Binnenland. Gemengd. en vrouw minimumbedragen maar dit is zeker, dat de voorziening alge meen behoort te zijn, dat zelfstandi ge werkers er evenzeer van zullen moeten profiteeren als loonarbeiders, en dat de vrouw bij den man zal worden achtergesteld. En de voorzitter van den vrijzin- nigen-democrati8chen bond, de heer Herman Snijders, schetste in hoofd zaak de beteekenis van de aanstaan de verkiezingenwaar het om gaat, welke belangen op het spel staan. Ondanks een buitengewoon sterke meerderheid is de rechterzijde er niet in geslaagd tot stann te brengen, wat bij de vorige stembus den volke werd beloofd. Wederom, duidelijker nog dan te voren, is gebleken, dat aan geloof en godsdienst ontleende stem busleuzen, geen richtsnoer geven, geen basis kunnen vormen voor een vrucht baar staatsbeeld, voor hervormde werkzaamheid op politiek-sociaal ter rein. Wie als vrijzinnigen, als de mocraten uitbreidin van volksinvloed, verhoooing van volksontwikkeling, vermeerdering van volkswelvaart ver langen, zullen de bezwaren deelen, die in het manifest van de drie hoofd besturen ten opzichte van den tegen- woordigen gang van zaken op staat kundig gebied worden uitgesproken. Inspanning van alle krashten, ten einde te bewerken, dat een andere koers wordt ingeslagen, is gebiedende plicht. Al wie vrijzinnig, al wie democra tisch voelt, moet zich aangorden tot het afweren van don aanval, die ter rechterzijde op de vrijzinnige begin selen, die aan onze staatsinrichting, ons onderwijs, onze handelspolitiek ten grondslag liggen, wordt beraamd, en die niet zal uitblijven, ingeval van dien kant de Grondwetsherziening zal worden geleid en beheerscht. In het rapport van de Grondwetscommissie komt duidelijk aan het licht een geest van reactie tegen de hoofdbeginselen van ons grondwettig staatsrechteen neiging tot afbuigen van de histori sche lijn, waarlangs de staatkundige en maatschappelijke ontwikkelings gang in de laatste halve eouw zich heeft bewogen. Den volksinvloed op het bestel van 's lands zaken inkrim pen, de beteekenis van de volksver tegenwoordiging verminderen, een on nederlandsche opvatting van de macht des konings in de Grondwet neer schrijven, kortom spr. acht 't een voorrecht hier de woorden te kunnen bezigen van een r.-kath. hoogleeraar in het staatsrecht onze Grondwet haar eigen karakter ontnemen en haar in het antieke Duitsche paradepak steken, dat is het, wat men beoogt. De openbare school geheel terug dringen van de plaats die zij thans in de Grondwet inneemt, haar slechts laten dienen als aanvulsel van het bijzonder onderwijs tot een minimum terugbrengen, ziet daar wat ons te wachten staat, als het gelukt den toeleg door te drijven. Dit alles gaat lijnrecht in tegen de grondbeginselen, die aan alle vrijzin nigen gemeen zijn. Bedenkt men daarbij dat de protectionistische plan nen van de tegenwoordige regeering, alle vrijzinnige partijen als onvoor waardelijke bestrijders t«genover zich moeten vinden, zoowel omdat door de wending, die de ontworpen Tarief- wet in onze handelspolitiek brengt, de nationhle welvaart wordt bedreigd, als omdat die wet, die in lijnrechten strjjd met de vrijzinnige beginselen omtrent belastingheffing, den minge- goeden den zwaarsten druk zal op leggen dan ligt het voor de hand, dat op al dezo punten in samenwer king kracht moet worden gezocht, opdat afgewend worde, wat ons dreigt. Breskens, 22 November 1912. In een op Vrijdag 6 Dec. a.s. te houden vergadering van leden der Ambachtsschool te Oostburg komt o. m. eene Statuten-wijziging aan de orde waardoor moer een band zal worden gevormd tusschen deze school en de Avondvakteekenschool |door te bepalen dat van de f 2.50 contributie f 0.75 wordt bestemd voor deteeken- school, en wel van de contributie vafn hen, die na 1 Januari a.s. als lid toe treden en van de bijdragen van hen die fonder dezelfde omstandigheden begunstiger worden éen vijfde te be stemmen voor de teekenschool. Verder wordt voorgesteld J'iet be stuur der Ambachtsschool uit te brei den tot 11 leden. Groede, 20 November. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad. die door alle leden, behalve de heer J. de Vlieger, werd bijgewoond werd, naar aan leiding van een desbetreffende missi ve van den minister van binnepland- sche zaken, de voorziening in het dakgebrek aan het schoolgebouw aan den Kruisdijk tot nader order uitge steld. Tot de medegedeelde ingekomen stukken behoorde onder andere tot goedkeuring door Ged. Staten van ge nomen raadsbesluiten, eene missive van den Commissaris der Koningin ter herbenoeming van de heeren Joh. Risseeuw Becu en Iz. de Hullu als leden in' het college van zetters der directe belastingen. Op het verzoek van de Commissie der Avondvakteekenschool te Oost burg om een 5-jarig subsidie aan ge noemde inrichting tot een minimum bedrag van f 5.