Zaterdag 9 September 1911 2öö J aar# tymuti cuius- tn iiMab boor $?ccum*cb- ONTWAAKT. No. 1647. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. NI U '8 Sedert eeriigen tijd zijn de huismoe- iec! ders in Noord Frankrijk in opstand met de winkeliers en handelaars in eerste levensbehoeften wegens de groote duurte. Een aantal vrouwen uit de volksklas se in enkele plaatsen van het noorden zijn de beweging begonnen. De melk, de boter, de eieren en het brood wer den voortdurend opgeslagen door de in gemeen overleg handelende verkoopers. Toen hebben een paar eenvoudige huis moedors de hoofden bij elkaar gestoken. „Men vilt ons", hebben ze gezegd. De boeren op de markt, de andere verkoo pers in ons stadje, ze gaan allemaal samen. Ze slaan de prijzen maar op en wij, wy zouden maar verplicht zijn steeds duurder te betalen I Laten wy ons ook aaneensluiten. De melk behoort niet duurder dan zooveel de liter te zijn, de boter niet duurder dan zooveel het kilo, de eieren zooveel. Laten wij ons allen verbinden om geen melk, bo ter en eieren meer te koopen behal ve voor de kleine kinderen en de zie ken wanneer de verkoopers die arti kelen niet voor den normalen prijs wil len geven. En de huismoeders hielden woord en reeds op den middag van den eersten dag, dat dit flink besluit werd uitgevoerd, zagen de boeren en kooplui zich verplicht de melk en de boter tot den door de huismoeders vast- gestelden prys te verkoopen. Anders zouden ze hun waren eenvoudig hebben moeten weggooien. Dit onmiddellijk en volkomen succes was natuurlijk een ko lossale aanmoediging. Door het geluk der organisatie waren ze in eens, van machtelooze, aan hebzucht en machts misbruik overgeleverde vrouwen, die maar te betalen hadden wat de georga niseerde vijand van haar eischte, een meetellende, meesprekende partij en dus zelf een macht geworden. Ze besloten den volgenden marktdag ook andere levensmiddelen in prijs te doen dalen. Krijgslustig en geestdriftig Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt elkeu Dinsdag- en Vrijdagavond b(J den uitgever C. DIELEMAA te Breskens. 90 de trokken ze in dichte gelederen ter markt op. De verkoopers waren niet erg op hun gemak. Er waren pootige vrouwen onder, die er alles behalve vriendelijk uitzagen. De boter- en. eierverkoopers vroegen een normalen prijs en konden hun waren van de hand doen. Maar de verkoopers van witte, weeke kaas wilden hun prijzen niet tot het tarief van kort geleden terugbrengen. Een der verkoopers had zelfs de onvoorzich tigheid zich een onbeleefd woord te veroorloven.... Een minuut later droop hij van de haren tot de voeten van weeke kaas. De vertoornde huisvrou wen hadden hem een mand vol van zijn eigen kaas opzijn hoofd omgekeerd. Dreigend gingen ze verder over de markt. Fruit en groenten waren dien dag ook opgeslagen. Stalletjes en man den, waarbij de verkoopers den verhoog den prijs wilden volhouden, werden om vergeworpen. Een boerin, die voor haar pruimen 30 centimen het pond vroeg, terwijl de „ménagères" den maximum prijs op 20 centimen gesteld hadden. Toen de boerin zag, dat er gevaar be stond, dat haar geheele voorraad op straat geworpen zou worden, riep ze uit„Goed, ik zal mijn pruimen voor 20 centimen verkoopen, maar Jezus Christus zal me wreken. Markttroebelen, agitatie, sabotage, wat ge wilt maar de huismoeders behaal den bijna op elk gebied de overwinning, al kregen ze dan van sommige boerin nen vervloekingen te hooren. De weerslag hiervan is niet uitgeble ven. Het succes der