tymm jcuw*- cn itSwrfcnticMaib txw imxkun n. ke ;ei Woensdag 13 November 1912. 22c Jaargang. De Coalitie. De oorlog. BRESKEKSOHE COURANT. OOi Abonnement per 3 maanden 0.50, franco (per post /0.55, voor België /0.75 en 1 dollar 1 a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij 9I3' boekhandelaren en brievengaarders. d. No 196?. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. s 5.85 3D 7.0j n >.06 Uit blad verschijnt eiken Ringduif- en Vrijilajravniid bij den uitgever C. DIELEMAN te Rresktng. ka In ons vorig nummer zeiden we dat de jongste verkiezing voor eeu lid der Tweede Kamer in het district Ommen een voorspel was van den - grooten stembusstrijd die in 1913 )0l! staat gevoerd te worden. De bevordering der keuze van een Christelijk Historische in een district •Mi dat overigens tot de vaste anti-revo- lutionaire kan gerekend worden, is oorzaak eener felle critiek geweest en was aanleiding tot de beschuldiging dat er woordbreuk was gepleegd ten opjchie van het fundament waarop tot coaiitiegebouw is opgetrokken en hetwelk mede als grouumotief heeft, goeu candidaten te betwisten in dis tricten waar een der verbonden recht- scne. partijen een zetel had. Dat in weerwil van die afspraak toch eene afwijking plaats nad, moet worden toegeschreven aan de veron derstelling van vele Christelijk fiis- torischen, die in hoofdzaak tot de Hervormde Kerk behooren, dat die kerk in het gedrang zal komen bij den aanwas der macht van de anti revolutionairen en de Katholieken. In de eerste plaats heeft de be noeming van dr N oord t zij, bebooren- de tot de Gereformeerde kerk, tot hoogleeraar in ue Theologische facul teit aan de Rijks Universiteit te Utrecht, alwaar Hervormdo predi kanten worden opgeleid, onder de Her vormden een storm van protesten doou opgaan en in tal van classikale vergaderingen een weerklank van dat protest doen vinden. En in de tweede plaats is in het rapport der Staatscommissie, die de Orondwet aan de huidige nationale omstandigheden heeft getoest, een nota nedergelegd om te komen tot een bülyker regeling van de subsidie's aan de kerkgenootschappen, dan thans het geval is. Men beschouwt dit in de Hervorm de kringen weinig meer dan een aan slag op de Hervormde Kerk door de niet Hervormde elementen in de Staatscommissie voor de Grondwets herziening. Dr. H. H. Kuijper zegt hiervan in jde Heraut" Openlijk wordt uitgesproken dat de Coalitie tusschen de Christelijke partijen verbroken moet worden, wan neer de Kervormde Kerk niet haar bevoorrechte positie behoudt èn ten opzichte van de subsidie èn ten op zichte van de theologische faculteit. Dat is de onafwijsbare voorwaarde, waarvoor de Roomsche en Antirevo lutionaire party gesteld moeten wor den. En wat in heel dezen strijd het ergerlijkst is, is dat de liberale partij, die het sterkst voor dè afschaffing van de „heerschende Kerk" gestreden heeft en in de Grondwet het begin sel van geljjke bescherming van al le kerkgenootschappen heeft vastge legd, thans lijnrecht tegen haar eigen beginsel in, alleen uit politiek winst 8.6 bejag, met deze Christelijk-historische fractie gemeene zaak maakt en het voor de bevoorrechting der Hervorm- ue Kerk opneemt 1 Tocli wil het ons voorkomen dat niet in alle deelen de conclusie van den steun der liberale partij aan de Chr. Hist, fractie juist is. In hoofdzaak toch, is baron Mac- kay gesteund omdat hij zich heeft verklaard als tegenstander van de tariefwet, welke verklaring voor de vrijzinnigen voldoende reden oplever de om in de gegeven omstandigheden mr Van de Vegte, als voorstander