uum* cu 3$hutUnt\Mab Hmwsclj ONTWAAKT. Sa. 1648. Woensdag 13 September 11> 11 t Buitenland. Binnen land. FEUILLETON. 20" J&arg BRESKENSCH Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskeus. Officieole mededeelingen van de Por- tugeesche regeering, bevestigd door par ticuliere inlichtingen van alle Lissabon sche bladen, melden, dat de Portugee- scho samenzweerders, vereen igd op Spaansch grondgebied, onder bevel van kapitein Pa'iva Couceiro, besloten heb ben, een poging te doen om Portugal in het noorden binnen te dringen. De re geering verzekert, dat alle maatregelen zijn genomen, opdat deze poging worde verijdeld. De bladen beweren, dat de republiek kan rekenen op de verknocht heid van het leger en op het patriotis me van de bevolking van Minho, in het noorden des lands. Alle republikeinen, zonder onderscheid van partij, verklaren, dat zij hun trouwe hulp zuilen verlee- nen aan het kabinet-Chagas, ter verde diging van de grondwet. Het invloedrijke Lissabonsche blad „Capital" heeft een specialen correspon dent naar Monariz gezonden, een stadje aan de grens, dat een der hoofdkwar tieren der royalisten vormt. Deze reporter had een onderhoud met een der koningsgezinde leiders, die hem verzokerde, dat de royalistische strijd macht talrijk is en over verscheidene steden aan de grens verdeeld. Zij be schikt over goede artillerie. Het groot ste deel der royalisten bestaat uit de serteurs. Zij hebben ook zeer veel ca valerie. De leider verklaarde voorts, dat de koningsgezinden nog geen inval hebben gedaan, wjjl hun aanhangers in Portu gal hen bij verschillende gelegenheden in den steek hadden gelaten. Inmiddels is thans Conceiro, die van ex-koning Manuel en van kapitalisten, met name uit Brazilië, enorme geldbedragen voor de onderneming heeft voorgeschoten ge kregen, gedwongen om handelend op te treden. De leider in kwestie erkent intusschen, dat het zuiden van Portugal nog over wegend repnblikeinsch gezind is, an dat er waarschijnlijk een burgeroorlog zal uitbreken, zoodra de royalisten gaan oprukken. Het plan der koningsgezinden is in het kortinnemen, achtereenvolgens, van de steden Braga, Gutmaraes en Oporto, dat de zetel der voorloopige monarchistische regeering moet worden. De Marokko-kwestie brengt een zenuw achtige spanning over Westelijk Europa. Toch behoeft die opgewondenheid al lerminst te worden aangewakkerd. Bla den van gezag uit Duitschland verklaren dan ook, dat Duitschland om de schen ding der acte van Algiceras met Frank rijk geen oorlog behoeft te voeren. An dere mogendheden hebben in die schen- evenmin een reden tot inmenging ge zien. De groote fout van Duitschland is ge weest dat zij tegen de opvatting welke men heeft geuit tegen het feit der uit zending van een Duitsch oorlogsschip naar Agadir alsof 't Duitschland te doen was om aanspraken op Zuid-Marokko te kunnen doen gelden, niet krachtiger is opgekomen. Indien zelfs de tegenwoordige onder handelingen mochten mislukken, dan be hoeft Duitschland daarom zich nog niet in een oorlog met Frankrijk te begeven. Wel moet Duitschland zich dan op den grondslag van die acte terugtrekken en voortdurend zijne belangen zoo nadruk kelijk mogelijk verdedigen, waaruit dan weliswaar een oorlog zou kunnen ont staan. Wat Duitschland vraagt is wel van beteekenis, maar niet onoverkomelijk. De eisch, nedergelegd in eene nota, omvat eenige honderden vierkante kilo meters in de Kongo met tot de Oeban- gi- De Fransche pers, met namo de Temps verklaart dat Duitschland in Marokko onlogische, onaannemelijke en onuitvoer- lijke voorrechten vraagt. Gesteld dat Frankrjjk toegeefelijk was, dan nog zou- don de mogendheden nooit een Fransch- Duitsche overkomst bekrachtigen op den voet waar Duitschland Frankrijk hebben wil. Frankrijk moet Duitschland het ge lijke recht voor allen aanbieden en niets meer. Zoo ziet men, dat Europa maar niet op eens in vuur en vlam staat en dat men, in plaats van het spoor te volgen van een opgewonden en slecht ingelich te massa, zich door zijn eigen koel ver stand moet laten leiden. Niet alzoo de mannen van de beurs te Berljjo, alwaar men er na toe is zijn bezinning te verliezen. Dat juist deze zakenwereld schijnt niet langer kalm te kunnen blijven, is daarom bedroeverfd, wijl zij in de eerste plaats dient te we ten wat het zeggen wil een goede han delszaak tot stand te brengen. En bij de Marokkaansche kwestie gaat het toch feitelijk nergens anders om. Indien nu deze zakenmenschen plots de kluts kwijt raken en zich aanstellen als angstige menschen en overal gevaar zien waar dit niet is, en maar alles op de beurs brengen wat verkoopbaar is, en als in steden als Stettin en Konings bergen de bevolking, die toch op eenige verstandelijke ontwikkeling aanspraak mag maken, storm heeft geloopen op de gemeentelijke spaarbanken dan behoeft 't zeker niet te verwonderen, dat kleine steden onder den rook van Berlijn dit voorbeeld volgen. In Friedrichshagen, een voorstad van Berlijn, deed zich weer een ander geval voor, dat de zenuwachtigheid in de hand werkte. Een leeraar namelijk die onder wijs in de geschied.nis geeft, besprak de Fransch-Duitsche