Binnenland. Gemengd. Rechtzaken. Ingezonden. Handelsberichten. er de Eegeering reeds op gewezen, dat de partij, waarop zij steunt, een kunstmatige partij was, die niet meer een vasten band heeft om haar bijeen te houden, nu de onderwijs-quaestie, die haar bijeenbracht, eigenlijk is op gelost. Het word toen door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ont kend, maar de verschijnselen van den laatsten tijd bevestigen sprekers mee ning. Een Hollandsche sproekwijze zegt Zoo gewonnen, zoo geronnen. Zoo gaat het ook met staatkundige par tijen. Kerkelijke en godsdienstige invloeden hebben deze meerderheid bij elkaar gebracht, en kerkelijke en godsdienstige invloeden zulleu haar weer doen uiteenvallen. Naast de groote anti-these, die er thans is, zullen misschien kleine an tithesen komen, welke die groote an tithese verdrijven. Sinds 1848 heb ben we voortdurend met die kleine antithesen op godsdienstig gebied moeten tobben, in 1850 de anti the se Protestantsch Roomsch. Do vrij zinnigen, dia de hiërarchische inrich ting van de Katholieke kerk in ons land hadden mogelijk gemaakt, wer den uitgeworpen als geun goede Pro testanten. Daarna kregen we in de Hervormde Kerk de antithese mo dern orthodox, die haar invloed deed gelden op de Schoolwetgeving. Toen kregen we de bekende antithese, die nu in eenigermate schijnt uitgewischt door wat we in den laatsten tijd heb ben opgemerkt, toen die antithese zich bepaalde tot de Hervormde kerk. Die antithesen hebben den staat kundigen strijd onzuiver gemaakt. "Wannoer geen godsdienstige anti thesen zich meer doen geldon in het politieke leven, dan eerst is de tijd gekomen voor groote horvormingen. Wanneer de antithese zijn invlo.d niet meer zal doen gevoelen, dan zal de verwijdering tusschen burge s van verschillend geloof niet meer worden aangewakkerd. Niet de personen der Ministers wakkordon die verwijdering aan, maar het Regeeringsstelsel. Spreker gelooft, dat or in den boe zem van den Minister van Binnenl. Zaken geen plaats is voor geloofshaat of onverdraagzaamheid. Het is ech ter niet de persoon, maar het is het stelsel. De Minister heeft indertijd gezegd, dat hij alleen een deel der antithese aanneemt, hij aanvaardde alleen de these, dat hij een christe lijke staatkunde wonschte te voeren, en niet wilde aannemen, dat zijn te genstanders dit niet wilden, maar de aanhangers van den Minister begrij pen dit niet. Zij zeggen, dat er geen twee christelijke staatkunden moge lijk zijn, en dat dus de tegenstanders der Regeering oen onchristelijke staat kunde voeren. In den laatston tijd is bij spreker, meer nog dan vroeger, de vraag ge rezen of men kan s- preken van een christelijke staatkunde. Hij beroept zich daarvoor op ten der scherpste denkers en een der grootste geleerden van ons land, die een grooten naam heeft ook buiten onze grenzen, een man bovendien van positief christelij ke beginselen. Spreker bedoelt den hoogleoraar Chantepie de laSaussayo te Leiden. Wat zegt die geleerde in zijn on langs verschenen boek„Het Chris telijk Leven"? Hij zegt, dat er geen christelijke politiek iswel k in er zijn een kerkelijke politiek; de laat ste behoort alleon thuis in de Roomsch- Katholieke kerk. En dan schrijft hij verder, dat het gevaar van een „chris telijke" politiek doze is, dat zjj in den staatkundigen strijd elementen brengt, die daarin niet thuis behooren. De leer, door den Minister aan zij ne tegenstanders toegeschreven, „dat de godsdienst geen invloed kan heb ben op de staatkundige beginselen"^ wordt door den heer de la Saussaye' niet gehuldigd, en evenmin door spre ker. Dat éen partij de inwerking van het Christendom alleen voor haar boginselen zou mogen anexoeren, komt spreker evenals dien schrijver bedenkelijk voor. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaars wisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brie ven, brief kaarten, prentkaarten, visi te kaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezoigen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestel ling worden gereedgemaakt, bljjven tot 1 Januarie op de kantoren van bestemming bewaard en worden zoo veel mogelijk op dien dag in de be stellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch ver keer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentkaarten, be halve hot adres, met anders worden geschreven dan de naam, de woon plaats en hot beroep van den afzen ding. