Binnenland. Gemengd. ruimde stelling opgeslagen. Dit alles gebeurde op een afstand van ongeveer acht mijlen ten Zuidwesten van Pod- goritsa, in de nabijheid van de stad Toezi. Vrijdag kwamen hier berichten bin nen, dat de versterkte stellingen te Taraboz gebombardeerd waren door generaal Voukotich. Het bombarde ment werd gevolgd door een hevigen strijd van twee uren, die eindigde met de bezetting van Mozkovatz door de Montenegr\jnen. Kort daarop wer den alle hoofdstellingen rondom Ta raboz genomen, niettegenstaande een wanhopigen tegenstand. De vijand sloeg op de vlucht. Wij kwamen toen op Turksch grondgebied en kampeer den te Lepenovatz en vonden onder het voorwaarts rukken verscheidene doode en gewonde Turken. De ver liezen der Montenegrijnen bedroegen vijf gedooden en vijftien gewonden. Het bombardement van Detchitch was een groot succes voor de Monte- negrijnsche artillerie. De Turksche be velhebber werd met eenige officieren en verscheidene soldaten gevangen genomen. Vier Turksche kannonnen werden buit gemaakt. De gevange nen werden zeer beleefd behandeld. Donderdag werd de strijd voortge zet langs alle heuvels tot Schipcenik, waarbij de vijand aanmerkelijke ver liezen leed. De koning volgde den geheelen dag den strijd op verschil lende punten, terwjjl de kroonprins en prins Peter langs de linie gingen en aangaven hoe gericht moest wor den. Do Malissoren kwamen de Monte negrijnen te hulp. Een andere Moc- tenegrijnsche troopenmacht trok de grens over en rukte op naar Berana. Des middags werden alle Turksche stellingen bij Schipcenik in storm aanval genomen. De Turken boden dapper tegenstand en de Montenegrij nen leden eenige verliezen. Nog een andere Montenegrijnsche troepenmacht komende van Dulcuno, nam eeuige Turksche stellingen nabij Skoetari. De daar wonende Muzelmannen he- schen de witte vlag en boden geen tegenstand. Verscheidene gewonde soldaten wer den in de hospitalen gebracht, die door koning Nikiti werden bezocht. Hij kuste de gewonden mannen tn ook de dooden op het voorhoofd en sprak de gewonden op bewogen toon toe en zeide, dat hij al zijn dappere mannen dankte in naam van het va derland. Prins Mirko bracht zelf een ernstig gewonden soldaat naar het hospitaal. Er hadden hartverscheu rende tooneelen plaats. Breskens, 15 October 1912. Ten bewijze dat van uit zee aange spoelde lijken toch wel algemeene kennis wordt gegeven ten behoeve van de mogelijke nabestaanden, lezen we Blijkens een mededeeling van den waterschout te Antwerpen, is eeni- gen tijd geleden te Knocke-aan-Zee (België) een lijk aangespoeld, waar schijnlijk van een zeeman. Een op het lijk gevonden trouwring vertoont de volgende kenteekens Din Gundine 25/111 L. L. 11 K. L. L. 14 K. Het aangezicht was onherkenbaar, het haar zwart, de lengte ongeveer 1.558 M. tot 1.560 M., ^zeemansklee- ding. Hun die inlichtingen kunnen geven omtreot de indentiteit van den over ledene, wordt verzocht zich daartoe schriftelijk te wenden tot het -mini sterie van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage. Schoondijke. Het stond er zoo eenvoudig dd. 80 Sept. j.l.De Raad dezer gemeente besioot in zyne zitting van heden tot hut oprichten eoner electrische centrale. Wat hooge plannen hadden de wroede vaderen En wat zou er van terecht komen? Dat zou oneindig veel kosten en dan de aanlegTot nu verloopen Vrjjdag de bewoners werden opgeioepen tot eene vergade ring, uitgeschreven door het gemeente bestuur. Nu zou het komen, het onmogelij ke, meende men. En van te voren hield menigeen zijn hart vast. Zoo was dan den bewusten Vrijdag de firma Polak uit Vlissingen bij J. J. van Rosevelt verschenen met eene uitgebreide installatie electriciteits- artikelen. Reeds bij het binnenkomen viel het mooie, heldere licht op en daartus- schen het rosse schijnsel eener petro leumlamp (lampe beige). Het licht was dus al direct goedgekeurd door de zeer talrijk aanwezigen. De burgemeester heette het publiek welkom en gaf daarop het woord aan den ingenieur van den Hamme. Deze bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de voortvarendheid en begon met te zeg gen, dat de aanleiding tot het geno men besluit was de inwerkingstelling eener motor in deze gemeente. De eigenaar daarvan wenschte echter geen connectie met de gemeente. Daarop zijn plannen gemaakt door het bestuur van