fymmi ft i «ups- m MbMïünüólab PW Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. i N© Woensdag 22 Januari 1913. 22e Jaargang*. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Uit blad verschijnt eiken Dinsdajr- en Vrijdagavond 1»U den uitgever C. BIEEEMAN te Breskens. De minister van justitie mr L. W. H. Regout is Zaterdagochtend op 49- jarigen leeftijd overleden. Breskens. 21 Januari 1913 Vrijdagmiddag werd de beurttjalk van schipper A J. de Smit toen hij even buiten Vlissingen was, door een hevige windvlaag overvallen waar door de ma^t werd afgeslagen. Zijn medgezel M. Verschelling op het ongeval opmerkzaam gemaakt, cam de hulpeloos rondzwalkende tjalk op sleeptouw om haar, gta sisteerd door een sleepboot, naar Vlissingen terug te brenge r. Groede. De Vrijdagochtend ge houden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden. Do voorzitter, de heer J. M. van Oostrom Soede wenschte allereerst de leden persoonlijk geluk met de plaats gehad hebbende jaarwisseling en sprak teveDS de hoop uit, dat, voor wat de gemeente betreft, een eendrachtige samenwerking in haar belang moge worden gevonden. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. I, Ingekomen was een missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het suppletoir kohier van den Hoofd. Om slag. II. Van wege de Provinciale Com missie tot het inrichten eenpr pro vinciale tentoonstelling in 1913 in verband met de onafhankelijkheids feesten, was een nader schrijven in gekomen om alsnog het toestaan eener subsidie in overweging te willen ne men. De voorz. zeide dat een dergelijk verzoek reeds door den Baad was verworpen, doch dat de commissie andermaal een poging waagde, in de meening dat wellicht de eerste aan vraag minder duidelijk was omschre ven. Het komt niet zoozeer aan op het cijter van het bedrag, dan wel op het karakter daarvan. Immers een luttele som van 10 maakt voor eene gemeente als Groede niet uit. Opdat onze gemeente nu geen gek figuur zou maken door zich aan dat bedrag 'e onttrekken, stelden B. en W. an dermaal voor, ƒ10 toe te staan. Dhr Hammacher deelde mede dat de strekking der tentoonstelling is om aan de veie ureemdelin^en, die Zeeland zullen bezoeken, te laten zien wat onze provincie aan industrie, ge schiedenis en kunst presteert, bloot te leggen. Maar daartoe is noodig, dat de gansche provincie en dus elke gemeente van de eigenaardig samen gestelde provincie medewerkt of al thans blyk van belangstelling geeft om tot een fatsoenlijk geheel te ko- men. Daarom hoopte hij dat Groede ook in die totstandkoming een goed figuur zou maken door van hare be langstelling te doen blijken. Men zal kunnen begrijpen dat die tentoonstel ling zonder de tien gulden van Groe de er ook wel zal komen, maar de moraal welke in die steun ligt, is noo dig voor het geheel. Er zijn al meer gemeenten die aanvankelijk niets ga ven, op hun besluit zijn teruggeko men en hij hoopte dat ook Groede pit zou doen. Dhr Lombaard meende dat er toch was besloten de beschikbare en dien stige voorwerpen zouden worden af gestaan De voorz. gaf dit toe. Maar B. en W. hebben het heele archief door snuffeld, doch hebben niets kunnen vinden dan het vrij obscure vaandel- tje in den hoek der Raadzaal. En ook de heer Hammacher wien zulks in hoedanigheid van correspondeerend lid der Commissie, was toegestaan, heeft niets ter zake dienstig kunnen ontdekken. Dhr Risseeuw wees er op, dat de vorige maal het verzoek is afgestemd en als men toen wist waarom men dit deed, dit thans ook wel zal weten. De voorz. zeide dat toen in hoofd zaak als argument gold, dat Groede niet wilde bijdragen aan eene ten toonstelling in Middelburg. Maar het betreft niet eene Middelburgsche ten toonstelling, maar eene van de ge- heele provincie die enkel te Middel burg wordt gehouden als de hoofd stad van de provincie. Dhr Risseeuw nam als voorbeeld de jongste tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw die hier gehouden is en ook door de ingezetenen is bekostigd. Dhr Hammacher wees er op, dat ook door velen buiten de gemeente en uit andere deelen der provincie niet onbelangrijke bijdragen schon ken, en zelfs de Provinciale Staten een crediet voor dit doel hebben toe gestaan. De voorz. meende dat het in dezen betreft hoe de provincie als zoodanig zich zal uitspreken. Maar de toedracht der zaak kan nu wel als voldoende bekend worden verondersteld dat men er over stemmen kon. De hernieuwde aanvraag werd in gewilligd met 4 tegen 3 stemmen tegen de hh. de Vlieger, Lombaard en Risseeuw. Eene wijziging in de gem -begroo ting wegens de bijzondere belooning van den onderwijzer Hardon met 50, werd goedgekeurd. Tot het brengen eener wijziging in het besluit der geldleeuing ging de Raad in comité-generaal, na herope ning waarvan werd besloten de wij ziging aan te houden. Op de aanvrage van E. Huyghe- baert te Kortrijk om vergunning voor den aanleg van de geprojecteerde tram lijn Breskens-Sluis met zijlijnen, wen- schen Ged. Staten te varnemen of de Raad daartegen bezwaren heeft. Dhr Lombaard vraagt of hij goed heeft gehoord