— 's jaars, werd, on danks de verdediging door den heer Hammacher, met 5 tegen 1 stem af wijzend beschikt. Eveneens werd van de hand gewe zen het verzoek der Provinciale com missie tot het houden van eene al- gemeene Zeeuwsche tentoonstelling bij het eeuwfeest onzer onafhankelijk heid in 1913. De voorzitter had voorgesteld een bedrag van f 25 beschikbaar te stel len, doch de heer Hammacher die wel het plan sympathise°rde, wenschte dit terug te brengen tot ƒ10. De heer Lombaard voelde voor geen der beide voorstellen iets met het oog op de gemeente-financiën, doch zou er niet tegen zijn een of ander uit het archief, hetgeen voor die tentoonstel ling dienstig zou kunnen wezen, in bruikleen af te staan. Het voorstel Hammacher werd daarop verworpen met 4 tegen 2 st. der heeren Hammacher en Iz. Becu. Als lid van het Algemeen Burgerl. Armbestuur werd metalgemeene stem men herbenoemd de heer J. L. Boone. Het adres van het bestuur der ver- eeniging van schoolartsen om eene plaatselijke verordening in het leven te roepen ten opzichte van besmette lijke ziekten bij schoolgaande kinde ren, werd voor kennisgeving aange nomen en als ongezegeld ter zijde ge legd. Woensdagmorgen had op Zwa nenburg, gemeente Koudekerke, een treffend ongeluk plaats. De 28-jari- ge arbeider J. P., werkman op het dilt in zijn schuur, had het ongeluk daarvan te vallen met het hoofd op de steenen. De man werd bewusteloos opgeno men. De heer van der Harst ver leende de eerste geneeskundige be handeling de man is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, des avonds overleden. Hij laat een jeudige weduwe en een kind achter. VI. Crt. De politie te Goes heeft, zoo meldt de Goesche Crt., tegen vrouw C. N., uit de Lange Vorststaat al daar, procesverbaal opgemaakt wegens het ten verkoop voorhanden hebben van onzedelijke prentbriefkaarten. De kaarten vertoonen een man en een vrouw in paradijscostuum, terwijl de lendenen door een doek zijn omwon den. School- en kerknieuws* Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Evangelisatie is tot evangelist te Hansweert benoemd de heer D. Lensvelt, vroeger te Schoon- dijke, thans te Oosterwolde. Op Zondag 1 December a.s. hoopt ds N. W. Posthumes te Eijs- den in de namiddaggodsdienstoefe ning zijne intreerede te houden als predikant der Ned. Herv. Gem. te Schoondijke, na des voormiddags te zijn bevestigd door ds J. W. C. Ort van Aardenburg. Maandagochtend kregen, naar het „Vad." meldt, een viertal Hol- landsche sigarenmakers, werkzaam te Emmerik, in het café Schepens, lig gende even op de Duitsche grens bij 's Heerenberg, met een vijftal, ver moedelijk metselaars uit Didam, twist. Buiten 't café werd deze voortge zet en 2 dor sigarenmakers werden mishandeld. De een kreeg een slag met een kalkkrabber over den arm en de tweede een slag met een on bekend voorwerp over het hoofd, waardoor bij beiden bloedende wor den ontstonden, welke door een ge neesheer werden verbonden. Nadat de aangevallenen op 's Heerenberg hun weg vervolgden, worden zij door de Bidammers tot hier achtervolgd en begon opnieuw de slagerij. Daar hier juist najaarsmarkt was, trad de gemeente politie onmiddellijk op en zette drie der belhamels achter slot en grendel. De anderen wisten het hazenpad te kiezen. Bij de wederom op de markt ontstane twist, werd een lljarig jongentje zoodanig met een rijwielband op den rug geslagen, dat hij bewusteloos ineenzakte. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Te Crefeld werd een 24jarige Nederlander gearrestserd, welke de vorige week in de wachtkamer van het grensstation Goch inbrak en ruim 20 Mk. ontvreemde. Hij werd daar bij door den station-nachtwacht be trapt, doch ontvluchtte. Volgens mededeeling van een der politie-autoriteiten uit Venlo, die den man te Goch bezichtigde, aan de po litie aldaar, is het een beruchte boef, die sedert langen tijd ook door de Nederlandsche justitie wordt gezocht. Naar men zegt, heet hy Jacobs en is uit Nijmegen af komstig. Een zekere H. te Almelo heeft de kas van zijn kostboas eens nagezien en daaruit als souvenier een bedrag van f 40 meegenomen. De politie, met een en ander in