Binnenland. Gemengd» Ireskens, 19 September 1911. ngang van 1 October zal in den" oop der stoomtram Breskens tem een belangrijke verbetering ing treden. rste trein, tot dusver te 6.48 van s vertrekkende, zal nu te 6.20 rechtstreeks naar Maldeghem, en reeds te 8.12 aankomt. Men dus voortaan te Draaibrug niet e uur meer te wachten, noch ter g de reis naar Sluis mee te ma- ir komt bij dat de kruising, die treinen in den voormiddag te plaats heeft, nu te Draaibrug t waardoor men, bijv. een korte ip te Oostburg hebbende, deze de twee treinen in, gemakke- vei richten. Moet men nu daar- i.45 uit Breskens gaan dan kan t eerder uit Oostburg terugkee- te 11.48. Met de nieuwe rege- t men te 8.31 uit Breskens en eeds te 10.27 terug zijn, na ruim uur in Oostburg te hebben kun- oeven. liezelfde trein geeft nog een an- deel. Gaat ze nu naar Draai- Sluis, voortaan zal ze ook recht- laar Maldeghem gaan. itendtrein, te 10.27 en des mid- 12.38 te Breskens aankomende, nsluiting op de respectieve pro booten. ingang van 16 dezer zijn ver- e kommiezen 2e klasse der di- istingen enz. J. C. Maat van naar IJsselmonde en K. A. te Maastricht en de rijksklerk :houtte van Tilburg naar IJ- le gisteren gehouden openbare ting van den Raad van Be de Ongevallenverzekering te -g, had de uitspraak plaats in ved. J. d. M. te Aardenburg. roep werd ongegrond verklaard een beroep kan worden inge- in eene be-lissing van het be- Rij ksveringsbank. kfaldeghem heeft Zondag met smoniëel ten stadhuize de ont- aats gehad van het borstbeeld i mevr. Courtmans geb. Berch- ;elegenheid van haar eeuwfeest, uistering van deze door tal van m bijgewoonde plechtigheid, ;root internationaal festival ge- d, waaraan door 57 vereeni- rd deelgenomen. 'uers bij Mechelen zijn gister ree personentreinen op olkan- n, waardoor meer dan 50]rei- of meer ernstig verwond wer- Teenen hebben na een reus- tooging tegen de prijsverhoo- rvensmiddelen, zeer ernstige plaats gehad. oor hoornsignalen het sein van der betooging was aangekon- de menigte, uit circa 140.000 bestaande, af. e trok men in de richting van van justitie. g, door een geluid als van een reidde zich als een paniek on- ïigte het gerucht, dat uit de in het gerechtshof op de be rd geschoten. In blinde woe- en zij naar het gerechtshof, i alle vensters, rukte van de van een museum om en slin- stukken ijzer naar het ge- De buitengewoon ernstige erd eenigszins afgeleid door an escadron cavallerie, waar de menigte uiteen stoof. Yoor een koffiehuis werd een automo biel, waarin een officier zat, aangevallen. Deze vluchtte in het hotel, waarna alle vensterruiten en die van een daarnaast gelegen restauratie werden ingeslagen. Pet politie-cordon werd voor de twee de maal verbroken waarop de menigte met de sabel teruggedreven werd. Een deel der betoogers trok naar de keizerlijke stallen, terwijl een andere groep in de Heerensteeg trachtte te ko men, doch vond alle toegangen door de militairen en politie afgezet. Een afzon derlijke groep kwam op het binnenplein van het ministerie van oorlog, alwaar groote stukken graniet, bestemd voor de bestrating, opgestapeld lagen. In een oogwenk vlogen stukken steen naar de opgestelde soldaten. De hnzrren rukten onmiddellijk met getrokken sabel vooruit en het leek alsof er moest geschoten worden. De politie-commandant, die te paard zat, bemerkte onder de menigte een tweetal sociaal-democratische kamer- ofgevaardigden. Hij liet een dezer op blok steenen plaats nemen en de menig te toespreken, om haar tot kaïmte aan te manen. Met inspanning van al zijn krachten riep hij hen toe Om Gods wil zijt ge dan krankzinnig Kunt gij het bloedvergieten verantwoorden Zij hebben geweren en wij hebben niets". Die woorden maakten indruk en de menigte trok zich langzame'hand terng. In een wijk waar veel arbeiders en ook veel gepeupel woonde, werd eenvou dig een winkel van levensmiddelen af gebroken. De eerste tegenstand die de menigte daarop bij de wacht vond, vermeerderde de opwinding dermate, dat van dit oo- genblik af een onafgebroken bombarde ment van steenen aanving, waarbij alle ruiten in den omtrek werden stuk ge gooid, een aantal winkels geplunderd en de {inboedels afgebroken. Tramwagens werden omvergeworpen en volgwagens met olie begoten en in brand gestoken. Bij een nieuw schoolgebouw kwam 't andermaal tot een hevig verzet. Eenige