[is, 22 October 1912. efd door den Ker- Meu. üerv. "Gfêin. alhier aanbesteed het bouwen van een woon huis naast en ter vergrooting van het Diaconie-Armhuis Ingeschreven werd door 00' A. Monjé-Riemens 1810 J. de Vlieger 1800 Anth. Monjé-le Bleu_1750 Jac. Dierings 1655 aan roien. het werk is gegund. In de gisterennamiddag gehou- '(SW'gJecombineerde vergadering van 'hét college kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is de be grooting voor 1918 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op /14"8.04 Naar aa/ileiding van een schrijven van het Prov. College van Toezicht werd na eenige discussie het predi- kantstraktement gebracht van ƒ1300 op ƒ1400, waarvan door de plaatse lijke gemeente de toelage werd be paald op ƒ500 en ƒ100 als vergoe ding voor rijks- en gemeente-belastin- gen. Op 67jarigen leeftijd is Zater dagnacht te Rotterdam overleden de heer J. Schotel, ingenieur, tevens se cretaris van den raad van commissa rissen der Stoomtram-Maatschappij Breskens-Maldegbem. Aardenburg. Na langdurige ziekte is de heer dr J. L. J. de Glop- per, arts alhier, overleden. De heer de Glopper heeft eenigen tijd het lidmaatschap van den ge meenteraad en het wethouderschap te dezer plaatse vervuld. Aardenburg, 19 Oct. Heden kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Mededeeling werd gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. van een schrijven van den Di recteur der gasfabriek alhier, waarbij hij den Raad dank brengt voor de verleende vergunning tot verkoop der fabriek. b. van de goedkeuring der Gedep. Staten der uitgifte van grond in erf pacht aan Trapman en anderen en aan Blondeel, benevens van de goed keuring van het suppletoir kohier voor het meer uitgebreid lager on derwijs. c. van de kon. goedkeuring der verhooging der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. d. dat door mevr. mr Hennequin aan de gemeente ten dienste der open bare school ten geschenke was gege ven eene mooie collectie opgezette vogels. Besloten werd haar daarvoor dank te betuigen. Tot ODderwjjzer belast met het ge- ven van herhalingsonderwijs werd be- noemd de heer C. Brakman. BL Het reeds in comité-generaal be- handeld ontwerp der overeenkomst j.,tusschen het gemeentebestuur en dat '(.„van het Burger-Gasthuis over de op- ,,„name van patiënten in de stichten „ziekenbarak, werd met alg. stemmen .^aangenomen. „,,'j Het Gasthuis zal de barak bouwen Tj.,ten zijnen nutte en van dat der ge- odSPeente. Het Burger-Gasthuis is verplicht dat gebouw steeds behoorlijk te on derhouden. Bedoelde barak zal steeds toegan- gelijk zijn voor patiënten lijdende aan ^qsmettelijke ziekten ten genoege van Jjj hejt Gemeentebestuur en wanneer zulks noodzakelijk is zullen de patiënten „„yanwege het Burger Gasthuis koste- iojqs van uit hunne woning of ver- jj jbJijfplaatfi naar de ziekenbarak wor- „4611 overgebracht. jojDe stichtingskosten worden gedra gen door het Kijk, de Provincie, de gemeente en het Burger Gasthuis ge- zamentlyk. De gemeente verzekert aan het?Gast>huis gedurende 25 jaren 120 "s jaarshet Gasthuis draagt jaarlijks ƒ100 by. De kosten van verpleging, voeding en voor het gebruik der meubelen en bedgoederen komen ten laste der ge meente en zullen per kwartaal wor den verrekend. De gemeente krijgt de beschikking over vier bedden. Door de vereeniging tot werkver schaffing is ten gebruike gevraagd tot het laten kloppen van keien een ge deelte der weide in pacht bij W. de Rooze, waartoe die vereeniging bereid is aan den pachter eene billijke ver goeding te geven. B. en vtf. stelden voor daaraan goed keuring te verleenen onder voorbe houd van het goedvinden des pach ters. Dhr Wage meende dat de Rooze daartoe niet genegen zou zijn en zou daarom wenschen te bepalen dat de pachter verplicht kan worden zijne weide af te staan. Dhr Reepmaker zeide dat de ver eeniging met De Rooze moet onder handelen en trachten moest tot over eenstemming te komen. De raad vereenigde zich unaniem hiermede en nam het daartoe strek kend voorstel van B. en W. aan. Op het ingekomen verzoek van den Ned. Touristenbond om bij de entrées in de kom de naam der gemeente aan te duiden, deelde de voorz. me ie, dat deze moeten strekken om den tourist op da hoogte te brengen van de plaats waar hij zich bevindt. Dhr Doyer zei dat de tourist die zulks niet weet, dit