Rechtzaken. hebben verkregen dan waarover nu sprake is. Maar nu dat niet zoo is, en de gemeente door ƒ100 te geven toch nog ƒ200 profiteert, gaf de voorz. in gunstige overweging haar dit pensioentje te verschaffen. Met 4 tegen 2 st.,die der hh. Stern en Brevet werd het voorstel verwor pen. Over het daarna door den heer Bakker ingediende voorstel tot het verleenen eener gratificatie van ƒ100 voor éen jaar, s'aakten de stemmen; voor dhrn Bakker, Brevet en Stern tegen dhrn de Meijer, Metz en Jans- sens. VI. Hierna leidde de voorz. een hoogst moeilijke kwestie in, nopens de onderwijzeres aan de openbare te wijk Heille. Door de stichting eener katholieke school aldaar, is de openbare zóo ontvolkt, dat de onder wijzeres mej. van Paassen, overcom pleet is geworden en op wachtgeld dient te worden gesteld. Op 15 Jan was het aantal kinderen op de open bare school van dien aard, dat krach tens de wet voor deze leerkracht geen rijksvergoeding wordt uitgekeerd, en de gemeente dus wel verplicht is haar op wachtgeld te stellen. Ze heelt nu 412 jaar dienst en recht op 2 maal zooveel of 9 jaren wachtgeld A ƒ125, wat do gemeente op een kleine 1200 gulden komt te staan. Voor dit geld krjjgt de gemeonte geen enkele dienst vergoed. Naardien men evenwel bij ieder weldenkende mag veronderstellen dat meerdere on derwijskrachten niet anders dan ten goede kunnen komen aan bet onder wijs, zoo is er bij B. en W. ook een strooming opgekomen om mej. van Paassen over te plaatsen naar Sluis en dan zou dat de gemeente ƒ250 kosten, doch voor die fl 25 meer dan het wachtgeld heeft ze toch in elk geval haar onderwijs. Nu zegt de wet dat de gemeente raad een hoofd der Schoot wel kan overplaatsen naar een andere school, maar van een onderwijzer van bij stand is daarvan in de wet niet ge rept. Op grond hiervan baseeren de vakbladen hunne stellige meening dat een ouderwijzer van bijstand niet raas: worden overgeplaats. Maar in do w-1 staat ook niet, dat het niet mag, zoo dat dan ook tegenover eerstbedoelde meening eene andere mag worden gezet, die niet behoett uit te sluiten dat overplaatsing niet zou zijn ge oorloofd. Immers eene beslissing in hoogste instantie is niet aanwezig. Maar er is ook nog een derde mo gelijkheid men zou mej. van Paas sen eervol kunnen ontslaan als on derwijzeres t9 Heille en haar terstond benoemen te Sluis, waar ze dan als eerste overtollige leerkracht kan wor den aangemerkt, nu de onderwijzer Van der Werf zijn dienstplicht ver vult. Ter nadere bespreking daarvan ging de Raad over in comité-generaal. Na heropening bleek intusschen de heer de Bruijne ter vergadering te zijn gekomen. De voorz. diende thans het laatst- besprokeu geval als voorstel van B. en W. in. Dhr de Bruijne achtte meerder on derwijs wel een factor die bij deze beslissing mag gelden. De voorz. wilde op nog éen bezwaar wijzen. