden uitgekeerd, zoodat men hiervoor geen eerste krach ten kan krijgen. Be Plaatselijke Kas wordt dus niet wetenschappelijk bestuurd en dat is toch noodig omdat hot verzekerings wezen tegenwoordig ook een weten schap is. Omdat de Plaatselijke Kas niet met de noodige wetenschap wordt bestuurd, werkt z|j omslachtig en duur en daardoor niet in het be lang der landbouwers en verzekerden. Heeft men bij een plaatselijke kas nooit eenige zekerheid omtrent de on kosten die op de verzekering komen, de knechts hebben niet eens de zeker heid dat hun zal worden uitgekeerd, wat hun is toegezegd. Boven is er op gewezen, dat als de onkosten nu eens erg hoog loo- pen omdat er een paar ernstige en dure ongevallen op éen dorp plaats hebben, de deelnemers gauw voor hun lidmaatschap bedanken. Wie geeft dan aan de knechts ze kerheid dat zij het volgende jaar nog zullen gesteund werden door de kas als zij door een ongeval getroffen wor den Zelfs in gewone omstandigheden, door uittreden van eenige leden, door overlijden, verhuizen of verandering van bedrijf, kan ,het ledental van een Plaatselijke Kas zoo sterk dalen, dat de overige leden ook maar heen gaan. Dan zitten de knechts heolemaal zonder. Zoo'n plaatselijke verzekeringskas is dus wel zeer onzeker. En als het heele verzekeringswezen in den land bouw rusten moest op zulke kassen dan zou er weinig zekerheid in de verzekering z|jn. Aan de plaatselijke kassen kleeft evenwel een nog veel grooter fout, een fout, die nu reeds heel wat kwaad heeft gedaan. De plaatselijke kassen houden den groei en de ontwikkeling tegen van de groote nationale organisatie van de Landbouw-Onderlinge, en dat is al het ergste wat z|j doen kunnen. De Landbouw-Onderlinge is de ei gen organisatie van de boeren, waar toe reeds 9400 landbouwers zijn toe getreden, die met elkaar f 12.882.900 loon per jaar uitkeeren. Deze orga nisatie is geheel in handen van de landbouwers zelf en omdat z|j over het heele land werkt en reeds zoo groot is, daarom zijn de onkosten van het eene jaar al haast net gelijk aan die van het andere jaar. Hoe meer leden er evenwel toetreden, des te goedkooper wordt het en als een maal alle landbouwers zijn toegetre den, dan is het toppunt van goed koopte bereikt. Dat nu wordt tegengehouden door die plaatselijke kassen. Nu is het wel waar, dat van lieverlede plaatse lijke kassen zich aansluiten b|j de Landbouw-Onderlinge zoo zachtjes beginnen de landbouwers wel te mer ken dat de gevaren van de plaatsel. kassen toch te groot zijn maar dat kon sneller gaan. Er komt echter nog een ander ge vaar bij. Vandaag of morgen grijpt de Mi nister van landbouw in en als hij dan overal van die kleine plaatselijke kas sen vindt die ieder op haar eigen ge legenheid en met verschillende regle menten werken, dan kan de Minister al die verschillende kassen niet er kennen, want over het geheele land moet eenheid zijn, omdat de knechts overal op dezelfde wijze moeten wor den behandeld en uitgekeerd. Dan haalt de Minister een streep door de Kassen, en lijft, gemakshalve, alles maar by de Rijksverzekerings bank indan zitten de landbouwers in eens onder de ambtenaren en wordt de verzekering een dure. Dat ziet men aan de Industrieele Ongevallen verzekering. De Minister kan met de Plaatselij ke Kassen niet werken omdat er geon eenheid is en een controle op die kleine kassen niet kan worden uit geoefend. Vindt de Min. evenwel een groot lichaam, zooals de Landb.-Onderl., dat over het heele land is verspreid, en dat in elk dorp op dezelfde wijze werkt, dat gemakkelijk kan gecon troleerd worden, omdat er éenheid in zit, dan zal de Min., dit mag ver wacht worden, met deze organisatie rekening willen houden. Dan blijven de landbouwers buiten de Rijksverzekeringbank, komen er geen ambtenaren, besturen de land bouwers zolf hun organisatie, en, of schoon de knechts uitgekeerd krijgen wat het Rijk verlangt, kost het dan aan den landbouwer veel minder dan wanneer het Rijk de verzekering uit voert. Dan kr|jgen de knechts wat hun toekomt, en hebben de landbouwers toch eene aanmerkelijk goedkoopere verzekering. De leden van plaatselijke kassen meenen nu goedkoop uit te zijn wat trouwens niet waar is en het gevolg zal zijn, dat zij voor de toe komst handen vol met geld wegwer pen. Zij benadeelden zich zelf en ook hun medearbeiders. Daarom moeten deze plaatselijke kassen zoo spoedig mogelijk worden opgeheven en dienen alle landbouwers zich even spoedig aan te sluiten bij de Landb.-Onderl. Hoe die werkt vertellen we in een laatste stukje volgende week. Breskens, 7 Februari 1913. Als kantoorbediende ten postkan tore te Oostburg en IJzendijke zijn definitief b noemd M. H. Willemsen en A. C. Dierikx. Te Middelburg zjjn twee perso nen, vader en zoon aangehouden in verband met het bookmakersbedrijf. Het was de gemeente-politie te Middelburg ter oore gekomen, dat onder den rook dezer gemeente, doch in de gemeente Koudekerke, zekere D. C. K., die vroeger te Middelburg het bookmakersbedrijf uitoefende, ook thans nog daarmede voortging, daarin geholpen door zijn alhier woonachti gen zoon, D. A. K. Het onderzoek bracht aan het licht dat vader K. op gezette tijden groote partijen waren in kisten door Van Gend en Loos liet afhalen en dat deze voorzien waren van zijn eigen naam aan een adres te Londen. Men vermoedde, dat die kisten de circulaires waarin de uitnoodigingen tot deelname aan wedden vervat zijn, bevatten; welke te Londen worden gepost; terwijl de antwoorden op do

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1