ook wel aan deze of gene, die hij tegenkomt, kan vra gen. De voorz. voegde, onder algeoieene hilariteit, daaraan toe, dat me i op sommige tijden van den dag geen en kel mensch in de gemeente tegen komt. Maar in elk geval is 't niet zoo'n bezwaar daar het slechts een kwestie van een paar gulden is. Zoo werd besloten een naambord te plaatsen aan de Kaaipoort en bij Ma- besoone, en de bordjes bij dien Bond te ontbieden. Goedgekeurd werd eene wijziging in de begrooting van het Gasthuis in zake de stichtingskosten der zieken barak ad ƒ3045. Wegens vertrek uit de gemeente werd gedeeltelijke ontheffing verleend van hunnen aanslag in den hoofdei, omslag aan J. van Overbeeke, A. de Vries, I. Tromp, F. Kools en J. van Eek. Aan de ontvangsten der gem.-be grooting voor 1912 is ontleend, dat voor den hoofd, omslag andermaal is uitgetrokken ƒ2764.24, voor opbrengst van boomen ƒ900 en te leenen bedrag voor den aanleg van nieuwe trottoirs met verlegging van den keiweg van af de Busschietersstraat tot aan het Korte dreefje ƒ8000. Bij de behandeling der uitgaven der begrooting werd op voorstel van den heer Doyer, naar aanleiding van de aangehouden circulaire van de afd. Oostburg van den Bond van Ned. onderwijzers, besloten, de aanvangs- jaarwedde dier functionarissen te de zer plaatse te bepalen op ƒ600. Eveneens werd goedgevonden aan Ged. Staten te adviseeren de jaar wedde van den gem.-ontvanger vast te stellen op ƒ475. Verder stelde dhr Wage voor om den nachtwacht van een flinke over jas te voorzien. Dhr Reepmaker was van een an der oordeel. Hij beschouwde de nacht wacht eene overbodige weelde en zag liever de betrokking opgeheven en den titularis eene schadeloosstelling te verleenen van ƒ100 in ééns. Nadat dhr Wage zich met dit voor stel had vereenigd, onder voorwaar de, dat de nachtwacht met dit aan bod zou tevreden zijn, werd het voor- stel-Reepmaker met alg. st. aangeno men. Tengevolge der genomen beslissing om langs den weg naar St. Kruis een 3-tal lantaarns op ta heffen, werd op voorstel van dhr Wage een vaste wedde verbonden aan het ontsteken der lantaarns en daarmede definitief belast J Mars, voor ƒ75 's jaars. Instemming vond het voorstel van Burg. en Weth. om een vast gemeen te-opzichter aan te stellen. Ter voortzetting van den aanleg der trottoirs en tot verbetering van den steenweg hadden B. en W. een post van ƒ8000.— uitgetrokken. Dhr Wjjffels verklaarde zich hier tegen hij meende dat de verbetering van den steenweg zeer goed wat uit stel kon lijden, waarmede dhr Wage zich volkomen kon vereenigen. Evenwel besloot de raad met 5 te gen 2 St., die der vorengenoemde heeren, de betrekkelijke post te be houden. In vervolge op de circulaire van den Commissaris der Koningin in za ke de wedde van den gem.-veldwach ter, werd op voorstel van dhr Wage besloten dezen vrije geneeskundige behandeling te verschaffen. Voorts stelde de heer Wage voor om aan het van wege de gemeente toe te stane subsidie aan de vereeni ging „Werkverschaffing" de voorwaar de te verbinden dat het minimum loon dier vereeniging 1 pet dag zou bedragen, omdat ƒ0.80 onvoldoende is. Onder het argument dat de loonre geling aan de commissie moet wor den overgelaten, ging de Raad op dit voorstel niet in. Aan de in 1913 te Middelburg te houden Zeeuwsche tentoonstelling werd een bijdrage verleend van ƒ10. De Kamer van Koophandel te Terneuzen heeft besloten aan de Pro vinciale Staten dezer provincie een adres te zenden met verzoek tot het in het leven roepen van een stoom- bootdienst tusschen Terneuzen en Hansweert naar Hoedekenskeike als tusschenstation aansluitende aan de voor rekening der provincie in aanleg zijnde Decauvilletram Hansweert Vlake. