at J^wrfeuftdHctb - BERICHT. TiWEooi. No !7@0. Zaterdag' 28 December 1912. 22e Jaargang. ïiiGUwjaarsadvertsntisn Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België 70.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van L5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. ïntï Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C IHELFJIiN te Breskens. 'i In het no. dat op 1 Januari l.s. zal verschijnen bestaat, als naar gewoonte, gelegenheid tot het doen opnemen van a 25 cent per stuk. De UITGEVER. i De heer Lobman vervolgende, zeide Jat wat het concentratie-program n.et 81 geeft, door alle partijen wordt vc-r- langd, maar wat er op staat, is wat de sociaal-democraten verlangen. Al- I lereerst het algemeen kiesrecht zon der eenig tegenwicht. Vrouwen moe ten ook kiesrecht hebben, maar moe- ton in de Grondwet ook verkiesbaar worden verklaard. De neutrale school moet onverzwakt worden gehandhaafd Toorts wordt verlangd staatspension- neering en staatsarmenzorg. Dit alles moet wórden betaald door de bezit ters. En als er eenmaal staatsuit- keering is, dan zal de hebzuoht <le Zf ge behalen over het verstand. Bij de verkiezingen zal dr Knyper dienst moeten In 1905 was men ont stemd of ontsteld over zijn redevoe rt ringen. Nu wordt het stralende licht ill van dr Kuyper gebruikt om dit kabi net in de schaduw te stellen. Ver langt men dan bij de liberalen dr Kuyper terug? Spr. gelooft het niet. Alleen is en blijft deze de boeman en bij de verkiezingen zullen de Kuvper- haters zich wel op gelijke wijze doen "D gelden-als vroeger, jgs Wat zijn nu zijne wenschen en de aanmerkingen van spreker op dit Ka binet? Er viel in het afgeloopen jaar eeüig gebrek te constateeren aan 'astheid in den wetgevenden arbeid, doch daarnaast werd een ijver en doortastendheid aan den dag gelegd, die ook door tegenstanders niet zal J kannen worden ontkend. Dit Kabi- iet heeft moedig de bescherming van arbeiders tegen de gevolgen van de felle concurrentie ter hand genomen et daarbij scherpe afkeuring gevon- dto bij hen, die daarvan niet gediend Zij heeft vastgehouden aan de 'srplichte verzekering, die nu werd geweigerd door partjjen, welke er Troeger vóór waren. Zij heeft ge weigerd gehoor te geven aan den aandrang naar een Staatsuitkeering zonder contra-praestatie. Zij heeft een regeling voorgesteld, waarbij aan te industrie de kosten worden opge legd, omdat de regeling was in haar belang. Zij heeft mogelijk gemaakt een inleven van bestaande organisa- bes in den nieuwen toestand. Zij beeft, mits niet het einddoel in den weg stond, groote inschikkelijkheid getoond Eindelijk h.eeft het gepoogd door billijke verdeeling van lasten het ge- heele volk in de kosten van dit alles te doen bijdragen, zond,r de min ge goeden daarin te betrekken, daar het gewijzigd Tarief wel eenigen tijd den handel zal drukken, maar het is geen beschermend tarief in den werkelijken zin en belast niet de levensmiddelen. Ten opzichte van het kiesrecht be staat er oen onjuiste voorstelling van hoe wij dat willen en dat de rechter zijde het hieromtrent niet eens kan worden. Spr. heeft uiteengezet dat hij van dit ministerie in de toekomst ver wacht een betere verzorging van le ger en vlooteen krachtige verbete ring van ons rechtstelseleen ont wikkeling vaD het onderwijs in de richting waarvan de grondslagen zijn gelegd door de wet-Kuyper een krach tige politiek in de koloniën, waarbij geen dwang wordt uitgeoefend tot vnr- chri8telijking, maar waarbij men ook niet onnoodig uit den weg gaat voor het heidendom. Voorts een Grondwetswijzigiging, die een einde maakt aan den thans nutteloos gevoerden strijd om het kiesrechtop zoodanige wijze, dat de verschillende factoren, die invloed hebben op onze wetgeving, tegen el kaar opwegen. Daarbij evenredige vertegenwoordiging en verplicht stem men om een einde te maken aan on- gewenschte politieke verbindingen en onzedelijk drijven naar de stembus. De klove tusschen Christenen en paganisten bestaat en ligt in den menschelijken geest. Men erkenne die klove on zorge, dat die strijd niet door onzuivere elementen worde be dorven. Men streve dus niet naar overheersching van humanisten. Spr. wil dus niet ^bsvoorrechting van ëenige Kerk. Is de Nederduitsch Hervormde Kerk bevoorrecht door het gebruik der oude gebouwen en door artikel 171, dan blijve die be voorrechting, evenals het gebruik der oude gebouwen in Katholieke streken door Katholieken. Maar elke bevoorrechting buiten de bestaande, die op historische gronden berust, acht hij voor de bevolking een ramp. Wrj Christenen behoeven slechts vrijheid en gelijkheid, daarvoor zorge de wet. De Koning der Aarde be geert geen aardsche machtmaar wg willen onze kinderen tot dien Koning brengen en dan moeten wij aan onze kinderen dat onderwijs kunnen geven dat daartoe leidt. Bestaat in deze de vrijheid en de gelijkheid, dan zal ver kregen worden waarnaar door de rech terzijde wordt gestreefd. Deze zaken liggen op den bodem van de politiek van dit Kabinet, en daarom blijft spreker er zijn vertrou wen aan schenken. Men heeft wel eens gesproken van een Jolig" Ka binet. Spreker is er het Kabinet