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid, als m. g., p. f. en dergelijke. Breskens, 20 December 19 2. In de gisteravond gehouden alge- meene vergadering der leden van de Wilhelmina-Bewaarschool zijn de hee- ren J. P. W. Besemer en L. J. Rog geband als bestuursleden herkozen Op den tweeden Kerstdag zal in de Herv. Kerk alhier een gewijde zang- dienst worden gehouden met mede werking van het zangkoor „Concor dia" en van de leerlingen der hoog ste klasse van de openbare school in de kom der gemeente. Door Notabelen der Ned. Herv. Gi m. alhier is herbenoemd als kerk voogd de heer C. Dieleman. Bij de Woensdag te Middelburg gehouden aanbesteding van het ma ken van eene beschoeiing van gewa pend beton met bijkomende werken in de haven te Breskens, langs den Oosthavendam aansluitende tegen de Oostspuisluis tor lengte van 168 M., waren 12 inschrijvingsbiljetten inge komen waarvan het laagste van den heer M Jacobs te Goes voor ƒ30600 Do raming bedraagt ƒ32000. Te Sluis is op 64 jarigen leeftijd overleden de heer J. de Bruijne—de Die, tot voor korten Jtijd wethouder en lid van den raad dier gemeente en dijkgraaf van den Bewester Eedepol der. Voorheen bekleedde hij tevens de botrekkingen van voorzitter der Afd. Oostburg der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij en van de Libe rale Kicsvereeniging in het voormalig 4o distriet. In den loop -van den afgeloopen zomor vermiste de heer A. W. Smits, eigenaar van het hotel „Albion" te Vlissingen, een bankbiljet van 300 .gulden uit de brandkast. Alie naspo ringen om het biljet terug te vinden bleven zonder het gewenschte resul taat. Ten tijde van de vermissing van bedoeld biljet was in het hotel als kok in betrekking zekere L Deze man maakte op de kermis wel groote verteringen, maar er werden toch geen termen gevonden hem als ver dacht van diefstal van het bankbil jet aan te houden. Eenigen tijd later verliet L. plotse ling zijne betrekking en vertoefde in den loop van het najaar o. a. te Utrecht, waar hij als verdacht van diefstal met braak werd aangehouden zonder dat echter reden werd gevon den hom deswege te vervolgen. Op hem werden echter zorgvuldig weg geborgen gevonden een sleutel en een looper, die op de brandkast van den heer Smits passen. L. werd nu naar Middelburg overgebracht en vertoeft thans aldaar in het hnis van bewa ring, in afwachting van het onder zoek of hij geacht kan worden iets meer van het bankbiljet af te weten. VI. Ct. Mijnheer de Redacteur In uw laatst verschenen blad las ik de herbenoeming van de heerenJ. Butler en I. de Bliek als leden van den Kerkeraad. Daar eerstgenoemde reeds acht jaren zijn functie bekleedt, zou het dan geen tijd worden om ook een ander in de gelegenheid te stellen die betrekking te vervullen, daar de heeren van de diaconie altijd den mond vol hebben dat er zooveel met hunne betrekking te leeren valt en voor moeilijke vraagstukken ko men te staan. Wellicht zijn er ook wel lidmaten, die ook wel eens in aanmerking willen komen, om van de op te doene ervaringen te leeren en anderer taak te verlichten, doch als die herbenoemingen zoo doorgaan, is daar niet veel kans op. Het volgen de jaar treedt weer een diaken af met acht jaren dienst, 't zal mij be nieuwen, of die ook weer herkozen zal worden en zijne benoeming weer zal aannemen. Waren de heeren in dertijd daarom zoo tegen een kies college Of denken ze dat er geen vrijzin nigen zijn dan juist zij 'k Geloof dat dit optreden de vryzinnigen eer slecht dan goed zal doen. Mijns inziens getuigt dat niet van vrijzinnigheid, doch van eenzinnig heid. Ontvang M. d. R. bij voorbaat de dank van EEN VRIJZINNIG LID der Ned. Herv. Kerk. Schoondijke, Dec. 1912. In een hotel in de buurt van de Warmoesstraat te Amsterdam, welk hotel bijna uitsluitend door Duitschers bezocht wordt, arriveerde Maandagavond laat een echtpaar, waarvan de man een Oostenrijker bleek te zijn en de vrouw een Duit- sche. Zij deelden mede pas een vier tal dagen geleden getrouwd te zijn en te komen van München-Gladbach, met de bedoeling om hier scheep te gaan naar Zuid-Amerika. Don