Wit 1« ?ïicu»*- in M es?>felip aan6<ircu. Zaterdag1 9 December 1912. 22e Jaargang. De oorlog. Buitenland. BRESKENSGHE COURANT. Id 18 6.$ ;en 17: Jn 5.0. n 45 )00l iin| Obi 5m r. :an nut! IgSL at Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 70.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Ahonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. No 1394. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. t. 3.1 n 5.8 eds Aan de hand van diverse telegram men schrevon we in ons vorig over zicht dat de waponstilstand dermate aanstaande was, dat de onderteeke- er van elk oogenblikkelijk kon wor den verwacht en bij het afdrukken van ons blad reeds een voldongen feit zou zijn. Toch blijkt dat dit integendeel niet zoo was en de wapenstilstand is af gestuit op de weigering van Grieken land om het protocol mede te onder teekenen. De tegenstand moet berusten op tactische gronden. Ondanks die weigering zouden de Balkan-staten geneigd zijn de wapen stilstand te sluiten zonder Grieken land, dat alleen den oorlog kan voort zetten. In elk geval heeft de politieke ba rometer een vrij gunstige wending aangenomen. Bij de behandeling van de begroo ting voor buitenlandsche zaken in onze Tweede Kamer, heeft mr de Kanter, afgevaardigde voor Dordrecht, de hoop uitgesproken dat ons land niet zal worden betrokken in ver- wikkelijgen, die zich mochten voor doen. En de minister van buitenlandsche zaken, jhr de Marees van Swinderen heeft daarop geantwoord dat hij wel niet in breede uiteenzettingen mag treden over den politieken toestand, wijl een minister van een kleine mo gendheid die niet betrokken is in de sfeer van belanghebbende naties, niet mag doen. Maar toch meendo de mi nister vrijheid te kunnen vinden om een enkel woord te zeggen, een woord van geruststelling. De minister deed het aldus Ik wil niet verder gaan dan ik kan en mag maar ik meen te mogen zeggen dat de berichten, die ik gedurende de laatste 24 uren heb ontvangen, en die ik wel mag meedeelen, alle symptomen in zich dragen om te kunnen verwachten, dat langs den weg van conferenties en kanselarij- srbeid een einde zal worden gemaakt een den toestand van oorlog en on rust die op 't oogenblik in Europa bestaat, zoodat op deze wijze de rust zal worden hersteld waar ze door oorlog werd gestoord en de rust zal worden gehandhaafd in die gedeelten van Europa, waar ze thans nog be staat. Ik wil hier nog iets aan toe voegen, vervolgt de minister. Ik heb reeds gezegd dat Nederland 2|ch als vanzelf niet heeft bewogen 1D de sfeer der belanghebbende mo gendheden, maar dit neemt niet weg flat wij ons op de slagvelden hebben geweerd op een wijze zooals echter schier geen andere kleine natie dat heeft gedaandoor middel van het •Koode Kruis. Ik betuig van deze Plaats mijn diepe, warme en welge- erkentelijkheid voor de op- van het Nederlandsche volk, voor de zelfopfifering, de trouw en de liefde, waarmee door onze landgenoo- ten op hot oorlogsterrein wordt ge werkt. Ik durf te verzekeren, dat zij de eer en den naam van de Ne derlandsche natie op waardige wijze hoog houden. De Engelsche kiesrechtdames heb ben nu weer een nieuw strijdmiddel te baat genomen om hun kiesrecht als het ware af te dwingen. De Londonsche correspondent van de Telegraaf schrijft er van Met de vensterruiten sloten zij een tijdelijken wapenstilstand, thans zijn ze de brieven gaan beoorlogen. On geëvenaard hebben ze hier tegen die dingen gevochten. En zoo goed had den zij zich verschanst, dat er aan hare zijde geen dooden of gewonden vielen. Maar duizenden van den vij and sneuvelden. Weliswaar konden de arme brieven zich in de bussen op straat riet we ren. En eigenlijk wisten zij ook van den prins geen kwaad. Hun kan kwa- het verwijt treffen, dat zij schuld heb ben aan de onthouding van het kies recht aan de vrouwen. Hun eenige fout was echter blijkbaar dat zij ge schreven waren door en gericht tot de mannen, die dat recht wèl hebben. Vandaar, dat de heldhaftige dames dezen oorlog gingen voeren tegen de brieven, in de handeiskwartieren der stad gepost. Het behoeft nauwelijks gezegd dat de zakenmannen des morgens raar opkeken toen zij die gewonde brieven in hun kantoor vonden. De dooden waren onherkenbaar en konden dus niet afgeleverd worden. Dat gaf nog veel meer verdriet en ergernis, zoodat hunne nabestaanden wel subiet van de rechtvaardigheid van 't vrouwenkiesrecht overtuigd moeten zijn geworden. Te meer, door dien de post niet aansprakelijk is voor de verliezen van dezen oorlog. Als Asquith nu niet onmiddellijk zwicht voor den drang dezer held haftige militante vrouwen, dan ver dient hij geen uur langer premier van dit land te blijven. En wis zul len nu ook wel alle weifelende leden van het Engelsche parlement inzien, dat het vrouwenkiesrecht een eisch der rechtvaardigheid is. Want zoo'n stoutmoedige aanval op de brieven, stampt er die overtuiging diep in. Daar hoort courage toe. En be schouw het niet als kinderwerk. Eer stens toont het groote krijgskunde, op de drukste uren van den dag, toen de brievenbussen het volst zijn voor de nachtpost, daar onverhoeds op aan te vallen. Tweedons