mt Jjlfyettwu 'iettffiê- on J|btX'rfeicfictilai> No 1769. Woensdag1 2O November 1912 22e Jaargang'. Buitenland. BiimeulaiK!. BRESKENSCHE COURANT f Abonnement per maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België /0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Rit lilutl verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond hij den uitgever O. DIELEBAV te Breskens. Door de Turksche regeering is ge vraagd onderhandelingen aan teknoo pen over een wapenstilstand, ten ein de dan verder over den vrede te kun nen spreken. Waar voor Turkije zooveel op het spel staat, is de zucht naar vrede be grijpelijk. Behalve dat de krijgskansen zich geducht tegen haar keoren, heeft het ook met allerlei tegenslag en rampen te doen. Bij de aankomst van een trein uit Klein Azië geheel met. hulptroepen gevuld, liep deze bij Constantinopel uit de lijn, waardoor honderden ge dood en velen verwond werden. En thans verspre>dt zich de droeve mare, dat onder de Turksche troepen de gevreesde cholera is uitgebroken, die eveneens duizenden wegmaait. Maar ook heeft dit tot gevolg dat de opmarsch der Bulgaren als 't wa re is gestaakt, want zich te wagen aau een binnendringen in de op den vijand veroverde schansen, is onver antwoordelijk, willen zij zich niet blootstellen aan eene verbreiding dei- ziekte onder de eigen troepen. Een medewerker van de Londensche „Daily Chronicle" schetst inmiddels de toestand in Constantinopel. De vluchtelingen schrijft hij, die dagen lang in de straten, op binnen pleinen of in da moskëen hadden ge kampeerd, worden thans bij heele scheepsladingen naar den overkant van den Bosporus gebracht. Men schat, dat reeds 50.000 zulke vluchtelingen door Constantinopel zijn gepasseerd. De manier waarop deze schepen ovor- vuld worden, is afschuwelijk. De hy giënische voorzieningen zijn hopeloos onvoldoendeen hét uitbreken van een ernstige epidemie is onvermijde lijk. Ker lot van de vluchtelingen, die, wat voedsel n kleeding aangaat, maar voor zichzelf moeten zorgen, is bedroevenden, zooals zij als vee aan boord van de schepen gepakt worden, leveren zij een jammerlijk schouwspel, vooral de zeer jongen en de heel ouden. Het weer, hier, is erg warm en alle voorwaarden voor het uitbreken en de verbreiding van een epidemie zijn er. Donderdag bezocht hij verscheiden moskeeën. Enkel in de hoeken was ruimte gespaard voor het verrichten van godsdienstige plechtigheden het overige deel van het gebouw wordt ingenomen door soldaten en vluchte lingen, die er slapen, eten en koken, en er allerlei werk uitvoeren. Thaos voor het eerst geven de bla den van Constantinopel, die tot dus ver niets dan belachelijke officieele berichten hadden gepubliceerd, het pu bliek een aanduiding van hot ernstig karakter van de toestand, door mede te deeleb, dat Turkije op het punt staat van in lechtstreeksche onder handeling te treden met het BaUan- verhond. Donderdag bevond hij zich aan het departement van oorlog en bevond, dat. daar volkomen wanorde heersclit. Secties recruten en reservisten werden voor het gebouw gedrild en hun onhandig gemanoeuvreer werd door een troep leegloopers gadegesla gen. Deze soldaten en honderden ande ren kunnen niet naar het gevechts terrein worden gezonden om dat er voer hen geen wapenen ziin. Ik heb honderden manschappon, die naar de Tsjataldzjalinie waren gestuurd, daar- vandaar zien terugk. eren, omdat er ook in de gevechtslinie voor h m geen wapenen waren. Ook heeft hij nog een poging ge daan om het persbureau van het de partement van oorlog te vinden, maar tevergeefs. Het is, omdat het niets te doen kreeg, afgeschaft. Men vertelt, dat, nïochter een wa penstilstand gesloten worden, waar schijnlijk te Sofia de vredesonderhan delingen zullen gevoerd worden. De ministers hebben zoowel Don derdag als Vrijdag vergaderd. Hun bijeenkomsten waren lang en spau- nend. Het Kabinet hield zich bezig met het overwegen van de rappor ten, die waren ingekomen van de be velhebbers op liet oorlogsterroin. De strekking van die rapporten was, dat de toestand volmaakt hopeloos is en dat de Tsjataldzja linie het op zijn hoogst nog een paar dagen kan uit houden. De cholera richt in de gelederen der Turksche soldaten geweldige ver woestingen aan. De Turksche bevel hebbers zijn wanhopig; het is onmo gelijk de uitbreiding van deze vree- selijke bezoeking te stuiten. De ziek te heeft zich in haar meest vernieti genden vorm vertoonden het aan tal dooden loopt reeds ver in de vijf cijfers. Wie zijn aangetast, laat men eenvoudig sterven, zonder dat er de geringste notitie van wordt genomen. Copstautinopal, waar de meeste in woners onbekend zijn met de schrik- lijke toestanden, die op het gevechts terrein heerschen, blijft bijzonder kalm. Men blijft zaken doen net als ge woonlijken de tingeltangels en an dere plaatsen waar pret wordt ge maakt wordt, zijn iederen nacht vol vroolijke drommen, ais ware or geen oorlog aan den gang. Uit de meest gezaghebbende bron wordt verzekerd dat de gezagvoerders der buitenlandsche oorlogschepen vol komen op alle gebeurlijkheden zijn voorbereid. Volgens het opgemaakte veldtochts plan