georganiseerde huismoeders uit een paar kleine plaats jes uit het noorden deed spoedig de ronde bij de huismoeders uit andere plaatsjes. Terwijl het Parijsch publiek, de Parijsche autoriteiten met de Gioconda en Marokko bezig waren, breidde de beweging zich uit tot andere departe menten. Te Brest is een markt ernstig in de war gestuurd door een leger van huis moeders. Maar ook daar behaalden ze succes. Ze deden de boter 60 centimen per pond in prijs verminderen 1 Voldaan over dit resultaat, besloten ze den vol genden marktdag nog heftiger te pro testeeren. Het zal misschien weldra de kreet van den dag worden „Huismoe ders, vereenigt u. Verbruikers, organi seert u". En Parijs zal er mogelijk voor den 15den October, dag van verhuizen en huishuur betalen, aan toevoegen „Huurders, verzet u tegen de huurver- hoogingen". Te St. Quentin zyn Donderdagavond bijna alle vleeschhouwers- en bakkers winkels geplunderd en vernield. Ofschoon politie en troepen ontboden waren, staken de onruststokers het huis van een kruidenier, dat zij leeggehaald hadden, en ettelyke melkslijterijen in brand. De troebelen kwamen pas tot staan, toen ruiters en voetvolk de stra ten zuiverden. Te Douai hebben de vleeschhouwers en bakkers hunne winkels uit vrees voor plundering gesloten en alleen aan be kende klanten geleverd. Dergelijke berichten komen uit andere plaatsen. Te Aniche zijn de slagers, toen zij uit het slachthuis kwamen, door een groote menigte aangerand en uitgejouwd. Verscheidene malcontenten hielden, met petroleum gevulde, spuiten klaar om alle vleesch, dat vervoerd zou worden onbruikbaar te maken. In verschillende steden verkondigt de arbeidersbevolking de leus of goedkoope levensmiddelen of revolutie Uit Douai wordt gemeld, dat een paar honderd menschen met een roode vlag door de streek zijn getrokken en vele boeren gedwongen hebben, de prijzen van boter, melk en eieren te verlagen. Een aantal slagers trokken naar Douai en verlangden daar op de beestenmarkt verlaging van de veeprijzen. Een troep vrouwen hielden een der gelijke betooging in de stad en lieten een verzoekschrift aan den burgemeester teekenen, waarin zij verlangen dat de prijs van de melk op 20 centimes den liter en van de boter op 1 fr. 50 het pond gezet wordt, Vijftienhonderd arbeiders uit de weef getouwen te Saint Quentin zjjn doorge drongen in de overdekte markt van een buitenwijk en hebben er alles stuk ge slagen, omdat de boter er meer dan 1 fr. 30 kostte. Niet alleen in Frankrijk ook in Bel gië woedt het oproer tegen de duurte der levensmiddelen. Ook daar te lande hebben de verbruikers zich tegen de verkoopers aan een gesloten. Beenhou wers worden geboycotteerd boterboeren zien hunne waar in den ban geslagen. Zoowel in hot Walenland als in Vlaan deren grijpen op de markt en voor de winkels meur of minder tragicomische tooneeltjes plaats. Te La Louvière even goed als te Brugge te bewijzen de huis moeders hun woede anders dan bij woorden. Protest der verkoopers helpt nietalle verweer wordt hun zelfs ver ijdeld en met de hitte die heerscht, en die inderdaad den eetlust niet bevorder lijk is, liggen de waren te rotten, ter wijl de verbruikers liever van honger omkomen dan de dure prijzen te betalen. Is de boter zoo duur, alleen omdat er zoo weinig voedsel is goweest voor de koebeesten in de laatste maanden, of is het te wijten aan het feit dat de voortbrengers beter georganiseerd" zijn dan vroeger, en aldus de prijzen niet meer van eenlingen, maar van syndica ten afhangen