Gemengd. by de tyd van duur der herhalingsoefe ningen voor de lichtingen 1907 en 1908 van de infanterie, wielrijders en hospi taal-soldaten, aanvankelijk bepaald op 26 dagen, is verlengd tot Jten hoogste 49 dagen. Volgens de militiewet is de regeering vry in het vaststellen van duur en aan tal der herhalingsoefeningen, mits deze voor de onbereden wapens niet meer dan 12 weken bedragen en slechts over ten hoogste 8 perioden zijn verdeeld. Op genoemde lichtingen wordt dus niets onwettigs toegepast. Toch maakt de maatregel nogal indruk en met reden. Immers, een besluit als thans van hoogerhand genomen werd, is een uni cum en ontleent zijn ernstig karakter hoofdzakelijk aan 't verzwijgen der be weegredenen. Daar binnen de grenzen geen oorza ken zijn op te sporen, welke het onder de wapenen houden van miliciens ver klaren kan, richten de gedachten als vanzelf zich naar het buitenland en meenen wy in den verduisterden poli- tioken hemel, waarvan Marokko het middelpunt is, de aanleiding te moeten zoeken tot de in een daad omgezette overtuiging van het noodzakelijke, al thans eenige voorziening te treffen, door een zoo men hoopt tijdelijke, verhooging der legersterkte. Het door de regeering gekozen mid del moge voor de betrokken dienstplich tigen een opofferiDg en tevens een groote teleurstelling, hoogst waarschijnlijk ook schadelyk zyn, temeer daar elke ophel dering achterwege bleef, men behoort echter te overwegen, dat openbaarma king der motieven voor de beschikking vermoedelijk niet gewenscht is en der halve berusting, uit een oogpunt van staatsbelang, geboden mag heeten. Vrijdagmiddag werden by het 8e regiment infanterie, te Arnhem in gar nizoen drie detachementen aangewezen om op het eerste bevel tot vertrek naar de hun aangewezen posten klaar te zijn. Alles is in orde gemaakt voor den dienst te velde. De punten, die deze detache menten te bezetten hebben, zijn bij Dinxperloo, bij Zutfen en Wijk bij Duur stede. De bewegingen van het Venlo'sche garnizoen waren Vrijdag zeer opvallend. Gedurende den geheelen dag zyn de hoofdwegen naar de Duitsche grensge meenten Heringee en Kaldenkirchen door militairen bezet gebleven. Ook op de Maasbrug bleven de wacht posten gehandhaafd en werd op verschil lende punten schildwacht geloopen. Des avonds was 't een ongewone druk te van nieuwsgierigen in de omgeving der kazernegebouwen en op de Maasbrug. Ook des nachts is dienst gedaan. Op een viertal plaatsen op de brug zaten infanteristen. Tusschen acht uur en half negen trok ken afdeelingen cavalerie de brug over in de richting van Blerick en de overige westelijk van de Maas gelegen dorpen. Donderdagavond werd, na ontvangen order, bet korps toi pedisten te Ërielle gemobiliseerd. Nog denzelfden avond vertrokken de militairen, die Hellevoet- sluis tot standplaats hebben, daarheen. Den volgenden morgen gingen de overi gen per eerste gelegenheid naar hun standplaatsen Hoek van fHolland, Wil lemstad en Den Helder. Op last der regeering is alle binnen- en buitenlandsch verlof ingetrokken. Alle voorbereidingen voor een mobili- satie-oefeningzyn genomen, zoo byv. het scherpen der sabels van de officieren en minderen en het in ontvangst nemen van verbandpakjes en reserve-ration. De kwartiermakers van het 2e regi ment infanterie zijn Zaterdag vertrokken naar Venlo en Roermond tot voorberei ding van de komst der troepen van het 2e regiment infanterie. Aan eenige mededeelingen in de Limb. Koerier, is nog ontleend, dat te Venlo de hengsels der strategische versper ringsdeuren werden geolied, de Maas brug door soldaten met scherp geladen geweren werd bezet, de poorten der brug geheel werden nagezien, een der tig-tal soldaten den geheelen dag op wacht lagen en de huzaren aanhoudend patrouilleerden nabij de grens. Naar „de Tel", vernoemt, is ook het garnisoen te 's Hertogenbosch geheel gereed tot mobiliseeren en zouden de officieren geheime instructies ontvangen hebben. Breskens, 12 September 1911. Zaterdagavond bemerkte men dat een motorsloepje blijkbaar afdreef in de rich ting van de Nieuwe Sluis. Met behulp van het sleepbootje van den baggermolen werd de hoogaars van J. Drasmus van de zaat getrokken en zette terstond koers naar de hulpeloos rondzwalkende sloep. Hy mocht de vol doening smaken het scheepje op te pik ken en de beide opvarenden aan boord te nemen en behouden aan wal te bren gen. Het spoedig opdagen van hulp heeft beiden uit hun benarde positie gered, want hoogst waarschijnlijk