Gemengd. <ili 401s" Staatsloterij Handelsberichten. muziek- en zanggezelschappen aan dat festival verzocht worden deel te ne men. Om de morgen- en avonduren te bezetten heeft men de gezelschap pen uit den omtrek zelfs noodig. Wanneer die nu tegen den wensch der dorpelingen toch aan het festival deelnemen, zou het best mogelijk zijn, dat zg den zoozeer gewaarde rden steun van hun donateurs in den ver volge zullen gaan missen, doordat deze de handen van de vereenigingen zullen aftrekken, omreden zij eigen belangen boven dorpsbelangen lieten gelden. Dat alles te zamen genomen doet veronderstellen, dat deze actie van grooten invloed zal zijn op de plan nen van „Middelburg Vooruit". Naar de „Rott." uit goede bron verneemt zullen binnen niet te lan gen tijd de pas in circulatie zijnde gouden vijf-guldenstukken weer wor den ingetrokken. Ze worden in het gebruik niet genoegzaam doelmatig geacht. De inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht heeft, naar do „Avondpost" meldt, ter ken nis gebracht van de chefs van den geneesk. dienst in de onderscheidene garnizoenen, dat hem gebleken is, dat meermalen miliciens, voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen de, bij ongeschiktbevinding voor den dienst, ten onrechte direct weer in het genot van groot verlof worden gesteld. Elk militair toch is slechts dan als ongeschikt voor den dienst te be schouwen, wanneer omtrent hem door den inspecteur van den geneeskundi gen dienst is beslist. Hierdoor be houdt de inspecteur de bevoegdheid een zoodanig militair door een ge neeskundige commissie c. q. te doen onderzoeken, hetgeen niet mogelijk is, waaneer de man reeds in het ge not van groot vorlof is hersteld. De inspecteur verzoekt in den ver volge met deze bepaling rekening te houden. Breskens, 28 Januari 1913. Bij bet te Vlissingen gehouden overgangsexamen aan de Zeevaart school is o. m. bevorderd tot loods- kweekeling 2e klasse M. van den Heu vel van Breskens. Als candidaat voor de Tweede Kamer is van wege de sociaal-demo cratische arbeiderspartij in het dis - trict Oostburg candidaat gesteld de heer G. F. Lindeijer, propagandist te Vlissingen en lid van den gemeente raad aldaar. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris Hammacher en ten ver zoeke van R. Bollaert te Groede ge houden vei ing van diens woo' huis en wagenmakerij aan den Kruisdjjk is kooper geworden de hoer Scheerens te Zuidzande voor ƒ2230. De jacht op houtsnippen in deze provincie zal gesloten zijn met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op water snippen met 15 April a.s. Schoondijke. Zaterdagavond vergaderde de vereeniging tot gelde lijke uitkeering bij verlies van var kens bij C. A. Temmerman. Uit de rekening van 1912 bleek, dat is ontvangen /497.57x/2 en uit gegeven ƒ232.191/,, makende met het vorig saldo ad ƒ1984.74 een goed slot van ƒ2255.02. De aftredende leden J. P. Smoor, Iz. Seen en P. Willemsen werden met bijna algemeene stemmen herko zen. Het inleggeld voor nieuwe leden word vastgesteld op ƒ5. de con tributie per maand en per varken op ƒ0.15; do uitbetaling voor onteigen de of doode op 45 ct per K.G. bruto. Jje ingekomen voorstellen tot regle mentswijziging, ingediend door e9n der leden werden met bijna algemee ne stemmen verworpen De vereeniging is gestegen tot 124 leden. Hoofdplaat. Terwijl eenige werk lieden bezig waren een schip met guano te lossen viel B. van Caesele van de in het schip uitglijdende trap en kwam met een zijner beenen od- der een 100 kilo zware baal, tenge volge waarvan hij zich onder genees kundige behandeling ruoest stellen. School- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Re- tranchement ds F. J. Los te Laren (Geld.) Hoofdplaat. De heer C J. Kotvis is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Westkapelle, en heeft voor die te Arnemuiden bedankt. Zondagmiddag is te Zaandam de verffabriek de Lelie, van de firma P. Schoen en Zoon, geheel afgebrand. Het vuur is ontstaan in het maga zijn, dat velerlei brandstoffen bevat te. Op een oogenblik sprong een van de in het magazijn aanwezige vaten met zulk een geweld uit elkander, dat het deksel ver weg werd geslin