Bur^erl. stand. Handelsberichte». Advcrteiitiën. Maria Vreeke, de Bond van Vrije Liberalen, te Am sterdam de Liberale Unie en te Sche- veningen de Vrijzinnig Democratische Bond ter behandeling van het mani fest en het voorstel der Hoofdbestu ren dezer drie Bonden ten einde te komen tot een gemeenschappelijk op treden der vrijzinnige partijun bij de algemeene verkiezingen in 1913. Schier algemeen werd in de drie vergaderingen de samenwerking met geestdrift begroet en de desbetreffen de voorstellen aangenomen. Breskens, 19 November 1912. Zaterdagmiddag reed een bieten wagen van den landbouwer Iz. Becu alhier tegen de tram op, waardoor wederzijds eenige schade ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met ingang van 16 Dec. wordt de kommies der posterijen en tele grafie 2e klasse S. W. Weisfolt van Leiden (postkantoor) naar Amsterdam (telegraaf kantoor) en de klerk le kl. van dienst G. Kok van Sluis naar Hulst. Met ingang van 1 Dec. a.s. wor den o.m. verplaatst de kommies 3e klasse H. I. van den Ameele van Heer naar Spijkenissemet ingang van 1 Jan. de kommies 2e klase P. Reijger van Sas van Gent naar Sluis, terwijl met ingang van 16 Dec. de kommies 2e kl. P. J. Stoutjesdijk te Sluis tijdel(jk wordt belast met de functie van hoofdcommies te Harden- berg. (Weekbl. Adm. Bel.) Uit Aardenburg meldt men na der aan de Vliss. Crt. in verband met het ouder de gemeente St. Kruis de vorige week plaats gehad hebbend treffen tusschen de politie en eenige stroopers. Met buitengewone brutaliteit en onverschrokkenheid treden tegenwoor dig in Zeeuwsch-Vlaanderen de wild- stroopers op. Zooals nu ue onder deze gemeente surveilleerende politie mannen met hen kennis maakten gaat het evenwel alle perken te buiten. Na de wildstroopers vijf in ge tal geruimen tijd te hebben be spied, bemerkten de maréchaussees dat deze voor het buitengewone slech te weer een op het besurveilleerende land staand schuurtje binnengingen waarschijnlijk om daar te schuilen. Niettegenstaande de politiemannen slechts met hun beiden waren en wisten dat de stroopers van meerde re vuurwapenen waren voorzien be slopen ze het gebouw. Na even geluisterd te hebben open de een hunner do deur daarvan ten einde zoo mogelijk de overtreders te bekeuren. Onmiddellijk daarop evenwel wer den beide politiemannen door de uit het schuurtje te voorschijn springen de vermomde stroopers overrompeld, waarop een hevige worsteling ont stond. Door de overmacht werden jammer genoeg onze politiemannen overmand en ontsnapten de dieven. De beide marechaussées onderzoch ten daarna het gebouwtje zonder evenwel iets te vinden. Toen zij zich daaruit verwijderden bemerkten zij dat de stroopers terugkeerden. Spoe dig daarop werden verschillende scho ten gelost en werd het schuurtje, waaruit de politiemannen gelukkig bijtijds vertrokken waren, als 't wa re doorzeefd met hagel. Verbluft door de verregaande bru taliteit der bende en slechts in het bezit hunner revolvers waaruit ze eenige schoten losten doch waarme de onder zulke omstandigheden en in de duisternis weinig valt te doen en die door de worsteling bevuild en on klaar waren geworden, zagen de po litiemannen het nuttelooze verder hun leven in de waagschaal te stellen en konden slechts onder groote moeilijk heden on achtervolgd door de stroo iers retireeren, Blijkens het voorloopig vorslag der Tweede Kamer over do Staatsbe- grooting voor 1913 werd bij hoofd stuk financién er ep gewezen, dat^in stijgende mate in Zeeuwsch-Vlaande ren last wordt ondervonden van -het omloopen van Belgische nikkelen munten tot nadeel van neringdoen den, die bij inwisseling daarvan scha de lijden. Men wenschte dat de re geering door strenge maatregelen het kwaad zou bestrijden en niet zou terugdeinzen voor een absoluut verbod van hot gebruik dier munten. Na eene lezing over Staatspen- sionneering is Zaterdagavond te Groe- de eene afdeeling van den Bond tot verkiijging daarvan opgericht met aanvankelijk ruim 20 leden. Uit dezen werd een bestuur be noemd bestaande uit de heeren H. G. Hammacher, J. B. Becu Sr., E. Boom, J H. Hardon en Jac. Frelier. Groerie. Bij de gisteren gehou den vergadering van ingelanden van het Waterschap Groot en Klein Baar- zande zijn op de voordracht ter be noeming van een dijkgraaf (vac.