Bmnenlaini. Rechtzaken. Handelsberichten. Men heeft daar niet in te treden, al lijken de kinderen er te zijn om het personeel in plaats van omge keerd. Maar er is aan deze zaak nog wel een zijde die uit een ander dan dat van uit een specialiteits oogpunt kan worden bezien. Het komt n.l. ons onpructisch voor om in den winter reeds to half negen te beginnen. We hebben dan donkere dagen en duistere morgens, waardoor het be zwaarlijk is reeds te half negen vaak enkels kinderen te liebbeD gewasscken, gekleed en te laten ontbijten om op dat uur reeds in school te zijn. Dat wordt door vele moeders nu al geuit. Er is nog een ander bezwaar dat evenmin mag worden voorbij gezien. En dat is, dat de ochtendschooltijd thans drie terwijl de middagschooltijd slechts twee uren duurt. Do kinderen hebben alzoo in den namiddag wel volop de tijd om de versche lucht te happen, die zo 's ochtends ontberen, maar hygiënisch zal de nieuwe regeling wel niet aan bevelenswaardig zijn. De vtreeniging „Volksonderwijs" heeft ten dezen een vruchtbaar ter rein voor zich om hare activiteit te toonen op practisch gebied, behalve tot het betalen van schoolgelden voor on- en minvermogenden en het orga- niseeren van schoolreisjes en ouder avonden die den piettigen en aange- namen kant uitgaan. Indien ten minste het advier van het bestuur in dezen niet mocht zijn gevraagd. Immers op haar program ma staat ook het aanwenden van alle middelen, die passend en geschikt geacht mogen worden om op wettige wijze verbeteringen in het onderwijs tot stand te brengen, en waartoe o. i. deze zaak zeker mag gerekend wor den. En deszelfs voorzitter die tevens lid is der Gezondheidscommissie zou in dat geval een zeer gewaardeerd advies hebben kunnen uitbrengen over het hygiënisch belang van een school tijd van drie uren. Indien bedoelde vereeniging van de voorbereiding onkundig is gebleven, dan kan dit onderwerp een der eer ste nummers uitmaken van het pro gramma voor den aanstaanden ouder avond. Op 1 April 1918 en volgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend ex amen worden gehouden voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, ter vervulling van 100 plaatsen, welke in 1913 of later open vallen. Om tot het examen te worden toe gelaten moet men ongehuwd zijn, bij de aanvang van het jaar 1918 den vollen ouderdom van 22 jaren bereikt en dien van 28 jaren niet overschre den hebben en de lichamelijke ge- schiktgeid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren die ten minste 12 jaren- als militair heb ben gediend, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij bij den aanvang van het jaar 1913 niet ouder zijn dan 34 jarenen ge pasporteerde militairen, die 6 jaren als zoodanig hebben gediend en op dat tijdstip niet ouder zijn dan 30 jaren. Verzoeken om toelating tot het examen moeten, op zegel geschreven, voor 20 December 1912 bij het mini sterie van financiën zpn ingekomen. Daarbij moeten worden overgelegd de stukken, vermeld in de „St.-Ct." No229, waarin tevens de vereischten voor het examen zijn omschreven. Breskens, 8 October 1912. Toen de landbouwer v. D. wo nende te Clinge in den morgen van J October uit zijn slaapvertrek zjjn woonkamer betrad, bemerkte hij dat in dien nacht ongewenschte gasten een alles behalve door hem gewaar deerd bezoek hadden gebracht. Een in dat vertrek staand kabinet en eeni- ge kasten waren geforceerd en bij na der onderzoek kwam hij tot de ont dekking dat daaruit ongeveer f250 aan Hollandsch en Belgisch papier en zilvergeld benevens eenige gouden en zilveren lijfsieraden waren verdwe nen. Onmogelijk stelde hij de politio met zijne bevinding in kennis. Geconstateerd werd dat een luikje van voor een raam dat uitzicht geeft op h"t erf was weggebroken, terwijl een ruit uit het zich achter dat luik bevindend raam was gesneden en dat door de aldus ontstane opening d i dieven waren binnengeslopen. Onmiddellijk togen eenige politie mannen, vergezeld van "en hond op onderzoek uit en mocht het hun, dank zij de schranderheid van liet dier, na eenigen tijd gelukken de da Iers op het spoor te komen. De eene, zekere J. F., Belgisch de serteur, was