gerd werd op het dak van een wo ning, dat daardoor werd beschadigd. De motor-stoomspuit van de vrij willige brandweer kreeg het zelfs een oogenblik zwaar te verantwoorden. Zij werd, toen de vlammen eens klaps uitbarstten, geheel door het vuur ingesloten, zoodat de bemanning haar in den steek moest laten. Met reusachtige inspanning en door spuit en manschappen met drie waterstra len nat te houden, slaagde men er in, haar in veilighe d te brengen. De spuit had veel geleden het voorste stel wielen was afgebroken maar zij kon haar dienst blijven verrichten. Men tast omtrent de ooizaak van den brand geheel in het duistertot 12 uur was men in het kantoor geweest zonder iets te ont dekken, en om half twee brandde 't vuur reeds flink. Alle papieren, boe ken enz. uit het kantoor konden tij dig in |veiligheid gebracht worden ook de brandkast werd naar buiten gesleept. Verzekering dekt de schade, welke ruim een ton bedraagt. Bij de familie van den bloemist van A. aan den Princenhaagschen weg te Breda heeft zich na het raid- dageten een geval van vergiftiging voorgedaan, dat zich aanvankelijk ern stig liet aanzien. Al spoedig werden man, vrouw en drie kinderen onge steld, kregen hevige pijnen in den buik, gepaard gaande met braken en diarrhee. Zij maakten 'n vreeseljjken nacht door. Geneesknndige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel niet ge heel zijn nu allen weer ongeveer her steld en kunnen hun werk verrich ten. De oorzaak weet men nog niet, doch men denkt, dat het geval ver band houdt met vergiftiging door voe dingsmiddelen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de Belgische pakketboot „Prinses Clementine", welke het post verkeer tusschen Ostende en Dover onderhoudt, met de Noorweegsche bark „Heimdale" in aanvaring geko men. Het laatstgenoemde vaartuig werd zwaar beschadigd en dreigde te zinken. De „Prinses Clementhine" ving direct het reddingswerk aan. Twee man lieten het leven, 20 man van de „Heimdale" werden gered. De postpakketboot werd licht beschadigd. Volgons nadat bericht aan de „N. R. Ct." zijn het twee leden der beman ning van de „Prinses Clementine" die aan het reddingswerk deenamen, en door het omslaan van een boot ver dronken. Het waren de tweede stuur man Meyer en de matroos Blondé. De aanvaring had plaats op een mijl afstand (Engelsche kustzijde) van het Sandette vuurschip. Er liep een hooge zee en de bark werd zoo zwaar getroffen, dat ze bijna onmiddellijk zonk. Alle opvareiiih-n, 20 personen, waaronder de vrouw van den kapitein werden gered. De luitenant Meijer was, naar men in het „Hbl. van Antw." leest, echt genoot en vader, terwijl de matroos Blondé, verleden jaar getrouwd, se dert drie dagen vader was geworden. Uit den sneltrein die omstreeks hrlf twaalf 'h middags uit de richting Hilversum komend, de Muiderpoort te Amsterdam zonder stoppen pas seert, is een jongen u>t Bussum ge heel in Adams costuum uit de coupé en op het perron gevallen. In het magazijn „Au bon Mar- ché" te Utrecht is een diefstal ge pleegd op groote schaal. Het is gebleken, dat de daders een enorme hoeveelheid hebben gestolen alleen aan parapluien namen zij een 40 stuks mede, en dan nog vele an dere artikelen, als handschoenen, das sen, enz. Men staat voor het raad sel, hoe de dieven dezen halven win- kel-iuventaris des nachts hebben kun nen wegsleepen, zonder bemerkt te worden door de politie. Vermoede lijk hebben de daders, wat ze gesto len hebben, bijeengebracht op een'an der punt in de stad vervolgens moe ten ze alles in een kist hebben ver pakt en per spoor hebben verzonden naar Amsterdam. Daar is de bezen ding vervoerd naar de Nieuwmarkt, met de bedoeling om alles over te doen aan opkoopers, die daar in groo ten getale op marktdagen aanwezig plegen te zijn. Intusschen was de recherche in de hoofdstad reeds bekend geworden met de inbraak, te Utrecht gepleegd, en werd als gevolg daarvan op de Nieuw markt te Amsterdam nauwlettend toegezien op de personen, die handel dreven. Juist op het oogenblik, 'dat men probeeren wilde, de heele verza meling parapluien van de hand te doen aan een uitdrager, werd de aan bieder van het zaakje éen van de