-dhr H. G. Hammacher) geplaatst de hee ren D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens als no. 1, A. A. Becu en J. B. Govaert beide gezwoienen van dit waterschap, als no. 2 en 3. Vrijdag is te Bergen op Zoon in de in aanbouw zijnde St. Jozufskerk door het vallen van plavond een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Het „HM." meldt hierover nog de volgende bijzonderheden Hoewel het gewelf op een hoogte van plm. 18 meter niet plotseling maar betrekkelijk geleidelijk naar be neden kwam, de stengels in elkaar drukkende, was er voor de arme men schen geen gelegenheid meer om zich te redden en werden zij onder het n orstortend puin bedo(ven. Een vijf tal kameraden, die in de nabijheid aan het werk waren, waarschuwden onmiddellijk de overige werklieden en aanstonds toog men aan het werk om te redden wat er nog te redden viel. Zij slaagden erin hun kameraden uit hun benarden toestand te verlossen en in de dirichtiekeet onder te brengen. Op het terrein waren zeer jjspoedig aanwezig pastoor Dorens en kapelaan Goossens. Beiden verleenden den slachtoffers geestelijken bijstand De geneeskundige Thiel, Reuss en Koe berg stelden alles in het werk om hulp te verleenen. Een viertal bran cards uit het militaire hospiteal en het Burgerlijke Gasthuis, begeleid door de Eerw. zusters, werden voor het vervoer der gewonden naar het terrein gebracht. Een groote menigte verdrong zich in de nabijheid van het tooneel van de ramo. Deskundigen verkeeren allen in twijfel omtrent de oorzaak van het ongeluk. Men is het er over eens, dat er beslist geen sprake jkan zijn van zorgeloosheid. Alles werd in den toestand gehouden zooals het was dadelijk na het ongeluk, tot dat de justitie ter plaatse zal zijn. Te Rotterdam was een schilder bezig met het verven van den kolen- transporteur op het terrein van de Holland-Amerika-lijn. Hij stond daar bij op een ladder, geplaatst op het dak van een loods. Die ladder is uit gegleden en gekanteld, met het ge volg, dat hij van een hoogte van on geveer 14 meter op de straat viel. Hij brak den schedel, en een dokter kon slechts den dood vaststellen. Een vrouw uit Doesburg, die haar man eten wilde brengen, is onderweg door de Geldersche stoomtram over reden en gedood. Een brand, die noodlottige gevolgen had, woedde in Sheffield. Vier menschen, een kolen handelaar, z(jn vrouw, diens moeder en een zoon kwamen in de vlammen om. De familie woonde boven en boneden was de brand uitgebroken, die ïoo snel om zich heen greep, dat de bovenbewoners niet gewaarschuwd konden worden. De brandweerlieden deden wanhopige pogingen om de menschen, die men voor 't raam om hulp zag roepen, te redden. Men be duidde ze desnoods in een vangzeil naar beneden te springen, maar de menschen leken te verschrikt om 't te doen Enk'le brandweerlieden lie pen verwondingen op. Een zoon liet zich langs een afvoerbuis naar bene den glijden, hij was de eenige, die gered werd Vliss. Crt. Het is den veldwachter uit Schimmen en drie marechaussees ge lukt, een der kerkdieven, diezoolan- g n tijd het Zuiden van Limburg on veilig maakten, in hechtenis te ne men. De „L. K." verneemt hieromtrent 't volgende De beruchte kerkdief C. werd reeds lang gezocht door rijks- en gpmeunte- politie. Hij wordt verdacht van den diefstal met braak in de pastorie te Voerendaal, alwaar ƒ1200 ontvreemd werd, vei der wordt hij verdacht van de verschillende kerkdiefstallen in den omtrek gepleegd. Veldwachter Janssen vernam, dat er te Heggen, een gehucht nabij het station Schin- nen gelegen, iemand op een hooizol der lag te slapen en men vermoedde dat het C. was. De veldwachter ging dadelijk naar het station om hulp. In een binnenkomenden trein zaten twee marechaussees van de brigade Hoens- broek en Nieuwenhagen, op weg naar den verbandcursus te Roermond de zen gingen dadelijk mede om de zaak te onderzoeken. OP den hooizolder vond men een persoon, slapend, met een revolver in de vuist, en al spoedig merkte de politie met C. te doen te hebben. C. werd gegrepen, en in verzekerde be waring gebracht. Zooals wij verne men, heeft C. reeds bekend dat hij den diefstal