En het vleeschhangt de prijs ervan eenvoudig af van willekeurige beenhou wers, of zijn hut de veeopkoopers die, bij de schaarschte van het voedsel, te gen lage prijzen het mager vee van den kleinen boer opkoopen, het vetmesten, en, met hun vijven of zessen aldus de markt zoowel de beenhouweis dus als de verbruikers beheerschen en.... uitbuiten Wie heeft er schuld aan dat, bij ge lijke vraag en zelfde aanbod, de prijzen aldoor maar stijgen In de groote steden, waar de pryzen het hoogst zijn en het leven ook buiten spijs en drank het duurst, KO-I— i d 97. Dit was, zij het ook niet in zijne ei gen woorden, Ceneri's verhaal. Thans wist ik alles wat ik wenschte te weten. Wellicht had hij zich in betere kleuren afgeschilderd dan hij werkelijk was maar hij had mij de volledige, duistere geschiedenis uit vrije beweging en zon der terughoudendheid medegedeeld, en niettegenstaande de afschuw waarmede hij mij thans voor zijn persoon vervul de, gevoelde ik dat hy de waarheid had gesproken. XIV. Het werd tijd om een einde aan ons onderhoud te maken. Het had reeds Zóo lang geduurd dat de welwillende Kapitein meer dan eens de deur op een kier geopend had, en met een veel be- teekenenden blik naar binnen had geke ken, als wilde hij zeggendat er zelfs voor eene volmacht als de mijne een grens bestond. Ik was er niet verlan gend naar om het gesprek met den bal ling te rekken. Het doel mijner lange reis was bereikt. Ik kende Pauline's geschiedenis. De misdaad was ten volle beleden. De man die tegenover mij zat, had niet de minste aanspraak op mijn medelyden. En al zoude ik ook geneigd zijn geweest om hem te helpen, dan zouden mij toch de middelen daartoe ontbroken hebben. Waartoe zoude ik dan nog langer toeven En töch aarzelde ik. De gedachte, dat mijn opstaan en het geven van het teeken dat mijne bezigheid geëindigd was, den gevangene onmiddellijk terug zoude voeren naar den afgryselijken kerker waaruit hy gekomen was, was mij hoogst pijnlijk. Elk oogenblik dat ik hem bij mij kon houden was kost baar voor hem. Nooit zou hij weder het gelaat van een vriend of kennis aanschouwen 1 Hij had opgehouden met spreken, en zat met op de borst gezonken hoofd, terwijl zijne oogen op den grond geves tigd waren. Een vernietigd, ellendig, hopeloos wezen zóo gebroken, dat men hem geen verwijt durfde doen. Ik sloeg hem zwijgend gade. Plotseling vroeg hij Kunt gij geene verontschuldiging voor mij vinden, Mr Vaughan Geene, antwoordde ik, mij dunkt dat er weinig verschil bestaat tusschen u en uwe medeplichtigen. Hij stond op. Denkt gij dat Pauline zal herstellen Ik denk, ik hoop dat ik haar bij mijne tehuiskomst in welstand zal wedervinden. Dan moet gy haar verhalen in welken toestand gij mij gevonden hebt misschien zal he£ haar gelukkiger ma ken als zij weet, dat Anthony's dood mij indirect daartoe gebracht heeft. Ik boog toestemmend by deze droe vige opdracht. Nu moet ik heengaan, zeide hij huiverend, zich met moeite naar de deur voortslepende. Niettegenstaande zijne zonden, kon ik het rampzalig wezen niet zonder een woord laten vertrekken. Wacht een oogenblik, zeide ik, zeg mij of ik iets doen kan om uw le ven eenigszins dragelijker te maken. Hij glimlachte droevig. Gij zoudt mij een weinig geld kunnen geven. Mis schien zal ik gelegenheid vinden het te behouden en mij van tijd tot tijd eeni- ge versnapering kunnen verschaffen. Ik gaf hem verscheidene banknoten, die hij tusschen zijne lompen verborg. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1