en M MnHxcn. lit <xmm twr De oorlog. Het fort te Vlissingen. 0 <^r OURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. lbo 196». Woensdag 30 October 19£3. 33e Jaargang*. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- cn Vrijdagavond (ffi den uitgever C. DIELEMAN te Brcskens. De stroom van telegrammen vol gende die van de corlogsterreinen komeD, ze mogen vaak wat tegen strijdig zijn, leidt oppervlakkig tot den indruk, dat het den Turken alk s behalve voor den-wind gaat. Slag op slag schijnen ze te verliezen, en als 't zoo blijft voortgaan, dan is 't te voorzien, dat Turkije het onderspit zal delven. We zeggen: als; want van die eer ste overwinningsberichten zijn al meel de wrange vruchten geplukt. Maar gesteld, dat hut zoo uitloopt, dan krijgt deze oorlog een politieke zijde, waarhij de grootste vraag is of de strijd zich tot den Balkan zal blij ven bepalen. En onmiddellijk knoopt zich daar. aan een andere vraag vastof Roe menië neutraal zal blijven, ook dan, wanneer 't het Bulgaarsche leger ge lukt naar Konstantmopel op te rnar- cheeren. Een Bulgaarsch diplomaat te Ber lijn verklaarde tegenover den Berlijn- schen correspondent van de Telegraaf dienaangaande het volgende Te fciolia de Bulgaarsche hoofdstad is men beslist van mee ing, dat het niet zal overslaan op Europeeseh ge bied. Men zegt, flat de beslissing tusschen Weonen en Petersburg ligt. Hoewel het Russische blad Nowoje Wremja eiken dag beweert, dat Rus land volkomen uitgerust is om een nieuwen oorlog te beginnen, schijnt dit niet waar te zijn. De biunen- landsche politibke toestand van Rus land is niet van dien aard, dat hij het Russische rijk na de nederlaag in het Verre Oosteu tot 'n dergelijke enorme krachtsinspanning in staat stelt. Het gerucht, dat de oud pre mier Witte weer in het miQisterie zitting zal nemen, wordt tegengespro ken. Men verzekert echter nog steods, dat aan Witte, wanneer het tot een interventie der mogendheden mocht komen, eenzelfde rol opgedragen zal worden, als ten tijde van deu vrede van Portsmouth. Oostenrijk Hongarije wil geen oorlpg, hoewel daar een machtige militaire clique in tegenge stelde richting werkzaam is. Zoolang echter en daar wringt de schoen de status quo op den V Balkan bewaard blijtt, heeft de Habs- tburgsche monarchie geen eigenlijk be llang bij een oorlog. Keizer Frans ?Jozef is do grootste voorstander van den vrede, doch alle gchoone inzich ten houden op te bestaan, wanneer de Bulgaren, beguustigd door bet oor- logsgeluk, Constantinopel zouden kun nen bezetten en den Turken een on- aanzien lijken vrede dicteeren. Een factor, die van niet minder beteeke- nis is en misschien den doorslag geel t bij het localiseeren van den oorlog is de houding van Frankrijk en Duitsch- land betreffende het Balkan-vraagstuk. Tot op dit oogenblik zegt de Correspondent werken dezo beide mogendheden in dezelfde richting om dat hunne belangen in de,n Balkan de zelfde zijn. Deze beide staten zullen hun invloed in de beide Driebonden waarvan elk afzondei lijk deel uit maakt, gebruiken om den oorlog tot do plaats van oorsprong te houden. Hut is algemeen bekend dat de ge nerale staf van Roemenië tegenwoor dig dag en nacht bezig is en het Roo- meensche staande leger op alles voor bereid is. Woordelijk vervolgt de diplomaat: Roemenië is zich evenals de mogend heden bewust, dat een actief deelne men van zijn leger aan de oorloge - campagne op den Balkan het einde bete kent van de localiseeriug. Grijpt Roemenië in, dan zal ook Rusland aanvallend optreden en dit beteekent dan weer