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat mej. van Paassen niet berust in zoo'n besluit en eene eind beslissing over het beroep bijv. met eind Mei zou vallen, dan is de ge meente verplicht hare volle jaarwed de over dat tijdvak uit te betalen, omdat ze dan nog niet op wachtgeld zou zijn gesteld evenwel had men dan eene principiëele beslissing. Met algemeene stemmen werd be sloten mej. Van Paassen eervol te ontslaan als onderwijzeres aan de openb. school te wijk Heille, met in gang van 1 Febr. a.s. Alvorens haar evenwel te benoe men tot onderwijzeres te Sluis, werd het bezwaar geopperd, dat in elk ge val eerst de schoolopziener moest worden gehooid. Deze beslissing werd aldus aangehouden. Na afhandeling dor agenda wees dhr Bakker op de onoogelijke en on dragelijke toestand van de straat dat thans op de kaai kalk wordt gelost en mest geladen. Niet om den han del of deszelfs uitbreiding te belem meren vroeg hij toch of het niet ge- wenscht zou zijn om hen die laden of lossen te noodzaken de straat weer schoon te maken. Dhr de Bruijne acht dat een zeer bezwaarlijk werk als er bijv. mest wordt gereden, dan zou men wel achter elke wagen ge reed moeten staan. Nu waarom de genen die hun belastingen betal.n, nog deze last opleggen Dhr Stern zou hen eenvoudig wil len laten aanzeggen na het einde van hun werk dat gedeelte der straat schoon te maken. De voorz. wees er op, dat als hij dit liet aanzeggen, ook proces vertaal moest opmaken indien er geen ge volg aan werd gegeven. In 't algemeen gaf men toch de voorkeur er aan dat de werklieden die hadden gearbeid aan het werk waardoor de straat verontreinigd werd, ook zou worden schoongemaakt. Daarna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van reclames op den aan slag in den hoofdelijken omslag. Na heropening busloot de Raad in zake den keuringsdienst den heer van Maldeghem met ingang van 1 Maart a.s. als keurmeester te ontslaan onder dankbetuiging voor de in deze betrek king bewezen diensten. Daarop werd met ingang van gelijken datum met 5 stemmen, tegen 2 briefjes blanco, de heer L. F. van Dixhoorn, rijks veearts te Zuidzande, die zich met terwoon alhier zal vestigen. De desbetreffende verordi ning zal in verband met den gewijzigden keu ringsdienst geheel herzien worden. IJzendijke. De loop der bevolking over 1912 is als volgt Op 31 Dec. 1911 bestond zij uit 1369 m. en 1334 vr., samen 2703. Zjj vermeerderde1 door geboorte met 35 m. en 3') vr., samen 65, en door vestiging met 181 m. en 93 vr., samen 226, totaal met 291. Zij verminderde door overlijden met 17 m. en 15 vr. samen 32 en door vertrek met 152 m. en 97 vr., samen 249, totaal met 281. Op 31 Dec. 1912 bestond de bevol king alzoo uit 1366 m. en 1347 vr., samen 2713, zoodat ze vermeerderde met 10 zielen. Er werden 22 huwelijken voltrokken. Zondagmiddag kwam de vrij zinnige kiesvoreeniging in het voor malig 4e district in grooten getale te Oostbui g bijeen, ter bespreking van candidaten voor de Tweede Kamer in de komende vacature doordat de heer Voisterman van Oyen had te kennen gegeven zijn mandaat niet vernieuwd te zien. De voorzitter, de heer M. Lucieer, zeide, dat het bestuur dit besluit wel is waar betreurde, doch waarvan de billijkheid moest erkend en geëerbie digd worden. Hij nam deze gelegenheid te baat om den heer Van Oyen hartelijk da k te zeggen voor de wijze waarop hij als afgevaardigde zijn mandaat had vervuld. De vergadering gaf door een luid applaus h.are instemming met deze huldebetuiging te kennen. De heer Vorsterman van Oyen dankte den voorzitter voor diens zeor welwillende woorden en doze verga dering en voorts allen die hem des tijds hunne stem gaven, voor het ver trouwen dat men hem daarmee had geschonken. Hij sprak de hoop uit dat eene groote eenstemmigheid mo ge heerschen voor den