\%mm ^Ticnn».s- m ^utUniuMabwr ^muvstb^Umhten. No. 1645. Zaterdag 2 September 1011 ONTWAAKT. 20® Binnenland. FEUILLETON, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj boekhandelaren en brievengaarders. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitsrever C. DIEf.EM.tK te Breskeus. Breskens. I September 1911. GROEDE, 28 Aug. Heden kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer Van Oostrom Soede in voltal lige zitting bijeen. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. I. Ingekomen zijn: a. missive van Ged. Staten houden de bericht dat de gemeente over het 2e kwartaal f46.25 heeft bij te dragen ten behoeve van een armlastig krankzinnige; b. kennisgeving van het bestuur van den bond van Gem. ambtenaren in zake de zekerheidstelling van den borgtocht van den gem.-ontvanger. In verband daarmede werd het verband van deze borgtocht met het Grootboek opgeheven. Voor kennisgeving aangenomen. II. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden Iz. Becu, Iz. van de Plas- sche en J. de Vlieger werden door de hh. Lombaard en Hammacher onder zocht welke commissie bij monde van laatstgenoemde de goedkeuring rappor teerde en tot toelating adviseerde. Dien overeenkomstig werd besloten. III. De gemeente rekening over 1910 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 18.192.925 in uitgaaf op 17.813.67° alzoo tot een batig slot van f 879.25 IV. Op het bekende verzoek van dhr Huijghebaert om do subsidie in 1909 toegestaan voor de electrische lijn Bres kens—Knocke over te dragen op do ontworpen stoomtram Breskens Sluis, stelden B. en W. voor dit verzoek in te willigen. Dhr Iz. Risseeuw stelde voor een be drag van f500 bij te dragen. Bij de eerste aanvraag werd het hooge subsidie noodig geacht wegens de groote kosten van den electrischen aanleg. Nu wordt het stoom, waardoor de kosten ook minder worden en het thans door hem voorgesteld subsidie daarmee in verhouding staat. Dhr Hammacher wees er op, dat de electrische aanleg duurder moge zijn dan een stoomtram, de nieuwe exploi tatie is ook 6 K.M, langer, zoodat het verschil zeer weinig uiteenloopend is. Electriciteit is f800 duurder per K.M. dat zou voor de zelfde lengte f12000 minder zijn, maar nu ze 6 K.M langer is komt dat overeen. Dhr Risseeuw merkte op dat het aan tal ritten destjjds voorgesteld op 12 of 14 per dag, nu slechts 4 of 5 zal zijn, zoodat ook in deze verhouding een sub sidie van f500 voldoende geacht kan worden. Dhr Lombaard, het voorstel Risseeuw ondersteunende, was van meening dat nu de tram Retranchement en Sluis zal aandoen, aan beide gemeenten ook wel subsidie zal worden gevraagd evenals aan de doorsnijdende Zwin- en Willem Leopoldpolders. In dat geval mag wor den aangenomen, dat de verhouding van de langere lijn ook weer de f500 van Groede wettigt. De voorz. zeide dat Retranchement reeds het hooge cijfer van f 250 gestemd heeft, terwijl ook aan Sluis subsidie is aangevraagd. Nu mag men niet verge ten dat Sluis twee goede verbindingen heeft en het belang niet zoo hoog ge acht mag worden als voor andere ge meenten die geene verbinding hebben. Retranchement stelde zeer veel belang in de totstandkoming, getuige zijn hoog subsidie. Zoo is de tram voor Groede een levenskwestie, die met f720 sub sidie zeker niet te duur betaald wordt, en nog niet te duur zou zijn al moest het iets meer wezen. Onze gemeente lijdt aan een stelsel matige achteruitgang, waardoor zij in 't oog van alle andere gemeenten tot de doode wordt gerekend. Door de tram kan zij weer worden wat zy vroeger wasde belangrijkste plaats van dit district. Dhr Lombaard meende dat Groede toch allerminst een slecht figuur maakt, als de gemeente f500 geeft benevens de subsidies van de belanghebbende polders. Dhr Becu kon zich goed vereenigen met het voorstel Risseeuw. Ook dhr Salomé voegde zich daarbij. Dhr Hammacher zou, als de tram er met f 500 kan komen, dit zeker toe juichen. Het bedrag van f 720 is gebaseerd op een norm, terwijl de f 500 een afgerond geheel uitmaken. Hoewel hij betrekkelijk wel zou kun nen mee gaan, is 'o toch noodig het voorstel even nader onder de oogen te zien. Als het adres van den heer Huijghe baert bjj de Provinciale Staten inkomt, vlak voor de winterzitting, en 't mocht blijken uit de berekening van Ged. St. en den Hoofd-ingenieur, autoriteiten van wie men vertrouwen kan dat ze niet marchandeeren, doch te werk gaan naar een vaste norm, in verband met de ver lenging van de lijn en de aan te bren gen kunstwerken, en dat het subsidie dezer gemeente niet voldoende is, dan zou 't verzoek naar de zomervergade ring moeten worden verschoven. Hij gaf daarom in overweging en diende het zelfs als amendement op het voor- stel-Risseeuw in, om aan het subsidie van f 500 de bepaling te verbinden, dat dit cijfer zoo 't mocht noodig wezen wordt gebracht tot een maximum van f720. Dhr Risseeuw handhaafde niettemin zijn voorstel. Het amendement-Hammacher werd door B. en W. overgenomen. Bij de hoofdelijke stemming maakte dhr Risseeuw de aanmerking dat de voorzitter thans de omgekeerde orde nam door de lijst van onderaf te begin nen, in plaats van