fymm vw ^.'^ïaaii^rcn. Dg jaarwisseling* Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. No 17*1. Woensdag Januari 1913 22c Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. lüit blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. illVIiVtlAV te KresKens. Als de christenheid haar feest bij uitnemendheid heeft gevierd en de lucht heeft weergalmd van de gewij de klanken van de aloude doch im mer nieuwe kersthymne, dan neigt het oude jaar ten ondergang. Het tijdperk dat nu onder het im mer voortwentelende rad van den nooit versagenden tijd in den onme- telijkon oceaan van het eindeloos ver leden is ontvloden, was in vele op zichten een hoogst metrkwaardig jaar. Merkwaardig in dien zin, dat me nige bladzijde in de annalen der ge schiedenis een donkere aanblik zal opleveren. De weersgesteldheid bracht groote teleurstelling, niet het minst bij den landbouwenden stand, wier verwach tingen zoo afhankelijk zijn van buiten omstandigheden en met welker resul taten vaak zoo veler belang samen hangt, te meer in een landstreek als de onze, waar deze tak van nijver heid een der voornaamste bronnen vud het volksbestaan uitmaakt. Van ernstige gebeurtenissen of ram pen is ons land verschoond gebleven. Onwillekeurig roept evenwel de hartverscheurende catastrophe van de Titanic zich in aller herinnering te rug. En ook do joDgste stormen hebben in onze omgeving een ramp veroozaakt door het zinkon van het lichtschip de West-Hinder waarbij een tiental menschenlevens zijn te botreuren. Aan ons district ontviel in de eer ste plaats mr Hennequin, die, hoewel zich eenigen tijd reeds genoopt zien de, uit het publieke leven terug te trekken, verscheidene jaren in veler lei betrekkingen en op verschillend gebied de algemeene belangen heeft gediend. Ook zijn aan de hunnen ontvallen de heeren dr de Glopper te Aarden burg en J. de Bruijne te Sluis, die geruimen tijd in de plaats hunner in woning in de eerste rij van het ge- gemeentelijk bestuur stonden en ook op ander gebied hunne krachten aan h.t algemeen welzijn gaven. aan den anderen kant valt te boek staven dat een gedeelte van ons dis trict uit zijn isolement werd opge heven door aansluiting aan het ijze ren net van tram- en spoorwegen, terwijl op het einde des jaars tevens blijk is gegeven van een voortgang met de tramplannen van uit onze ge meente naar Sluis via Groede en Nieuwvliet. We mogen ook niet onvermeld la ten de uitbreiding van de haven in onze gemeente die in dit jaar in zoo- vorre haar beslag heeft gekregen dat de aanbesteding er van kon plaats vinden en ongetwijfeld aan het meer dere verkeer en aan het algemeen be la"g zal ten goede komen. De alles behoerschende en alles overschaduwende vraag bij het jaar overzicht. met zijn talrijke lotgeval len, is in hoofdzaak de brandende kwestie in het oosten. Nu zijn wij in ons kleine land daar van wel ver verwijderd, maar niet teinin kunnen tal van omstandighe den tot uitgebreide verwikkelingen leiden. Het is ongetwijfeld een ontzettend drama dat zich daar in het oosten afspeelt, en menigeen, lettende op wat om zich heen gebeurt, vraagt met zekeren angst zich af, of dit slechts een voorspel is van de din gen, die aanstaande zijn. Het optreden der Europeesche groo te Mogendheden heeft den ontzetten- den strijd niet vermogen te voorko men. Thans zijn ze er in goslaagd te Londen hunne diplomaten te doen samenkomen om den tijd, waarin het geschut tot tijdelijk zwijgon is ge bracht en het zwaard werkeloos in de handen der strijeers ligt, te be nutten om den vrede tusschen de oorlogvoerendon voor te bereiden. Zal dat gelukken is de vraag die Ujt den aard der zaak naar voren dringt. De eenstemmigheid die zich op het oorlogsveld zoo kenmerkend open baarde en de verbonden Balkan sta ten schouder aan schouder deed staan tegenover den Turk in wien men om zijn o-menschelijke christenmoorden een gemeenschappelijke vijand zag, heeft reeds ten deele geleden bij het verdoelen van den buit. En op de conferentie openbaart zich tevens eeD taaie volharding der Turken, in een hunner eischen, die veel kans bieden de onderhandelin gen te doen mislukken. Onder de voorwaarden tot het slui ten van den wapenstilstand, behoort mede, dat de belegerde steden niet van levensmiddelen zullen worden voorzien. De bedoeling is duidelijk. Nu de Bulgaren zijn gestuit op de inneming van Adrianopel, wer.schen zij het mid del van uithongering toe te passen. De val van Adrianopel beteekent de overgave van de sleutel van Constan- tinopel en heeft onmiskenbaar tot ge volg dat het grondgebied der Turken in Europa voor hen zoo goed als ver loren zal gaan. Uit dien hoofde ver zetten de Turksche gedelegeerden zich met alle kracht tegen deze bepaling, die eene hervatting van den strijd^ kan veroorzaken. Inderdaad scheidt het oude jaar, in een donker waas gehuld, van ons. Wat zal het nieuwe brengen Zoo ooit, dan is het „Wachter, wat is er van den nacht, Welk een dag wordt aan de kim