Schoondijke, welke tot dusver zoo aannemelijk zijn, dat met medewerking der ingezetenen eene electrische centrale verzekerd is. In groote trekken behandelde spr. de geschiedonis der electriciteit van af 1884, toen eene firma te Berlijn eene kleine concessie kreeg. De elec triciteit is dus nog niet oud, maar is tot dusver alleen voor aanzienlijken ten nutte geweest. Nu echter door de verbetering der techniek is ze in talrijke steden en dorpen van ons land de verdringster van het gas. Want in kleineren vorm doet een electrische centrale dienst voor tram bedrijf, fabrieken, villa's, gestichten enz. Een benzine motor of gasmotor, bestemd voor de dynamo, brengt elec triciteit waar men wil. Van uit de centrale gaat het geleidingsnet boven- grondsch, waaraan de binnenleiding zich aansluit. En wat is de eenheidsprijs? Spre ker toont de verschillende lampen, van onderscheiden lichtsterkte. Hij vermeent, dat vele vertrekken in de ze gemeente genoeg zullen hebben aan eene lamp van 32 kaarsen, die ongeveer 1 cent per uur kosten zal. Een aardige concurrente dus van de petroleum 1 En niets te doen, dan eene knop te verdraaienGeen wal mende lamp, geen stank, geen gevaar 1 Ja, vroeger met de gevreesde kort sluiting, dan was het gevaar niet denkbeeldig. Maar dank de vooruit gang alweder, is dit gevaar bijna nul geworden. De Philipslampen uit de fabriek van de firma Philips te Eind hoven, waar een goede 3000 werklui bezig zijn, zijn als 't ware der vol making nabij. En wat is de prijs van aanleg? Volgens spreker wordt per lamp on geveer ƒ7.— gerekend, een prijs, waar men zeker met zal toekomen. Hierop werd pauze gehouden, waar van velen gebruik maakten om de installatie te zien en inlichtingen te vragen. Daarna behandelde de inleider nog het voordeel van de electromotor bo ven die met gas gedreven minder plaats, gering gewicht, welke plaats komt er niét op aan, minder in ver- bruiksprijs. Met een opwekking tot aansluiting besloot spreker zijne boeiende, leer rijke rede. Hij sprak de hoop uit, dat eerlang alhier eene centrale zal verrijzen, de eerste in dit district dan, die van gemeentewege zal zijngesticht. En wie een zwaar hoofd in de zaak hadden gehad, werden gelogenstraft. Spoedig was het aantal opgaven zoo, dat de stichting verzekerd was, hetgeen een hartelijk applaus uitlokte. Een ware genoegdoening voor de aanwezige raadsleden. Hierop nam de burgemeester het woord om allen dank te zeggen, nie mand uitgezonderd, die het hunne bijdroegen om de stichting mogelijk te maken, raad, secretaris, ingezete nen, firma Polak, enz. Moge Schoon dijke veel genoegen hebben van het nieuwe licht. De heer Polak sprak daarna ook nog een woord'van hulde en dank. Het zou aan zijne firma niet lig gen, als het besluit van heden avond niet met succes werd bekroond. Na afloop traden nog personen toe, hetwelk Zaterdag nog is gevolgd door nog meerdere opgaven. En het is te verwachten, dat het aantal nog stij gen zal, gezien den billijken prijs van aanleg, zooals is voorgesteld en het voordeelig branden. Waar de gemeente vooreerst alleen lichtkracht wil leveren, is te verwach ten, dat het licht goed en niet te duur zal Zijn. Maandagmorgen vroeg is in een sloot in den Jodengang te Middelburg het lijk gevonden van den 44-jarigen koopman J. A. aldaar. De verongelukte had Zondagavond te ongeveer negen uur zijn woning verlaten. Na een bezoek gebracht te hebben bij kennissen in den Joden- gang woonachtig verliet hij die te ruim half elf en is toen waarschijn lijk in de sloot geloopen. Sedert de vorige week wordt de slager de R. uit Middelburg ver mist, zoodat men vermoedt dat den man een ongeluk is overkomen. School- en kerknieuws. Hoofdplaat, 14 October. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad is met 5 van de 7 stem men benoemd tot hoofd der school te Slijkplaat de heer P. de Cal uwé te Sas van Gent. Mede stonden op de voordracht de heeren P. M. G. de Rijke te Clinge als no 1 en A. J. Brug- mans te Budel als no 3. Retranchement. De voordracht ter benoeming van een hoofd der school alhier bestaat uit de heeren J. A. van Houte te Biervliet, C. Brus- see te Westkapelle en A. A. van Dommelen te Kaatsheuvel. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Retranchement ds N. W. Posthumus to Eijsden. Vrijdagnacht ongeveer 3 uur werd brand ontdekt in de snelpers drukkerij der Topografische Inrichting, gelegen op de binnenplaats achter het departement van oorlog te's Graven hage. De brandweer wist het vuur te be perken tot de snelpersdrukkkerij en het aangrenzende snelpersgebouwte. Een geheel nieuwe snelpers leed groo te schade, tal van steenen met litho- graphieën of gravures van kaarten gingen verloren, o.a. de lithografische steenen met de Indische kaart zoo mede de Waterstaatgravures ten be hoeve der Staatscommie voor de ver betering van de Maas in Limburg, die voor aflefering zoo goed als gereed lagen. Tijdens of kort na den brand waren verschillende autoriteiten aan wezig, o.a. minister Coljjn en de se cretaris-generaal van zijn departe ment. De brand was ontdekt door een juffrouw van het departement van oorlog. Te ruim half vier was de brandweer het vunr meester. De oorzaak is niet met zekerheid vast te stellen, zij is misschien te zoeken in een vonk uit de brandende vul kachel, gevallen op papier. Vrijdag is het dochtertje van een landbouwer te Morra (Fr.) in een on bewaakt oogenblik in een sloot ver dronken. Een 4 jarig knaapje wonende te Maasstricht, dat voor enkele dagen bij het spelen met lucifers in de ou derlijke woning brandwonden bekwam, is in Calvariën aan de gevolgen be zweken. In de Engelsche badplaats East bourne is een politie-inspecteur door een inbreker doodgeschoten. De bewoners van een der afgelegen villa's hoorden gerucht in huis en waarschuwden telefonisch de jpolitie. Een inspecteur, die daar juist de ronde deed, begaf zich naar huis en zag den inbreker op het dak van een veranda staan. Hij sommeerde hem naar beneden te komen. De inbre ker antwoordde dat hij kwam, ver dween in huis en weldra hoorde de inspecteur hem de trap afsnellen. Toen zij evenwel tegenover elkaar stonden in de deurpost van het huis, haalde de inbreker onverhoeds een revolver te vourschiju en loste twee schoten op zijn vervolger. Het eers te schot verwondde hem in het been, de tweede kogel i.of hem doodelijk in het hart. De moordenaar wist te ontsnappen en is nog niet gevonden. Een 13jarigo schippersjongen te Rotterdam is in de Maashaven van een motorhoi t te water gevallen en verdronken. Te Blokzijl is oen driejarig knaap je over een pot mot kokend wator gevallen en verbrandde zich zoo he vig aan een zijner beenen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Kerkdriol had een treurig ongeluk plaats. Terwijl een fruitbaas bezig was in zijn boomgaard appelen te plukken, had hij het ongeluk door het uitglijden der ladder, naar bene den te storten zwnar gekneusd werd hij per rijtuig naar zijne woning ver voerd De terstond gehaalde geneesheer heer achtte zijn toestand hoogst ge vaarlijk en reeds kort daarna over- leod de man tengevolge van den val. Hij laat eene diepbedroefde weduwe met drie kinderen achter. Te Niouborg nabij Glanerbrug viel Vrijdag de bejaarde 'andbouwer J. Kolkamp door het zolderluik. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het ongeveer 3-jarig kind van den landbouwer H. Verkuijlen, te U- den, viel Vrijdagochtend, met het hoofd in een ketel mot kokende soep. Het kreeg zulke hevige brandwonden, dat het Zaterdagmiddag overleed. Naar de „Doidrechtso Ct." ver neemt, is Zaterdagmiddag, aan den buitenkant der Zuider Sluisbrug, te Dordrecht, een zevenjarig knaapje van H wonende op de Hellingen, te wa ter geraakt en door de sluizen in de Spuihaven gedreven. Bij het opstel len van dit bericht had het kind al geruimen tijd in het water gelegen en werd er vergeefs naar het knaap je gevischt. Donderdagavond is de zoon van een landbouwer te Castricum door een paard doodgeslagen. Een werkman werd Zaterdag na bij Sclielleunen door den trein over reden. Het slachtoffer, afkomstig uit Hardinxveld, had waarschijnlijk door den zwaren mist den trein niet zien aankomen. Hij was onmiddellijk dood. Dj dame die ondor Oestgeest door de electrische tram werd aange reden, is aan de gevolgen overleden. Aan het station Keipen is een ruim tachtigjarige wethouder der ge meente Grathem (L.) die even een jong paard vasthield, onder de kar ge raakt, voor welke dat paard gespan nen was. Hij werk zoodanig gekwetst, dat hij eenige uren later den geest gaf. 4005te Slaatsloterii. Collectie Zeeland. Laatsto trekking van Vrijdag 11 Oct. NIETEN. 948 6145

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2