reeds naar België uitge weken, doch werd juist toen hij op hot punt stond met den trein rich ting Antwerpen te vertrekken op het station Belgisch Clinge op aanwijzing van de Ned. politie door de Belgische gendarmerie geknipt. Hij bekende vol ledig en het grootste gedeelte van het ontvreemde geld werd op hem be vonden. Op diens aanwijzing werd spoedig daarop de tweede dief, zekere A. A. B., veldarbeider te St. Jansteen onder die gemeente ingerekend. Ook op dezen werd een belangrijk som bevonden. Bij deze laatste arrestatie leverde do pond weer een prachtig staaltje van dressuur. A A. B. is gisteren gevankelijk naar Mid lelburg overgebracht en na door den rechter van instructie tu zijn gehoord in het huis van bewa ring aldaar opgesloten. Door den heer M. Eijke, opzich ter van den Prov. Wat. in Zoeland te Neuzen, is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag aangevraagd. De heer Eijke, thans op t>6 jarigen leef tijd, heeft 1 Nov. a.s. 44 jaren in dienst der Provincie doorgebracht, sedert 1882, toen de prov. waterstaat w rd ingericht, in zijn tegenwoordige functie. In dien tijd zijn tal van verbeteringen aan wegen en zeewe ringen onder zijn beheer tot stand gekomen, terwijl door hem ook vele werken voor gemeente en polderbe sturen van dien aard werden uitge voerd. Deze steeds ijverige en nooit vermoeide ambtenaar genoot ook al- lerwege de achting en sympathie van allen die met hem in aanraking kwamen, om zijne bereidwilligheid en minzaamheid. School- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de toezegging van beroep naar Heinkens- zand door ds P. Warners te Gapin gen. Bedankt voor het beroep naar Borssele ds A. R. de Jong te 's Hee- renhoek. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Zaam- slag ds L. de Brujjne te Bunschoten. Arrondissements-Rechtb. Middel burg. Bij beschikking van bovengenoem de Rechtbank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en ver wijzing naar de terechtzitting tegen D. J. F., 45 j., broodbakker te Deul- lemont (Frankrijk) wonende te Weijt- schaete (B.), thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met inbraak te Zuidzande gepleegd. CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld ontvangen van A. W. te Milwaukee tot 1 Juli '13 en van C. K. te Williamson tot Juli '13. Adm. (TPincriifii De sleepboot „Duches of York" is vorige week te Southampton aan gekomen mot passagiers van het stoomschip „Amerika". Doordat het zeer vroeg in den ochtend was toen do aanvaring met de onderzeesche boot plaats had, bevonden zich slechts zeer weinig passrgiers op het dek. Keiler, de Duitsche consul te Sout hampton, ie de Amerika tegemoet gegaan. Men verneemt, dat hij den kapitein een verklaring hoeft afge nomen, maar er is nog geen officieel verslag bekend gemaakt. De admi nistrateur van de „Amerika" deelde mede, dat het ongelnk omst reeks 6 15, ter hoogte van Dover, plaats heeft gehad, bij prachtig heldor weer. Een onderzeesche boot van het {smaldeel, dat aan het oefenen was. verscheen op ongeveer zestien voet afstand dwars voor de Amerika. Alleen de periscoop was zichtbaar. De onderzeesche boot liep acht tot tien knoopen terwijl de Amerika er zeventien liep. Het gevaar, waarin de onderzeesche boot verkeerde, werd te laat van de brug af ontdekt om de ra-np te kunnen vermijden en hoewel er bevel gegeven werd om met volle kracht achteruit te stoo- men, hield de Amerika te veel vaart. Zij liep op de onderzeesche boot, die bijna middenscheeps geraakt werd. Zij zonk als een steen. Het plot seling achteruit stoomon en de schok van de aanvaring, deed de Amerika van den boeg tot den achtersteven beven en de passagieis uit hun slaap opschrikken. De Amerika liet twee reddii gsbooten neer. Ofschoon men meer dan een uur in den omtrek zocht, kon men geen spoor ontdek ken van de gezonken onderzeesche boot. Een aantal passagiers zijn te Southamton aan wal gegaan. Te Hoogeveen is een achtjarig knaapje onder een omnibus geraakt en kort daarop overleden. De storm, die verleden Dinsdag in België gewoed heeft, is gepaard gehaan met overvloedige regens. In de streek van Charleroi is er een ech te