Gemengd. Psychologisch gesproken was dat ver bod om te zingen min of meer drukkend voor de betoogers. Het' gemoed wil I zich, bij een gebeurtenis en op momen ten als deze, toch wel eens uiten. Maar ten slotte heeft het de waardigheid der betooging natuurlijk geenszins geschaad, i Met den dag achter den rug vraagt men zich des te meer verbazing af (wat trouwens iedereen zich afvraagt), waar op toch de vrees gegrond was, die voor de adviseurs der Koningin aanleiding i werd, Haar te bewegen, de zitting der Staten-Generaal niet zelf te openen, i De betoogers hebben zich van elke aanraking, van elk contact met den i openingsstoet onthouden. Ze negeerden dien totaal. Toen de galarjjtuigen der ministers door de stad reden, was er langs den weg geen rood roosje, geen i roode kaart te zien. De duizenden wa ren, geen enkel uitgezonderd, aan 't ka naai. Men gelooft dan ook volstrekt niet, dat de Koningin van de betooging l of de betoogers last zou hebben gehad. Maar er is niets meer aan te doen. I Merkwaardiger, met het oog op de toekomst is het feit, dat de sociaal-de mocraten besloten, voortaan jaarlijks hun kiesrecht-betooging op dezen Dins dag te houden. Moet dan telken male de Koningin wegblijven? Het zou toch pure dwaasheid zijn. En de bewonde- ringswaardig-ordelijke wijze, waarop de optocht plaats had, de rustige houding der manifestanten, zij zijn geen aanlei ding, om de betooging in verdere jaren te verbieden. De correspondent wil nog uiting geven aan een indruk, die hem zeer sterk beving. Hij was aanwezig bij de aanbieding van het petitionne ment en trof hem zeer, hoe deze daad, feitelijk de kroon op het werk, in strijd was met de waardigheid der gansche betooging en met de groote beteekenis daarvan. Hier werd een adres aangeboden, met meer dan driemaal honderdduizend hand- teekeningen. Een adres over een zeer, zeer belangrijke zaak voor de gansche gemeenschap. De menschen, die dit adres komen brengen (en onder hen waren 7 Kamerleden), de leiders, die daar namens ruim 300.000 Nederlanders een daad komen verrichten, worden, in den gang van het departement van Binnenlandsche Zaken, op de mat, ontvangen door den portier. Dit adres, een geschrift 'van 300,000 landgenooten, die gebruik maakten van het recht, hun bij art. 8 ;der Grondwet toegekend, werd in ont vangst genomen op volmaakt dezelfde 'wijze, als een briefje van een schoon 'maakster van het departement, meldend 'dat ze wegens kiespijn verhinderd is de 'gang te komen schrobben Dit Deemt niet weg, dat het een his torisch oogenblik was, toen de groote rol met rood lint aan den Heer Portier 'werd overhandigd en de honderd doozen |met lijsten in den gang werden opge stapeld door de ijverig werkende depu tatie. En de betooging zelf kan zeer 'zeker als een succes worden beschouwd. i Toen de heer Troelstra in de zit- ,ing der Tweede Kamer van Woensdag roorstelde om de Troonrede met een idres van antwoord te beantwoorden; iverd op voorstel van den heer Lohman Irechts tegen links met den voorzitter) lesloten dit voorstel niet in behandeling |e nemen. Er heerschten in de kamer onbeschrij- ijke tooneelen. Breskens, 22 September 1911. In de gisterenmiddag gehouden buiten- ewone vergadering van aandeelhouders er Stoomtram-Mij Breskens-Maldeghem in de plaats van den heer mr A. P. van Karnebeek die als president-com- iissaris heeft bedankt, tot commissaris ^noemd de heer mr W. F. van Leeu- en te Haarlem. Op voorstel van commissarissen werd o