candidaat die men onzerzijds als zijn opvolger wil de gekozen zien. Ook op deze woorden volgden luide bijvalsbetueigingen. Daarna werd de gelegenheid aan geboden tot het inleveren van namen van candidaten. Van de zijde van het bestuur word in navolging van de Lib. Kiesver. te Ter JNeuzen genoemd de heer jhr R. R. de Muralt te Zierikzee. En door de heeren D. H. van Zuijen en A. I. Leenhouts, de heer mr A. J. Fokker te Leiden. Tot stemming overgaande werden beiden op de lijst van voorloopige candidaten geplaatstde eerste met 77 en de laatste met 27 stemmen. Op Zondag 2 Feb. zal de definitie ve candidaatstelling plaats hebben. IJzendijke, 18 Jan. De .Brug- sche Symphoniekring „Kunstmin" gaf Zaterdagavond haar aangekondigd con cert in de zaal van den heer F. de Witte Het programma werd weder op onberispelijke wijze uitgevoerd. Het bezoek was niet zoo druk als het bij andere gelegenheden gewoon lijk was, maar daar waren wellicht gegronde redenen voor, daar men in een tijdperk van zieken leeft. Sluis. Een wel wat erg driftig uitgevallen landbouwersknecht, ging Vrijdagmorgen een der rijks-ambtena ren die hem verzocht iewat met zijn wagen door te rijden opdat de toe gang tot het douane-kantoor niet zou worden versperd, onmiddellijk te lijf en bracht hem enkele gevoelige sla gen en stompen toe, zoodat de poli tie er zich mee moest bemoeien en proces-verbaal opmaakte. Zondag speelden de voetbalvor- eenigingen „Sempre Crescendo" van IJzendijke en „Breskeus Vooruit" een tegen-match op het terrein te Bres- kens, daar het terrein te IJzendijke niet bespeelbaar was. Er was veel publiek opgekomen. De wedstrijd was nog spannender dan de vorige en na harden kamp wonnen de IJzendijke- naars met 3 tegen 2. Toch moet voor een jonge club als „Breskens Voor uit" deze uitslag nog eervol genoemd worden, te meer daar later bleek, dat de IJzendijksche club zich had voor zien van een voorman die geen lid dier vereeniging was en door wiens groote bedrevenheid in het spel de doorslag gegeven was. Jammer dat hierdoor de verdienste van het overi gens vrij goede spel van „Sempre Cresendo" aanmerkelijk vermindert. Het is te hopen dat de Breskens- sche voetballers op hun eenmaal in genomen standpunt zullen blijven en nooit gebruik zullen maken van de hun uit Middelburg aangeboden krach ten. Zulk een handeling toch doet alle moreele waarde van een wed strijd verloren gaan. Schoondijke. In de Maandag gehouden jaarvergadering werd reke ning gedaan van de ontvangsten en uitgaven over 1912 ten behoeve der muziokvereeniging. De bescheiden werden nagezien door de heeren Anth. Luteijn en P. I. Risseeuw en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f323.25, uitgaven ƒ300.54, goed slot 22.71. In dit jaar zullen wederom een paar instrumenten aangeschaft worden. De lust om als werkend lid toe te tre den neemt toe. De beide aftredende bestunrsleden J. Butler en J. A. Cransberg werden herkozen met nagenoeg algemeene stemmen. De heer W. J. van Nieuwen- huijzen, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Biervliet komt voor op de voordracht voor onderwij zer te Capelle (N.