van dat voor de vrijzinnigen o aan nemelijk ontwerp, te weren. Aan den anderen kant dateert de thans vigeerende Grondwet, ofschoon ze in 1887 is herzien, uit een tijd perk dat ons land, uit geloofsoogpunt, niet zoo sectarisch verdeeld was als thans. Indien dus in de Grondwet die ge lijke bescherming is gewaai borgd, dan bedoelde dat ougetwyfeld oene onge stoorde uitoefening van den gods dienst naar den aard van ieders over tuiging en overeenkomstig elks be hoefte, en welke door de liberale re geeringen toch wel volkomen zullen zijn geëerbiedigd. Nu komt bij de Grondwetherzie ning de drang naar boven om, behal ve voor de Hervormde kerken ook voorwaardelijk finautiëele Staatssteun te verleenen aan andere kerkgenoot schappen. Dat heeft menig Hervormde wak ker geschud. We zouden zeggen, dat hetzelfde is waar te nemen als bij de subsidies aan de bijzondere scholen, terwijl nu menigeen niet zonder bezorgdheid zuchteerst de openbare school en nu de Hervormde kerk in het gedrang En toch, is daarvoor niet wat te zeggen Er is een tijd geweest, in de begin periode der bijzondere scholen, dat men met breed gebaar de eisch om sub sidie voor die scholen kon afwijzen, onder het vrijwel billijk motief, dat de Staat voor voldoend lager onder wijs zorgt en dat zij op de openbare school het aankweeken van alle maat schappelijke en Christolijke deugden waarborgt. Als dat nog niet voldoende was, en men toch afzonderlijke scholen wilde bouwen en bijzonder onderwijs wilde toedienen, welnu, men zou dat natuurlijk niet beletten, maar dan moest men ook zelf de daaruit voort vloeiende kosten dragen. Men heeft zich die offers getroost. Intusschen is deze beweging ge groeid en uitgedyd tot den omvang die ze thans heeft en wier financieels verhouding reeds gunstiger voor haar is dan voor de openbare school, ter wijl de huidige regeering de bijzon dere school zells regelen de openbare slechts uitzondering wil doen zijn. Aan deze vaucht der coalitie wil men thans ook trachten die der ker kelijke gelijkstelling te voegen. Is daarin van hare zijde iets on billijks gelegen? zoo zouden we kun nen vragen. En dan antwoorden we neen Met volkomen hetzelfde recht dat ze gelijkheid, ja zelfs bevoorrechting voor hare scholen opeischt, kan ze dat ook ten opzichte harer kerken. Dat de Chr. Hist, vleugel der coa litie thans inziet waarheen ze wordt geleid en waartoe ze nolens volens zal moeten mêe werken, het moge hard zijn, maar haar gegeven woord leidt er toe, terwijl 't toch te voor zien moest zijn, dat het daarop zou aansturen. Ze zal dus moeten gedoogen dat, wat men in hare kringen de aanslag op de Heiv. kerk noemt, met even veel recht geschiedt als de subsidi- eering van de bijzondere scholen, waaraan ook zij «nee werkte. Tenzij ze breekt niet de coalitie. Want als ze op haar stuk blijft staan en de belangen der Herv. kerk niet zoo maar klakkeloos prijs geeft, dan, zegt de Heraut, te hopen dat de auti-revolutionnaire partij, zelfs al kostte het haar nog zooveel zetels, aan dat drijven niet zal toegeven. Het is beter met eere voor een be ginsel strijdende te vallen, dan een overwinning te behalen, die alleen gekocht zou kunnen worden door be ginsel-verzaking. Zoo zou het punt van uitgang der coalitie, nl. die van het algemeene ge loof, het begin eener breuke kunnen worden, voor wat de wijduiteenloo- pende onderdeelen daarvan betreft, tenzij de Chr. Hist, fractie genoegen neemt en instemt met de peroratie waarmede de Heraut besluit Er is geen sprake van, dat we als Gereformeerde Kerk uit zekeren na ijver gaarne de positie