|il flicntmg.- éit J-l^ericntioMac* noot Xo 1763. Woensdag- 23 October 1912. 22e Jaargang. BRESKENSCHE COURANT Abonnement per maanden 0.50, franco per post 0.55, voor België 70.75 en 1 dollar ïi 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen b\j boek hand el aren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Oir tilad verschijnt eiken l>iiis<la<r- en Vrijdag»! nu? by «lm uitgever O. OIELEMAK te Kreskeus. De wrede» De vrede tusschen Turkije en Italië is definitief gesloten. Toon de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken op 26 Septemb. '11 zijn ultimatum aan Turkije richt- to en een antwoord binnen 24 uren verlangde, was de voornaamste kwes tie, waarmede alle verantwoordelijke staatslieden der groote mogendheden zich haddpn bezig gehouden, de vraag, of het mogelijk zou zijn het ooilogs- toonecl tot Tripolis en Cyrenaïca te beperken. Dank zij de verstandige houding van Italië is aan dit programma, naar welks uitvooring dédiporaatie van du groote mogendheden, door zoowel to Rome als te Konstantinopcl haar in vloed te doen gelden, streefde, ook werkelijk de hand gehouden, zekerlijk niet altijd tot genoegen der legers van heide landen, die vuiig verlangden eindelijk eens actief op te treden. Weliswaar trachtte Italië door vrij belangrijke acties in do Roode Zee en in Jemen, door den koenen zet van zyn torpedo-flottilje door de straat der DardanelleD en door de bezetting van eenigo eilanden in de Eg.ïsche Zee aan zijn aanspraken op Tripolis en Cyrenaiea meer kracht bij te zetten en daardoor den vredo vroeger tot stand to brengen, toch heeft de Ita liaansche regeering ook by dit optre den een zöo groote voorzichtigheid betracht, dat zij inderdaad den dank der Europeesche groote mogend heden verdiend heeft. De Italiaausche regeering had vol strekt niet vermoed, dat de strijd om de Noord-Afrikaansche zandvlakten zoo lang zou duren. Zooals bekend is, kruiste reeds den 28sten Septem ber van het vorige jaar een Italiaansch eskader voor Tripoli'en toen de Turken het ultimatum ontwijkend be antwoordden, verklaarde den 29sten September om half drie Italië aan Turkije den oorlog. Eerst had het den schijn, alsof de oorlog niet tot Afrika gelocaliseerd zou blijven, want reeds den 30sten Sopt. werden twee Turksche torpedobooten bij Prevesa, dus aan de Albaneesche kust, door de Italianen vernield. Op de meest loyale wijze verklaar de de Italiaansche regeering echter terstond den bestaandeu toestand op den Balkan te zullen handhaven. Met dit eerste succes begonnen aan den Gouden Hoorn de kabinetscrisis, die ten slotte met de verdringing van het Jong Turksche comité eindigde. De Italiaansche staat trad ook ver der zeer actief op. Intusscben was het Mohammedaansche weerstands vermogen ontwaakt. De gevechten om de oasen van Tripolis en in Cy renaïca hebben tot op dit oogenbiik voortgeduurd, zonder dat men kan zeg pen, dat de Italianen meer. van de Noord-Afrrikaansche kust beheerschen dan het scheepsgeschut reikt. In elk geval is het hun tot du toe niet ge lukt ook het achterland aan hun heer schappij te onderwerpen. 4 Deze eerste resultaten gaven de Italiaansche regeering aanleiding bij de annezatie van Tripolis en Cyrenaï ca to proclameeren, welk door de Ita liaansche Kamer met geestdrift werd aangenomen. De gevechten, die in Tripolis tas schen de Italianen en Turken gelo- verd zijn, zullen wij niet momoreeren. Zij zijn wegens het om de beurt veroveren van afzonderlijke oasen en de herovering door de Turken niet bijzonder aantrekkelijk, maar toonen ui elk geval het reusachtige weer standsvermogen der door bekwame Turksche officieren gedrilde Beduu- inen. De moeilijkheid om dezen leger- stand te breken, heeft de Italianen er toe gebracht het oppercommando ovor de Tripolitaansche troepen te splitsen in twee commando's over de beide landstreken. De laatste maanden van den oor log brachten weinig verandering in den bestaanden staat van zaken, en de toestand werd het best gekarak teriseerd in een caricatuur in een Duitsch geïllustreerd blad, hetwelk een Italiaan en een Turk, in diepen slaap verzonken, met de gekruisto armen onder 't hoofd, vreedzaam naast elkaar afbeeldt, terwijl de oorlogs- adelaar, neergehurkt op de gekromde knieën der slapenden, diepzinnig voor zich uitstaart. En nu de vrede gesloten is en de voorwaarden bekend zijn, blijkt het bijna succeslooze van dezen strijd voor Italië. De Turken die in den Lybieschen valstrik zaten en mgesloten waren tusschen de eindelooze woestijn en een geordend leger van honderddui zend man, hebben feitelijk al het vol gende gewonnen De fornieele erkenning van de gees telijke autoriteit van den kalif, die vertegenwoordigd zal worden door eon plaatsvervanger, wiens macht in dit door en door Mahomedaansch land grooter en werkelijker zal wezen dan die van den Italiaanschen gouverneur. Den afstand van de twaaP' Spora- den, de eilanden waaraan onze vloot voogden beloofden, dat zo nooit weer onder Turksch gezag zouden terug- keeren 1 De overname door Italië van de staatsschuld aan Turkije, welke op Lybië rust, wat dus zeggen wil, den afstand van een deel der opbrengsten die boide provincies