zullen, indien een landing mocht noodig blijken, op alle beheerschende punten in de Europeesche wijk ma chinegeweren worden geplaatst. Iedere zeeman weet, wat dan aan wal zijn taak zal zijn. De officieren zijn in hat bezit van kaarten en het geheele plan kan binnen het uur ten uitvoer zijn gelegd. De Europeanen hier houden het er voor, dat zij vol komen veilig zijn. Feitelijk hot eeni ge gevaar dat thans nog bestaat, is, hot binnendringen van gedesorga niseerde troepen in de hoofdstad. Dan zouden reeds geringe wanorde- lijkheded spoedig tot ernstige uit spattingen aaneliding geven, wellicht ook hevige onlusten zouden ontkete nen. Indien de Bulgaren een snellen toevloed van de Turksche verslagen soldaten naar Constantinopel zouden weten te verijdelen, zou gelooft men het binnenrukken van het zegevierende leger rustig zijn beslag kunnen nemen. Kleine patrouilles van de brandweer trekken door de stad, en de autoriteiten verzekeren, dat voldoende maat'egelen zijn geno men. Echter zouden de autoriteiten, in dien de stad mocht vallen, wel eens geneigd kunnen zijn, de zaken haar eigen loop te laten nemen. Hier doet het gerucht de ronde, dat de Turken liever dan toe te la ten dat do Bulgaren iu de hoofdkerk een Te Deum zingen, of dat de Bul garen de Halve Maan op den koepel der Moskee vervangen door het Kruis het heilige gebouw met dynamiet zul len vernielen. Alles wijst er op, dat, indien het niet spoedig tot een vrede komt, en wanneer de Bulgaren snel en met kracht handelen, zij op rustige wijze hun intocht zullen kunnen d >en in het zoo dikwijls bedreigde middelpunt van het Ottomaanscho Rijk. Ook de „Köln. Zeiting" verneemt aangaande den toestand het volgende: Onder den indruk van de bezetting van Saloniki door den vijand en van het uitbreken van de cholera hebben zoowel ten paleize als op de Porre de aanhangers van een onmiddellijke wa penstilstand en een onverwijlde vrede de overhand gekregen, ofschoon de Turksche maarschalk en nog een paar generaals blijven pleiten voor den strijd tot het uiterste. De oude, vu rige maarschalk zeide bereid te zijn met de 80.000 soldaten die nog strijd vaardig zijn, de Bulgaren van de Tsja- taldzja-linie terug te werpen. Zou hij zijn woord niet houden, dan mocht men hem voor het iegeeringsgebouw opknoopen. En hij noodigde alle le den van de Militaire Commissie, die het niet met hem eens waren, uit, mee te gaan om door een verrekijker gade te slaan, hoe hij den vijand zou verslaan. Maar de Commissie ging op de voorstellen van den maarschalk niet in. De Turksche regeering hoopt, dat de wapenstilstand er Dinsdag zijn zal. Intusschen schijnen van weerskan ten, als bij stilzwijgende afspraak de operaties te zijn gestaakt. De cholera woedt ook in het leger der verbondenen. Onder den druk der omstandigheden, waartoe ook moet worden gerekend, dat vele Turksche officieren liever zelfmoord plegen dan hun gedemoraliseerde troepen nog eens in het vuar te leiden, heeft de Porte besloten tot het vragen om een wapenstilstand. De hier thans aanwezige buit oor logsschepen kunnen onmiddellijk 6000 man aan land zetten. De Turksche autoriteiten beginnen hoe langer hoe meer neiging te toonen om de ver antwoordelijkheid voor de instand houding v;.n de orde van zich af te schuiven op de gezagvoerders der bui tenlandsche schepen. Elk oogenblik hebben er mutaties plaats onder de hoogergeplaatste politie-ambtenaren want onophoudelijk is er gekrakeel tusschen dezen en de militaire auto riteiten over eikaars bevoegdheden. Daaronder lijdt de tenuitvoerlegging van de uitgevaardigde bevelen. Ech ter is de oorlog nog nergens gestoord. Het buitengewoon talrijk voorko men van kwetsuren aan de handen valt hieruit te verklaren, dat de, in den Turkschen geweerwinkel te Con stantinopel in Mausers veranderde oude geweren na enkele schoten springen. Gendarraerie-patrouillesdoor- zoeken de stad om deserteurs, die naar Anatolië trachten te ontkomen, te arresteeren. De gepakten worden den op het schietterrein in Kiatané doodgeschoten. Als candidaten voor den vacanten zetel der Tweede Kamer in het dis trict Ommen zijn Zaterdag officieel gesteld de heeren mr C. J. A. Bichon van IJsselmonde (chr.hist.) en mr H. van de Vegte anti-rev. Daar er nu slechts twee candidaten zijn, loopt de stemming in eens af. Mr Bichon heeft verklaard een te genstander te zijn van hot ontwerp- Tariefwet. Als „het Vaderland" goed is in gelicht, heeft de regecring in het ont werp der Grondwetsherziening de kwestie der kerken onveranderd ge laten. Een Christel.-Historische, die in zijn partij een man van gezag is, verzekerde het „Huisgezin" dat hij voor samenwerking met de anti re- volutionnairen op den ouden voet niet, njet de Katholieken wèl te vinden was. Hij wenschte, dat de drie partjjen elkaar in twijfelachtige districten zou den steunen, maar dat in de „vaste" districten de strijd tusschen Christe- ljjk-Historischen en anti-revolution- nairen zou worden uitgevochten. De anti-revolutionnairen hebben en willen te veel vaste districten, vond haar zegsman. Zaterdag vergaderde te Utrecht

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1