een Europeesche oorlog Dit weten de mogendheden 6D daar om zullen zij alles in het werk stel len, om Roemenië te verhinderen in to grijpen. De stemming van het Rocmeensche volk is tegen het ver leunen van hulp aan Turkije. De Roemeniërs hebben indertijd zelf Bul garije in zijn onafhankelijkheidsoorlog tegen Turkije gesteund. Een niet po- pulairen oorlog tegen de verbonden Balkanstaten zou Roemenië niet dur ven wagen. Daarin Jigt yolgens de zen zegsman de voornaamste waar borg van den Europeesche vrede. Het gevaar van een Europeeschen oorlog wordt minimaal, of bestaat volgens Bulgaarsche berekening iu het geheel niet, wanneer Roemenië onzijdig blijft. In aansluiting hieraan verneemt de Vossische Zeitung van officieele Roe- meensche zijde te Berlijn, dat de Rocmeensche regeering niet in het geheim mobiliseert en er voorloopig geen sprake is van een mobilisatie. Dat de Roemeensche generale staf hard werkt, zal iedereen natuurlijk vinden. De Vossischo Zeitung schrijft dan verder, naar aanleiding van boven staand interview De Bulgaarsche di plomaat heeft verzwegen, dat de Bul garen, aangenomen dat zij Constanti- nop 1 veroverden, deze stad niet be houden kunnen. De Russische Slavo nische volksstammen, die streven om zich door politieke banden nauw te verbinden en het bewustzijn hunner nationaliteit wakker te houden, zou den, in weerwil van hun vriendschap voor Bulgarije er niet aan denken Constantinopel in het bezit van de Bulgaren te laten. Deze druiven han gen te hoog voir de Bulgaren en dit denkbeeld is te onbereikbaar, dan dat czaar Ferdinand of zijn volk daaraan durven denken. Bij het verdeelingsplan van het Turksche rijk, dut de Balkanstaten voor den oorlog hebben opgemaakt, werden zoowel Ue vilajets Adrianopel als Constantinopel geheel uitgescna- keld. De Balkanstaten willen zich tevreden stellen met de vi'ojuto Kos- sovo, iSaloniki, Janina, Moua>tir en Skoetari, i De Fransche minister president Poin- 1 care werkt aan het programma, wat gebeuren zal na den vrede, en wat de mogendheden zullen doen, wanneer de overwinnende Balkanstaten een- voudig de grenzen van hun gebied op i Turksch terrein verschuiven. Want niemand in geheel Europa zal ooit veronderstellen, dat de vier Balkan staten ter wille van eenige horvor mingen in de Turksche Europeesche provincies, goed, bloed en leven van millioenen zouden opofferen. De Bulgaarsche diplomaat spreekt over dit feit in het geheel niet. Het gevaar schuilt niet in den huidigen oorlog, doch ontstaat na den oorlog, wanneer de Balkanstaten, indien hun legers overwonnen hebben, hun buit gaan verdeelen. Aan deze kwestie wijdt de heer A. L. H. Obreen, in de Telegraaf an dermaal een artikel, nadat zijn eerste is bestreden deels om dat in den oorlog van 1870 een Duitsche Trans- portvloot. met 50.000 man aan boord wel de Schelde had kunnen binnen- stoomon, om die leger-afdeeling te Antwerpen te doen landen, en de Franschen te bestoken, wanneer de ze zich bij overtocht der Belgische Grenzen niet had laten ontwapenen. Noch van het éen, noch van het an der, is voor zoover ons bek nd, spra ke goweest in 1870. De Fransche troepen, welke in Bel gië en in Zwitserland terugtrokken, hebben dadelijk hun wapens afgege ven. Maar onderstel, dat inderdaad zulk een gevaar bestaan heeft, dan hebben wij dat slechte oogenblik zeer mooi, zonder kleerscheuren doorleefd, en er bestond toch langs onze Schelde-Oe- vers destijds geen noemswaardige be wapening. Zou de inzender wellicht meenen,^3at ingeval werkelijk die vijftig duizend Duibschers de Schelde