J-Ucjemccit '.mm" tnJlBiwfimfidHaB Buitenland. mt No 1910. Katerdag- 1 Februari 1913. 22e Jaargang-. BRESKENSCHE COURANT Abopnement per 8 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- cn Vrijdagavond by den uitgever C. MELKMAN te Breskens. In hot eerste artikeltje is uiteen gezet, hoe gevaarlijk hot landbouw bedrijf is en tevens hebben wij mede gedeeld, dat de landbouwers zelf een vereeniging hebben gesticht om de knechts te helpen als hun een onge luk overkomt. Deze vereeniging draagt den naam van Landbouw Onderlinge. Hoe worden de knechts nu gesteund als hun een ongeval overkomt? lo. Zij krijgen direct gratis geriees- en heelkundige behandeling, hoe lang de gevolgen van het ongeval ook mo gen duren. 2o. Kan een arbeider tengevolge van een ongeval niet werken en duurt deze toestand langer dan vijf dagen, dan krijgt hij van den eersten dag een uitkeering van 70 pCt. of zeven tiende deelen van zijn dagloon. 3o. Kan de arbeider nooit eenig werk verrichten, dan behoudt hij die 70 pCt. zijn geheeh' leven dat is dan een soort pensioen. 4o. Kan de arbeider nog wel eenig werk doen, doch niet meer zooveel verdienen als voor het ongeval, dan hijgt hij een mindere uitkeering dan 70 pCt. 5o. Komt de arbeider ten gevolge van het ongeval te overlijden, zoodat het gezin zijD kostwinner verloren heeft, dan kiijgt de weduwe 30. pCt. of drie tiende deelen van het loon van haar man en dit behoudt zij haar geheele leven, tenzij zij hertrouwt. Laat de gestorven arbeider kinde ren beneden 16 jaar na, dan krijgt dén kind 15 pCt. van het loon van zijn vader, 2 of meer kinderen krij gen samen 30 pCt. Blijft dus een weduwe met een paar kleine kinde- ren achter, dan vjprdt dat gezin ge- 3.011 stcund met 60 pCt van het loon vet n. XB» 8.1' 9.- 9.- van den gestorven arbeider. De uitkeering aan de kinderen houdt °P als zij 16 jaar zijn. 6o. Was de arbeider de kostwin ner voor vader of moeder, dan krij- 'U deze een uitkeering. Komt de arbeider ten gevolge van «n ongeval te sterven, dan keert de Lattlbouw-Onderlinge voor begrafenis bedrag uit 30 maal het dagloon. Uit deze opgaven blijkt, «eun dus zoo groot is, dat zin flnantieel bijna geheel onaen vost kan doorleven. Laten wij dit eens met eenige ge- pllen uit de practijk aantoonen wij maar een paar grepen De arbeider L. J. te Groede, kwam het afspringen van een wagen aaronder, waardoor een rad hem Ver de beide beenen ging. Veertien aag daarna overleed hij Zijn we- dwe 55 jaar, krijgt een uitkeering n J 0-401 /s per dag waarvoor ge- «ort werd ƒ1729. dat de het ge- op den Dit ongeval geschiedde 25 Oct. 1910. Op hetzelfde dorp had 10 Februari 1911 een even ernstig ongeval plaats. Bij het vellen van boomen werd B. S. getroflen door een vallenden boom en was onmiddellijk dood Aan zijn weduwe en dochter wordt uitgekeerd /0.58 per dag, waarvoor gestort is door de Landbouw-Onder- linge ƒ2149. P. G. te Rilland kreeg 22 Juli 1911, terwijl hij in groote hitte zwaar werk verrichtte, een zonnesteek, waaraan hij nog den zelfden dag overleed. De weduwe en twee kinderen ontvangen van dien datum af /OVö1^ per dag, waarvoor ƒ2221 is gestort. De 17-jarige S J. te Workum, werk zaam hij zijn vader, moest een var kenshok herstellen. Ben scherpe bei tel, waarmede hij aan 't werk was, gleed uit en veroorzaakte