zou er van de sloep en de inzittenden weinig zijn terecht gekomen met het oog op den he- vigen wind die er Zaterdag stond. We hebben in het gemeenteraads- verslag den burgemeester laten zeggen, dat hij hoopte dat de herkozen leden zouden werkzaam zijn ook tot hun ei gen belang. Men gelieve daarvoor te lezqntot hun eigen genoegen en in het belang der gemeente. Red. SCHOONDIJKE, 8 Sept. Heden hield de alhier gevestigde Paarden-verzekering maatschappij eene buitengewone verga dering ter behandeling van een voorstel van het bestuur. De voorzitter, de heer P. de Hullu, zeide dat door eenige leden aan het be stuur was te kennen gegeven om de waarde der paarden te verhoogen. Het bestuur, hiervan overtuigd, stelde daarom voor de artikelen 29 en SO van het Reglement te wijzigen, en in over eenstemming daarmede, art. 29 zoodanig te lezen, dat paarden van 4 tot 8 jaar kunnen worden verzekerd in plaats van tot 600 tot ten hoogste 7^0 gulden. En art. 30, bepalende de vermindering der waarde door ouderdom der paarden, van 9 tot en met 18 jaar met 5 pCt. 14, 16 en 16 jaar met 10 pCt. en van 17 tot en met 20 jaar met 15 pCt. der verzekerde waarde. De ü-.er Alf. de Milliano meende ook dat er wel voldoende redenen waren om het maximum der waarde te verhoogen doch het kwam hem voor dat een door hem ontworpen nieuw artikel 29 meer de werkelijkheid nabij zou komen, zon der een groote afwijking te vertoonen van de strekking van het bestuursvoor stel. Hij bedoelt namelyk om het ma ximum te brengen op f650, maar de termijn waarop tot deze waarde mag worden verzekerd, te bepalen tot 12 jaar en daarna op f 600 met inachtneming van de door het bestuur aangegeven per- centsgewyze verminderingen bij ouder dom boven 12 jaar. De heer A. Heule gaf in overweging om de leeftijdsgrens aan te vangen op 8 jaar. Allereerst werd de vergadering ge hoord over de wenschelijkheid van de wijziging der beide artikelen. Met 79 tegen 21 stemmen sprak men zich uit ten gunste der wijziging, die, twee-derde der aanwezige stemmen ver kregen hebbende, was aangenomen. Het voorstel-Heule betreffende den 3 jarigen leeftijd werd verworpen met 69 tegen 28 stemmen, waarop het voorstel van het bestuur als aangenomen werd beschouwd. De gewijzigde artikelen zullen tezijner- tyd aan elk der leden worden toegezon den. We lezen in „de School", het vak blad voor Ned.-Indiê, een „ia memoriam" aangaande wijlen den heer R. A. Straub vroeger te Groede. Vrijdagmorgen (22JJuli) werd Moeara Aman het treurig bericht ontvangen, dat aldaar was overleden onze collega R. A. Straub, hoofd van de pas geopende Eu- ropeescbe school. Collega Straub werd 10 Maart 1879 te Ter Neuzen geboren en ontving zijn op leiding tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool te Middelburg. Eerstens was hy onderwijzer te Schoondijke, daarna te Rotterdam, tot hy zich in 1908 aan den Indischen dienst verbond. Na zyn aankomst in Maart 1908 werd bij geplaatst aan de 7e school te Bata via, waar hij bleef tot zijne promotie tot onderwijzer 2e klas in Juni jl. Hij werd toen geplaatst als hoofd der te openen school op Moeara Aman. Gedurende den tijd dat hij te Batavia vertoefde, hebben de collega's Straub lee- ren waardeeren als een man van hoog plichtbesef, meevoelend met anderen, hoogst aangenaam in den omgang. Slechts noode zagen zijn vele vrien den hem voor enkele weken naar zijn nieuwe standplaats vertrekken, vol hoop op de toekomst. Helaas, Izijn afscheid was er een voor immer. Moge het z'n vrouw en zijn ouders, wier eenig kind hij was, een troost zijn, dat hij veel vrienden achterlaat, die hem iD blyvende herinnering zullen houden. Vrijdagavond omstreeks 6 uur wa ren eenige jongens bij den Oranjemolen te Vlissingen met laag water gaan zwemmen, met het ongelukkig gevolg dat de 10-jarigo S., wonende in de Lan ge Zelke, zich te ver waagde en in de diepte verdween. Door een kameraad werden de kleederen naar de ouderlijke woning gebracht. Door het springen van een spiri- tus-lamp is Vry dagnacht in de voorha ven te Ter Neuzen aan boord van het motorschip „Zeeland" de 16jarige zoon van den schipper H. van Weynen, in brand geraakt, waardoor hy erge brand wonden aan den rechterarm bekwam. Om zijn brandende kleeren te dooven wierp zijn vader hem te water en we gens de duisternis kon hij hem daardoor met groote moeite redden. De vader bekwam brandwonden aan beide handen. Te Spykenisse bij de brug over de Oude Maas is een schuitje van een