leveren. Den aankoop van geestelijke eigen dommen door middel van een ronde som of van eon jaarlijksch canon. In 't kort behoudt Turkije een ge deelte van zijn suzereiniteit, een ge deelte van de opbrengsten en ruilt bovendien tegen klinkende munt zijn onbebouwde gronden. Hadden de Turkeu Lybië aan Ita lië afgestaan voor dit land er een mil liard voor uitgaf en er z wie uui- zendou levens aan offerde, Jan had 't ait onder geen botere voorwaarden kunnen doen. En wat wint Italië? Niet Lybië, want indien het die streek werkelijk wil bezitten, moet het eerst nog op het volk, dat door de Turken tegen haar is opgezet en door hen tegen haar is georganiseerd, veroveron. Het wint ook geen Turksch grond gebied in Europa, want Italië geeft ook de eilanden terug, waarvan het zich door de kracht van de wapenen had meester gemaakt. Zelfs ontvangt het geen schadever goeding voor den kostbaren oorlog, dien het gestreden heeft en dien het nog voortgaat te voeren, wie weet voor hoe lang. Mr. H« Goeman Borgesius. Bij gtdegenhi id van ziin 35-jarig lidmaatschap dor Tweede Kamer werd in de zitting van Donderdag de heer Borgesius met dit jubileum van harte geluk gewonscht door mr Treub dcor den voorzitter der Kamer en na mens de regeering door minister Tal- ma. Ten zijnen huize was het den gan- schen dag verbazend druk. Op een breede tafel lagen opgesta peld een massa telegrammen, brieven en kaartjes, uit alle oorden des lands. Tal van inwoners van Pekela had den den voormaligen vertegenwoordi ger van het kiesdistrict, waartoe de ze gemeente behoort het eerste dat hem 35 jaien geleden naar de Kamer afgevaardigde een brief ge zonden, waarin zij mr. Borgsius hun eerbiedige hulde betuigen voor den ardeid, in dienst van het land, vol bracht. Voorts waren er felicitatietelegram men uit een groot aantal kiesdistric ten, van de besturen van kiesvereni gingen, o.a. van de centrale vrijzin nige kiesvereeniging te Rotterdam en van de vrijzinnige propagandaclub in Den Haag. Ook de rechterzijde der Kamer deed van belangstelling blijken. Er waren schriftelijke gelukwenschen ingeko men van minister Kolkman, dr. Kuy- per, mgr. Nolens, mr. Loeff en van andere tegenwoordige of voormalige Kamerleden van de rechterzijde. Ook werd do heer Borgsius in een telegram namens de sociaal-democra tische Kamerleden gelukgewenscht door mr. Troelstra. Het bloemstuk van „het Vaderland" stelde voor de eerste pagina van de courant, waarvan mr. Borgesius zoo vele jaren de politieke redactie voer de. Omtrent den feestmaaltijd, des avonds den afgevaardigde trr. H. Goeman Borgsius ter gelegenheid van zijn jubileum in het hotel „de Twee Steden" te 's Gravenhage aangeboden, wordt gemeld O.i-theereu waren de leden en oud iedeu der liberale Kauieiclub, zoome de de leden van het hoofdbestuur der liberale Unie. In het geheel zaten er 29 feestvierenden aan. Voorzitter van de tafel was het Kamerlid dr. Hu- brecht. Gedurende den maaltijd kwamen talrijke telegrammen van gelukwen schen en belangstelling in o.m. van de roomsch katholieke, de christelijke historische en de antirevolutionaire Kamerclubs en een van de liberale kiesvereeniging te Enkhuizen. Ter huldiging van den gevierden gast werden toespraken gehouden door dr Hubrecht als president van de ta fel, door de heeren mr Rink, dr Le- ly, Roodhuijzen, mr Smeenge, leden der Kamer, en Kops en Van Houten uit Weesp, hoofdbestuurders der Li berale Unie. De heer Borgesius antwoordde in een gloedvolle rede, waarin hij een terugblik gaf op hetgeen hij van zijn intrede in de Kamer tot op heden in zijn politieke loopbaan had meege maakt. Treinenloop. De Vereeniging „Handelsbelangen" te Goes besloot in hare laatst gehou den Algemeene Vergadering ander maal pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van de in handelskringen zoo zeer gewenschte wijzigingen in den treinenloop Vlissingen Roosen daal v.v. Voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen aan gaat betreft 't deze treinen De ochtendtrein van uit Vlissingen tot ODgeveer 5 uur vervroegen ten einde te Roosendaal de aansluitingen te treffen op Esschen, Breda en Rot terdam. De trein van 9.10 van Vlissingen te laten vertrekken om 9 uur vm. en dezen trein te Roozendaal de aanslui ting op Parijs te verzekeren. De reizigeis van Breskens en Ter- neuzen welke kwartier voor 9 te Vlissingen aankomen, hebben dus geen hinder van deze vervroeging. (Dit is evenwel nog zoo zeker niet. Red.) De ochtendtrein te Roosendaal door te laten loopen, zij 't ongeveer 40 mi nuten later, naar Vlissingen, om al daar de vrij belangrijke aansluiting van 7.50 v m. naar Breskens te tref fen, en anderzijds om de Zeeuwsche plaatsen onderling eerdere gelegen heid te bieden. De middagtiein ietwat te vervroe gen, om des te beter de aansluitingen te Vlissingen naar Terneuzen en naar Breskens te verzekeren, daar thans, wegens de geringe tusschenruimte te Vlissingen de op denzelfden trein al daar atvarende booten, namelijk om 3.43 n.m., dikwerf worden gemist. De namiddagtrein te Roosendaal circa 10 minuten later te laten ver trekken, omdat deze doorgaans toch te laat afloopt.

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 1