-Br.) Hoofdplaat. De heer C. J. Kotvis, volontair onderwijzer alhier, is als tijdelijk onderwijzer benoemd te Arnemuiden met ingang van 20 dezer. Te Borger Compascum is een meisje in een vechtpartij zoodanig met een tang geslagen, dat zij aan de gevolgen is overleden. De marochaussées hebben een on derzoek ingesteld met het gevolg dat een tweetal personen, verdacht van mishandeling, zijn aangehouden. Te Cubaard viel een 56 jv winkelier op straat en kwam op achterhoofd terecht. Hij werd be teloos opgenomen en had weldra gehouden te leven. Te Culen viel eenige dogen geleden een r vermoedelijk door koude bevat van een wagen, waarbij hij in»t- zwaar verwond werd. De oiigeii kige is aan de gevolgen overledei Ti Kantongerecht te Oosturg, Veroordeeld wegens motor wet: J. v. d. L. Biervlia 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Koniukl. besluitJ. J. M. Scho dijke, f5 of 5 d., W. F. d. J. Mal' ghem f 10 of 5 d A. T. Ter fitv 2 maal f3 of 2 maal 3 d. rivier-regl.W. L. B. J. D.Neui f3 of3 d. motor-reglementH. J. D. Mat gliem, en J. B. d. B. Breskens, te-V gave aan de ouders, J. d. M. en A. d. B. te Groede, ieder f3 j week tuchtschool, J. d. P. Grc* F. v. d. V. Sluis, A. D. Maldegb '1'. L. 3t. Loureijns, D. V. Aard burg, J. d. B. Groede, J. V. Oostbi G. T. N. B. Aardenburg, P. L. j der bekende woonplaats, A. B. S. Eede, C. L. d. S. IJzendijke, L. i Hoofdplaat, C. G. Zuidzande, E. C Selzaete, a. M. IJzendijke, J. W.Zi zande, P. G. Biervliet B. I. C. oi burg, Z. B. Breskens, W. W. en v. d. N. Maldeghem, M. C. v. d. Schoondijke, allen f5 of 5 d. E. G. Middelburg, f2 of 2 d. leerplichtwetC. K. en A. .1. i Biervliet, J. J. S. Hoofdplaat, C. B. Waterlandkerkje, E. v. B. Ee A. S. IJzendijke, J. B. G. Oostbn J. G., H. v. d. W. en A. V. Cadzai allen f3 of 3 d., J. d. M. Groede! of 3 d., J. Q. Cadzand f5 of 3 d„ d. B. Biervliet, f 6 of 3 d. prov. regl.J. B. B. IJzendijke 0.5U of een week tuchtschool, P. te id. f 2 of 1 week tuchtschool, d. W. en E. v. P. IJzendijke, iede: 3 of 2 d., P. F. R. en E. L. te ieder fl of 1 d., J. M. Hoofdplaat 5 of 2 d, A. H. Biervliet, f 10 ofi J. L. Zuidzande, 2 m. f3 of 2m.i M. d. R. Retranchement f2 of 1 i polder-reglementJ. J. B. Sluis, m f 0 50 of 4 m 1 d. politie-verordeningS. C. A. d.I onbekend, f2 of 1 d. W. S. od L. P. IJzendijke, C. v. P. en A. d. 1 Sluis, allen fl of 1 d., F. J. R. Ai denburg f5 of 3 d., P. B. v. H.IJzs dijke, f 2 of 2 d. artikel 461J. J. C. Retrancheme: J. C. M. Biervliet, W. L. d. F. Slu allen teruggave aan de ouders. art. 424 wetboek van strafreck F. H v. d. B. en S. C. R. Sluis, i der f 15 of 3 d., P. B. V. en J. V. Biervliet, teruggave aan de ouds A. V. L. St Kruis, f 0.50 of 1 d. art. 427 W. W. Bressens en T. V. IJzendijke, ieder f3 of 3 d. art. 426: R. C. Aardenburg, f25 5 d. art. 459: F. B. onbekend, f 3 of d. id, 455: A. d. C. St. Laurepsf! of 3 d. id. 461O. J. V. St. Kruis, f3 3 d. id. 424A. J. B. en J. C. J. Bi» vliet, teruggavo aan de ouders. id. 427 P. B. d. K. St. Laurel f2 of 2 d. jachtwetF. D. Knocke, B. v. Aardenburg, ieder f3 of 3 d., L. A Sluis, 2 m. f3 of 2 m. 3 d., A. IJzendijke, f 4 of 1 week tuchtschoo. C. M. Schoondijke, fl of 1 tuchtschool, P. D. D. Biervliet, eiu d. P. Sluis, ieder 2 m. f 4 of 2 m.3t F. B. onbekend, 2 m f 2 of 2 m. d., J. L. Groede, f2 of 2 d., C. Eede, f20 of 7 d., J. M. B. Cadzand f20 of 10 d., C. H. Hoofdplaat f6« 4 d., H L. St Kruis en J. B. Schoof dijke, ieder 2 m f 4 of 2 m 4 d., A E. v. H. Bouchaute, f 4 of 4 d.

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 2