\%mm m3$bwtUnüM<iï> voor ONTWAAKT. No. 1651. Zaterdag 23 September 1911. 20e .Jaarg Binnenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijic 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIELEMAV te Breskens. De parlementaire molen is op den tra- ditioneelen derden September dinsdag op nieuw op gang gtbracht. De zitting der Generale Staten is in eene vereenigde vergadering van de bei de Kamers geopend door den minister van binnenlandsche zaken, aan wie zulks ditmaal door de Koningin was opgedra gen. Allereerst gewaagde de toespraak van de goede betrekkingun die ons land op den meest vriendschappelijken voet met de andere mogendheden onderhoudt. Kan 1910 voor Land- en Tuibouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911, tengevolge van de buitengewone droogte en het heerschen van het mond en klauwzeer voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen, het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederijbedrijf be haald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visschery zijn, behoudens enkelo belangrijke uitzonderingen niet zeer bevredigend. In Oost Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking be dreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de uitvoe ring van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het omliggend grens gebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, ver vullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's rijks middelen, laat de financiëele toestand des [ands zich eenigszins gunstiger aan zien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ont werpen zijn ingediend, blijft echter drin gend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op on vermijdelijke nieuwe uitgaven, waaron der die voorde kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspanning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wetge ving blijven de aandacht eischen. Bene wettelijke regeling in zake de pensioneering van gemeentelijke ambte naren en van hunne weduwen en wee zen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in gereed heid gebracht tot regeling van het levens verzekeringsbedrijf en tot technische her ziening van de woning- en van de leer plichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het lo cale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen worden aangeboden in verband met de regeling van de pen sioen-aanspraken van het spoorweg-per soneel. Uwe medewerking zal worden ge vraagd om de particuliere locale tele foon exploitatie door rijks-exploitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende verkrij ging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jachtwet en van de regeling van het landbouw- en veeartseuijkundigonderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten zal u bereiken. Ter verbetering van financiëele en an dere toestanden in West- en Oost-Indië worden maatregelen beraamd en toege zegd. In de daarna aan de Tweede Kamer aangeboden Staatsbegrooting komt on der de te vernieuwen werken mede voor de telegraafloods op het haventerrein te Breskens. Alleen wordt nog overwogen of een nieuwe loods ter zelfder plaatse dan wel elders op het terrein beter zal worden opgesteld. Voor dit werk is op eene uitgaaf ge rekend van f6000. Omtrent de verbetering van de ha ven alhier, waarop herhaaldelijk is aan gedrongen, zal, ten einde den zich daar sterk ontwikkelden handel tegemoet te komen, nu in de eerstvolgende jaren een beschoeiingsmuur worden bijge bouwd aan de Oostzijde van de haven kom, gopaard met het aanvullen van een deel van den .oostspuiboezem tot 't verkrijgen van het noodige terrein voor losplaats en bouw van bergplaatsen. Door dit werk zal 150 M. meerdere lengte losplaats worden verkregen, en daarmede zal een zeer nuttige en betee- kenende verbetering worden tot stand gebracht. Met het oog echter op andere nood zakelijke uitgaven, zal het werk over de drie eerstvolgende jaren worden ver deeld om met 1912 aan te vangen met 80 M. beschoeiing, waarvoor het geraam de bedrag van f17.000 beschikbaar is gesteld. Het was op dezen Dinsdag weer ver bazend druk in de residentie. Twee op tochten hadden een enorme menschen- massa op de been gebracht. Eerstens de officiëele, ter opening van de Kamers, waaraan, in weerwil der afwezigheid van de Koningin, een enorme belangstelling werd aan den dag gelegd. En tweedens die ter aanbieding van het petitionnement in zake het verzoek om de invoering van het algemeen kies recht. Dat was een stoet van zoo wat een uur lang, bevattende een twintig dui zend menschen, met een 900 banieren en een tiental