Binnenland. Gemengd. De Telegraaf meldt dat de manoeu vres der derde divisie niet doorgaan om de beschikking te houden over een re giment infanterie en een regiment ca valerie in de provincie Limburg. Voerts zal de mitrailleur-afdeeling die tijdelijk te Maastricht garnizoen houdt, naar het Noorden worden opgeschoven. Terwijl aanvankelijk het voernemen bestond om de bataljons uit Zeeland voor het houden van regimentsoefeningen naar Bergen op Zoom komen, is nader be paald, dat zij te Middelburg en Vlissin- gen moeten blijven ook de positie Ter Neuzen Ellewoutsdijk wordt in staat van verdedihing gebracht. Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan in het gemeentebestuur van Alblasserdam. Bij de periodieke verkiezingen voor 4 leden van den Gemeenteraad koos men twee broeders, waarvan de raad de jong ste dezer twee niet kon toelaten. Om echter het viertal toch volledig te ma ken, nam de meerderheid van den raad een besluit tot toelating van den candi daat die van de niet-verkozenen de mees te stemmen had verkregen, in weerwil dat door dezen natuurlijk geen geloofs brief was kunnen worden ingezonden. Tegen dit onwettig raadsbesluit werd wel door een der raadsleden een bezwaar schrift bij de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingediend, evenwel niet binnen den in art. 33 der gemeentewet voorgeschreven termijn van acht dagen, zoodat dit college niet op dit bezwaar schrift heeft kunnen beslissen. Maar wel had het dit kunnen doen ambtshalve, daar de beslissingen van den Raad omtrent de toelating van raads leden aan Gedeputeerden worden mede gedeeld. Zonder dat er dus een protest was ingezonden, kunnen zij uitspraak doen, van welk voornemen door hen bin nen 8 dagen aan den Raad wordt kennis gegeven. Op onbegrijpelijke wijze is dit door Gedeputeerden niet gedaan. En daar er tegen het besluit tot toelating van hoo- gerhand geen verzet is gekomen, is ge noemde persoon op 11. Dinsdag als raads lid beëedigd en geïnstalleerd. Zoo levert dus de gemeente Alblasser dam het eenig in Nederland voorkomend geval, dat iemand raadslid is, zonder daartoe werkelijk te zijn gekozen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de heeren Vliegen en Van Kuykhof, respectievelijk voorzitter en secretaris der S. D. A. P., naar aanleiding van hun schrijven van 4 Sept., waarin den Min. wordt medegedeeld dat op Dinsdag 19 September (openingsdag der Kamer zitting) het adres der S. D. A. P. tot invoering van algemeen kiesrecht te ongeveer half drie des namiddags zal worden bezorgd aan zijn departement en waarin verzocht wordt de deputatie, die hem dan namens het bestuur per soonlijk dat adres willen aanbieden, te ontvangen. De Minister kan zich tot zijn leedwe zen tot persoonlijke ontvangst der de putatie niet bereid verklaren, omdat daaraan blijkens het gesprokene op het congres der S. D A. P. op 16 April 1911 een beteekenis zou worden gege ven, welke hij niet voor zijn rekening zal kunnen nemennl. om een demon stratie te stellen tegenover de opening der Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin, welke opening genoemd werd de propaganda voor de Koningin, terwijl de bedreiging geuit is dat bij weigering de koninklijke optocht zou worden dienst baar gemaakt aan het doel, met de be tooging beoogd. Ware den Minister eenvoudig verzocht om op een hem gelegen tijd een depu tatie der S. D. A. P. tot aanbieding van een adres voor algemeen kiesrecht te ontvangen, dan zou het den Minister aangenaam zijn geweest aan dat verzoek te voldoen. De burgemeester van Den Haag heeft voor deze optocht toestemming verleend. Inmiddels zal H. M. de Koningin dit maal de zitting van de Staten-Generaal niet in porsoon openen. Breskens, 15 September 1911. Bij kon. besluit is aan den heer A. C. Bootsgezel, onderwijzer eener openbare lagere school te Ter Neuzen (thans al hier woonachtig) een pensioen verleend van f 4^9 's jaars. AARDENBURG. In de vacatue als wethouder ontstaan door het niet-aan- nemen zijner benoeming door den heer dr J. L. J. de Glopper is voorzien door de benoeming van den heer F. Eekhout die zich deze keuze heeft laten welge vallen. Aan het rapport over de stieren keuringen in Zeeland in 1911 is o. m. ontleend, dat van de 1248 springstieren die zich, blijkens de veetelling in 1910 in de provincie bevonden, er 121 op de keuringen werden voorgebracht. In den kring Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werden te Oostburg aange voerd 