opgesbhoten jongens sloegen een paar ruiten in, waarop de directeur om hulp telefoneerde. Daarop werden infanterie en cavalerie voor het gebouw geposteerd doch dit werkte zoo prikkelend, dat zij de school bestormden, alle lokalen be traden, deuren, banken, vensters en leer- middolen vernielden en op straat wier pen en daarna in brand staken, waardoor mede het gebouw in vlammen opging. Bij al deze troebelen bleven ook per soonlijke ongevallen niet uit. Een ar beider, die slechts toeschouwer was, doo- delijk gewond. Ook een meisje werd ge troffen. Bij het vuren in de hoogte wer den twee personen die met de zaak geen uitstaans hadden, gewond. Een infante rist werd door een steen den kaak ver brijzeld en zonk bewusteloos neer. An dere soldaten en een officier werden ook door steenworpen getroffen. De aangerichte schade beloopt honderd duizenden kronen. Zaterdagavond terwijl dokwerkers volop aan het werk waren om de pas te Antwerpen aangekomen stoomboot te lessen, is aan boord plotseling brand uitgebroken, door Kortsluiting der elec- trisehe geleiding. Daar de lading een bijzonder ontvlam baar en licht verteerbaar voedsel was, nam het vuur in korten tjjd een gewel dige uitbreiding. De brand was zoo hevig dat aanvan kelijk aan geen blusschen te denken viel. Eerst toen het schip was verhaald naar de reede van Austruweel en na lang durige pogingen het aan den grond kon zetten, waarpoor het vol water liep, was doofden de vlammen uit. De schade is zeer aanzienlijk. Op den Russischen minister presi dent Stolypin is in den schouwburg te Kief een moordaanslag gepleegd. Terwijl hij' bij de tweede entre acte van de opera „Tsaar en Sultan" van Rimsky Korsakoff tegen de leuning van zijn loge geleund, met het gezicht naar het publiek, zich met enkele omstan ders onderhield, kwam een jonge man, in rok gekleed, op hem toe, die op twee passen van den premier verwijderd, twee schoten uit een Browning loste. Stolypin greep met zijn hand naar zijn borst en viel terug in een stoel. De omstanders droegen den gewon den premier naar den uitgang, terwijl uit hot publiek kreten van ontsteltenis en verontwaardiging opgingen. Het pu bliek eischte dat het volkslied zou ge speeld worden. Toen het gordijn weer omhoog ging trad de tsaar in zijn loge naar voren. De operazangers en het koor zongen geknield het volkslied. De schouwburg daverde onder de hulde-be- tooging aan den tsaar, een betooging, die aanhield totdat deze zijn loge ver liet. Stolypin bleef bij zijn volle bewust zijn en werd naar het particuliere zieken huis gebracht van dokter Makoweki. De kogel had hem in de borst getrof fen, onder den linker tepel. De dader van den aanslag poogde door een zijdeur te ontvluchten, maar werd door een of ficier gegrepen. Op hem gevonden do cumenten wezen uit, dat hij bediende op een advocatenkantoor is en Bagron heet. 'De tweede kogel, waardoor Stolypin aan zijn hand gewond werd trof ook den zich in het orkest bevindende con certmeester Bergier en verwondde diens voet. "Volgens de laatste berichten heeft Stolypin 4 uren geslapen. Zyn pols is normaal. De artsen hebben met elkan der geconsulteerd. Stolypin was een tanie tyrannieke bureaucraat en bureaucratische machten hebben hem langzamerhand meer en meer in den ractionairen weg gedreven. Ook bij zijn strijd tegen de Doema volg de hij zijn subalterne instincten en in plaats van door kloeke hervormingen gebeurtenissen, die zich in Rusland naar alle aanwijzingen weer voorbereiden den weg te versperren, stelde hij zich, om de eigen positie te handhaven, met kleine chicanes tevreden. Hij zocht zijn heil in een scherp uit gedrukt nationalisme en het geheele „Westersche" leven en niet het minst 't Duitsche, waren hem in den grond onsympathiek en vijandig. Als werke lijk eindigt 't artikel, zooals uit de te- grammen blijkt, het Russische sociale revolutie-comité den dader de opdracht gaf dan is dit een zeer dreigend symp toom. Het zou bewijzen, dat de nieu we revolutionnaire beweging, waarvan men het begin reeds sedert lange be speurt, haar hoofd begint op te steken en tot daden overgaat. De heer Stolypin is gisteren aan zijne verwondingen overleden. Te Berlijn is weder een opzienba rende moord gepleegd. Een 24jarig jonkman, Hans Vogel, in betrekking bij een handelsfirma aldaar, heeft in zijne woning, zijne verloofde, een beeldschoon