Binnenland. Gemengd. Handelsberichten. Zondag den 17 November werden door geheel Europa in alle hoofdste den protestvergaderingen gehouden, en konden de regeeringen vernemen hoe in het volk afschuw leeft voor een Europeeschen krijg, hoe het volk afschuw heeft van het werk der di plomaten, die met oorlog dreigen. Prowinciale Staten. De Vrijdagochtend voortgezette na jaarszitting werd bijgewoond door 39 leden. Allereerst werd met 24 tegen 15 stemmen vastgesteld eene verorde ning tot het weren van inbreuken op natuurschoon. In de kosten tot stichting van een gebouw als r^kslandbouw winterschool werd aan de gemeente Goes eene bij drage tot ten hoogste ƒ13000 ver leend. Ter zake van de verbetering der verkeersmiddelen tussehen Noord- en Zuid-Beveland door de provinciale booten van Middelburg op Zierikzee driemaal per dag Kortgene, Wolfaarts- djjksche veer en Katsche veer te la ten aan doen, werd het desbetreffend voorstel van Ged. Staten aangeno men. Op de beslissing van Ged. Staten tot definitieve staking van de proef om de booten van den dienst op de Oosterschelde te laten doorvaren tot Vlissingen stelde de heer Vorsterman van Oyen voor, om de genomen proef, in aanmerking nemende het hoogst ongunstige weder van dezen zomer, buiten beschouwing te laten en een nieuwe proef te nemen van 1 Mei tot 15 September 1913. Na eenige discussie werd dit voor stel met 24 tegen 15 stemmen ver worpen. Ten opzichte van het voorstel van den heer mr Van Dam om den dienst tussehen Neuzen en Hoedekenskerke op te heffen, deelden Ged. Staten mede, dat zij zich voorstellen een on derzoek in te stellen naar een dage- lijkschcn dienst tussehen Ter Neuzen en Hansweert ^met Hoedekenskerke als tusschenstation, trok mr Van Dam zijn voorstel in. Bij het voorstel van Ged. Staten tot deelneming in het waarborgfonds van de te Middelburg in 1913 te hou den Zeeuwsche tentoonstelling tot een bedrag van ƒ2500 werd nog als voorwaarde gevoegd dat de gemeente Middelburg in dat fonds moet deel nemen voor ƒ1000 en dat de ten toonstelling des Zondags niet zal ge opend zijn voor 12 uur 's middags. De heer mr de Veer kon zich niet vereenigen met de wijze waarop deze gelden voor allerlei vermakelijkheden zouden worden gebruikt. De heer S. Duvekot stelde voor, aan de voorwaarde o.m. te verbinden dat de tentoonstelling 's Zondags zal zijn gesloten. De heer Hammacher betoogde dat bij aanneming van dit voorstel vele menschen de tentoonstelling niet zul len kunnen bezoeken. Van de zijde van Ged. Staten werd hun voorstel verdedigd door de hoe ren Blum en mr Dieleman. Eerstge noemde met een beroep op wat ook de regeering ten dezen doet en laatst genoemde door te wijzen op het be ginsel van Calvijn, die den Zondag beschouwde voor Zondagsheiliging, daarna voor rust en eindelijk voor vermakelijkheden. Het voorstel-Duvekot werd verwor pen met 17 tegen 13 stemmen, en een amendement van den heer Ger- lach om des Zondags geen vermake lijkheden toe te laten met 19 tegen 11 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met op éen na algemeene stemmen, die van den heer Houterman. Breskens, 26 November 1912. Zaterdagavond is alhier een voet balclub opgericht onder den naam ^Breskens vooruit". Het bestuur wordt gevormd door de hoeren L. A. J. Bootsgezel als voorzitter, J- Woit- tiez als secretaris en Joh van de San- de J.Az. als penningmeester. Reeds aanstonds kon door het toe treden van een flink aantal leden worden overgegaan tot het vormen van twee elftallen. Zoodra spel en financidn zulks toelaten hpopt de nieuwe vereeniging zich in verbinding te stellen met andere vereenigingen in dit district om te trachten voet balwedstrijden te organiseeren. Heden morgen raakte bij het afrijden van den oprit naar de Groote Kade alhier een paard bekneld in de sloot naast den dam van het erf van den heer Jac. van de Sande. Het dier zakte zoo ver in de diepe sloot dat het eerst na ruim een uur en dan nog met groote moeite er uit kon verlost worden. Het is misschien