Binnenland. Gemengd. Handelsberichten. 17 officieren telde. Ook de belangstel ling der officieren voor hun onderge schikten is verdwenen. Nadat de oefeningen waren afgeloopen, hebben zij den sabel in de scheede gestoken en zijn zich gaan vermaken. En uit Londen wordt aan de Tel. geseind dat men te Constantinopel thans overtuigd is, dat de Bulgaren niet zullen rusten voor zy hoofdstad hebben ingenomen. Be groote mo gendheden treilen reeds de meest uitgebreide maatregelen om hun on derdanen te beschermen, Boor elke nationaliteit zijn passagiersstoomsche pen in gereedheid gebracht, terwijl oovendien de oorlogschepen de buiten- landsche inwoners van Constantino- pel in veiligheid zullen brengen, als het uur van gevaar is geslagen. Want alle Turksche schepen en huizen zullen noodig zijn om de le den der regeering en van het hof naar de Aziatische kust over te brengen. Niemand gelooft, dat de Turksche re geering in staat zal zijn de orde te handhaven en daarom is men zeer dankbaar, dat de mogendheden oor logsschepen gezonden hebben. Wat de Europeanen hoofdzakelijk vroegen is, dat d6 Turken zelf de stad, die zij zullen moeten ontruimen, in brand steken. Be regeering heeft eindelijk het verstandige besiuit genomen aan de vluchtelingen toe te staan Con stantinopel binnen te trekken. Bezeilde Matin-correspendent heeft ook een onderhoud gehad met den tegen woord ïgen Turkschen grootvizier die verklaarde, dat de sultan en hij zelf, ondanks zijn 85 jaren, liever zelfmoord zouden plegen, dan Constan tinopel te verlaten. Kiamil moet een dergelijke categorische verklaring ook reeds aan de gezanten der groote mo gendheden hebben afgelegd en daar mede, althans op sommigen hunner, een diepen indruk hebben gemaakt. Als de Bulgaren Coustantinpel bin nenrukken zoo zeide de grootvi zier, kan ik voor niets meer in staan. Zoolang dit mogelijk was, zou hij de orde handhaven zoowel in de stad als in Klein-Aziê, maar wanneer de wanhopige, door honger gepijnigde en door typhus geteisterde bevolking zich tot een bloedbad liet verleiden, zou de verantwoordelijkheid daarvan op Europa vallen. Breskens, 12 November 1912. In de Vrijdag te Goes gehouden vergadering van hetZeeuwsch-Belgisch Paarden-Btamboek zyn in de uitbrei ding van het getal bestuursleden als zoodanig voor Westelijk Z. VI. be noemd de heeren H. F. Aernouts te Sluis en J. B. Becu-de Hullu te Groede. Door de deining veroozaakt door den hevigen westenwind schuurde een met suikerbieten geladen z.g. spits van Dendermonde in de haven van Hoofdplaat zoodanig tegen de meer palen, dat in de zijde een groot gat ontstoud waardoor het vaartuig vol water liep en zonk. De Midd. Crt. schryft dat de heer Vorsterman van Oyen zich nog gansch niet verklaarde ten opzichte van het al of niet nederleggen van zijn mandaat als Kamerlid. Zou dan de zoo positieve madedee- ling van de „Plattelander", een soort balletje zyn dat is opgeworpen. Zaterdagmiddag werd te Mid delburg een algemeene vergadering van de provinciale Zeeuwsche veree- niging het „Groene Kruis" gehouden. De heer C. E. Plugge opende de vergadering met het uitspreken van de hoop, dat de vereeniging in het komende jaar goed vooruit moge gaan. Ingekomen waren o.a. berichten van Oostburg en Vlissingen, dat de aldaar gestaiionneerde rywielbran- caards in een behoefte voorzien. De afdeeling Domburg stelt haar bran card gaarne disponibel van dezuster- rereenigingen, Na de lezing en goedkeuring der notulen werd het reeds vroeger go- plubliceerde jaarverslag goedgekeurd. Bij acclamatie werd de heer dr G. J. Weijland te Veere als bestuurslid herkozen, terwijl gekozen werden als zoodanig in de vacatures wijlen den heer A. J. van Ockenburg Sr., en van den heer Tak, vertrokken, de heeren S. Hage, burgemeester van Bruinisse, en D. H. van Zuyen, burgemeester van Breskens, met respectievelijk 24 en 22, stemmen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedge keurd. Bij de behandeling der bogrooting voor 1913 stelde de afgevaardigde van Zaamslag voor geen vergoeding te geven voor reiskosten doch het percentage van bijdrage door de af- deelingen, door het hoofdbestuur op 10 pCt. voorgesteld, te verlagen. Het voorstel tot vermindering van het percentage