oorlog van 1870. Daarbij kwam de spanning die tegen woordig tusschen Frankrijk en Duitsch land heerscht, ter sprake. De daarbij gemaakte opmerkingen zijn door de kin deren niet goed begrepen, waardoor ver vaarlijke geruchten over een oorlog in omloop kwamen. Tengevolge daarvan werd de spaarbank als bestormd. De indrukken van zulke dolzinnige be wegingen werken natuurlijk verkeerd zich voortplantende, zou zij kunnen lei den tot ean financiëele catastrofe, die ze ker allerminst gewenscht is. Uit beduchtheid, dat door de divisie manoeuvres der 3e divisie in Noord- Brabant te houden, het mond en klauw zeer uit de besmette gedeelten dier pro vincie zou worden overgebracht naar de streken, welke tot heden nog verschoond bleven, is besloten de bedoelde manoeu vres niet te doen doorgaan. In plaats daarvan komen regiments oefeningen, te weten voor het 8e regi ment infanterie te Bergen op Zoom c. a., voor het 6e regiment infanterie in de omstreken van Breda, terwijl het 2e regiment infanterie in vereeniging met het 2e regiment huzaren en de 3e mi- trailleurs-afdeeling gezamenlijk oefenin gen zullen houden in Limburg. De legermanoeuvres zullen zeer bijzondere omstandigheden daargelaten evenwel voortgang hebben. Te Roermond had Woensdagnacht een mobilisatieproef plaats. Deze militaire beweging veroorzaakte heel wat ongerustheid, welke nog groo- ter werd, toen op de Maasbrug en de spoorbrug te Buggenum gewapende mi litairen werden gestationneerd. Dit ging alles zeer geheimzinnig in zjjn werk, terwjjl de militaire autoriteiten niets los lieten. De ongerustheid verdween zeer spoe dig. toen naderhand bekend werd, dat het slechts een proef was. Ook op de Maasbrug bij Venlo had een 80tal ge wapende militairen post gevat. Donderdagnacht werden te Venlo zeer bijzondere maatregelen genomen. Alle militairen werd gelast zich gereed te maken en zich aan de overzijde der Maas op te stellen. Het station is den geheelen nacht door militairen bewaakt geworden. Vermoedelijk hielden deze maatregelon verband met den gespan nen toestand in Europa. Niet zonder verbazing heeft men ken nis genomen van het kon. besluit, waar- 198. Wilt gij meer hebben vroeg ik. Hij schudde echter ontkennend met het hoofd. Ik verwacht dat ook deze mij ontstolen zullen zijn, eer ik ze zal kun nen besteden. Maar bestaat er geen middel om geld bij iemand voor uw gebruik te de- poneeren Gij zoudt wat aan den kapitein ter hand kunnen stellen. Indien hij een goedhartig en eerlijk man is, zal mis schien een gedeelte er van in mijn be zit komen. Maar zelfs dit is zeer twij felachtig. Ik beloofde hem dit te doen, gevoelende dat, oi het in zijn bezit zou komen of niet, zelfs de poging er toe, mij geruster zoude maken. Maar, wat zal uwe toekomst zij n Waar voert men u heen, en noedanig zal uwe levenswijze wezen Men brengt ons regelrecht naar den uitersten hoek van Siberië, naar Nert- chinsk. Daar zal ik met anderen wor den achtergelaten, om in de mijnen te werken. Wij leggen dien ganschen weg te voet en geketend af. Wat een verschrikkelijk lot 1 Ceneri glimlachte. Na hetgeen ik doorstaan heb, is het alsof het Paradijs voor mij geopend zal worden. Wanneer iemand tegen de Russische wet gezon digd heeft, dan is zijn eenige hoop dat hij terstond naar Siberië gezonden mo ge worden. Dat staat gelijk aan een overgang uit de hel naar den hemel. Ik begrijp u niet. Dat zoudt gij wèl, indien gij, zoo als ik, maanden lang vóór dat uwe zaak behandeld en gij veroordeeld werd, in de gevangenis had gezucht. Indien gij geworpen waart geworden in een cel zonder licht, zonder lucht, en zonder ruimte om u te bewegen. Indien gij uwe medegevangenen in de naaste cellen in hunne krankzinnigheid had hooren weeklagen krankzinnigheid waartoe zij door algeheele afzondering en mishande ling gebracht waren. Indien gij eiken morgen bjj uw ontwaken zoudt gezegd hebben „ook ik zal vóór de avond valt van mijne zinnen beroofd zijn I Indien men u had laten bevriezen, u met roe den geslagen, en uitgehongerd had, om u te dwingen uwe vrienden te verra den dan Mr Vaughan, zoudt gij met vurig verlangen naar de martelingen van Siberië uitzien. Ik zweer u, sir, ver volgde hij met meer opgewondenheid dan hij tot nu toe had aan den dag gelegd dat, indien de beschaafde Staten van Europa slechts een tiende deel ken den van de verschrikkingen en moor den in een Russische gevangenis, zij zouden zeggen: „Schuldig of onschuldig, zal g;en menschelijk wezen op zulk eene wijze gefolterd worden", en zouden zij ter wille der menschelijkheid het ge heele vervloekte Rijk van de oppervlak te der aarde doen verdwijnen I Maar twintig jaren in de mijnen I Bestaat er geen hoop om te ontsnap pen Waarheen zoude ik kunnen ont vluchten? Kijk op de landkaart en zie waar Nertchinsk gelegen is. Indien ik ontsnapte, zoude ik enkel tusschen de bergen kunnen rondzwerven tot ik stieif, of een der wilde stammen uit den om trek mij zoude dooden. Neen, Mr Vaug han, eene ontsnapping uit Siberië vindt men slechts in romans. Dus zult gij als een slaaf moeten arbeiden tot aan uw dood (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1