voor het betrok ken polderbestuur eene aanleiding «lie hoogst moeilijke toestand van den zomerweg aldaar van naderbij te be zien en haar te verbeteren door mid del van het aanbrengen van enkele cementbuizen van af genoemden dam tot aan dien van de wad. Jacobs, om daarna de sloot te dempen en dan verbroeden den weg beschikbaar te stellen als voetpad, inzonderheid voor de bewoners van de Glacis. Een inderdaad gevaarlijk punt zou dan uit den weg zijn geruimd ten bate van mensch en dier. Ook al is het jaargetijde niet zoo nat als thans, levert deze weg toch steeds min of meer gevaar op. In het belang van velen brengen we deze aangelegen heid onder de welwillende aandacht van het belanghebbende bestuur, het welk mot een zoodanige verbetering een groote dienst zou bewijzen. Tot opzichter bij den Provinei- alen Waterstaat ter standplaats Ter Neuzen is benoemd de heer A. L. de Jong, waterbouwkundig ambtenaar bij de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes. Tot agent van politie te Mid delburg is benoemd H. J. Vervakete Sluis. M. Crt. Naar het „Hbl" verneemt, zul len onze nieuwe stuiverstukjes, de hoekige nl., niet eerder in omloop worden gebracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieu we 5-gulden goudstukjes reeds ge munt worden. De technische voor werkzaamheden voor beide nieuwe muntstukken zijn nl. reeds geruimen tjjd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. School- en kerknieuws. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn de vorige week te Venlo geslaagd de dames J. C. de Klerck te Cadzand, M. de Munok te Groede en J. S. van de Sande te IJzendijke. Te Hontenisse is de toestand op kerkelijk gebied zeer verward. We gens oneenigheid met den predikant heeft een deel van den kerkeraad als zoodanig ontslag genomen en het is aan het Class. Bestuur van IJzendjj- ke, doende wat des kerkeraads is, .niet mogen gelukken andere leden in hunne plaats te verkiezen, daar de benoemden steeds bedankten. De zaak is nu in handen gesteld van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland. Vad. Een vreeselijk drama heeft veel ontsteltenis teweeggebracht in het plaatsje Wolhusen in het Zwitsersche kanton Luzern. De vrouw van een kuiper en haar beide dochters van 12 en 5 jaar heeft men in haar wo ning door revolverschoten gedood ge vonden. De moeder en haar jongste dochter lagen naast elkaar dood in het bed, het andere meisje vond men in de kamer daarnaast. Een kind, dat bij de familie in de kost was, trof men ongedeerd in een andere kamer aan. Terwijl de mis daad plaats greep, was de vader op reis, die bij zijn thuiskomst plotse ling voor het ontzettend schouwspel stond. Ondanks de ijverigste naspo ringen van de politie, heeft men geen enkel gegeven omtrent den moorde naar kunnen machtig worden. Men vermoedt echter dat de moeder, na haar dochters gedood te hebben, zelf- mooid pleegde. Iedere automobilist weet, welk een last men op den weg kan hebben van kippen, daar deze dieren de on aangename gewoonte schijnen te heb ben om net zoolang voor den wagen te blijven rennen, totdat ze er onder geraken, en ter voorkoming van on aangenaamheden is men dan wel tot het betalen van een schadevergoeding verplicht. Men leze echter thans hoe in Frank rijk een boer, wiens boerderij aan een door auto's zeer druk bereden hoofdweg gelegen was, deze eigenaar digheid der kippen exploiteerde. Hij had zich een automobielhoorn aangeschaft en wanneer hij z'n kip pen wilde voereD, liet hij z'n hoorn weerklinken en strooide daarna het voer uit. Gevolg, dat de kippen on middellijk, zoodra er een autohoorn weerklonk, kwamen toerennen. Men begrijpt de gevolgen. Er kon geen auto voorbijrijden, of de kippen kwamen op zjjn getoeter toestormen en bij tientalLn werden de arme kip pen, toevallig allemaal le klas ten- toonstellings-exemplaren, overreden. Dat ons boertje een goeden prijs voor doodgewone kippetjes maakte, behoeft geen betoog. Tel. Donderdagnacht werden de bo venburen van een