der Hervormde Kerk verzwakt zagen. Zelts het subsidie-vraagstuk is voor ons van bijkomstig belang. Dat we zelf geen subsidie ontvangen en de Hervormde Kerk wel, is voor onze Kerken nooit een reden geweest om zich deswege by dc regeering te be klagen. Indien de Hervormde Kerk, omdat ze zelf niet in staat is voor haar predikanten te zorgen en met schrik ziende, hoe door het klein ge tal harer predikanten de massale volks kerken in de groote steden steeds meer ontkerstend worden, op vermeer dering der subsidie aandringt, ten einde meer predikanten te kunnen be roepen, zullen we het haar heusch niet misgunnen, wanneer de regeering deze subsidie haar verleenen wil. En evemnin denken we er aan, de Theo logische faculteiten aan de Rykshoo- gescholen, waarvan alleen de Her vormde Kerk gebruik maakt voor de opleiding harer predikanten, op te eischen voor onze Gereformeerde Ker ken. We hebben aan onze Theologische school en aan de Theologische facul teit onzer vrije Universiteit gelegen heid te over om voor de opleiding onzer eigen dienaren te zorgen. Met historisch geworden toestanden wil len we gaarne rekening houden, en in de praktijk kunnen we inschikke lijk genoeg wezen. Maar zoodra men van Hervormde zijde principeel voor de Hervormde Kerk de positie van een gepriviligieerde kerk opeischt, moeten we ons wel verzetten. Ver zetten, omdat dit in flagranten strijd zou zijn met de beginselen van onze Grondwet. Verzetten, omdat we als Gereformeerden deze pretentie aan de Herv. kerk niet toe kunnen geven zonder ons eigen recht prijs te geven. Eu verzetten bovenal, omdat daarmede een beginsel in het staatsleven zou worden ingevoerd, dat voor de toe komst van ons volk uiterst bedenke lijk zou wezen. Het is daarom, dat we van harte hopen, dat de Chr.-Historische partij door dit drijven zich niet zal laten meeslepen. Een verbreking der Coa lite zou daarvan wel het gevolg moe ten zijn, want noch de Roomschen noch de Gereformeerden zouden ooit er toe kunnen medewerken om dit beginsel van de gepriviligieeide posi tie der Hervormde Kerk te steunen. De betrekkelijke korte duur van de krijgsbedrijven in den Balkan hebben aan de Turken schier niet anders dan nederlaag op nederlaag bezorgd. De trutsche houding der Ottomaan- sche regeering tegenover de ultimata der Balkan-Staten, had stellig een krachtiger en kraniger optreduii doen verwachten. Toch is dat alles niets anders ge bleken dan bluf der Jong Turksche leiders. Men heeft er geleefd uit den korf zonder zorg, en die zorgeloosheid wreekt zich onherstelbaar. De oud-groot-vizier van het Turk sche leger verklaarde aan een der correspondenten van den Parijschen Matin" de Turksche nederlagen al dus „Het is geen wonder dat dit leger verslagen is. Met veel moeite heeft men sedert het begin van den oorlog 230.000 man tegen de Bulga ren in het veld gebracht. Overal had men gebrek aan het meest bleef de verplegingsdienst iu gebreko. Hoe kan men verlangen dat uitgehongerde soldaten, bijna zonder ammunitie, en door slechts weinige officieren en on derofficieren aangevoerd, grooten te genstand bieden De Jong-Turken hebben door hnn zoogenaamde reor ganisatie van het leger alles uit het verband gerukt. Door groote pen sioenen te betalen, hebben vele oude officieren den dienst vaarwel gezegd. De jonge officieren, afkomstig van militaire academies, hadden nog geen ei varing. Bij bataljons van 800 man zijn hoogstens slechts 7 officieren, ter wijl onder het oude régime van den ex-sultan Abdoel Hamid elk bataljon

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1