jaarwedde van den directeur met f 500 ,3rhoogd. SLUIS, 21 Sept. Ter heden onder voorzitterschap van den heer J. E. Boo gaard gehouden raadszitting waren aan wezig 5 ledendhrn de Bruijne en Maenhout waren afwezig wegens ziekte. Na lezing en goedkeuring der notu len werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken in zake de benoe ming van zetters dir. bel. en lid ge zondheidscommissie (reeds door ons ver meld) en de goedkeuring van de onder- handsche straatverlichting te Heille. Aan de orde kwam I. Nadere vaststelling bouwverorde ning. Voor wat betreft enkele bepalingen in overeenstemming met de praktijk en de strafmaat werden de voorgestelde wijzigingen zonder hoofd, stemming aangenomen. II. Bij de verordening op de invor- deriug van marktgelden en danspartijen werd door dhr Metz de opmerking ge maakt, dat de aanwijzing van de loka len voor danspartijen tijdens de kermis eigenlijk niet bij den marktmeester thuis behoort en ook dezen geen 25 pCt. van de opbrengst zou toekomen. Dhr Bakker sloot zich daar bij aan, omdat de gelden bjj den gem.-ontvanger moeten worden gestort en de opneming .toch slechts eenmaal behoeft plaats te hebben. Voorts had hij bezwaar tegen art. 3, bepalende dat de marktgelden in vorderbaar zijn daags voor den aanvang der kermis. Dat strookt niet met de uitgesproken bedoeling om te storten bij de aanwijzing, om te voorkomen, dat ze, als de inrichtingen zijn opgeslagen, met een langwerpig gezicht zouden komen met de verklaring geen geld te hebben en eerst wat te verdienen om dan te betalen. III. Subsidie tram Breskens Sluis. In vervolge op den geest der vorige zitting, stelden B. en W. voor, geduren de 20 jaren f150 te subsidiëren met in begrip van de kostelooze erfpacht van de gemeentegrond die voor den aanleg mocht noodig zijn. Dhr Bakker schaarde zich aan de zijde van dr Brand die het Zoute Vestje zou willen beschikbaar stellen. Toch zal de verpachting van in gebruik te nemen gronden heel wat minder opbrengen. Uit dien hoofde stelde hij voor, het subsidie te bepalen op f 100 's jaars, met dien verstande dat, als de aandeelhouders na het 10e jaar der exploitatie meer dan 5 pCt dividend maken, het verder subsidie wordt ingetrokken, doch met vrij ge bruik van den grond tot 't einde der 20 jaren, terwijl de treinen aansluiting moe ten hebben op de hoofdlijnen. De voorz. heeft nog niet gehoord-wat het belang voor Sluis van deze tram is; de hoofdzaak blijft de doortrekking naar Knocke en dan is het een nadeel voor deze gemeente. Dhr Stern verklaarde dat die aanslui ting er vooreerst nog niet zal zijn. Dhr Bakker wees er op, dat dit toch in het plan staat. Dhr Stern zou 't onaangenaam vin den als Sluis zich aan die f50 liet ken nen bij zoo'n belangrijke zaak. Dhr Bakker zeide dat die f 50 een meerdere of mindere taxatie van den grond vertegenwoordigen. Z. i. mag die op f 200 geschat worden en dan komt men toch tot de gevraagde f300. Het is nu nog maar de vraag of het subsidie zal worden verleend naar de teekening van dr Brand, bedoelende een afstand van den grond tot voorbij de openbare school met 3 bastions in de wallen, of volgens de teekening van het comité. De voorz. zegt geen andere teekening op de aanvrage naar een nieuwe ont vangen te hebben. Men zal dus moeten aannemen een uitgifte in kostelooze erf pacht van zooveel gemeentegrond als het comité noodig oordeelt. In dien geest werd het voorstel van B. en W. (f150) aangenomen met 3 te gen 2 St., die