een vrij diepe verwonding aan den pols van den link< rarm. S. J. werd dadelijk onder geneeskundige behandeling ge steld, is opgenomen in het ziekenhuis te Groningen, doch tot heden heeft hij het gebruik van zijn hand en arm niet terug. Dit ongeval had plaats 12 April 1910. Omdat S. J. niet in staat is land- bouwwerkzaamheden te verrichten, met éen normalen arm kan men in den landbouw feitelijk niets doen werd hij volslagen invalide ver klaard en ontvangt nu geregeld een uitkeering van ƒ0.55 per dag. Alle onkosten voor geneeskundige hulp zijn betaald door de Landbouw- Onderlinge. Was de vader van hem geen lid van de Landb.-Onderl. ge weest, dan liep hij nu zonder eenigen steun rond. Hoe het met hem dan in de toekomst zou gaan, weten wij Diet, maar zeker zag het er dan don ker voor hem uit. Nu wordt hij ge steund met ƒ4.56 per week. De landbouwers kunnen uit dit ge val ziun, hoe Duttig het is, dat zij lid van de Landb.-Onderl. worden, want als een van bun kinderen een zoon of dochter een ongeval in het bedrijf krijgt, dan worden zij eveneens gesteund. De Landb.-Onderl. steunt dus niet alleen de knechts, maar ook de kin deren van den landbouwer zoo zij in het bedrijf medewerken. Ook kun nen de landbouwer en zijn vrouw zich zelf verzekeren. Een ander ongeval was dat van den 59-jarigen L. K., werkzaam te Wieringen. Bij het laden van stroo pakken sloeg hij achterover van den wagen en kneusde zijn borstkas. Het gewone werk kan hij nu niet meer doenalleen zeer lichte bezigheid, waarmede hij nog iets kan verdie nen. Geheel invalide is hij dus niet. Hij krijgt nu een uitkeering van 0.6 u/s per dag. Dit ongeval -geschiedde 22 Mei 1911. Aan J. O. te Enkhuizen, oud 71 jaar, overkwam 2 Oct. 1909 een ern stig ongeval, waardoor hij heup en been kneusde hij werd volslagen in valide, zoodat hy geen werk meer kan döen. Hij ontvangt nu levenslang /2.07'/2 per dag Zijn dit ongevallen waardoor de getroffenen levenslang ongeschikt werden om hun brood in het bedrijf te verdienen, nu laten wij eenige on gevallen volgen waarmede de dood was gemoeid. P. D. 39 jaar, werkzaam te Water gang bij Amsterdam moest 22 Nov. 1911 's morgens half zes een touw van den zolder hul n. Door de duis ternis misleid, stapri hij mis en viel. Bewusteloos weid liij opgenomen en enkele uren daarna uveileed hij. De getroiïene liet eeu weduwe met drie kinderen na, waarvan de oudste bjjna 10 jatr was. Overeenkomstig de Statuten kregen vrouw en kinderen samen een uit keering van ƒ6 96 per week. Is het jongste 16 jear geworden, dan be houdt de vrouw een uitkeering van ƒ3.48 per week. Het gezin van P. D. dat anders ge heel op de liefdadigheid zou zijn aan gewezen, kan nu het hoofd boven water houden. Ook aan H. Bwonende te Heer- de (Gelderl.) overkwam 14 Juni 1912 een soortgelijk ongeval. Hij was werkzaam in Hoogwoud (N.