mm |pmp$~ cn 4%bnxUni\$X<xb u6drc n. Ho 1992. Zaterdag' 30 Hovcmbcr 1912. 22e Jaargang. De oorlog. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager taiief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELEWi\ te Breskens. Europa beleeft inderdaad een moei lijke tijd. Men heeft bij het ontstaan van den Balkan-oorlog gezinspeeld op het overslaan van de oorlogsvlam naar het overig Europa, en werkelijk zijn moeilijkheden niet uitgebleven. Ef zijn zelfs momenten geweest waarop de toestand bedenkelijk was en het onweder zelfs nog niet hehoei van de lucht is. Wat toch is het geval. Servië wil de vrucht van zijn succes in den hui- digen strijd terstond omzetten in een haven aan de Adriatische Zee. Maar daartegen is Oostenrijk zoo beslist op gekomen, dat dit het uitgangspunt is geworden van de moeilijkheden waarin men thans gewikkeld is. Rusland dat zich gekant toonde te gen Oostenrijk, wilde deze gelegen heid aangriipen om bij elke gebeur lijk heid,a$n de grenzen gereed te zijn. Alarmeeronde geruchten deden de rondte. Legerkorpsen werden gomo- billseerd, kortom, het was alsof meer dan half Europa binnen kort in vuur en vlam zou staan. Rusland zet, volgens particuliere berichten aan de National Zeiting, de mobilisatie met verdubbilde snel heid voort. Reizigers van uit Rusland komen de, melden dat uit heel Russisch Po len tegen het einde van de vorige week regimenten naar de grenzen bij den Kaukasus gezonden zijn. Het vervoer van personen en goederen op de lijn Odessa-Warschau is zooveel mogelijk beperkt. Dag en nacht rij den militaire treinen in de richting van de grenzen. En aan de Servische grenzen moe ten reeds 300.000 Oostonrijksch-Hon- baarsche soldaten staan. Het is dus geenszins ongerijmd om zich eens de vraag te stellen op grond waarvan de Serviërs zoo hardnekkig aan hun eisch vasthouden en elke Oostenrijksche uitdaging trotseeren, dan geeft de correspondent van de Parijsche „Matin" in de Servische hoofdstad als antwoord dat het vas te geloof te Belgrado in Ruslands zoo suggestief werkt. „Hoewel er in de taal der Servi ërs, als zij van de havens spreken, die zij stellig zullen krijgen, eenige opsnijderij schuilt, vindt men er toch ook het geheime vertrouwen in, dat het Russische leger, de Russische na tie alles zal doen wat noodig is om Servië te helpen. Op zijn opmerking dat men zich te Belgrado bedriegt, als men meent, dat Rusland het tot een Europeeschen oorlog zal laten komen om toch maar aan de vaak koppige oischen der Serviërs te vol doen, krijgt hij steeds ten antwoord, dat de Serviërs ook niet op Kokofsof, noch op Sasnonoff rekenen, wat zij trouwens nimmer gedaan hebben. En op zijn vraag „Maar op wien rekent gij dan antwoorden zelfs de ernstigste mannen met een ge- heimzinnigen glimlach, en verklaren zij telkens: „Wij zjjn volmaakt ge rust wat Rusland aangaat." De oplossiDg? Zou er een ver plichting bestaan, een belofte, achter den rug der regeering te Petersburg om gedaan door zeer hooggeplaatste Russische persoonlijkheden, invloed rijker dam de ministers zeiven Dat is onmogelijk, zal men zeggen. Het is zeer wel mogelijk, zullen sommige tegenstanders der Russische regeering zeggen. Zou men dus hier te doen hebben met een grostvorstelijke toezegging, gesteund door de pers en het Russi sche publiek? Hij heeft ernstige re denen om aan to nemen, dat Servië vast gelooft aan het bestaan dezer toezegging. Maar het is onafwijsbaar noodig, dat mon de waarheid wete, in het be- laDg van geheel Europa. Maar ook in dat