4 cu È&UXUxxixi&Hb twr MtthUVi. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. \o 1964. Zaterdag- 2 November 1912. 22e Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond by den uitgever C. IHËLEMAN te Breskens. Zitting van Dinsdag 29 Oct. 1912. Voorz. dhr J. E. Boogaard. Tegenwoordialle leden en de se cretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. De voorz. doet mededeeiing van de navolgend* ingekomen stukken: a. procesverbaal van kasopname bij den gem -ontvanger, waarbij aan wezig bleek ƒ2018 91 b. schiijven van den heer A. A. Bekaar te Middelburg houdende dank betuiging aan den raad voor dó wei- willende beschikbaarstelling van do raadzaal ten behoeve der commissie voor de afwatering in Zeeuwsch-Vlaau- deren. c. missive van Ged. Staten hou dende kennisgeving van de ongegrond- vei klaring van het beroep ingesteld door P. J. de Bruijne tegen zijnen aanslag in den hoofd, omslag; en een dito van gelijke strekking nopens de reclame van L. van Bunnen d. als voren van id. tot goedkeu ring van de wijziging dei gem.-begroo- ting 1912 (leening en verhardi g van den Zuiddijk.) Alle voor notificatie aangenomen. II. Tot onderwijzer bij het herha- lingsonderwys werd benoemd E. P. van der Werf met 5 stemmen tegen 2 blanco. III. De voorz. deelde mede dat de meerderheid van Burg. en Weth. het voorstel doet dr Temmerman als ge meente-geneesheer te benoemen voor den tijd van 8 jaar. Dhr Metz zou liever, evenals bij dr Brand, ook deze benoeming voor vast willen zien bepaald. Dhr Janssens ondersteunde dit denk beeld ook de gemeente-ambtenaren worden voor hun leven benoemd. De voorz. was in het College voor stander van eene benoeming voor 5 jaar. Dhr Bakker drukte zjjn spijt er over uit dat dhr Jansens eene verge lijking maakte met de benoeming van gemeente-ambtenaren, omdat hunne funtie anders is. Stellen we voorts dat de gemeen te zich zoo zal uitbreiden, gelijk men denkt, en er zou in de toekomst eens een goede vriend of een neef van den heer Jansens als arts zich hier vesti gen, die men tevens met de betrek king van gem.-dokter zou willen be lasten, dan zou dit niet mogelijk we zen omdat de gemeente vast zat aan dr Temmerman. De heer H. M. Hennequin is altijd voor 8 jaar benoemd geweest. Er is in dit voorstel niets bijzonders Men behoeft zich er ook niet om te be kommeren dat de gemeenteraad niet eene verandering zal ondergaan dat eene vervanging van dr Temmerman mogelijk zou wezen. Die verandering Ib voor ieder duidelijk en zal zeker niet eene niet-bestendiging van deze benoeming ten gevolge hebben. Dhr Janssen» meende dat de ge meente zich niet zoo zal uitbreiden, dat er een tweede dokter komt. Hij bleef er voorts bij dat, als men de gein.-ambtenaren voor vast benoemt, waarom dan niet de dokter. De voorz. vond 3 jaar ook wel wat kort en achtte 5 jaar in elk geval meer rationeel. Dhr Stern verklaarde dat geen an der motief tot dit voorstel heeft ge leid dan de gewoonte van vroegeren tijd. Dhr Janssens stelde dan voor een termijn van 6 jaar te nemen. Dhr Stern vond dit voorstel niet volstandig en verzocht het voorstel van B. en W. werkelijk ten goede te nemen. De voorz. stelde het geval dat in de toekomst de gemeente eens niet tevreden mocht zijn, hetgeen mogelijk is omdat ook dr Temmerman een meusch is en als zoodanig ook zijne gebreken zal hebben, dan zou men moeten komen met een ontslag, het geen eeue beleediging voor dezen is. Niet alzoo wanneer een periodieke aftreding plaats heeft. Is hij bijv. vast benoemd dan kan er nooit eens eea prikkel wezen tot aanmoediging vaD zijne functie, die er wel kan bestaan bij eene periodie ke benoeming. De betrekking van en de verhou ding tot de gemeente van deszelfs ambtenaren is anders dan met den dokter. Neem aan dat we den Se cretaris zouden ontslaan, dan zou de ze niet een ander ambache kunnen gaan aanvangen, terwijl de dokter niettemin zijne functie zou bljjven vervullen en enkel ƒ340 van de ge meente zou derven. Dhr de Bruijne zou ook liever zien dat de gemeente het heft in handen hield. Waarom zouden we dr. Tem merman niet benoemen, indien hij voldoet De uitbreiding der gemeen te, bijv. door de stichting eener sui kerfabriek is zeer goed mogelijk en kan wel ter dege tengevolge hebben dat er zich een tweede dokter ves tigt, die men dan eveneens om beurt tot gemeente-dokter zoude kunnen benoemen. Daarop werd het voorstel van B. en W. (3 jaar) aangenomen met 4 tegen 3 st.tegen dhrn Janssens, Metz en de Meijer. Hierna werd dr Temmerman met 6 st. tegen 1 blanco tot gemeente-ge neesheer benoemd voor 8 jaar. IV. Op het verzoek der commissie om een subsidie voor de T> ntoonstel- ling in 1913 te Middelburg te houden, stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken, omdat dit liet belang van zoo'n steun niet inziet. Dhr de Bruijne meende dat ook nog wat anders gevraagd wordt, zoo als oudheden enz. De voorz. achtte ook dit niet ïaad- zaam omdat men deze voorwerpen niet kan onttrekken aan onze 8000 vreemdelingen. Zonder