perceel in de Vro- likstraat te Amsterdam gewekt door een vreeselijk geschreew. Aanvanke lijk sloeg men daar tgeen acht op, wijl bij de benedenburen wel meer iets dergelijks werd waargenomen. Doch het geschreew hield aan. Het bleek, dat de bewoner, C. Pel ser, door gasverstikking om het le ven was gekomen. Zijn vrouw ont dekte het droeve ongeval en zij was 't, die door haar hulpgeroep de bu ren op het ongeval attent maakte. Terstond werd de politie gewaar schuwd. Per auto-brancard werd de ongelukkige naar het Wilhelmina- gasthuis vervoead, alwaur hij bij aan komst reeds overleden bleek te zijn. Bij het slachtoffer waren den laat- sten tijd reeds vank afwijkingen waargenomen, zoodat de mogelijkheid niet buitengesloten is, dat deze het ongeval veroorzaakte in een vlaag van zwaarmoedigheid. Er heeft zioh nog een ander geval van gas verstikking voorgedaan in den zelf den nacht. Een bewoner van de Sarphatistraat had den nacht door gebracht in zijn huiskamer op de canapé. Hij nam daartoe een hoofd kussen mede, dat hij tegen den muur plaatste. Doch vlak bij de canapé bevindt zich een gasleiding voor een gaskachel, welke leiding door een handie geo pend wordt. Nu heeft de man met het plaatsen van het hooldkussen de handle in beweging gebraeht, waar door de gastoevoer geopend werd. Den volgenden morgen vond men den man dood op de canapé, gestor ven door gasverstikking. Het ge neeskundig onderzoek te half acht gehouden, toonde aan, dat de onge lukkige reeds 8 h 9 uur dood was. Tel. Een vrouw te Gasterland over kwam, terwijl ze onder melktijd al leen in de huiskamer was, een zeer droevig ongeluk. Onwel geworden of door een d( zeling of toeval getroffen, viel ze dm een glasruit en werd, toen het jvo uit den stal kwam, hevig levenloos gevonden. De wed. Starre, een alleanw; nend 65-jarig vrouwtje te Gouó geraakte Vrijdag, vermoedelijk d« het omvallen van een petroleumlam in brand. Iu 'n oogwenk stond vrouw in lichte laaie, hetgeen d« voorbijgangers werd opgemerkt. I pastoor der oud-Roomsche gemeent boven den ingang van welks kerkg bouwtje du weduwe woont, snel: onmiddellijk naar boven en doof: de vlammen met eenige kleederen, Het vrouwtje had evenwel zs ernstige brandwonden bokomen. P( politiebrand werd zij naar het zieke huis vervoerd, waar zij is overledei Een begin van brand in de wonii der weduwe kon intijds gebluscl worden. De opgebelde brandweer^ hoefde geen dienst te doen. TeL Donderdagnamiddag werd into vooronder van een aan de s uikerft briek te Werkendam liggende a, een schippersknecht dood te bedgt vonden. De oorzaak van zijn doo moet toegeschreven worden aan ?e stikking door kolendamp. HINDERWET. Door W. Woittiez is vergunniu gevraagd voor het oprichten van kalk zandsteen fabriek en het daan: plaatsen van een stoommachine var 50 P. K. als beweegkracht. Een en ander op het Zuidelijke da van perceel sectie D no 1744, grei zende aan het Stoombootsveerhuis. Verzoek met bijlagen ligt ter i zage op de secretarie. Zitdag reclames Zaterdag 7 D» a.s. des voormiddags 11 uur ter a cretarie. 401° Staatsloten). Collectie Zeeland. Trekking van Maandag 25 Not. ƒ20. 3094 3919 3924 3944 3946 3954 3974 5714 5716 5720 5824 5861 5865 5917 10016 10117 16525 Rotterdam 25 Nov. Tarwe iets ruimer aangeboden, leen in de prima schotvrije soort s veranderd te verkoopen moest lag worden afgegeven. Nieuwe tarwe Essex f 11.25 f 12J Wilhelmina-tarwe f 10.75 a fill Overigens van f 7.50 a f 91 Bruine boonen f 12.50 a f 14.i Kar wjj zaad Lijnzaad Z. Eigenheimers Z. blauwe Z. bonte f 16. a f 16.2 f 17.— a f 181 f 1.10 a f li f 1.75 a f 2. f 1.75 a f 2. Groote bruine ajuin, 60 kg. f O.ï Kleine id. id. id. f I V eemarkt. Koeien en Ossen 34 tot 43 c., Ks veren 52 tot 57 c., Schapen tot c., Lammeren tot c., Varkens' c., 31 ct., id. voor export 26 a 27 alles per i/2 K.G. N. R. Ct. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Nov. voorm. naffl 2 43 3.25 4.15 3.01 3.49 4.89

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2