van Servië, want het mag feite lijk toch niet in zijn gevaarlijke illu sie blijven. Het moge in het alge meen dwaas lijken en zijn, dat zeer hooggeplaatste personen Rusland op nauwkeurig omschreven, tormeele wij ze jegens de Balkan volkeren zouden hebben gebonden, maar te Belgrado is mon er vast van overtuigd. Men bedenke tooh ook vooral, dat bet geschil thans niet tusschen Oos tenrijk en Servië bestaat, wegens een haven. Neen, dit is het begin van het conflict tusschen Germanen en Slaven, het ontzagwekkend conflict tusschen twee groote historische ras sen. Maar is het oogenblik reeds ge komen, dat deze twee rassen zich met elkander moeten meten, dat een oorlog zonder voorbeeld de opper macht van het een of van het ande re moet bestendigen. Stellig niet. Het is nu niet de tijd, nu zich voor Rusland een schitterende toe komst opdoet, een grootsche econo mische en militaire toekomst, nu ie der jaar het tsarenrijk nieuwe rijk dommen en nieuwe krachten toevoert het is nu niet de tijd, nu de klei ne Baikanvolkeren zich nauwelijks beginnen tB ontwikkelen, dat men zoo buitengewoon veel op het spel mag zetten, om de superioriteit van het Slavische boven het Germaansche ras te bewijzen. De tijd werkt voor Rusland, de tijd werkt tegen Oostenrijk. De he terogeens elementen, die het Oosten- rij ksch-Hongaarsche rijk vormen, zul len niet lang meer aangesloten kun nen blijven. Het oogenblik zal ko men, waarop de Slavische elementen van alle landen op natuurlijke, vreed zame wijze zullen samensmelten. Zijn belang, alleen zijn belang schrijft Rusland geduld en voorzichtigheid voor. En daarom moet al zijn invloed thans aangewend worden, om de moeilijke vraagstukken, die zich thans voordoen, op vredelievende wijze te regelen. Het Nieuwe Weensche Dagblad zegt dat de gespannen toestand eerder er gert dan mindert. Het niet-officiëele Rusland wordt steeds ongemanierde!' en in Servie neemt de offleiersge jst steeds toe. Daardoor wordt een rus tige nuchtere beoordeeling van don toestand teruggedrongen. Een groot deel van de pers wordt tot de ver woedste uitvallen tegen Oostenrijk Hongorije opgezet. Wanneer Oostenrijk-Hongarije in liet volle bewustzijn van zijn kracht te genover al deze gevaarlijke verschijn selen zijn koudbloedigheid bewaart, dan geschiedt dit slechts in het be wustzijn, dat de met Oostenrijk Hon garije verbonden mogen ihedcn zoo nabij de monarchie staan, dat, wat er ook gebeuren moge, zij haar zul len helpen. Naar de „Reichspost" verneemt, wordt in goed ingelichte kringen de internationale toestand stationnair genos-md. Dat wil zeg gen onveranderlijk ze>-r ernstig. J>o mededeelingen, dat Duitschland in Petersburg bemiddelend optreedt, of dat prins Heinrich naar Petersburg zou reizen, zijn geheel onjuist. Een dergelijke bemiddeling zal slechts dan kur.nen plaats hebben, ah Oostenrijk- Hongarije te PetBrsburg maximum- eischen had gesteld, zoodat er iets was waarover te onderhandelen viel. Oostenrijk-Hongarije heeft echter het minimum van zijn eischen nauw keurig aangegeven. De thans door Oostenrijk-Hongarije aangegeven lijn zal het niet verlaten. Het antwoord van Servië met be trekking tot het vraagstuk van de haven aan de Adriatischo Zee en de daarmee verband houdende aangele genheden is aan het ministerie van Buitenlandsclie Zaken te Weenen nog steeds niet ontvangen. Men beschouwt in Oostenrijksche hooge kringen, weinig meer dan een opstokerij vari het diplomatieke Rus land, gelijk dat ook werd waargeno men bij de kwestie van de