worden die bus sen niet bewaakt, hetgeen den strijd nog moediger doet zijn. En dan zijn de aanvalsmiddelen ook niet mis. Verdunde drukkersinkt, teer, petro leum on bij aanraking met de lucht ontbrandbare scheikundige stoffen, waren het oorlogstuig der dames, waaraan de brieven geen weerstand kenden bieden. De adressen werden onleesbaar gemaakt en zelfs werden zeer vele brieven verbrand. Volgens de oorlogsberichten die aan geen een suur onderhevig waren, werd ia som mige brievenbussen eerst petroleum en toen brandende lucifers geworpen. En dat bombardement veroorzaakte een brand in die vestingen, waarbij kostbare levens, zooals cheques en postwissels, in massa's omkwamen. Nog erger was hier en daar de aanval. Toen de verzamelde brieven in het hoofdpostkantoor voor sortee ring op een tafel uitgespreid werden, vlogen er enkele hoopjes vlammend in de lucht, ontbrand door de pro jectielen van scheikundige stoffen, goed gemikt, door dappere aitilleris ten in de brievenbussen geschoten. Eu aldus sneuvelden er duizenden van die vijanden. Het aantal gevallen bussen is legio, ten bewijze, dat men met een wei- overlegde campagne had te doen. De City moest het vooral ontgelden, tus- schen de uren 6 en 8, waarop des avonds de mails verzameld worden. Doch in enkele hoofdstraten van het Westend, alsmede in sommige voorsteden van Londen, werd ook te gen de weerlooze brieven gescher mutseld. Voorts spreidde denzelfden avond deze brievenoorlog zich ook uit in an dere Engelsche steden. Gemeenteraad Breskens. Zitting van Dinsdagavond 3 Decemb. Voorzitter de heer D. H. v. Zuijen. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. Allereerst legde het nieuw gekozen raadslid, de verèischte eeden af in handen van den voorzitter, die hem met het vertrouwen dat de groote meerderheid der burgerij in hem had gesteld, geluk weoschte. Het is voor den benoemde een groote eer op zijn betrekkelijk jeugdigen leeftijd naar deze plaats te worden afgevaardigd. De naam Becu is hier echter geen onbekendeuit oude papieren is ge bleken dat de overgrootvader of de groor.vader van het nieuwe lid zelfs vooi zitter van dit college is geweest, en nog verder tot de historiebladen gaande was reeds in 1752 een Bncu dijkgraaf of gezworene van den pol der, wel een bewijs dat deze familie steeds heett behoord tot de notabel- ste dezer gemeente. Dhr Becu dankte voor de welwil lende tot hem gerichte woorden, en nam daarna zitting. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De voorz. deed daarna mededeeling van de navolgende ingekomen stuk ken, als; i -1— 1 a. oen schrijven van wed. J. Z. de Buisonjé, dat zij hare benoeming tot tijdelijke onderwijzeres heeft aange nomen b. een adres van de Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken om in de bestekken van werken van wege de gemeente eene bepaling op te nemen, dat geen bier en alco holhoudende dranken op die werken zullen mogen gebruikt worden. B. en W. stelden voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen Dhr Van de Sande zeide dat inde Algemeene voorwaarden eene derge lijke bepaling voorkomt en daar wer ken vanwege de gemeente onder die A V. vallen, is het onnoodig en over bodig dit nog nader te bepalen. c. missive van Ged. Staten tot goedkeuring der gem.-rekening aver 1911, met dien verstaande dat het batig saldo met ƒ1 moet worden verhoogd en gebracht op f898.77l[s. d. ais voren van hetzelfde college tot terugzending van de gem.-begroo- tiug voor 1913 tot verhooging van het eindcijfer met ƒ26, waartoe wei d besloten. e. idem als voren in zake de nade re regeling der jaarwedde van den te benoemen onderwijzer met hoofdacte waartegen bij het college wel geen principieel bezwaar is, doch in zoo verre dat zij liever de regeling in de verordening zagen opgenomen, tege lijk met de algemeene regeling. f. op de gedane aanvraag aan het kroondomein tot voorziening in de geldleeuing van 3500 is als ant woord gekomen dat de plaatsing kan geschieden tegen 41/2 pCt tot den koers van 99 pCt en "a 4 pCt tegen den koers van 88 pCt. B. en W. achten het voor de ge meente voerdeeliger tegen 4x/a pCt pari. De Raad, overtuigd dat het geld inderdaad duur is, keurde deze schik king goed. g. In de geldleening van 1887 is uitgeloot no 36. h. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger waarbij in kas was ƒ960.53 terwijl er moest aanwezig zijD ƒ959 98, doch het ver schil werd verklaard door den gulden waarmee het batig saldo der reke ning van 1911 moest worden verhoogd en 45 cent van 2 zegeltjes die in een verkeerde kas waren gelegd. Alles word voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen was een adres vaD Frans Klaaijsen houdende hot voorstel om in gezamelijke rekening met de ge meente een strook van 40 M2 in de 3e Zandstraat te bestraten. G. Pleij- te verklaarde zich daartoe bereid te gen ƒ2.30 de M2, zoodat dan ƒ46 voor rekening der gemeente zou komen. B. en W. stelden voor, dit billijke aanbod te aanvaarden, waardoor de bekliDkering van dit gedeelte dan vervalt. Dhr du Burck yroeg of dit dau ge-

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1