Itymm tlmm* rn MhmtitifiéUb Heidijk mxhun. Zaterdag 25 Januari 1913. 22e Jaargang. 9 tW? Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 17SS. Advertentiën van 1—5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. 1)1 KI, till AN te Breskens. Binnenland. Naar „het Centrum" verneemt zal de minister van waterstaat mr L. W. H. Regout, hoe de uitslag der Kamer verkiezingen ook zij, dezen zomer zijn ambt nederleggen. Breskens, 24 Januari 1913. ka: De Dinsdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd bijge woond door 6 leden afwezig de heer P, C. Roest. Nadat de voorz. de vergadering met een korte nieuwjaarswensch had be groet, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn een schrijven van A. A. van Dommelen, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer niet kan aannemen wegens zijne benoeming tot hoofd der n,i| school te Zuilichem b. tot dusver heeft zich na her haalde oproeping nog slechts éen sol licitant aangemeld c. missives van Ged. Staten tot goedkeuring van gei.omen raadsbe- sluiten in zake de gewijzigde veror- dening op de jaarwedden der onder- wijzers en dat tot het aangaan eener geldleening en van de gem.ente-be- grooting voor 1913. Alle voor kennisgeving aan'genomen. Door de A. N. W. B. is aan de Provinciale Staten een adres gericht, waarin wordt geklaagd over het feit, dat de Prov. Staten nimmer een weg- verbetering financiëel steunen rils vroe ger reeds eenmaal subsidie gegeven is. Dit is o a. voorgekomen bij de aan vraag om een renteloos voorschot voor een wegsverbetering te Vrouwepolder, wat geweigerd werd op grond, dat ongeveer een halve eeuw geleden reeds voor dat doel een renteloos voorschot was verleend. De A. N. W. B. vraagt nu of de inhoud van dit adres den Raad geen aanleiding kan geven om zich met ®bn dergelijk verzoekschrift tot de rrav. St. te wenden. Besloten wordt bij gelegenheid daar aan gevolg te geven. f Naar aanleiding van een nieuwe circulaire door het comité van plan '918 aan den Raad gericht stelt de 'oorz. voor op het besluit van de vorige vergadering terug te komen en als blijk van belangstelling 5 te Hoven. Met 4 tegen 2 st. wordt dit ^ogenomen tegen dhr'n du Burck en Va<) de Sande. Als leden van de commissie tot we- 'og van schoolverzuim werden her- ,.enbem(l de heeren C. P. Geelhoedt, f1; Eijke, J. Tiesema en J P. W. Be- j(W Vla; mill Hu ll 8J 7an het bestuur van het watersch. Jr 60 Jong Breskens is bericht in- gekomen dat, nu de 3de Zandstraat gobouwd is, de gemeente deze, ge lijk de beide andere Zandstraten, in eigen beheer en onderhoud kan over nemen, evenals de zinkput op den noordberm van de Boulevard. Aldus werd zonder hoofdei, stem ming besloten. Op het bekende verzoek van E. Huyghebaert te Kortijjk tot het in dienen van mogelijke bezwaren tegen het leggen van spoorstaven voor den tram BrrBkecs-Sluis met zijlijnen, b sloot de I&ad aan Gsd. Staten te berichten dat hij geen termen aan wezig acht om de vorgunning te wei geren hij meende er evenwel nu reeds op te moeten wijzen, dat door de tramaanleg de toegang van het dorp naar het strand niet mag wor den verhinderd en een 4- of 5-tal overwegen over het traject langs het strand behooren te komen. Hierna werd ter tafel gebracht de behandeling van het bouwen bij den steenoven. B. en W. hebben advies ingewon nen van een deskundige, waarbij ock een teekening overgelegd is van de te bouwen brug. Na een langdurige discussie, stelt dhr de Hullu voor, pogingen aan te wonden om vergunning te krijgen om het gedeelte van af de brug tot den grintweg op te hoogen en te bestra ten. Krijgt hij die vergunning dan kan hij aan de voorwaarden die de Raad hem stelt, voldoen wordt de vergunning echter geweigerd dan zal de Raad hem de verplichting kwijt schelden aan de voorwaarde te vol doen en, mochten verdere aanvragen komen, hem toestemming verleenen meerdere huizen te bouwen. Dit voor stel werd aangenomen. Vervolgens werd het suppletoir ko hier 1912 van de hondenbelasting vastgesteld. Alvorens de openbare zitting over ging in eene met gesloten deuren ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofd, omslag, vroeg dhr Be- cu naar de mogelijkheid om de con- vocatiefjes wat vroeger te mogen ont vangen, gaf de voorz. te kennen dat ket ditmaal wat laat was door het verlof van den veldwachter, doch dat voortaan met dezen wensch rekening zal worden gehouden. De Dinsdagavond gehouden alge meens vergadering van de Varkens Assurantie Maatschappij „Eendracht maakt macht" werd bijgewoond door ruim 80 leden. Aan het verslag over den toestand der Maatschappij over 1912 is ontleend dat zij bestaat uit 10 donateurs en 163 leden met een verzekerd aantal varkens van 307. Van de 23 aauge- gevenen zieke varkens zijn er 11 ODt- eigend van 10 eigenaars. De ontvangsten bedroegen ƒ863.22 en de uitgaven ƒ576.03, zoodat er een batig saldo was van ƒ287.12 waardoor het maatschappelijk kapi taal steeg tot ƒ3806.781',,. De beschei den der rekening werden nagezien