Bosnië annexatie en de Marokko crisis tan vorige jare. Dit spel moet zelfs zijn hoogtepunt nog niet hebben overschreden, zegt do Tel. Men gaat voort tegen elkaar op te bieden, alsof er geen eind aan het geduld der spelers kan komen. De man die thans het „hoog-spel" in handen schijnt te hebben, moet de Russische gezant te Belgrado wezen, en, gesteund door zijn land- en ambt genoot te Parijs, met de grootvorsten- kliek te Petersburg, waarvan enkelen met Slavische prinsessen gehuwd zijn, het spel voortzet. In Berlijn gelooft men dan ook in de diplomatieke kringen dat er voor alsnog geen onmiddellijk gevaar be staat. In aansluiting daaraan worden dan ook, ter plaatse waar men op de hoog te is, de alarmeerende geruchten van het bevel tot mobilisatie van de beide Oost-Pruisische legerkorpsen, als on juist gebrandmerkt. Er is werkelijk dan ook een kleine ontspanning gukouieu, Keizer Wilhelm en de Fransche re geering doen al wat. in hun vermogen is om een groote oorlog te vermgden. Maar ook in Engeland heeft men weer een nuchtere, onbevangen kijk op de zaak. De met officiëele kringen in nauwe betrekking staande „Westminster Ga- zotte" schrijftHet is een groote onnoozelheid te denken, dat Engeland wegens het vraagstuk van de Servi sche haven aan de Adriatische Zee de mogelijkheden zou overwegen dat Rusland in conflict met Oostenrijk zou komen, waardoor Oostenrijk, Duitsch land en Italië eenerzijds en Rusland, Frankrijk en Engeland aan den ande ren kant in liet conflict zouden wor den betrokken. Het gewone menschelijk instinct zegt reeds, dat de wereld niet zoo dwaas is We zijn in geen enkel op zicht verplicht de Servische eischen tot een strijdvraag voor den Drie bond en Triple Entente te maken. Het blad gaat verderAls de ver bonden Balkanstaten voor goeden raad vatbaar zijn, dan zullen zij wel doen zoo snel mogolijk op den tegen- woordigen basis vrede te sluiten. Zoowel door de Balkan-mogendhe- den als voor de groote mogendheden is het de eenige juiste weg om zuiver Europeosche vragen tot na het slui ten van deD vrede te verdagen. Het ware intusschen maar tewen- schen dat het daartoe spoedig kome. Want de verschrikkingen van den oorlog zijn enorm. Zoo schrijft de correspondent te Constantinopel van de Vossische Zeitung Vrijdag is een van mijn bekenden, een volkomen betrouwbaar mensch, uit Saloniki hier aangekomen en heeft mij een uitvoerig verslag gegeven over de gebeurtenissen in de stad sedert de bezetting van de Grieksche en Bulgaarsche troepen. Als ik den indruk, dien deze me dedeelingen op mij gemaakt hebben, met éen woord weergeven moet, dan moet ik zeggen De ergste wreedhe den, die in onze dagen de Turken te gen Christenen begaan hebben, ver bleken bij de gruwelen, waaraan de Grieksche en Bulgaarsche soldaten zich tegenover weerlooze mohamme danen en joden en ook tegen de on gelukkige vluchtelingen uit het bin nenland schuldig hebben gemaakt en omdat de gebeurtenissen van zijn zegsman niet als partijdig betwijfeld worden, merk ik op, dat hij geen Turk, maar een West-Europoesch christen is, die met zijn politieke sympathieën niet aan de zijde van den Turk staat. Het brutale berooven, ook van Eu ropeanen, dat op klaarlichten dag on der voorwendsel van het zoeken naar wapenen plaats vindt, is de minste van de misdaden, waaraan de Griek sche soldaten zich schuldig maken. Zij nemen bij die gelegenheid den lie den alles af, wat zij aan waarde bij zich hebbej, Horloges en geld, en

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1