vermoedelijke daders, door recher cheurs gearresteerd. Woensdag bij gelegenheid van zijn overbrenging wist hij nog te ontsnap pen, doch werd gegrepen al zwem mende in de Oude Gracht. Een drie tal personen is in hechtenis. U D. Bij het graven in een nieuw gebouwden veestal van A. J. Kroese, te Elburg, stuitte men verleden week op drie potten, twee bruinaarden en een blauwen pot, fraai bewerkt. In de aarden potten werd eenig stof aange troffen, vermoedelijk overblijfsel van geldswaardig papier; de blauwe pot van plm. 15 liter inhoud was geheel gevuld met zilveren geldstukken ter grootte van een gulden en een rijks daalder, meest dateerende uit de 17e euuw, voorzien van de wapens der provinciën. Waar ook geldstukken van 1808 zijn gevonden, moeten de potten na dien in den grond zijn ge plaatst. De gelukkige vinder ont vangt reeds veel bezoek van kooplie den. Tel. Het was der recherche te Am sterdam reeds geruimen tijd bekend, dat zich in die stad een paar indivi duen ophielden, die zich aan het ver vaardigen van valsch geld schuldig maakten. Aan eenige rechercheurs van het Bureau St. Pietershal werd opdracht gegeven het onderzoek in deze zaak ter hand te nemen, tenein de zoo spoedig mogelijk de verdach ten te kunnen knippen. Opmerkelijk is zeker wel dat tot voor eenige we ken veel valsch geld in omloop was gebracht, dat, zooals gewoonlijk, voor namelijk aan personeel der gemeente Koe veren c., knr c., 281 alles 1 tram in betaling werd een dag werden zelfs vier ts; rijksdaalders, een valsche guldtj vahche kwartjes en achtvalschi' beitjes bij de politie gedeponeerd kele dagen later weer een vaj gulden. Het onderzoek in deze werd dan ook met den groot spoed, maar mot nog grootereom tigheid do r deze rechercheurs vangen. Het duurde niet lang recherche ontdekte dat de werk;, der valsche munters in een pe: aan de Dollebagijnensteeg in der heid van het Oudekerksplein g( tigd was. Een verder onderzoek uit, dat van uit een enbewoot verklaard perceel in de St. Annad» straat het~„werk" der verdachten worden gadegeslagen. Daartoe schaften de rechercheurs zich toea kiezer tot genoemd perceel, waardoor j gpraal de gelegenheid kwamen eenige ka te wo te bespieden, wat in het perceel de Dollebagijnensteeg gebeurde, rechercheuts deden dit natuurlijk de grootste voorzichtigheid om niet de kans te loopen gezien te' den. Op deze wijze konden, n gezegd, de politiemannen de boos» g«t»er« De nelijki om, i' «oor ken t Aai is bij gens He ten bij hun luguber bedrijf bespie 8tellii Het mocht de recherche, ondanks': verlei ijverige nasporingen, echter niet lukken de hand op deze indivii te leggen. Op onverklaarbare werden zij waarschijnlijk door langers gewaarschuwd. De boos» schaI ten kregen er „de lucht" van, ds fot 0 recherche van hun bedrijf opdeh P'aat te was Dezer dagen hebben zij JtiD8 werkplaats vei laten en zijn d nu toe nog niet tereuggekeerd, ons ter oore kwam, moet de ontsi ping dezer valsche munters voor melijk haar oorzaak vinden in feit, dat eenige buurtbewoners van het onderzoek van de rechei op de hoogte waren, hier ruchtbs heid aan gaven. Tt Af 1912 Collectie Zeeland Trekking van Maandag 27 Jas 400 3985 ƒ70. 3911 5710 5740 6851 585: 5896 5911 10146 16536 NIETEN. 3933 3935 3938 3945 i 3968 3972 5830 5853 5901 5929 5934 8445 10009 10025 10032 10044 10081 10088 lOlOfi 16537 19143 CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld ontvangen P. v. H., Ontario tot 31 Dec. P. v. H. te Sodus tot 31 Dec. '1! I. J. B. te Rochester 1 Oct. '18. Am Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. '1 H scha ZAÏ bij te 1 L1 den ari Woensdag 29 Jan. Donderdag 30 Vrijdag 81 Woensd. 29 Jan. Zonsondergang 1 Voer- en rijtuigen moeten dus 6.38( rijwielen 5.05 's av. zijn verlicht, Laatste Kwart. Woensdag 29 h v.m. 7.54 ure. Rotterdam 27 Jan. Nieuwe tarwe Essex f 10.75 A Wilhelmina-tarwe f 9.50 a Overigens van f 7.— a Bruine boonen f 8.50 a Groene Erwten f 8.— a Lijnzaad f 15.50 a Z. Eigenheimers f 1.60 a Z. blauwe f 1.76 a Z. bonte f 1.60 a Groote bruine ajuin, 60 kg. Kleine id. id. id. fib f 101 P f a fii f i] fifii f i f o. f

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2