schipper uit Maas gezonken, waarby een vierjarig meisje verdronk. Te Dantumawoude (Fr.) is een SOjarige vrouw van een boerenwagen gevallen met het ongelukkig gevolg, dat zij aan de bekomen wonden is over leden. Te Utrecht is aan den Amster- damschen straatweg een driejarig kind te water geraakt en verdronken. Een gerucht, dat een aantal anar chisten de ontvoering in den zin had den van prins Don Jaime, den tweeden zoon van het Spaansche koningspaar, die op het oogenblik te Freiburg, in Zwitserland, bij professor Raymond in behandeling is, heeft offlcieele bevesti ging gevonden. Minister Canalejas ver klaarde te San Sebastian aan een cor respondent van het Journal, dat de Spaansche regeering al een maand ge leden van de voorgenomen ontvoering kennis gekregen had en toen onmiddel- lyk de Zwitsersche regeering daaimee in kennis had gesteld. Daarop hebben de Zwitsersche autoriteiten het wacht- personeel voor den kleinen prins belang rijk versterkt. Een roeier kreeg dezer dagen in de echtelyke woning aan de Meermans- s raat te Rotterdam. Man en vrouw gingen elkander te lijf, totdat zij, ten einde raad, een broodmes greep en hier. mede haar man een steek in den buik gaf. Burgers brachten hem naar het politiebureau, vanwaar de man, na veel bloedverlies, naar het Ziekenhuis is ge bracht. alwaar hij aan de gevolgen is overleden. De vrouw is gearresteerd. Te Hagestein <Z -H.) had een ar beider op de steenfabriek „De Ossen- waard", waarschijnlijk door het verlie zen van zijn evenwicht, het ongeluk van een tas steenen te vallen, met het noodlottig gevolg, dat de dood onmid- dellyk intrad. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. Donderdagavond had bij aankomst van den laatsten personentrein te Ny- kurk een ernstig ongeluk plaats. Voor de trein stil stond, wilde een vrouw met haar vijfjarig kind uitstappen. Het kind viel daarbij tusschen de rails en de treeplank van den trein, die nog in beweging was. Levensgevaarlijk gewond we'd het kind opgenomen en naar Amers foort gevoerd, waar het is overleden. Te Baardwijk is een achtjarig knaapje tengevolge van het drinken van ongekookte melk, waarschynlijk afkom stig van koeien, lijdende aan mond- en klauwzeer, overleden. Het kind kreeg blaren op den tong en over het geheele lichaam. Gedurende ongeveer zes weken heeft te Antwerpen een behendige op lichter verbleven, die thans, na een groot aaDtal slachtoffers gemaakt te hebben, verdwenen is. Twee maanden geleden kwam een deftig gekleed heer in de Jordaenstraat een gemeubeld benedenhuis huren. Hij zeide dokter te zijn, en liet zelfs een plaat op zijn deur plaatsen, met den naam Gardon er op. Eens ingericht, liet hij aankondigin gen in de dagbladen plaatsen, waarin hij weten liet, dat hij zijn zieken be handelde met het geneesmiddel 606 en een volkomen genezing verzekerde. Lang lieten de klanten zich niet wachten en de kerel deed goede zaken. Zijn geneesmiddelen liet hij zich afle veren door een apotheek der Charlotta- lei. Buiten zyn raadplegingsuren wan delde dokter Gardon de stad in, om de beste leveranciers op te zoeken. Zoo bestelde hij o. a. zes fijne kostu- men bij een gekend kleermaker. Op de Meir bestelde hij een party fijn linneD. Overal werd hem geleverd wat hy vroeg, te meer nog daar hy zeide aan den ge neeskundigen dienst der Red Star Line gehecht te zijn. Betalen deed hy echter niet. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de zoogenaamde dokter plotseling verdwenen. Aan de bewoners van de Jordaensstraat had hij gezegd, dat hy zich als dokter ging inschepen aan boord van een schip der Red Star Line. Als reisgoed had hij vyf valiezen medegeno men, waarin hij den oogst van zyne oplichterijen geborgen had. Moeilyk zou het zijn, om het getal slachtoffers te doen kennen, die zich lieten beetnemen, want aanhoudend ko men nog nieuwe klachten bij de politie in. Was die man werkelijk dokter? Na- tuurlyk neen. By zekere zieken paste hij tot drie inspuitingen per week toe, hetgeen volgens de verklaring van ge- neesheeren gevaarlijk en zelfs doodeiyk kan zijn. Een hotelbediende liet zich door hem verzorgen. Dokter Gardon deed zyn patiént door middel van chloroform in slaap vallen en stal zijn geldbeugel met 80 fr. er in en zijn eenzelvigheids papieren. Aan een anderen kant vroeg hy een gouden ring ter leen, zeggende er zulk een te willen laten maken. De man heeft zyn kleinood niet meer teruggezien,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2