door de leden Iz. de Koker en A. van Haneghem, die adviseerden tot goed keuring van de rekening, waartoe werd besloten. De inleg voor nieuwe leden werd bepaald op ƒ3 en de uitkeering voor onteigende of gestorven varkens op 0 45 per K.G. bruto gewicht. Als leden van net bestuur werden herbenoemd de heeren A I. Cornelis met 70, H. Brakman met 76 en P. du Bois mut 7J stemmen. De keurmeester D. A. de Reijgh werd bij acclamatie als zoodanig her benoemd. De voorstellen van het bestuur om verzekerde varkens die bij een even- tueele brand zouden omkomen naar schatting te vergoeden en om aan de leden die 5 of meer jaren lid zijn in plaats van 3, 4 maanden vrijdom vaa contributie te verleenen, werden goed gekeurd. IJzendijke, 21 Jan. De heden morgen gehouden zitting van den ge meenteraad werd door 6 leden bijge woond afwezig dhr Bekaar. Na lezing en goedkeuring der no tulen deed de voorz. mededeeling van een ingekomen schrijven van den ge meente-ontvanger en den klerk ter secretarie houd nde dankbetuiging voor de toegekende jaarwedda-verhoo- ging- Bij gedane kasopneming bleek aan- wez'g f 4327.78. Missives van Gcd. Staten tot goed keuring der tijdelijke geldleening ƒ4000. id. van de besluiten totaf- en overschrijving en wijziging der begrooting van 1912 en tot vaststel ling van het suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. Het verslag van den gang en den toestand van het onderwijs aan de openbare school in de kom, hetwelk vrij gunstig wordt voorgesteld. Alle voor kennisgeving aangenomen. In zake de verhooging der jaarwed de van den gem.-secretaris met 60 en mitsdien te brengen tot ƒ980, ge ven Ged. Staten te kennen daartegen bezwaar te hebben, omdat de bevol king der gemeente uit 2653 zielen bestaat, waardoor de gemeente tot de 5e klasse behoort en waarvan deze jaarwedde door Ged. Staten is bepaald tot een maximum van ƒ950, terwijl ingevolge die regeling ook die van den burgemeester tot gelijk bedrag moet worden verhoogd. B. en W. stelden stelden mitsdien voor die jaarwedden tot ƒ950 te ver- hoogen, waartoe zonder hoofd, stem ming werd besloten. Op de gedane oproeping voor de huur van een paard ten behoeve van den reinigingsdienst, zijn aanbiedingen ingekomen van P. J. Toesseidt en P. Dierikx ieder a, ƒ4.- en E. de Be- tue a 3.26 per dag. Dit kwam B. en W. wel wat hoog voor. Inmiddels is wellicht een ande re oplossing mogelijk. De gemeente werkman Boerjan heeft er namelijk over gesproken om zelf een paard aan te schaffen onder voorwaarde dat dan aan zijne jaarwedde ƒ250 worde toe gevoegd en hem het gras van de be graafplaats en dat van eenige zijkan ten beschikbaar worde gesteld. Bij aanschaffing van een muilezel zou kunnen worden volstaan met 200 verhooging. B. en W. meenden dat een paard nog de goedkoopste weg zou zijn, want volgens eerstbedoelde aanbie dingen komt het de gemeente op minstens ƒ350 per jaar en neemt men er nog een werkman dan kost het ƒ400. Dhr Hendrikse vond de aanbiedin gen ook hoog en niet in het belang der gemeente. Er moet dus wat op gevonden worden, want zoo kan Boer jan onmogelijk blijven loopen. Indien hij een kleine ezel aanschafte zou hij wel kunnen volstaan met ƒ150. Maar als hij een paard heeft dan kan er. ook alles mee gedaan worden, terwijl het uitsluitend ten dienste der ge meente moet zijn. En wat de wed de van een gem.-werkman betreft ais men een derde zou benoemen, dan zou die stellig 400 moeten zijn. Maar ook die van de tegenwoordige dient op dat cijfer te komen. Er is eigenlijk bij de begrootiDg verzuimd op te attendeeren, doch daar we laatst tusschentijds andere jaarwedden verhoogden, stelde hij voor deze voor beide werklieden ook op ƒ400 te brengen var.af 1 Jan. jl. De voorsprong die Boerjan steeds heeft gehad, is nu met noodig als hij die vergoeding voor zijn paard krijgt. Dhr de Jaeger vroeg voor hoe lang die regeling zou gelden. Dhr Hendrikse merkte op, dat het niet zou aaDgaan met éen jaar op te houdenalleen als het paard mocht sterven, zouden we verder kunnen zien. Deze geheele regeling werd zonder hoofd, stemming aangenomen. Aan B. en W. werd voorts opge dragen de informatie naar een over dekte ijzeren vuilniskar. In vervolge op de aanvraag van Van der Weijde om grond in erfpacht heeft hjj nader verzocht in plaats van 20, 24 M. bij eene diepte van 25 M., ten einde vier huizen te kunnen bou wen. B. en W. stelden voor dit in zoo verre te verleenen, als dit laatste in derdaad noodig zal zijn ter voorko ming van schade aan het plantsoen van Van den Bunder. Dienovereenkomstig werd besloten. Aan het Prov. Comité van Plan 1913 werd op eene nadere aanvraag ƒ5.— toegekend als blijk van belang stelling in die tentoonstelling. Het verzoek van L. Louter om hem, nu de huur zijner woning te gen 1 Mei is opgezegd, van gemeen tewege eene woning aan te wijzen, wijl hij verplicht is in de gemeento te wonen, bleef buiten bespreking, nu h|j middelerwijl eene woning

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1