Gemengd. Het benutten van de voortbrengselen van de vischvangst, de manden- en net- ten-makery, het reddingswezen, de wa tersport, enz enz., zijn in het Program ma der Tentoonstelling begrepen. De Tentoonstelling belooft een groot succes te wordenverschillende landen hebben offlciöel deelneming op ruime schaal toegezegd. Op aanvrage zijn bij den Generaal- Agent voor Nederland, den heer Louis Laboyrie Rochussenstraat 199 A te Rot terdam alle noodige inlichtingen, alsme de aanvraag-formulieren voor plaats ruimte voor deze tentoonstelling te be komen. Breskens, 29 Augustus 1911. De Zaterdagochtend onder voorzitter schap van den heer Van Zuijen gehou den zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden afwezig de heer P. C. Roest. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering werden de geloofsbrieven der herbenoemde raads leden J. de Hullu, J. M. H. van de San- de en N. Valk onderzocht en goedge keurd en tot hunne toelating besloten. I. Ingekomen zijn a. eene brochure van de [Ned. Hei- de-maatschappij tot bekendmaking van haar doel en strekking b. verslag van den Landbouw over 1910; c. Provinciaal verslag over 1910 d. missive van Ged. St. tot goed keuring der aan mej. S. M. de Masier verstrekte gratificatie e. id. als voren dat de minister van binnenl. zaken bij de bepaling van de rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs bezwaar maakt tegemoet te komen in de gemeente-onkosten van teekeningen en plannen voor den bouw eener nieuwe school, nu daaraan geene uitvoering is gegeven. Alle voor notificatie aangenomen. II. Naar aanleiding der circulaire in zake de waterleiding werd zonder hoof delijke stemming in beginsel besloten, zonder eenige verbinding, de wensche- lijkheid eener aanleg uit te spreken, en in verband daarmede de burgemeester af te vaardigen in het op te richten comité. III. De gemeente rekening over 1910 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 17.873.685 in uitgaaf op 17.656.21s alzoo tot een batig slot van f 217.47 IV. Aangeboden werd de gem.-be- grooting voor 1912, die een voorloopig nadeelig saldo aanwijst van f500. De uitgaven zijn zoo krap mogelijk geraamd, terwijl het tekort voorname lijk ontstaat door enkele hoogst nood zakelijke buitengewone werken. Zoo o.a. de vuilnisbeltieder zal toe stemmen dat de toestand allengs on houdbaar is geworden. B. en W. heb ben zich ter voorziening in dien nood in verbinding gesteld met den rijks waterstaat om het strandterrein achter de kolenloodsen van den oosthavendam daarvoor te mogen bestemmen. Met medewerking van den betrokken opzich ter alhier is daarop door den hoofd-in- genieur gunstig geadviseeid, doch voor 't oogenblik is van den minister van waterstaat nog geene beschikking ont vangen. In elk geval is f200 geraamd voor de inrichting van een en ander. Dan is de rioleering van de Zandstra ten met den toegangsweg tot zandhalen en den aanleg van het klinkerpad op de Boulevard begroot op f1770. In de kosten van beide eerstgenoem de werken wordt door den polder f 1060 bijgedragen, dat wil zeggen, wordt door het rijk en de provincie dit bedrag be schikbaar gesteld, terwijl en van rijk en van provincie ieder afzonderlijk op f75 wordt gerekend. Maar dan rest met alles ook nog f760 voor de gemeente. B. en W. heb ben rjjpelyk overwogen hoe hierin te voorzien. En ze zijn tot de conclusie gekomen, eene leening aan te gaan voor de buitengewone werken. De hoofde lijke omslag die nu pas is verhoogd weer te verhoogen kwam hen minder gewenscht voor. In 't algemeen kon men zich hiermee wel vereenigen. Dhr Van de Sande voegde er nog aan toe desnoods iets meer te leenen, omdat men weer voor moeilijkheden zal komen "als vele uitga ven, die nu zoo krap zijn geraamd, meer zullen vorderen. Bij de latere vaststelling kan een en