bovenaf zooals steeds gebruikelijk is. Daarop werd de volgorde voor de hoofdelijke stemming bij loting bepaald. Vooraf vroeg dhr Risseeuw of zijn voorstel het eerst in stemming kwam. De voorz. antwoordde hierop ontken nend. Het reglement van orde schrijft voor, dat het eerst in stemming komt een voorstel van de verste strekking, in dit geval het door B. en W. overge nomen amendement. (Een meening die wij intusschen niet kunnen onderschrijven. Zoodra B. en W. het amendement overnamen, was dit als 't ware eene wijziging van hun eerste voorstel, om dat de stemming in den boezem der vergadering van dien aard werd geacht, dat het oorspronkelijk voorstel van B. en W. gevaar liep. Uit dien hoofde was niet het eigen voorstel van B. en W. van de verste strekking, maar juist dat van dhr Ris seeuw immers het nadere voorstel van B. en W. was vau eene bemiddelende strekking tusschen het apodictische van f 500 en dat van f720. De Raad, in dien genegen om dat van f500 tot een maximum van f720 aan te nemen, had daarvan kunnen doen blijken door het voorstel-Risseeuw te verwerpen. Red.) Inmiddels werd het nadere voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 St., die van dhr Risseeuw. De artikelen 4, 5, 6 en 8 betrekking hebbende op de ponds-ponds-gewijze vermindering vaD het subsidie indien het 1/3 van den aanleg van dien aard mocht zijn, dat vermindering mogelijk was, en op de levering en vaststelling van den eenheidsprijs van electriciteit werden ingetrokken. V. Ingekomen waren verder verzoeken van den gemeente ontvanger en den secretaris om hunne jaarwedden te ver- hoogen en daardoor meer in overeen stemming te brengen met de eischen die de huidige eerste levensbehoeften stellen. In 1907 tijdens den secretaris van Duyl hadden B. en W. voorgesteld de jaarwedden te brengen op f 425 voor den ontvanger en f 850 voor den secre taris. Doch door Ged. Staten werd dit niet goedgekeurd omdat de gemiddelde comp tabiliteit der gemeente van dien aard was dat de ontvanger niet in zoodanige t-O-t— 95. Hy hief voor de tweede maal zijn dolk op om ook mij te doorsteken, ter wijl Petroff die door den nieuwen loop, dien de zaak gekregen had, zich genoodzaakt zag om Pauline aan haar lot over te laten, my neergedrukt hield waar ik gevallen was. Ceneri sloeg het staal terzijde en redde mij. Hij onder zocht myne oogen en bezwoer de waar heid mijner bewering, en tevens dat er geen tweede moord zou worden gepleegd. Petroff ondersteunde dezen wensch en ten laatste gaf Macari toe, dat ik op de wijze die den Lezer reeds bekend is, zou worden onschadelijk gemaakt. De oude dienstbode die nog niets van dit treurspel afwist, werd gewekt en uitgezonden om den noodlottigen drank te halen. Nu werd ook Teresa in het complot opgenomen. Hare toewijding voor Ce neri zou haar, als haar meester het ge bood, aan twaalf moorden hebben doen deelnemen. Het allereerst moesten zij mij uit deD weg ruimen. Petroff, want Ceneri wilde mij niet aan Macari toevertrouwen, ging heon en vond een laat naar stal terugkeerend huurrijtuig. Voor een zeer ruime belooning stemde de koetsier er in toe hem dit voor an derhalf uur af te staan. Het was nog nacht, dus leverde het geen moeilijk heid op om mij er, bewusteloos als ik was, in te leggen. Petroff reed heen en na mij in een ver afgelegen steeg te hebben neder- gelegd, bracht hij het rijtuig aan den koetsier terug en voegde zich weder bij zijn gezellen. En nu wat Pauline betrof. Haar ge kerm was langzamerhand weggestorven, en zij lag stil in een op den dood ge lijkende verstijving. Tot zij weder tot zich zelve zou komen, kon men niets anders doen dan haar naar hare kamer te brengen en aan Teresa's zorg toe te vertrouwon. Maar het dringendst was op welke wijze zij zich van het lichaam van den vermoorde zou ontdoen. Allerlei plan nen werden besproken tot dat er ten laatste éen werd aangenomen, welks stoutmoedigheid het noodzakelijk moest doen gelukken. Vroeg in den morgen werd een brief verzonden naar Anthony's woning, die berichtte dat Mr March den vorigen avond ernstig ziek was geworden en zich bij zyn oom bevond. Deze maatre gel diende om elke Davraag van deze zijde te voorkomen.* Terzelfder tijd was hot lichaam van den armen jongeling op een bed uitgestrekt en alles aange wend wat eeu natuurlijken dood kon doen veronderstellen. Ceneri zei mij wel niet op welke wijze hij het verkre gen had, doch hij kwam in het bezit van een „visum repertum" omtrent den dood. Daarop werd aan een onderne mer van begrafenissen opgedragen een doodkist te zenden, en den volgenden avond een lijk te komen kisten. Het lichaam werd in tegenwoordigheid van Ceneri in de kist gelegd, en het gemis aan plichtplegingen verontschuldigd door de omstandigheid, dat het naar het buitenland vervoerd moest worden, om daar te worden begraven. De lijkbe zorger was wel eenigszins verwonderd, maar, daar hij rijkelijk b -loond werd, zweeg hij. Na verloop v .ree dagen was door middel der val-' klaring aan alle formaliteiten vo a bevon den de drie mamon zi waad met het lijk van hun s. jr opreis naar Italië. (Wor rvolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1