werd verworpen met 20 tegen 4 stemmen. Vervolgens hieid de heer mr dr F. S. Witteveen uit Vlissingen een rede over „De wettelijke bepalingen voor het ontsmetten". De belangrijke aanvulling, die de wet van 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekten heeft ondergaan bij de wetswijziging in 1910, in wer king getreden op 1 April j.l. gaf spr. aanleiding om voor dit onderwerp enkele oogenblikken de aandacht dei- leden te vragen. Het komt spr. namelijk voor niet van belang ontbloot te zijn aan de nieuwe bepalingen meerdere bekend heid te geven in den kring van de „Groene Kruis"-vereenigingen, waar van reeds meerdere zich met den ar beid der ontsmetting belasten. Vervolgens besprak de heer Witte veen in den breede de bepalingen der wet van 1872 om dan te komen tot de wijzigingsbepalingen, waarbij hij er op wees dat vooral de bepaling, dat ook particuliere vereenigingen en rijkssteun voor dejen ontsmettings- dienst kunnen bekomen voor de prov. vereenigingen van het Groene Kruis van belang zijn, en dat deze vereeni gingen dan ook de aangewezen licha men kunnen worden geacht om een beteekenisvolle rol te spelen. Tot nu toe zijn alleen de groote gemeenten geneigd een eigen ontsmet- tingsdienst in te richten, doch voor de plattelandsgemeenten is hieraan in de meeste gevallen niet te denken. Spr. zou het daarom zeer toejui chen indien de Provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging, die reeds thans op bescheiden voet ontsmsttin- gen verricht, het initiatie! nam om aan de verschillende Zeeuwsche ge meenten te vragen, of zij in beginsel genegen zouden zijn, om de ontsmet tingen in hun gemeenten op te dra gen aan een eventueel door de ver eeniging te stichten ontsmettings- dienst, hetzij tegen een jaarlijksch abonnement, hetzij tegen een vast salaris. Ook in Groningen wordt dit voor gesteld. Later kunnen dan plannen en begrooting in overleg met den in specteur der volksgezondheid worden vastgesteld. Wellicht zullen ook -de Prov. Staten deze zaak willen steu nen. De gemeente Vlissingen sloot reeds nu voor ƒ200 per jaar een abon nement. VI. Crt. Baldadige handen hebben Zon dagavond na het vertrek der laatste tram naar IJzendijke de wissel be werkt te Schoondijke maar toch zoo dat hij op het gezicht goed stond. Toen de eerste tram uit IJzendijke Maandag te Schoondijke arriveerde reed de machine de wissel over, doch daar deze viel, raakte het personen rijtuig uit de rails en kwam de ma chine dwars over den weg te staan. Wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken, alleen wat materi- eele schade. Het ls te hopen dat ieder, die er iets van weet, zal meewerken, de plegers van deze ergerlijke baldadig heid te doen ontdekken. M. Crt. Door den officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg is hooger beroep aangeteekeud tegen Jhet vrij sprekend vonnis van H. A. d. W., stationchef te Axel wegens het be kende ongeluk op 5 Sept. j.l. De broodbakker H. te IJzendij ke is Vrijdagavond door de duister nis misleid in een sloot terecht ge komen en later levenloos opgehaald. Zaterdag werd door Burg. en Weth. van Hoofdplaat het gemeen tehuis voor afbraak verkocht aan J. Cornelis aldaar voor ƒ410. Damprobleem No 6 van J. Luteijn te Groede. Zwart 8 schijven en 1 dam. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 Éi SUj r-;'S 'WM "f m tóp WA M ytii 'M'b -pp V:'V tt WM s 'ril IS ÉMI iS - V 46 47 48 49 50 Wit 11 schijven. Wit wint in 7 zetten. 15 25 35 45 Herplaatsing wegens misstelling de zwarte schijf 18 moet staan op 20. Terwijl een aantal militaire wiel rijders, onder commando van kapitein G. W. Heiwig, bezig was, met drie drijfzakken da Nieuwstadsgracht te Zutphen over te steken, sloeg een van de zakken, waarop zich drie manschappen bevonden, om, zoodat de drie mannen te water raakten. Twee hunner konden geied worden de derde, een korporaal uit Arm hem, verdronk. Zijn lijk is kort daarop opgevischt. N. R. Crt. Een ernstige mishandeling heeft Donderdag plaats gehad op het bureau van het kadaster te Breda. Een der klerken bleef nog wat na werken. Hierover scheen de concier ge verstoord en door een geringe aanleiding ontstond een twist, waar bij de concierge, zonder zich lang te bedenken, den klerk met een ijzeren staaf te lijf ging. De aangevallene verdedigde zich zoo goed mogelijk en nam, zoodra hij er de kans toe zag, de vlucht op straat, nog een oogen- blik achtervolgd door den concierge. De aangevallene was zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij zich on der heelkundige hulp moest stellen. (Bred. Crt.) Bij het schoonmaken van een geladen revolver, had Zondagavond de 22jarige Jacob Duijn "te Rotter dam het ongeluk dat het vuurwapen plotseling afging, waardoor hij in het hoofd werd getroffen. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen en werd de man per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. R. Nsbl. Nijmegen heeft, naar de „Nijm. Crt." meedeelt, Donderdag bezoek ge had van een pseudo-Köpenicker. Het was een als heer gekleed persoon, die zich bij de eigenaars van verschil lende groote dames-ateliers aldaar aanmeldde, voorgevend van de Am- sterdamsche recherche te zyn. Hij deed zeer g"heimzinnig, toonde een soort politie-pennmg en deelde mee, een onderzoek te moeten instellen bij de jonge dames op het atelier, aan gezien j.l. Dinsdag een Amsterdamsch ingezetene, die met een der was uit geweest, daarbij van fj beroofd zou zijn. Het heerschap te zooveel vertrouwen, dat hem een tweetal atelies werd toegesl de meisjes een „verhoor" af te men, waarbij enkelen, die inderii Dinsdag waren „uit geweest", ge angstige oogenblikken dooriaj ten. Een later bij de politie ingest onderzoek heeft uitgewezen, dat heele verhaal verzonnen wae en de Amsterdamsche recherche niets wist. Aangezien de zoogena; de dectieve het by zijn verhoo gelaten heeft en van poging tot lichting als anderezins niet gebl™ is, heeft men hier vermoedelijk t een grappenmaker te doen gehad, zullen de betrokkenen de zaak mot erg grappig gevonden hebbei - Men schrijft aan de Tel Vrydag heeft te Tilburg een 20- ng meisje van den weduwnaar j sen een wanhoopsdaad bedreven, Terwijl zij alleen als huishouds in haar woning was, boud zij handen en voeten met touwen biji en knoopte zich een zakdoek <ti den mond, zoo vast, dat zij onmoj lyk geluid kon geven. In dien toestand vond haar vai haar des middags, toen hij van werk thuis kwam om het midda maal te gebruiken. Hoogst zenuwachtig vertelde 1 meisje, dat zij door twee onbeken bandieten in het huis overvallen n die haar zoo hadden geknoopt vervolgens een bedrag van 40 gu' en gouden voorwerpen uit de ka hadden gestolen. By het door de politie gehoudi streng onderzoek heeft het meis bekend, dat zij zich zelf zoo va gebonden en het .verhaal gefinges had. Zij zou, naar men ons verteli dat gedaan hebben, omdat zij, buitó mede weten van haar vader, schu gemaakt had. Te Rotterdam is Zondagnacl de alleenwonende 72-jarige juffron wed. F. Vermeulen, die sedert act dagen na het overlijden van haar m* alleen woonde, in haar huisje geworg en beroofd gevonden. Toen de knechts gisterenmorgen 7 uur aan de huissmederij kwamei werd na herhaald geschel en get niet opengedaan. De oudste zooi die wat verder woonde, werd dire gewaarschuwd, en toen hij zich tot gang tot het huis verschaft had, von bij zijn moeder achter in de gat dood op den grond liggen.' De commissaris van politie m een inspecteur stelden onmiddell ter plaatse een onderzoek in en kwaï o.a. te weten, dat de bovenburen nas hun schatting omstreeks middernacli in het benedenhuis gegil, gestommt en het dichtslaan van een deur hai den gehoord. De doode vrouw werd geheel kleed en op haar rug liggende in gang gevonden, aan haar hals z striemen en vinger-afdrukken zicht baar. Een gouden halsketting dito horloge, waren .verdwenen, ook een bankbiljet van f 40 en andere gouden sieraden. Haar bellen en ringen had zij nog aan Sporen van inbraak zijn niet aan wezig, alleen van een chiffonnière was een lade geopend. N. R. Crt. G K ei zot nog oor- Rotterdam 11 Nov. Tarwe met zeer klein aanbod prijs houdend verkocht. Nieuwe tarwe Essex f 11.25 f 12.25 Wilhelmina-tarwe f J1.— a f 11.65 Overigens van f 8.— a f10.- Bruine boonen f13.— a f14.- Kar wij zaad Lijnzaad Z. Eigenheimers Z. blauwe Z. bonte f 16.50 a f 16.75 f 18. a f 19.- f 1.25 a f 2.- f 2.25 a f 2.70 f 2.25 a f 2,79

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2