dat de concessie voor 99 jaar wordt uitgegeven. De voorz. antwoordt hierop beves tigend, doch dat is een zaak die al leen het rijk aanbelangt in verband met eene eventuëele naasting binnen den tijd dat de concessie loopt. De eenige bedoeling van Ged. Staten is om van den Raad te weten te ko men of er bezwaren zijn tegen den aanleg. Dhr Hammacher voegde daaraan nog toe, dat het alleen betreft het wegsbelaug. Eu uaar deze lijn niet langs den openbaren weg gaat, doch deze slechts hier en daar zal snijden, zoo is het wegsbelang in dezen van geringe beteekenis. Wijl geen bezwaren werden geop perd, zal zulks aan Ged Staten wor den medegedeeld. Voor de in dit jaar evontuëel te houden stemmingen werden diverse stembureaux geformeerd, te weten voor de 2e Kamer de hh. Salomé en Lombaard, voor de Staten de hh. Be- cu en Risseeuw en voor den Raad de hh. Hammacher en van de Plas sche, met dhr de Vlieger als derde lid voor de beide laatste bureaux. Ten slotte deelde de voorz. mede dat de Regelingscommissie der Ten toonstelling heeft besloten de reke ning en verantwoording over te leg gen aan de leden ran den Raad die in eene volgende zitting daaraan al of niet zijne sanctie kan hechten. De vrij lange duur dezer zaak is gelegen in de gevoerde correspondentie tus- schen het bestuur der Tuinbouw-Mij en de Regelings-commissie met het Dhr Risseeuw had liever de gewo ne wijze van behandeling gezieD, nl. in het openbaar, zoodat ieder zien kan waar het geld, dat is bijgedragen, is gebleven. De voorz dankte br voor om in een herberg zoo'n rekening te laten becri- tiseeren niet ieder acht hij compe tent om zoo'n rekening te beoordee- len. Dhr Hammacher vond de opmerking van don heer Riiseeuw hier niet op zijn plaats, als eigenlijk gericht tegen de regelingscommissie, en aun den anderen kant was het rationeel, dat deze commissie, die van den Raad een crediet heeft ontvangen, door de overlegging der rekening kun aantoo- nen op welke wijze en over welk deel van dat crediet zij wenscht te be schikken. Dhr Risseeuw hield vast aan zijn principe om rekening en verantwoor ding te doen in het openbaar, (het kan ook in de schoolgebeuren) gelijk dat steeds gebruikelijk is. gevolg dat de eerstgenoemde van haar batig saldo, als blijk van waar deering voor het werk dier commis sie, haar een gratificatie schonk van ƒ30 in het tekort der rekening waar door het nadeelig slot tot ƒ80.231/, is verminderd. De leden zullen na kennisname ge legenheid hebben hnnne op- of aan merkingen te maken. De voorz behoefde, omdat anderen wel eens wat zonderlings doen, dit niet na te volg n, ook al is dat ge bruikelijk. En tegenover win kan de commissie beter rekening en verant woording doen dan tegenover den Raad de officiëele vertegenwoordiging van de burgerij, die de rekening in het openbaar behandelt, waarvan ie der die zulks wenscht, kennis kan nemen. Verder vroeg dhr Hammacher of met den aanlegger van het plantsoen ook is overeengekomen dat de plan tjes die zijn dood gegaan, door nieu we zullen worden vervangen, waarop dc voorz. bevestigend antwoordde, evenals op de vraag van den heer Lombaard over de uitkeering van de belooning voor verrichte diensten bij het mond- en klauwzeer op de hof stede van E Maenhout, en waarvan de declaiaties zijn vorzondtn. Daarop werd de zitting gesloten. Sluis, 17 Jan. Onder voorzitter schap van den burgemeester hield de gemeenteraad hedennamiddag eene openbare vergadering die aanvanke lijk werd bijgewoond door 6 leden afwezig dhr P. de Bruijne. I. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeling gedaan van een ingekomen missive van Ged. Siaten, dat de go dkeuriDg der be grooting, in verband met de beslis sing in zake de jaarwedde van den gem.-ontvanger, tot 1 April a.s. is verdaagd, en mitsdien kan beschikt worden over de helft der op de be grooting voorkomende posten. II. Aan B. en W. werd machti ging verleend tot de openbare ver pachting van weilanden. III. Op het hetnieuwd verzoek der Prov commissie tot het verleenen eener subsidie van ƒ10.— als blijk van belangstelling in de provinc. ten toonstelling in 1913 werd zonder hoofd, stemming, overeenkomstig het voor stel der meerderheid van B. en W., van de hand gewezen. IV. Tegen de plannen tot aanleg van een stoomtram Breskens Sluis bleken bij den Raad geen principiëele bezwaren te bestaan. V. Naar aanleiding van de coulan te wijze waarop de Raad destijds is tegemoet gekomen aan den agent van politie Pirée door hem een pensioen te verleenen van ƒ300, kwam 't den voorzitter weldenkend voor, diens we duwe, uit waardeering tegenover haar overleden echtgenoot een pensioentje toe te kennen van ƒ100, opdat ze niet heelemaal van hare kinderen af hankelijk behoeft te zijn. Dhr Bakker kon zich niet vereeni gen met een pensioen, maar wel met een bedrag in ééns van ƒ100, bij wij ze van overgang. De voorz. moest er op wijzen, dat als Pirée 5 maanden later was over leden, diens weduwe zou vallen in de pensioenwet voor gemeenteambtena ren en dan zou ze wettelijk nog meer

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1