kennis hesteld heeft den nieuwsgierigen kasopnemer ge arresteerd. Eeo groot deel van het ontvreemde geld was neg in zijn be zit. Van een loggerschip uit VlaardiDgen is bericht ontvangen, dat een 35 jarige matroos wonende te Pernis, door een stortzee is over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw en kind achter. In de Van Ostade- straat te 's Graven had gisterochtend een vrouw haar drie jonge kinderen, terwijl zij een boodschap ging .doen, eenige oogenblikken alleen thuis ge laten. De kleertjes van een 4jarig meisje kwamen met de gloeiend staande kachel in aanraking en vat ten vlam de kleine verbranddejam- merlijk. De dokter van den te'hulp geroepen cerste-hulpdienst kon niet anders dan den dood constateeren. In de Van der Werffstraat te te Schevingen, kwam een werkman, die met een deur een in aanbouw zijnd huis wilde binnengaan, te vallen, doordat de deur tegen den muur stootte. Hij viel met het achterhoofd op straat en is in zorgwekkenden toestand naar Brouovo vervoerd. Een 18jari0e jongen te Borger (Dr.) is te Bochem door een zolder luik gevallen en dood genomen. Op de spoorbaan bij IJsselmon- de is een wegwerker der Staatsspoor j uit IJsselmonde, die langs de baan liep door een sneltrein achterop ge. j reden en gedood. Tel. j Te Rochefort (Frankrijk) heeft zich Dinsdag een bloedig drama in een huis van bewaring afgespeeld. De Tel. ontleent er over aan de Matin Omstreeks half vijf in den middag ging 1e hoofdcipier, Archinard, den maaltijd aan de gevangenen brengen, toen dezen zich op hem wierpen, zich van zijn revolver meester maakten en hem met een groot mes de keel afsneden. De vrouw van den ongelukkige, die op het gerucht van den strijd kwam toeloopen, werd door de moordenaars gegrepen en onderging hetzelfde lot als haar man. Een luitenant van het koloniale le ger, die op dat oogenblik voorbij het huis van bewaring liep, ging naar binnen, aangetrokken door de kreten I der slachtoffers. De gevangenen wier pen zich op hum en brachten hem een vrij gevaarlijke wonde toe. Een matroos, die in voorarrest zat wilde den aangevallene hulp bieden doch ontving zelf een messteek in den rug. In de stad werd alarm gemaakt waarop onmiddellijk politie- en mili taire hulp aanrukte. De opstandelingen hadden de lijken in de geworpen en zichzelf in de cel len verschanst. Alles was donker. Nadat een der gesloten deuren was ingeduwd kreeg een commissaris een bijlslag op zijn rug. Na langen duur werden de muite lingen omsingeld en bleek het dat twee hunner door de afgevuurde ko gels waren gedood. De tweede cipier was eveneens ge vonden met afgesneden hoofd. Eindelijk werd het verzet onder drukt en de gevangenen in hunne cellen opgesloten. Een Amsterdamsch advocaat, die zich kort geleden te Hilversum had gevestigd, had een dienstbode noodig. Mevrouw slaagde er na veel gehaspel in een dienstbode te krijgen, die van den allereersten dag af een zeer gunstigen indruk maakte. Het meusje was keurig netjes, wist zeer goed te werken en haar tafeldienen bewees, dat zij bepaald van goeden huize moest zijn, welke opmerking de heer des huizes zoowel als me vrouw maakten. De gang werd keurig geschrobd, de keuken was steeds in de puntjes in orde en het meisje allervoorko- mendst en behulpzaam voor de acht tienjarige dochter en den tienjarigen zoon. Guen wonder dat mevrouw hoog opgaf aan vrienden en bekenden over haar gedienste, verzekerende dat ze het nog nooit zoo ^getroffen had en dat zij overgelukkig was met zoo'n buitenkansje. Een week was het meisje in dienst en op den avond van den achtsten dag klopte zij bij mevrouw aan om haar even te spreken. Mevrouw, al lervriendelijkst, laat haar binnen ko men doch schrikt geweldig als het nieuwe meisje verklaart„mevrouw, het spijt mij, maar ik zeg u mijn dienst op, ik ga weg". Mevrouw vraagt naar de reden, of zjj niet tevreden is en biedt zelfs opslag aan. Niets helpt. Mevrouw wil ten slotte de reden weten en nu vertelt de gedienstige, dat „zij" een jongen is. Hij had om een hoogen inzet met een paar vrienden gewed, dat hij bdst een betrekking als dienstbode zou kunnen krijgen en waarnemen, wat dan ook blijkbaar best gelukt was. Mevrouw kreeg 'eon kleur, want „zij" had haar vaak bij haar toilet geholpen, de blouse dichtgeknoopt, de schoenen vastgeknoopt, ook de dochter aldus diensten bewezen, 's Avonds had „zij" steeds gevraagd of mevrouw ook warm water noodig had en zelf een beetje gebruikt om

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2