15 stieten, waarvan 11 zijn inge voerd en waaronder 4 met gegevens om trent productie en afstamming. Wat aanvoer zoowel als kwaliteit betreft, is Oostburg de beste keuringsplaats in de provincie geweest. Stierenvereenigingen en particulieren toonen hier veel belang stelling voor de veeverbetering. „Jan" van E. J. de Meijer te Sluis is een der best gebouwde stieren in de provincie. De stierenvereeniging te Groede heeft mot het aankoopen van „Baron II" voor al een goed werk gedaan. Van de stieren met minstens twee breede tanden werden er 7 aangevoerd en bekroond met een le prijs f80: Jo- han van de stierenvereeniging te Zuid- zande (gestald bij A. W. Verplanke) en Jan van E J. de Meijer te Sluis, en 2e prijs f48 Bato van C. Manneke te Groe de. Eervol vermeld werden Frits van P. Salomé te Nieuwvliet, Paul van wed. C. Verhage te Zuidzande en Sultan van F. Huijssen te Aardenburg. Stieren met nog geen 2 breede tan den, aangevoord 8. le prijs f30 Baron II van de st.-ver. te Groede (gestald bij J. D. de Hullu te Nieuwvliet) en Arie van J. Quaak te Cadzand, 2e prijs f 30 Pel Klaske I van de st.-ver. te Groede (gestald bij C. Manneke aldaar;, eervol vermeld Paulus van F. Huijssen en Kees van P. de Muijnck te St. Kruis. Te IJzendijke waren 14 stieren, waar van 9 ingevoerd, waaronder 3 met ge gevens omtrent productie en afstamming. Ook hier een zeer goede aanvoer en ge middeld goede kwaliteit. De beide ver- eenigingen brachten zeer goede stieren voor. De gemiddelde kwaliteit van de jonge stieren was goed, echter waren daaronder geen uitmuntende exemplaren. Stieren met minstens 2 br. tanden aangevoerd 6 st. le prijs f80 Nelson van de st.-ver. te Schoondijke (bij wed. Modde aldaar), 2e prijs f 48 Hendrik III van de st.-ver. te IJzendijke (bij P. F. de Jaeger aldaar), eervol vermeld Ivo van C. L. Braet te Groede en Nogi van C. W. Verplanke. Stieren met nog geen 2 br. tanden, aangevoerd 8 st. le pr. f30 Van der Zee van C. B. Temmerman te IJzendij ke, 2e prijs f30 Max van J. B. Mullaert en Oscar van de Kinderen Sanders te id. eervol vermeld Jupiter van G. Buijsse, Frangois van A. Bliek en Dirk van Th. Buijsse allen te Biervliet. Ook de viermaanders van de lich ting 1911, wier groot verlof einde Sep tember zoude intreden, blijven, volgens lastgeving van den Minister van Oorlog van 8 dezer, onder de wapenen. Zooals uit achterstaande annonce blijkt zal de Singer-Maatschappij bin nenkort te Schoondijke weder een' cur sus in 't moderne borduren op de Sin- ger-naaimachine houden en twijfelen wij er niet aan of vele dames zullen dit weder met belangstelling vernemen, te meer nog, omdat ook onderricht in 't stoppen van linnen en gebreide onder goederen verstrekt zal worden. Bezitsters van Singer-Naaimachines zullen dus nóg meer dan vroeger nut uit hare machines kunnen trekken. Hoewel wij meenen dat 'n opwekking om aan dezen cursus deel te nemen vrijwel overbodig is, daar 't genoegzaam bekend is in welk Duttig en mooi werk daar theoretisch en practisch onderricht wordt verstrekt, wilden wij toch de aandacht van onze lezeressen, hierop even vestigen. Zooals altijd zal 't onderricht geheel kosteloos zijn. GROEDE. Zondag hield jl. de schiet vereeniging een huishoudelijke leden wedstrijd op 150 M. afstand. De eerste prjjs werd behaald door Iz. van Haneghem met 57 punten, vervol gens C. Maas 56, I. P. Becu 66, M R. Tazelaar 55, J. van Roo 54, M. Wagtho 53, Th. Yerschoore 53, E. Boom 52, J. A. van Lare 49, C. van Lare 49, M. Casteleijn 47, J. van Haneghem Sr. 46. De jongste schutters P. Steijaert en A. van Lare Az. behaalden in die serie de le en 2e prijs met 47 en 46 punten. De eere medaille werd behaald door Jac. van Roo"(57 p.), waarmede de voorz. hem bij de prijsuitdeeling geluk wensch- te en er op wees, dat deze, ofschoon nog zeer jong, een der beste schutters mag genoemd worden. Verder spoorde hij allen om de oefeningen zoo getrouw mogelijk bij te wonen, daar ook thans weer geblekeu is, dat op een enkele uit zondering na, de trouwste schutters ook de beste zijn. Als leden van den Scheidsraad bij de Zeeuwsche Landbouw Onderlinge zijn benoemd en geïnstalleerd de heeren mr P. Dieleman, lid van Ged. Staten, als voorzitter, W. Kakebeeke te Goes en B. Giljam te Ouderkerk leden-werkgevers, J. Leune te Stavenisse en J. de Meij te Oostburg, leden-werknemers. Bij geschillen tusschen de directie en werkgevers en werklieden in het land bouwbedrijf zal -deze raad bemiddelend optreden. Dnor den Commissaris der Konin gin is tot lid der Gezondheidscommissie te Oostburg, benoemd de heer A. Salo mé. opzichter van den Prov. Waterstaat te Breskens. School- en Kerknieuws» Door Ged. Staten dezer provincie is Abraham Schijve laatstelijk onder wijzer te Nieuwvliet ontheven van de bevoegdheid tot het geven van onder wijs. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Domburg door ds G. J. Kolde wijn te Goudswaard. Naar Dirksland door ds G. B. C. Steenbeek te Ierseke. Beroepen te Beilen ds N. Postema te Kapelle. Deze week heeft er op een terrein van het Hollandsche spoorweg-emplace ment in den Haag een zeer brutale dief stal geplevgd. Uit een gesloten goede ren-wagen is een flinke partij graan, meer dan 20 zakken, gestolen en op een wagen weggevoerd. Van dezen diefstal zijn twee personen verdacht, die deswege zijn aangehouden. Het graan was reeds verkocht aan een koetsier, die op ver denking van heling, eveneens is aange houden. Een gedeelte van het gestolen graan heeft de politie by den opkooper in beslag genomen. Te Waspik is een meisje in een sloot gevallen en verdronken. Iemand die van uit 's-Gravenhage een fietstocht door het Westland maak te, keerde niet in zijn kosthuis terug. Een paar dagen daarna werd zijn lyk op- gevischt uit de hoofdvaart tusschen Loos duinen en Poeldijk. Maandagmiddag kwam een jongen in een pakhuis vragen of er geen werk voor hem was. Inmiddels maakte hij er zelf werk van uit een vest een horloge met gouden ketting weg te kapen. Of schoon hij ijlings de vlucht nam, werd hjj nogtans gegrepen en aan de politie overgeleverd. Op het portaal van de eerste ver dieping van een woning aan de Her man Kosterstraat te 's Gravenhage is het lyk gevonden van een 57jarigen man, die deze verdieping alleen bewoon de. Het dienstmeisje, dat overdag zijn huishouding deed, vond hem, toen zij bovenkwam, by de trap liggen. Zij waarschuwde de politie, die ge neeskundige hulp inriep. De man bleek reeds ovei leden vermoedelijk wa9 de dood reeds 's avonds ingetreden. Te Wouw is een 14jarlg knechtje van een landbouwer op noodlottige wijze om het levon gekomen. Op zijn terugkeer toen h\j hooi naar het vee in de weide bracht, schijnt hij uit speelsch- heid een touw aan een boomtak gesla gen te hebben om daaraan te slingeren. Het touw is hem daarby om den hals gekneld en de knaap werd daardoor ge wurgd. Te Oude Pekela is een jongen on der een waterwagen van de stoomtram gekomen. Met gebroken ruggegraat is de arme knaap opgenomen. De dood trad onmiddellijk in. Dinsdagmiddag is een 19-jarig jon geling uit Amsterdam die met zijn ou ders in Zwitserland vertoefde, terwijl hij alleen aan het wandelen was, in een afgrond gestort. Het lijk werd een dag later gevonden en wordt naar Neder land overgebracht. Te Amersfoort zijn Maandag in de infanterie-kazerne relletjes uitgebro ken onder de miliciens der lichting 1907 en 1908. In den vooravond was er dan ook in stilte met eenige burgers een vergade ring belegd. De grieven, die hoofdza kelijk werden geuit, waren naar hunne meening voorbarige en angstvallige maat regelen nemen, voor nog in de lucht hangeDde en komende gebeurtenissen. „Laat men ons naar de grenzen sturen, anders naar huis", dat was hun eisch. In het achter de infanteriekazerne opgeslagen tentenkamp, verzamelden zich gedurig groepjes miliciens, die door de surveilleerende onderofficieren uit elkaar werden gedreven. Doch eenige oogen- blikken later had de groote betooging plaats, onder het zingen van socialisti sche liederen hoorden we de kreet „Naar huis, of naar de grenzen". De kapitein B. die handelend optrad, werd door een milicien geslagen en een ser geant van de fiets gerukt. Kolonel Spierings was spoedig in de kazernealarm werd geblazen en reeds te kwart over negen trokken de com pagnieën onder een streng militair com mando naar de Leusderheide. De manschappen, die na dien tijd thuis kwamen, werden na 10 uur op gezonden naar de heide. Nog zij ver meld dat 's avonds voor de hoofdpoort der kazerne een groote menigte burgers zich verzameld had, die trachtte in de kazerne met de militaire oproerkraaiers gemeene zaak te maken. Met geweld moest de politiemacht, die intusschen verdubbeld was, de lastige burgers uit de kazerne houden, hetgeen haar ten leste gelukte toen de geweren geladen en reeds tweemaal gesommeerd was in naam der Koningin, buiten de kazerne te bljjven.

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2