muziekkorpsen, die aan het ministerie van binnenlandsche zaken de verzamelde handteekeningen, ten ge tale van 817.00 en verpakt in 98 zwar te doozen beplakt met etiquetten waar op de naam van elk kiesdistrict, bezorg den. De portier van het ministerie nam de doozen, die op vier open rijtuigen waren geladen, in ontvangst. De Haagsche correspondent van de Telegraaf schrijft dat zonder eenig in cident, zonder eenige botsing, in volko men orde en regelmaat de dag van Dins dag is verloopen. Dat pleit voor de be- toogers ten gunste van 't algemeen kiesrecht dat pleit voor 't publiek. Uitbarstingen van geestdrift, noch con tra-demonstraties zijn voorgekomen. Trouwens, er h.erschte onder de vele duizenden, die manifesteerenden voor hun eerste burgerrecht, een voorbeeldi ge orde. Er zat tucht in. Beslist, maar zonder te prikkelen, ernstig en waardig beeft 't sociaal-democratische volk ge demonstreerd. De eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat bij betoogingen als deze, hoe reus achtig ook, de politie op zeer beschei den schaal slechts hulp behoeft te ver- leenen. Indrukwekkend was de eindelooze rij van in 't zonlicht wapperende vaandels, indrukwekkend, hoe onaanzienlijk vaak ook, die reuzenmassa, die zich kronke len door de straten. 't Bevel van den burgemeester, om niet te zingen, werd niet geheel opge volgd. Herhaaldelijk sloeg het enthusi- asme in het, zij het dan ook gedempt gezongen, strijdlied naar buiten. Maar dat kon ook haast niet anders. t-O-t— 101. Zij bevonden zich op een rustige doch fraaie buitenplaats, met vele water-par tijen, en Priscilla verzekerde mij, dat Pauline bloeide als een roos, en even verstandig was als Master Gilbert zelve. Geen wonder dat ik, nadat ik dit goede nieuws vernomen had, nóg ster ker naar huis verlangdeniet alleen om mijne vrouw weer te zien, maar om haar zóódanig te zien als nimmer te voren, met herstelde geestvermogens 1 Zou zjj zich mijner herinneren Op wel ke wijze zouden wij elkander ontmoe ten Zou zij eindelijk leeren mij lief te hebben? Was mijn leed ten einde, of zou het nu juist beginnen Dit waren yragen die alleen beantwoord konden worden als ik Engeland zoude bereiken. Eindelijk dan het vaderland Hoe bezielend om weder onder eigen landgenooten te staan, en niets dan de eigen moedertaal om zich heen te hoo- ren. Ik ben gebruind door wind en zon, mjjn baard is zeer lang geworden, eeni ge mijner kennissen herkennen mij nau welijks bij mijne aankomst te Londen. Met mijn tegenwoordig uiterlijk kon ik niet verwachten eenige herinnering omtrent mijn persoon bij Pauline op te wekken. Met behulp van een scheer mes en een nieuw costuum geleek ik spoedig weer mijzelf, en toen begaf ik mij, zelfs zonder Priscilla van mijn komst te verwittigen, op reis naar het westen, om te zien wat het lot mij be schoren had. Wat beteekent een reis door Enge land, wanneer iemand pas zulk een tocht als ik gemaakt had, achter den rug heeft 1 Eu toch scheneu mij deze onbeduidende honderd en vijftig mijlen even lang toe, als voor een maand ge leden duizend. De laatste paar mijlen moest ik per omnibus afleggen, en hoe wel wij door vier vlugge paarden wer den getrokken, was het mij of elke mijl paal in Siberië stond. Doch ten laatste was ook deze reis volbracht, en mijn ba gage in het kantoor der omnibus achter latende, begaf ik mij met kloppend hart naar het mij door Priscilla opgegeven adres. Het was een stil, afgelegen, klein ge bouw, met houtgewas omgeven en een tuintje met late zomerbloemen gevuld er voor. Terwijl ik wachtte tot de deur werd geopend, had ik den tijd te erkennen, dat Priscilla een liefelijk plekje bad uit gekozen. Ik vroeg naar Mrs Drew. Zij was niet thuis, was voor een poos met de jonge lady uitgegaan en zou niet voor den ayond thuis komen. Ik verwijderde mij en ging op weg om hen op te zoo ken. Het was wel vroeg in den hefst maar toch was alles nog groen, frisch en fraai. De hemel was wolkenloos en ik ademde een zachten, balsamieken geur in. Ik bleef even stil staan, alvorens ik besloot in welke richting ik mijne wandeling zou voortzetten. Ver beneden mij lag het kleine vis- schersdorp, doorsneden door den zacht- kabbelenden stroom die door de vallei liep en kalm haren weg naar zee ver volgde. Aan beide zjjden vertoonden zich in de verte hooge torens en daar achter weilanden eu met houtgewas be dekte heuvels, en recht voor mij uit strekte zich in de verte de kalme groe ne zee uit. Het schouwspel was schoon genoeg, doch ik wendde mij er van af. Ik verlangde immers naar niets anders dan Pauline! Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1