anderen morgen bleef het echt paar lang slapen, zoo lang zelfs, dat men ten slotte besloot eens te gaan kijken. Reeds voor de deur viel een sterke gaslucht te bespeuren en toen men de kamer binnentrad, vond men man en vrouw gestrekt op het bed liggen dood. De gaskraan bleek wijd open te staan. Aan de mogelijkheid van zelfmoord hoewel die natuurlijk bestaat wordt niet gedacht, omdat uit de pa pieren, op het echtpaar bevonden, bleek, dat den vorigen avond geheel de waarheid gesproken was- Geld was in voldoende mate aanwezig en man en vrouw hadden de bedoeling naar Zuid-Amerika te gaan. Tel. Een wildstrooper die zich Zater dagnacht onder de gemeente De Bilt in het ve'd bevond om met kunst licht wild op te sporen, werd betrapt door de politie, die proces verbaal op maakte en het kunstlicht (een car- bid-rijwiellantaarn) in beslag nam. Nu was er voor den strooper in 't holst van den nacht in 't stikdonker zonder licht niets meer te verdienen. Hij nam dus zijn flets, die hjj tegen een boom had gezet en reed huiswaarts, natuurlijk zonder licht, daar de poli tieman zijn lantaarn in beslag had genomen. Aldus voortfletsend, kwam hij een anderen politieman tegen, die, niets van de eerste bekeuring afwe- tend, hem op den bon zette wegens ryden zonder licht. Tel. Een brutaal stukje van straal roof heeft zich te 'sjBosch afgespeeli in het centrnm der^stad. Eenjongj tje van een jaar of negen werd dooi zijn moeder naar het bureau de gasfabriek in de St. Jozefstraat ge zonden om halve stuivers te haler voor den muntmeter, waarvoor hf ander geld meekreeg. Toon hij bui ten kwam werdjhij aangehouden doe twee individuen, waarvan de een zijl handen vasthield, terwijl de and® zijn zakken ledigde. Op het hulpge rocp van het jongetje kwamen war. delaars toegeschoten, doch de beroo- vers gingen aan den haal en werder niet gegrepen. Men hoopt, dat h® alsnsg gelukken moge de daders vat deze laffd aanranding op te sporei Tel. In een menagerie te Gent klom, tjjdens de voorstelling, een leeuwir tegen den 5 meter hoogen traliewaoi op en beet de maliën weg van hg stalen net, dat over den kooi was gt spannen. De temmer snelde toe et stak het dier met een ijzeren vork in den hals, maar het gelukte hec niet de leeuwin terug te jagen. „A; len zoo snel mogelijk er ^uit 1" rie; hij het publiek toe. De toeschouwen vluchten, steeds door de uitgangen, I maar anderen sneden gaten in he linnen van de tent en vluchtten zot naar buiten, parapluien, hoeden et mantels achterlatend. Intusschen wat het wilde dier over de omrasteriij van de kooi heen geklommen en ii de nu gelukkig ledige, afdeeling voor de toeschouwers gesprongen, was het brullend rondliep. Het personeel trachtte met schrik- schoten de leeuwin terug te drijver maar tevergeefs en het stond mach teloos tegen het woesto dier. Op 1 meest critieke oogenblik, toen dt leeuwin dreigde naar buiten te lot pen en daar de grootste onheilen ti stichten snelde de temmer Ortunie toe die niet de meester der le uwii was. Met bewonderenswaardige koel bloedigheid naderde hij de briesende leeuwin en het gelukte hem haar eet lasso om te werpen waaraan hij 1 au in haar kooi terugbracht. Arrondissements-Rechtb. Middelburg Zitting van Vrijdag 20 Dec. Veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar: D. P. S., 55 j., sjouwerman te Bm kens, tot ƒ10 boete of 10 d, hecht (eisch idem.) Tegen J. B. te Retranchemet werd wegens wederspannigheid teget over den rijksveldwachter aldaar eet maand gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 3 Jan. Het Gerechtshof te 's Graver hage bevestigde "Woensdag het voi nis der rechtbank te Middelhui waarbij De W., stationchef te Axi werd vrijgesproken van het geve: van een verkeerd sein waardoor eer trein was ontspoord. Oostburg, 18 Dec. Tarwe f 10.50 a f 12.- Haver f 8.75 a f 11.8 Wintei gerst f 10.80 a f 11.» Zomergerst f 10.25 a f 11-- Rogge f 6.50 a f 6.81 Paardeboonen f 8.75 a f 9.- Groene erwten f 10.- a f 11.- Kroonerwten f 11.50 a f 12.25 Bruine boonen f 11.- a f 12.- Middelburg, 19 Dec Nieuwe Tarwe f 6.- a f 821 Zomergerst f 5.50 a f 6.5C Rogge f 6.- a f 7.- Kroonerwten f 10.— a f 18.01 Witte boonen f 10. a f 14.' Bruine boonen f 13. a f 18.- M. C.

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2