hoofd, stem ming werd de aanvrage van de hand gewezen. V. De voorz. stelde voor afwijzend te beschikken op hot verzoek van den agent van politie Saeij om eene ver goeding voor het behalen van het politie-diploma. Dhr Mttz vroeg waarom dit diplo ma daartoe niet eene aanleiding kon zijn. De voorz. vond 't wel goed dat Saeij het diploma had behaald en hij wenschte hem zelfs toe dat deze er het volgend jaar de aantoekening bij krijgt. En al kan hij nu niet zeggen bepaald ontevreden over hem te zijn, zoo zijn er toch enkele dingen, die boter konden wezen. Zijn optieden moet wat beslister zijn, zóo, dat hij, om maar eens een enkel voorbeeld te noemen, slechts éen keer zou behoe ven te zeggen, dat de koeien niet langs dit of dat pad mogen loopeD. Dit optreden nu mist hij in hem, en ook andore kleinigheden nopen spr. hem nog geen vergoeding te geven, te minder nu op een andere wijze eenigszins is tegemoet gekomen. Late men dus het toekennen van eene ver goeding voorhouden als een prikkel tot meerdere nauwgezetheid. Do raad vereenigde zich hiermede. VI. Door D. de Smit is een ver zoek ingediend om een stukje gem. grond aan de markt ter grootte van 62 M3 in erfpacht te mogen ontvangen of te koopen. De voorz. zeide dat adress. liever zou willen koopen, en ook spr. voel de daarvoor veel. In het college heeft dhr Bakker te gen verkoop of erfpacht verklaard, en zou liever 30 M. aan de Smit geven en 20 M. van dezen ontvangen. Maar B. en W. kunnen daarmede niet mee gaan en zouden die 62 M2 willen af staan voor 2 ct. per M2. De voorz. was van moening dat de raad met dit voorstel zou meegaan om zoodoen de mede te werken aan de verhoo- ging van het aanzien van Sluis en de bevordering van het vreemdelingen verkeer door de beide huisjes in den hoek van de markt af te breken en in ouden stijl, opnieuw te bouwen. Dhr Brevet maakte de opmerking dat 2 ct. ]ier M2 toch geen verhou ding is tegenover de eisch van 20 ct. voor een tweetal waardelooze stuk jes gemeentegrond te St. Annahet zou dus zeker hooger moeten wezen. De voorz. wees op het totaal on bruikbare stukje grond voor de ge meente. Als we 't in erfpacht uit geven kan 't toch niet worden afge nomen daarom was 't wenschelijkor om het te verjoopen. Dhr Janssens vereenigde zich met het idóe van Brevet. Dhr Bakker zeide, dat als hij niet toestemt in de aanvraag, dit mede hienioor komt, wijl de hezwarou die hij heef, niet dooi den YOQrziUvt2Ün Wanneer Smit de grond krijgt bij de nu betrekkelijk onbewoonbare huis jes, zal dit zijn ten nadeele van Saeij. Dezen morgen te 8 uur was het er donker, terwijl we eerst te 8.20 de donkere wolkan hadden, hoe zal 't dan worden als diens woning heele- maal in een duistere hoek wordt ge drongen Men zou kutinen zeggen dan Saeij in een andere kamer te la ten wonon, maar dat doet niets af aan het groote ongemak, en boven dien, hetzelfde huis wilde de gemeen te destijds bestemmen als woning en kantoor voor den postdirecteur, maar het huis werd daarvoor afgekeurd van wege de vocht. Men heeft spr. verweten persoon lijk te zijn; welnu hij kaatst die bal thans terug naar hen, die een paar jaar geleden de koelewei hebben weg gegeven voor 2 ct. Als men nu op St. Anna voor 15 M2 ƒ2.50 en voor 48 M2 ƒ10 oischt, wat is dan ƒ1.24 voor die grond, en welke toestand wordt er geschapen. Daarom had hij die ruiling in over weging gegeven. Men had dan een muur kunnen optrekken tot aan het privaat der woning van Saeij en een soort, van vrij plaatsje aan dezen ver schaffen door dien muur zouden te vens tal van dingen die de gemeen te daar nu toch bergt aan het gezicht worden onttrokken. De voorz. zeide dat de afstand van af Saeij tot aan dat gebouwtje, aan geduid door het paaltje, nog voldoen de is om hem niet in een zoo donke re hoek te dringen. En als diezelf de woning vroeger al afgokeurd is voor de post, dan begrijpt hij niet dat mon niet een nieuwe woning voor den agent heeft gesticht, want als ze niet geschikt was voor den postdirec teur, dan was ze 't ook niet voor de politie. Het is eenigszins verwonderlijk dat men, waar 't de verfraaiing van de gemeente betreft, in plaats van dit aan te moedigen door een subsidie te verleenen of althans de grond gratis af te staan, nog geld vraagt en de gevraagde som zolfs nog veel te laag acht. Dhr Stern wees er op, dat dhr Bakker de prijs zoo erg goedkoop vond, maar als men naar den hier berekenden prijs zou verkoopen tegen ƒ4024 per gemot, dan is dat toch niet zoo goedkoop. Dhr de Bruijne zou 't willen toe staan, indien ook Saeij er in toestemt. De voorz. gaf hiervan do verzekering. Dhr de Bruijne wilde het voorstel splitsen en eerst uitgemaakt zien of de grond in koop zal worden afge staan. Daartoe werd besloten met 6 tegen 1 st., die van dhr. Bakker. Thans stolden B. en W. voor de koopprijs te bepalen op ƒ66. Dhr. de Bruijne vond de prijs wel heel lang, doch oin mede te helpen aan het goede doel zou hjj genoegen er LUC'Je uemen,

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1