meisje, doodgeschoten. Het meisje, waarmee hij nog geen veertien dagen was verloofd, was uit Chemnitz overgekomen. Vogel kwam met haar het huis binnen, stelde haar aan de portierster voor als zijn verloof de en begaf zich naar zijn kamers, ach ter in huis. Eenige oogenblikken later stormde hij het huis weder uit en koit daama maakte een andere bewoner van het huis, die vijf schoten had gehoord en het meisje dood in Vogels kamer had gevonden, alarm. De portierster had de schoten niet gehoord en daarom Vogel ongehinderd laten gaan. In de kamer vond men de pasgedrukte ver lovingsaankondigingen van het paar en een aantal brieven van Hilda Borner, met wie Vogel geruimen tijd in stilte was verloofd. Do politie zocht tot dusverre tevergeefs naar den moorde naar en men vermoed dat hij zelfmoord heeft gepleegd. In een exportslagerij te Hoek van Holland werd een koe geslacht in wier netmaag een zeer vreemde verzameling werd gevonden bestaande uit 16 groote spijkers, 30 kleine spijkers, 8 spelden, 2 haarspelden, 2 centen, 1 halve cent, 2 broekgespen, 1 dasknijper, 2 knoopen, 1 gummi schoenrol, 2 punaises, 1 stuk glas, 1 jaskettting benevens een groot aantal steentjes. Woensdagmiddag is de electrische tram op den Velperweg bij Arnhem in botsing gekomen met een waschwagen waarop een vrouw was gezeten. Door den schok viel zij van den wagen, werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd, doch is kort daarop overleden. Vorige week heeft te Haarlem op een avond een ontploffing plaats gehad in een perceel waar het bureau van che mische apparaten gevestigd is. De vlam men sloegen aan de zijgevel dadelijk he melhoog uit. Aan de voorzijde drongen eenige jongens binnen, doch werden te ruggedreven door de verzengende vlam men. Inmiddels vonden ze nu de voor deur gesloten en hebben alleen hun le ven kunnen redden door de jalousiën en de ruiten stuk te slaan. Het achter huis brandde geheel uit. Even na middernacht van Woens dag op Donderdag werden nabij het Ca sinoklooster te tVenlo schoten gehoord door twee daar in de buurt dienstdoen de kommiezen- Ze stelden onmiddellijk een onderzoek in en vonden een man op den grond liggen met twee wonden aan het hoofd en een verbrijzelden arm. Bij hunne nadering gingen twee per sonen op de vlucht. Ofschoon een der commiezen hen nog schoten nazond, had dit geen resultaat. De verwonde, een koopman uit Rem- scheid, werd in de Klosterbrau voorloo- pig verbonden en naar het ziekenhuis overgebracht. Hij gaf nog jte kennen, dat er ook twee vi ouwen bij waren. Deze werden den volgenden morgen na het nemen van een plaatsbewijs voor Gladbach en Dusseldorf, dank zij de ac tiviteit van den Duitschen loketambte naar, door de politie, die zich opgesteld had, gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Deze koopman, wiens geld gestolen is, ligt bewusteloos. Nader verneemt men, dat de verwon de gehuwd en vader van drie kinderen is, die hoewel niet gescheiden, in slech te verhouding met zijn vrouw leeft. Hij is met de twee vrouwen, die beslist niets loslaten, den vorigen avond met een der laatste treinen, met het doel om hier eene zaak op te richten, waar in een der vrouwen als kellnerin zou komen en de andere de zaak zou leiden. Wandelende op den Kaldenkirkerweg is de man door twee personen aange vallen en aan het hoofd en armjernstig mishandeld. De wonden aan het hoofd zijn toegebracht door den loop der re volver of met een puntigen stok. Er werd ook geschoten met los kruit. Een graanwerker die Vrijdagavond van de Crooswijkschestraat naar zijn woning aan de Linker Rottekade te Rotterdam ging, werd door twee man nen aangevallen, die een tiental revol verschoten op hem losten, waardoor hij wonder boven wonder geen ernstige verwondingen bekwam. Eenige kogels beschadigden zijne kleeren. Enkele schrammen liep hij op, de erg ste aan zijn linker been. Voor dat zy- ne belagers hem ernstiger wonden kon den toebrengen, werden zij door de po litie gevat en naar het bureau overge bracht. Het bleken te zyn twee boot werkers. De aanleiding moet geweest zijn dat" eenige uren geleden bij een twist de aangevallene hen met een stok zou hebben geslagen. Toen Zaterdagmorgen ongeveer te half twaalf een zeeman kwam op het kantoor voor het aannemen schepelin gen in de Scheepstimmermanlaan te

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2