-H.) als grasmaaier en sliep op zolder. Des nachts moest hij even het bed uit, viel van de ladder en overleed kort daarop, nalatende vrouw en 4 kinde ren, aan wie nu ƒ4.41 per week wordt uitgekeerd. Dat was inderdaad ontzettend. Gelukkig waren de patroons van do getroffenen aangesloten bij da Frie- sche Landbouw Onderlinge, zoodat de nagelaten betrekkingen konden ge steund worden. Tj. v. d. W. 34 j., werkman te Holwerd, werd 2 Juli door den blik sem getroffen en liet vrouw en 2 kin deren beneden 16 jaar achter, aan wie ƒ0.815 per dag wordt uitgekeerd. J. R. B22 jaar, werkzaam te Harich, werd 3 Juli door het hemel vuur getroffen. Hij was ongehuwd, doch steunde zijn ouders met 100 per jaar. Deze som wordt nu aan de ouders uitgekeerd tot den dood van den langstlevende zij ontvangen f 0.325 per dag. De ouders, die door het gemis van die /"100 anders in groote moeilijkheden zouden zijn ge komen, worden nu door de Landb.- Onderl. uit den nood geholpen. Het derde ongeval in Friesland overkwam op 3 Juli den arbeider H. J. de B., 28 j., te Appelscha. Ook hij werd door het hemelvuur getrof fen. Hij liet wel een weduwe, doch geen kinderen na. Aan deze wedu we wordt nu f 2.82 per week uitge keerd. A. S. oad 43 jaar werkzaam te Nij- enga, werd 17 Juli 1912 door een zonnesteek doodelijk getroffen. Hij liet een weduwe na met 6 kinderen die allen beneden 16 jaar zijn, zoodat en vrouw en kinderen voor steun in aanmerking kwamen. Aan dit gezin wordt nu f 0.795 per dag uitgekeerd. Uit al deze gevallen die met vele andere zouden kunnen vermeerderd worden, er gebeuren zèer vele on gelukken in den landbouw blijkt ten duidelijkste hoe nuttig de Land- bouw-Onderlinge werkt, en niet al leen voor de knechts maar ook voor de patroons. Want als er eens een knecht wordt gedood of levenslang invalide wordt, hoe lang moet de land bouwer dan wel niet steunen Hij kan vrouw en kinderen toch niet aan hun lot overlaten. Is de patroon evenwel bij de Landb.- Onderl. aangesloten, dan zorgt deze vereeniging voor hulp en steun. Hoe het gaat als de patroon niet is aangesloten, zagen we in de buurt van Delft, waar in Augustus een landarbeider verdronk. De landbou wer, de patroon van den knecht, had zijn knechts niet verzekerd, zoodat de weduwe en de kinderen van den verdronken knecht geheel hulpeloos achterbleven. Wat ging men toen doen, want de landbouwer kon die weduwe en de kinderen niet onderhouden. Eerst een collecte houden en toen die niet genoeg opbracht, werd er een con cert gegeven. Dat stuit tegen de borst. Bovendien, hoelang zullen deze gel den toereikend zijn? En als ze ge bruikt zijn, wat dan? De Landbouw- Onderlinge helpt de knechts, de we duwen en weozen afdoende. De Maas en de Schelde met al haar zijrivieren zijn in België gewel dig gewassen. De uiterwaarden en kaden langs de oevers zijn over stroomd. De steenbakkeryen te Ga veren zijn vernield en aan de vlas oogst is groote schade toegebracht. Te Oudenaarde heeft men de slui zen opengezet om de dijken, die dreig den te bezwyken, te redden. De bedding der Maas bij Namen is tweemaal zoo breed als anders. De laaggelegen wijken van Dinant en Luik staan onder water. De nieuwe Turksche regeering blijft op haar standpunt om noch A drianopel, noch de eilanden af te staan. De vredesonderhandelingen worden beschouwd als te zjjn afgebroken. De godelegeerden zijn naar hunne stand plaatsen teruggekeerd. Of de oorlog hervat zal worden De Balkan-bondgenooten evenmin als de Turken zouden den oorlog op nieuw willen opvatten. Maar zy moeten tegenover den nieuwen toe stand te Konstantinopel bewijs geven van energie. Indien zij afwachten welke wending de gebeurtenissen te Konstantinopel nemen, zouden de

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1