der hh. Bakker en de Meijer. IV. Herstel schavotzolder. De voorz. deelde mede dat eene na dere raming van kosten heeft geleid tot f438. B. en W. stellen voor de her stelling te verdoelen over 4 jaren. Dhr Stern meende dat het college juist had goedgevonden het werk in eens uit te voeren. Dhr Bakker trok zijn gedaan voorstel tot herstel in, met het oog op de ver dere agenda. Dhr Metz vond de uitgaaf zoo groot, dat hij 't wenschte te verdeelen over enkele jaren. Goedgevonden werd dit aan te houden tot de begrooting. V. Eveneens werd besloten zich tot de Kroou te wenden met een adres tot ontheffing van art. 48 4e lid dor onder wijswet, onder overlegging van alle be scheiden, ten bewijze dat met het ver trek van den onderwijzer Beerens B. en W. zonder succes al het mogelijke heb ben gedaan om ingevolge de wet tijdig in die vacature te voorzien. VI. Adres van J. F. Eekhoutte om eervol ontslag als gem.-arbeider. B. en W. de motieven van het adres nagaande, kunneu zich daarmee in hoofd zaak vereenigen alleen is adreseant niet ernstig achteruit gegaan door een typhus ziekte, die het gevolg zou zijn van het ontsmetten eener woning van een ty phus lijder, doch wel door een andere ernstige ziekte. Verder stelden zij voor hem een pen sioen te verleenen van f300, daar het 22/60 van zijn jaarwedde, uitmakende f125, toch als geheel onvoldoende moet beschouwd worden. Echter zou men hem dan het opzicht over het plantsoen op dragen. B. en W. vonden aanleiding voor dit bedrag omdat van Eekhoutte nooit eenige klacht is ingekomen, dat hij niet in het belang der gemeente is werkzaam geweest. Bovendien kan men toch niet zeggen we danken je wel, dat ge zooveel voor de gemeente hebt gedaan, en daarom basta, zie nu maar, dat je bij het arm bestuur komt. Dhr Bakker kon er zich goed mee vereenigen. Alleen zou hij dan gaarne zien, dat door de aanstelling van een nieuwe gem.-arbeider, die dan betrekke lijk minder te doen krijgt, de bij-dag- loonen, die zeer hoog waren, zullen weg vallen. Met alg. st. werd het voorstel inge willigd, waarvoor de voorz. namens Eek houtte dank zegde. VII. Ingekomen is een adres van het bestuur der kantwerkschool, houdende verzoek om een gemeentelijk subsidie van f600, met inbegrip van lokaalhuur der Roode Leeuw ad f500. De voorz. zei dat dus feitelijk maar f 100 wordt gevraagd, maar dat het sub sidie van het rijk, (toegezegd ad f 1100) verband houdt met de overige gezame- lijke subsidies. Daarom draagt dat van de gemeente den naam van f 600. Dhr Bakker verklaarde zich hiertegen. De werkelijke huurwaarde van het lokaal bedraagt nog minder dan de helft der aangegeven waarde. Hij wil als raads lid het verwijt ontgaan te hebben mee gewerkt tot d-j dwaasheid die huur zoo hoog te hebben opgevoerd. Voorts merk te hij op dat het bestuur wel eens, en niet te onrechte, zou kunnen eischen, dat het gebouw voor die hooge huur in orde werd gemaakt. Een eenvoudig subsidie van f 100 was het meest rationeels, ook met het oog op de deelname die voor den minderen stand nooit zoo loonend kan zijn. Mocht het rijkssubsidie verloren gaan, het zjj dan zoo. Laten we de school dan voort bestaan op den ouden voet, waarvan de resultaten van het voorjaar inderdaad zeer gunstig waren. Hij veronderstelde ten slotte dat de gemeenten van waaruit meisjes aan de school deelnemen, haar evengoed zouden kunnen subsidiëeren als de Ambachts school te Oostburg. De voorz. zeide dat 6 onvermogende en 4 minvermogende meisjes