zondvloet neergeplast. in het Luik- sclie heeft men het zelden zoo over vloedig zien regenen. Het gevolg daar van is dat het Walenland met erge overstroomingen bedreigd wordt. In het Luiksche zijn de Maas en hare bijrivieren zeer hoog. De Ourthe is meer dan 1 meter gestegen en de Maas 60 centimeters. Te Luik is de qual de l'Industrie onder water geloopen De goederen die op de kaai gelost stonden, zijn beschadigd. Te Charleroi heeft het Dinsdagavond nog urenlang bij stroomen geregend. Op eenige oogenblikken tjjd stond het laag gedeelte der stad onder water. De afgewaaide bladeren en allerlei wrakken werden meegespoeld door het water en verstopten de riolen. Het water had geenen afloop meer en weldra stonden de straten twintig en dertig c.M. onder water. De kel ders liepen onder en het water drong in het gelijkvloers der huizen. Te Bosquetvillie was de spoorbaan met eene dikke laag water bedekt. De grond werd uitgespoeld en de omtrek van Bosquetville was weldra in een uitgestrekt meer herschapen. De treinen konden niet rijden. Het regende van Dinsdagmiddag tot den anderen morgen en des avonds ging de zondvloed gepaard met een vree- selijk onweer, dat tot 10 uur des avonds duurde. Te Dampremy, te Bergen, te Cha- telet on in de omstreken' wordt de bevolking ook door over6trooming ge teisterd. De Sambre is buitengewoon hoog gestegen en men vreest dat zij op gansch haren loop zal overstroomen. Ongeveer een week geleden ging een 17-jarig meisje te Neede, voor het versieren van een bruiloft-pijp, wat groen snijden en kreeg daarbij een wondje aan de hand. Aanvan kelijk liet het zich niet ernstig aan- ziee, doch is later tengevolge van van bloedvergiftiging overleden, Te Zuidwolde (bij Meppel)iseen man in een sloot gevallen en ver dronken Hij werd gevonden staan de op zijn hoofd met de voeten bo ven water, zoodat de ongelukkige in de modder is gestikt. Te Amsterdam is een schilder, die aan een gevel van een huis be zig was werkzaamheden te verrich ten, op straat gevallen en aan dege- v dgen overh di n. Te Kloosterburen is een 9-jarig jongetje van een arbeider door een volgeladen bicluiiwagen overreden en gedood. Te Dinxperloo boden twee rei zende kooplieden aan de langbouwers „gouden" ho> loges te koop voor f20. Zij verkochten een aardig partijtje. De politie, die het „koopje" wat verdacht vond, ontdekte dat de hor loges van verguld koper en niet meer dan ëen gulden waard waren. Voor eenige dagen is te Mae- seyk (L.) een ernstig automobiel on geluk gebeurd, waarbij op slag twee der inzittende dames uit Luik wer den ge lood. De 72jarige moeder weid zoo ernstig gewond, dat zij later ook is overleden. Het ongeluk kostte dus aan drie menschen het leven. Een rijksveldwachter maakte de zer dagen proces-verbaal op tegen vier hengelaars, wegens 't loopen op ver boden grond. Het bijzondere hiervan was, dat de vier personen, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt, wa ren de gemeeente-secretaris, de ge meente ontvanger, de volontair ter ge meente-secretarie, en de gemeente veldwachter in eigen persoon van de gemeente Warmond. In de buurtschap 't Loo bij Zei- hem, deed zich dezer dagen een ge val van slaapziekte voor. In het midden der vorige week werd een arbeider plotseling onhesteld. Van het aardappelland moest hij per voer tuig naar huis worden gebracht, waar hij weldra in slaap viel. Thans is hij overleden zonder tot hot bewustzijn te zijn wedergekeerd. 400''" Staatslot erij. Collectie Zeeland. Trekking van Maandag 7 Oct. 200 6189 ƒ70. 932 6085 12355 NIETEN. 847 865 917 967 C818 6052 6090 6094 6095 6106 6114 6132 6142 9782 12364 12379 12398 12396 14255 14259 15994 Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm. nam. Woensdag 9 Oct. 11 49 12 13 Donderdag 10 12.29 12.53 Vrijdag 11 w 1.13 1.37 Woensd. 9 Oct. Zonsondergang 5.17 Voer- en rijtuigen moeten dus 6.17 en rijwielen 5.47 's av. zijn verlicht. Nieuwe Maan Donderdag 10 Oct. n.m. 2.00 ure. Tarwe IJzendijke, 5 Oct. flO.- a f 12.— f 6.75 a f 7.- Wintergerst f 10.50 a f 11. Zomei gerst f 10.50 a f 10.75 Haver f 10.50 a f 11.50 Paardeboonen f 8.50 f 8.75

Breskensche Courant | 1912 | | pagina 2