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten een gemotiveerd adres te dezer zake aan dj Prov. Staten te zenden. In eene de vorige week te Zuid- zande gehouden vergadering van in gelanden dor „Watering Cadzand" werd besloten tot het begrinden van 24860 M. wegen in dat waterschap en tot bestrijding hiervan eene geld- leening aan te gaan groot ƒ68000, tegen een rente van 4 °/0 's jaars. Verder werd aan den heer A. Blok, waterbouwkundig ambtenaar, op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingang van 1 Mei 1913 met behoud van pensioeD. Groede. Bij den landbouwer A. Cijsouw is het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Vorige week hebben, in tegen woordigheid van den rijks-landbouw- leeraar voor Zeeland, de heer I. G. J. Kakebeeke de eindlesschen plaatsge had van de te Oostburg en Groede gegeven landbouw-huishoudcursussen. Te Oostburg werd het diploma uit gereikt aan mejuffrouwen J. M. Ris- seeuw, W. Ie Clercq, C. Cornelis, D. E. de Vos, E. Verhage, P. Buurman, J. Nortier en S. Verplanke allen van Oostburg, A. Adriaansen van Aar denburg, J. Salomé en M. de Vlieger van Zuidzande, N. van Prooije en S. Risseeuw van Waterlandkerkje, F. Erasmus, J. Risseeuw en J. de Bruij- ne van Cadzand en J. Herweijer van St. Kruis. En te Groede aan mejuffrn P. Haart- sen, J. Crucq, P. Kareis, J. Hoste, W. Manneke, M. van den Hemel, J. Rookus, E. Risseeuw, M. van de Wai ter, W. de Baedts, M. Basting, J. Cijsouw, C. de Vlieger, E. Brakman en A. van der Meulen, allen van Groede, W. Schijve, A. Salomé en J. Cappon van Nieuwvliet en M. Ris seeuw van Schoondijke. Aan het eind der lessen sprak de heer Kakebeeue zijne groote voldoe ning uit over het degeljjk verstrekte onderwijs van mej. J. van Pr^oye en van de heeren J. de Meijer eh I. J. Steenhart, waardoor zoo'n gunstig resultaat kon worden verkregen als nu is bereikt. Namens de Oostburgsche leerlingen werd aan mej. van Prooije een prach tige staalgravure in lijst aangeboden en aan de beide voornoemde leeraren een fotografie voorstellende alle leer lingen met mej. van Prooije. School- en kerknieuws. Bij het te Venlo gehouden examen voor de gymnastiek zijn o. ra. ge slaagd de kweekelingen der Rijks- Normaallessen te OostburgJ. C. Ie Bleu van Breskens, J. Lucieer van Oostburg, F. de Meijer van Schoon dijke en C'. C. J. de Prée van Aar denburg. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school met den Bijbel te Grijpskerke komt o.m. voor de heer J. J. de Die van Oostburg. Ned.. Ih-i v. Kerk. Aangenomen naar Schoondiike ds N W. Posthu mus te Eijsden. Aangenomen de toezegging van beroep naar Veghel door ds H. R. de Jong te 's Heerenhoek. Gemengd To Loonopzand is een leerlooier van het dak van zijn lederfabriek ge vallen met een verbrijzelden schedel werd hij opgenomen en is kort daar op overleden. Woensdagavond circa 10 uur van Leur naar Zundert fietsende, werd de beer Van Ginniken Jr., boomkweeker te Zundert, ter hoogte van 'tLiesbosch door drie kerels aangegrepen en van de fiets getrokken. Terwijl een der onverlaten hem de oogen dicht hield, zoodat de heer v. G. zijn aanranders niet kon herkennen, beroofden de an deren hem van zijn portemonaie en gouden horloge en gingen er na den heer v. G. deerlijk mishandeld te heb ben, met zijn fiets er van door. Door de laaste stoomtram, naar Breda, die daar passeert, werd de heer v. G. meegenomen, die te Breda onmiddel lijk geneeskundige hulp inriep en de marechaussee met 't gebeurde in ken nis stelde. Deze gingen direct per rijtuig met den heer v. G. op onder zoek uit, maar van de daders was niets meer te zien. Daar waar de straatweg Amster dam—Haarlem bij het voormaligjRaad- huis te Haarlemmerliede nog smaller is dan het overig deel, waar wieler- pad en grasstrook ontbreken, had een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 30-jarige T. Balk, dienstbode te Haar lem, begaf zich met haar jongere zus ter per fiets naar Amsterdam toen zij aldaar, doordat de twee 'rijwielen met elkaar in aanraking kwamen, zij waarts viel op het onmiddellijk aan grenzende tramspoor. Op hetzelfde oogenblik werd zij overreden door een van diezelfde richting komende tram wagen, die door het snel remmen van den wagenvoerder met de voorassen uit het spoor raakte en op een 21 meter afstands bleef staan. Het was niet mogelijk het deerlijk verminkte lichaam, waarvan enkele lichaamsdee- len waren afgereden, onder den wa gen vandaan te halen, wat eerst ge lukte, toen later de wagen werd op gevijzeld. Het vormlooze lichaam, ontzettend verminkt, werd in een lijkkist gelegd, die op de nabijliggen- de algemeene begraafplaats in reser ve aanwezig was, en daarheen ge bracht. De toestand der zuster laat zich denken. De ouders, elders woonach tig, werden omzichtig telegraphisch ontboden. De dienst van de Electri- sche spoor ging de eerstvolgende twee uren zeer ongeregeld, aangezien door den ontspoorden wagen tusschen

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2