deelnemen, zoodat die er toch wel eenige belooning in moeten zien. Bovendien Sluis is be zocht door een 8000 vreemdelingen, waaronder er zijn die prys stellen op een kantwerkje, dat ze zelf hebben zien maken en daarom ook onmiddellijk meer betalen. B. en W. namen daarom het voorstel-Bakker over. Het werd aange nomen met alg. st., op 1 na, die van dhr de Meijer. VIII. Aan het muziekgezelschap Apol lo werd een subsidie toegestaan van f 40, overeenkomstig het voorstel van B. en W., die geen vrijheid vonden te voldoen aan de vraag van het bestuur om méér te geven, daar uit de rekening bleek dat tegenover het nadeelig slot van 1909 van f37 een batig saldo van f 12 staat over 1910. Bij de rondvraag vestigde dhr Bak ker de aandacht op de nieuwe dienst regeling der Tram Breskens-Maldeghem, die voor Sluis 8 in plaats van tot dus ver 9, ritten aanwijst. Hij vroeg naar de besluiten van den raad van 27 Juli 1882 en 13 Mei 1884, ten einde te kunnen nagaan of de maat schappij in verband met de verleende concessie dezer gemeente daartoe be voegd was. Na lecture bleek, dat toen bedongen was eene aansluiting op alle hoofdlijnen. Door de opheffing van de ëene trein, het welk evenwel zeer werd betreurd, om dat speciaal de handelsman nu een uur later te Gent en Antwerpen zal z(jn, is de maatschappij evenwel niet in con tractbreuk omdat de geëischte aanslui ting niet is verbroken. Bovendien zou als er optie te voeren ware, daarvan al leen sprake kunnen zijn krachtens de bepalingen der concessie van 1887. Daarna werd de openbare zitting ge sloten. Benoemd tot buitengewoon opzich ter bij het onderhoud der rijk -wegen in Zuid-Holland de heer A. P. Soetens te Gorinchem. Men schrijft ons uit Hoofdplaat Op 15 dezer werd door den prov. vee arts te IJzendijke mond- en klauwzeer geconstateerd bij een koe op de hofstede van den landbouwer Th Thomaes, zoo dat de welbekende borden aan de toe gangen der hoeve moesten worden ge plaatst. Maandag kwam een tweede veearts bij de zieke koe, en verklaarde, dat het dier niet lijdende aan deze besmettelijke ziekte, doch aan de gevolgen eener ge raaktheid. Bij dit verschil van opvatting wensch te Th. meer zekerheid en vroeg bij den burgemeester een nader onderzoek door den districts-veearts ^aan. Inmiddels was het zieke dier in dien tusschentijd gestorven. De Districts-veearts verscheen 21 de zer op de hofstede van Thomaes, die de koe liet openen door een slager en on derzoeken maar kon door de verre ont binding niet verklaren door welke ziekte den dood tengevolge was geweest, maar verklaarde met zekerheid dat er van mond- of klauwzeer geen sprake was en zoo werden de borden met kentee- kenen op diens last verwijderd. Voor het gewone politie diploma is gisteren te Utrecht o.m. geslaagd A. Castelejjn (vroeger te Groede) thans agent van politie te Vlissingen. Te Brussel is tegen een Hollandsch Kamerlid procesverbaal opgemaakt we gens het zich naakt vertoonen voor de ramen van een hotel, zoodat het pu bliek daaiaan aanstoot nam. De persoon beriep zich op het medisch voorschrift, zonder te weten dat hij van de straat was te zien. Een ernstig geval van insubornatie heeft naar de „Dordr. Crt." meldt, de zer dagen bij het korps pontonniers plaats gehad. In verband met het verdrinken van een pontonnier le kl. had een korporaal van het 4e reg. vestingartillerie, bij de pontonniers gedetacheerd, iets tegen den kapitein Eijken.

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2