met bi aak gepleegd heeft bij den pastoor te Voerendaal, en ook de dader is van den kerkdiefstal te Sweijkhuizen. C. was nog in het bezit van 70 centen. Waar hij het andere geld gelaten heeft is een raad sel. Hij is naar Heerlen gevoerd. Een achtjarig knaapje te Hille- gom, leerling van de openbare school aldaar, werd Donderdagnamiddag in het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Hem was een griffel in het hoofd aedrongen. De toestand bleek vrij ernstig en do kleine is dan ook nog Donderdag aan de gevolgen over leden. Er loopen, aldus meldt het „Leidsch Dbl." over de oorzaak van het onge val verschillende verhalen. Volgens sommigen zou het knaapje met een griffel in het oor hebben gezeten, waarop de onderwijzeres het een tik zou hebben gegeven, waardoor de griffel in het hoofd drong met het vermelde droevig gevolg. De rechter-commissaris uit Haarlem met het geval in kennis gesteld ver zocht den commissaris van politie te Leiden op de hoogte te worden gehouden van den toestand van den knaap en zoo noodig te voorkomen, dat de kleine na overlijden te Leiden zou worden begraven, wat ook niet is geschied. Twee opgeschoten jongens trachtten de winkeldeur open te slui ten van een perceel aan de Reguliers- breestraat te Amsterdam, waarin het agentschap van de The Gramophone Compagny gevestigd is. Voorbijgangers waarschuwden den politiepost op den hoek van de Hal vemaansteeg en juist op het oogen- blik, dat de jongens de deur geopend hadden en het magazijn binnen tra den, werden ze van achteren door een paar agenten vastgegrepen en onder groote belangstelling „opge bracht" GROEDE. Huw.-Voltr. 24 Sept. H. J. Weijkman, 28 j., en C. C. Ham macher, 30 j., jd. 26, D. Verponrten 20 j., jm. en A. P. Verhulst, 21 j.' jd. 3 Oct. M. G. Koster, 28 j., jm! en J. A. Fcnijn, 24 j jd. 24, I. j. van Haneghem, 22 j., jm. en M. Cas- teleijn, 22 j., jd. 12 Nov. Ph. J. de Letter, 28 j, jm. en M. M. L. van den Hemel, 21 j., jd. Geboorten. 18 Sept. Jacobus, z. v. J. Marsille en A. v. Lare. 10 Oct. Jo hanna, d. van J. C. Faas en M van Cadsand. 19, Abraham, z. van J. Ph, Salomé en P. Zuidweg. 28, Jacob Willem, z. van 1 .1. Herman en J. P. Monjé. 5 Nov. Iannis, z van 1. A. Becu en H D. v,i.n Dijke. 6, Su- Suzanna Maria, d. van J. Lucieer en S. A. Colijn. 9, Geuit, z. van G. de Ru en M. A. Boutens. 11, Abraham Pieter, z. van J. Herman en E. de j Puijt. 16, Petrus Bernardus, z. van A. de Poorter en Ph Criel. Overlijden. 12 S pi. Jannis Laban, 7 weken, z. van A. J. Jansmis en M. Castelejjn. 8 Oct. Jozina van de Plas- sche, 67 j echtg. van A. F. Bosschaart, 8, Elizabeth Frangoise, 50 j., echtg. van J. Verplanke. 9, Maria Sara Blansaart, 86 jwed. van P. Rosen- daal. 12, Maria Christina de Hullu, 95 j., wed. van A. L. Basting. 24, Willem Kareis, 13 j., z. van J. Ka reis en S. Brakman 10 Nov. Adrians, 9 mnd., d van J. Taillie en A. E van dan Nest. Rotterdam 18 Nov. Tarwe blijft weinig aangeboden, de puike soort was onveranderd te ver- koopen doch moest lager worden af gegeven. Nieuwe tarwe Essex f 11.25 a f 12.25 Wilhelminu-tarwo f 11.— a f 11.60 Overigens van f 7.50 a flO.— Bruine boonen f 12.50 a f 14.50 Kar wij zaad Lijnzaad Z Eigenheimers Z blauwe Z. bonte f 16.50 a f 16.75 f 16.50 a f18 50 f 1.20 a f 1.50 f 2.25 a f 2.70 f 2.25 a f 2.70 Groote bruine ajuin, 60 kg. f 0.95 Kleine id. id. id. f 1.05 Veemarkt. Koeien en Ossen 35 tot 43 c., Kal veren 52 tot 57 c., Schapen tot - c., Lammeren tot c., Varkens 29 c., 32 ct., id. voor export 28 a 29 c., alles per K.G N. R. Ct. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Nov.' voorm. nam. 10 07 11.- 11.51 10.31 11.24 12.15 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Woensd. 20 Nov. Zonsondergang 3 59 Voer- en rijtuigen moeten dus 4.59 en rijwielen 4.29 's av. zijn verlicht. Volle Maan Zondag 24 November n.m. 4 32 ure. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, Weduwe van Jacob van Gijs, in den gezegenden ouderdom van 97 jaar en 2 maanden. Uit aller naam, Breskens. A. VAN GIJS en Familie. Biervliet. J. VAN GIJS en Familie. Hoofdplaat M. PROVOOST- van Gijs en Familie. Biervliet, 16 Nov. 1912.

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2