waren binnengevaren, dat armzalige fortje te Vlissingen de Rivier voor hen hadden kunnen sluiten Wel, neen, om aan een vijandige vloot te beletten, de Westerschelde binnen te varen, zouden wij te Vlissingen een volslagen Oorlogshaven moeten bou wen van den omvang van Cherbourg of van Portsmouth, en aangezien wij vermoeden, dat zulks juist 't ware doel is, dat schuilt achter dat onnoo- zele thans voorgestelde Fortje te Vlis singen, zijn wjj zoo vrij, de alarmklok te luiden; Laten wij ons geen rekenschap ge ven, waar wij beginnen. Heden gaan wij op aandrang van onze naburen een fort bouwen to Vlissingen, waar wij voor ons eigon nut geenerlei sterk te noodig hebben, maar morgen zal men ons nog heel wat dringender uit- noo iigen, een geheele oorlogshaven aan te leggeu, en dan zijn wti inge- raderd. Laten wij den eersten slap niet zetten op dien hollenen weg, want daar komen wij gevaar, onze geheele neutraliteit in te boeten. Men heeft van ons in de achttien de eeuw gezegd, dat wij niet anders waren dan de sloep achter het En- gelsche Linieschip. Thans zouden wij niet anders zijn, dan de handschoen, waarin Duitschland zijn ijzeren vin geren steekt, om te grijpen naar an deren De boven aangeduide inzender be weert, dat niemand in Nederland een verbond met Groot-Brittannië durft sluiten, maar dat wij een verbond met Duitschland moeten aangaan, om hier algemeenen dienstplicht ingevoerd te krijgen 1 Dat schijnt ons zoo fan tastisch, dat verdere bespreking wel achterwege kan blijven, maar er is ter zake van het regeerings-ontwerp een punt, dat nog nadere uiteenzet ting verdient. De voorstanders dezer mooie for- tenbouw te Vlissingen beweren, dat zij noodig is tot verdediging onzer Neutraliteit. Is dat zoo Is die in gevaar? Waarom dan juist te be ginnen met Vlissingen te versterken, waar onze Neutraliteit niet eens ge vaarlijk bedreigd wordt? Er is een punt aan onze grens, waar schending heel wat meer nabij lijkt. Dat is Limburg en de Vallei van de Maas. Nabij de Duitsche grens van Lim burg zijn door onze Oostelijke nabu ren reeds sinds jaar en dag groote stationsemplacementen aangelegd met lange en breede tusschenperrons, om militaire treinen met manschappen en paarden en oorlogstuig snel en handig te kunnen lossen. Hebben wij er ooit over gedacht, om te Roermond en te Echt en te Maastricht Vestingen te gaan bouwen, om aan de Duitschers te beletten bij eventueelen oorlog, ons Limburg door te trekken Neen, niet waar, en zeer terecht. Integendeel, wij hebben de Vestingen te Venlo en te Maas tricht nu reeds meer dan veertig jaar geleden afgebroken. Willen de Duitschers Limburg door trekken, in vredesnaam, laat ze dan bun gang gaan, iedereen weet, dat wij het niet beletten kunnen. Wij zullen eenige schoten lossen bij wijze van protest, en meer kunnen wij on mogelijk doen. Dat is het standpunt, dat wij ook te Vlissingen behooren in te nemen. Gaan wij daar Vestin gen bouwen, dan is er volmaakt even veel voor te zeggen, dat wij ook on ze Limburgsche grenzen gaan verster ken. België heeft iets in die richting gedaan, door van zijn geconcentreerde verdediging af te wijken, en forten aan te leggen te Namen en te Luik, om de Maasvallei te bestrijken. Dat is volstrekt niet gedaan in het bij zonder teg3n de Duitschers ot tegen de Franscheu, want de Maasvallei zal worden bezet door degenen, die er het eerst zijn, en daartegen heeft België het volste recht, zijn neutrali teit te verdedigen, maar te Namen en te Luik is de nauwe Maasvallei

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1