ver wacht op de huidige tijdsomstandigheden van toepassing. Er is zoo'n kleine vonk noodigom de brand van de oorlogsfakkcl ook tot anderen te doen overslaan, dat alle Staatmanswijsbeid noodig is en aangewend moet worden om dit ge vaar voor Europa af te wenden. Men weet, dat het. roerige Servië in elk geval als succes in dezen strijd een uitweg naar de Adriatische zee heeft verlangd, en dat deze eisch een poos lang de algemeene aandacht heeft gaande gemaakt voor eene ver wikkeling met Oostenrijk. De laatste dagen van het oudejaar bracht nog de heugelijke tijding dat de verschillen tusschen beide landen in der minne zullen worden ge-chikt. En ook dat de vrede tusschen de oorlogvoerende partijen zoo goed als verzekerd is. Tenzij dit een eenzijdige tijding is. Want nauwelijks is dit bericht de wereld in, of weer eon ander gewaagt van de onaannemelijkheid der voor stellen van de Balkan staten tegen over Turkije. In dezen meer dan ooit bloedigen krijg heeft een deel der Nederland- sche natie zich een grooten roem ver worven door moedig hulp te verlee- nen onder de gewonden van de ver schillende legers, en de groote moei lijkheden en ontberingen daaraan ver bonden te trotseeren. Ons land staat aan den vooravond van eene gewichtige gebeurtenis. De algemeene verkiezingen voor de D den van de Staten Generaal beioven ■een hardnekkigen strijd. Als wij heb ben gelezen wat in 's lands hoogste vergaderzaal aan de komende stem bus-worsteling is gewijd, dan weet men dat hot om hooge belangen gaat. Ook in ons district staat een vin nige strijd te wachten, te meer nu de tegenwoordige afgevaardigde we gens zijn klimmende jaren zich be zwaarlijk meer beschikbaar kan stel len, en zich mitsdien dan ook uit het politieke leven zal terugtrekken. We zijn reeds in de gelegenheid geweest er op te wijzen dat dit be sluit moet worden gebillijkt en ge ëerbiedigd en we voegen er een woord van hulde aan toe, voor de wijze waarop hij steeds voor de belangen van het district is opgekomen. Middelerwijl dunt steeds het aantal der groote mannen in ons district, die wij tot de élite kunnen rekenen, en wier namen in gezaghebbende kringen een klinkende beteekenis heb ben. Want ook uit de vergaderzaal van ons gewest zal de heer Vorsterman van Oyen zich terugtrekken. Ook daarvoor zal een opvolger moe ten gezocht, voor welks nadere be spreking dit overzicht niet de juiste plaats kan worden geacht. Als we daarbij voegen dat ook het derde deel der gemeenteraden moet woeden vernieuwd, dan wacht op dit gebied een veelzijdige werkzaamheid. Het bereiken van deze mijlpaal in ons leven biedt oox stof ter overden king wat voor ieder in het bijzonder de afgelegde baan heeft opgeleverd. Bij ieder trekt deze of gene ge beurtenis, van welken aard ook, aan zijn geest voerbij. En zoo die overpeinzingen tot wee moed of tot teleurstellingen aanleiding geven, zoo in zaken, als ten opzichte van zijn medemenschen, dan welt bjj de intrede van een nieuwe jaarkring als van zelf de wensch op, daarvoor gespaard te blijven. En men hoopt ook zoo van heeler harte dat ramp of kommer, in welken vorm zij ook kan optreden, geenszins ons deel zij. Maar tusschen hoop en verwezen- lpking ligt een diepe klove, die vaak moeilijk is te overbruggen. En toch klampt men zich er aan vast en gaat met een zekere moed het nieuwe jaar in, waarin men elkander met zege- wenschen tegemoet treedt. Men heeft als bij instinct de ver wachting dat, hoe menigmaal de uit komst ook anders zij, bij het nieuwe jaar, ook alle dingen nieuw zijn ge worden. Gaan we met die hoop vervuld de eersteling der dagen van het nieuwe jaar in, en zij 1913 voor zoover dat mogelijk is, in het algemeen een jaar dat zich gunstig onderscheidt van den nu pas vaarwel gezegden jaar kring. Breskens, 31 December 1912 De Zaterdagavond onder voorzitter schap van den heer P. C. Roest ge houden algemeene vergadering van de afd. Breskens van Schuttevaêr werd doorslechts 21 leden bijgewoond. De rekening over 1912, waarvan de bescheiden werden nagezien door de leden J. H. Vermeulen en Abr. Hoog stad, werd goedgekeurd in ontvang op /129.89V2 en in uitgaaf op ƒ76, alzoo tot een batig saldo van /53.89t/2. De voorz. deelde mede dat van het hoofdbestuur een schrijven is ont vangen houdende kennisgeving dat Z. K. H. Prins Hendrik het hem aangeboden eere-voorzitterschap der vereeniging heeft aanvaard. I gevolge de te Roozendaal gehou den conferentie door eenige betrok ken afdeelingen hij den aanleg eener vluchthaven nabij het Duitsche Sas, verklaarden zich 4 leden voor den aanleg aan den noordelijken wal en 3 voor den zuidelijken wal. Het hoofdbestuur heeft opgave ge vraagd, ter bevordering van het on derwijs aan schipperskinderen, de tonnenmaat der schepen van de le den dezer afdeeling. Verder is een schrijven ingekomen van de te Amsterdam opgerichte be richtendienst waarvan elke week aan ieder lid oen exemplaar zal worden

Breskensche Courant | 1913 | | pagina 1