dankbaar voor, dat het ondanks de neerdrukkende atmosfeer, waarin het verkeert, en de tegenwerking die het moet ondervinden, de kracht blijft vinden om opgewekt zijn taak vooit te zetten. Dat minister Heemsderk de bezie lende kwaliteiten mist van dr Kuy per, geeft hij toe. Maar waarvoor men dr Kuyper h t meeste huldigt, is dat gene wat hij deed voor de Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde be ginselen en de Vrije Universiteit. Die hulde verdient hij ten volle en daar aan kan niets werderi afgedaan. Die hulde kan de heer Heemskerk niet ontvangen. Maar wanneer het con centratie-kabinet optreedt, zal ook geen zijner leden die hulde kunnen tegemoet zieu. Maar het Kabinet heeft met niet minder ijver en toewijding gewerkt dan het Kabinet van 1901, en het heeft getoond te wilien samenwerken met de Kamer en daardoor eenzijdig heid te willen vermijden. De heer Nolens, de leider der Ka tholieken sprak over de partij-verhou dingen Wij hebben thans een geconcen- treerden, geconsolideerden, eenvoudi- geu toestand gekregen; We hebben de coalitie en de concentratie en er tusschen in de sociaal-democratische partij. Wat de coalitie betreft, niettegen staande de kleine geschillen in plaat sen, waarvan sommigen nog niet weten waar ze liggen, gelooft spre ker "niet dat gevreesd behoeft te worden dat de coalitie, sedert jaren bestaande en bestand gebleken tegen stormen van binnen en van buiten op dit oogenblik gevaar loopt. Na tuurlijk waar veel menschen van ver schillende richting met elkaar moe ten leven, kunnen zich verschilpun ten voordoen, voor den buitenstaan der blijkbaar zeer belangrijk. Ook in het leven van partijen gaat niet al les nauwkeurigvooruitstrevende en stuwende krakhten oefenen invloed, maar meer bedachtzameu doen dat soms niet minder. Wat spreker en zijn naaste politieke vrienden betreft, vriend en vgand zal moeten beken nen, dat zij loyale medewerkers zijn en niet al te lastige bondgetooten. En wanneer de beide andere groepen blijven samenwerken op dezelfde wij ze als thans, dan meent spreker, dat de coalitie nog wel in dit jaar- en ook het volgend jaar haren heil- zamen invloed op het land zal doen gevoelen. Wat de middengroep betreft, de concentratie heeft haar terzijde ge steld, althans in haar program. De jonge groep, die zich nog al eens uit de hoogte toont, zou zich ook maar niet zoo in het kringetje hebben la ten inlijven. Er is al over gesproken, spreker gaat er met nader op in, dat op het conceutratieprogram niet temin twee wenschen van de socia listische gro p zijn verwezenlijkt. Spreker weet wel, wat rechts be treft, waaraan zich te houden met de S. D. A. P. Da heer Schaper zei- de, dat zijn partij blijft strijden te gen het. kapitalis en het clericulisme. Hij begrijpt dat de concentratie- mannen stelling nemen tegenover de sociaal democraten, want daar is ook een tegenstelling tusschen deze en al le burgerlijke partijen. Over de samensmelting der vrijzin nigen verheugt hij zich Het is goed dat die groepen welke veel overeen komst en gemeenschappelijks hepbqp en tegenovor wie rechts te zamen op treedt, onderling vereenigd optrekkcp en volgens den heer Rink ter over winning. De zaak wordt vereenvou digd als er minder partijen zijn. On derling moeten zij haar geschillen uit maken, maar wij hebben maar met éen enkele groepeering te maken. Er dringt zich echter éen vraag naar voren. Waar is het middelpunt van deze ineenlooping van groepen, die tot voor korten tijd zoo ver van elk ander stonden als de vrijzinnig-demo craten en de vrij-liberalen. Spreker zal niet den grondslag be handelen. maar wijst er op, dat we te doen hebben met het onverzwakt handhaven der openbare school niets op tegen „waar tedere gods dienstige gevoelens worden geërbie- digd". Daar hebben we nu jaren schoolstrijd voor gehad, om er toe te komen, dat men zonder meer beweert, dat op de tegenwoordige openbare school ieders godsdienstige gevoelens worden geërbiedigd Men kan er ech ter ook mee bedoelenzóó willen wij de openbare school en zoo moet ze zijn, wil ze aan onzen eisch voldoen. In het eerste geval doet men het best te zwijgen, in het tweede moet men verbaasd staan over den onder nemingsgeest van menschen, die mee- uen een openbare school te kunnen hebben waar positieve godsdienstige beginselen worden geëerbiedigd door ze te verzwijgen. Spieker leest verder verandering in onze vrijhandelspolitiek moet wor den afgewezen. Wfl' hebben echter geen vrijhandelspolitiek. Het gaat eenvoudig om een min of meer. In de behoeften voor den ouden dag moet worden voorzien door uit- keering uit de Staatskas. Hieruit maakt spreker op, dat de strekking van de basis is eerst de zg. Staats- pensionneering in te voeren, terwijl verder aanmoediging wordt gegeven aan vrijwillige verzekering. Dus eerst Staatspensioen en verder bevordering van aanvulling boven het wettelijk minimum. De gelden zullen gebonden worden, daar men niet zal terugdeinzen voor verhooging van directe heffingen. De concentratie kwam eenigszins onder nooddwang tot standmenig inlivudu zal er wat verlegen mee zitten,

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1