ander nader worden gepresiseerd. Nog deelde de voorz. mede, dat een post is geraamd van f25— als vergoe ding voor den gemeente-veldwachter voor het houden van den politiehond, daar het niet te vergen is, dat deze in het belang der publieke veiligheid voor ei gen rekening wordt gehouden. V. Op het verzoek van den heer Huyghebaert te Assebrouck tot het toe kennen van een subsidie voor het ge wijzigd tramplan Breskens Sluis ad f 200 gedurende 20 jaren, stelden B. en W. voor, zoodanig subsidie te verleenen gedurende 10 jaren, in aanmerking ge nomen de financieele toestand van de gemeente. Dhr van de Sande zeide dat de finan- ciëele toestand er eerder toe zou leiden om in 't geheel geen subsidie toe te staan, daar vooral het zijljjntje naar de haven van Cadzand niet zal nalaten te gen het belang onzer gemeente te zijn. Enkel door het haventje van Cadzand derft de werkmansstand te dezer plaat se ongeveer f1500 's jaars aan loon. Bovendien hebben we nu reeds te kort op onze begrooting, zoodat er ook uit dien hoofde redenen bestaan om geen subsidie te geven. De voorspiegeling van de Suikerfa briek te Sluis is ook niets meer dan schijn, want die hangt nog heelemaal in de lucht. De voorz. gelooft ook niet dat, daar van veel zal komen, maar als iedefeen zoo mocht redeneeren en om deze reden niets te geven, dan komt de tram ze ker niet tot stand. Dhr van de Sande beweerde, dat als de lijn tot stand komt, ze dit ook wel doen zal zonder het subsidie van Bres kens. Dat men in de tusschenliggende gemeenten booge subsidie geeft, is be grijpelijk, omdat die geen tram hebben, maar hier moet ze toch komen. Dhr Weijkman meende dat men niet alleen voor zich zelf, maar ook voor het algemeen belang moet rekenen. De voorz. zeide dat 't nog zoo zeker niet is, dat de tram er toch komt als Breskens niets geeft. Ook komt het provinciaal subsidie in mindering met elke vermindering van particuliere sub sidie. Dhr van de Sande wees voorts op de onvastheid van den aanvragereerst was electrische beweegkracht het eenige middel voor deze streek en nu laat men dit los en verandert haar in een stoom tram. Dhr Weijkman noemde dat niet zoo bezwarend. Men zal er van overtuigd zijn dat voor goederen vervoer stoom veel beter is. Dhr du Burck was ten opzichte van zijn vroegere stem veranderd. Toen was hjj er tegen, nu is hij er voor, wijl hem gebleken is dat Nieuwvliet aan de Br.- M. tram waaraan ze niets had toch subsidie gaf. Dhr de Hullu merkte op, dat de be hoeften ook in de watering Cadzand uegenover voorheen vijf, zesmaal zijn uitgebreid, zoodat het verlies voor Bres kens in geen geval zoo groot kan zijn. Met 5 tegen 1 st., die van dhr van de Sande, werd subsidie verleend gedu rende 10 jaren f200 's jaars. Op het adres van J. Lyk en 10 an deren tot het leggen van een verhard voetpad en het plaatsen van een lan taarn, werd in zooverre gunstig beschikt, dat eerstens na -de rioleering daarmee rekening zal worden gehouden en de plaatsing van een lantaarn zal onder zocht worden. Daarna werd de zitting gesloten, SCHOONDIJKE, 28 Aug. De heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Aller eerst had de installatie plaats van het nieuw gekozen lid, de heer Iz. van de Sande. Nadat hij de voorschreven eed heeft afgelegd, wenscht de voorz. hem geluk en hoopt hem lang als raadslid zitting te zien nemen. Dhr v. d. Sande dankt voor de tot hem gesproken woorden en hoopt naar vermogen de belangen der gemeente te helpen bevorderen. Daarna worden de notulen der vorige vergaderingen voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Aan de orde is nu een wijziging in de begrooting van 1911. Deze is nood zakelijk geworden door het aan mej. van Overbeeke verleende ziekteverlof. In haar plaats is als tijdelijk onderwij zeres aangesteld mej. Duste. De vergoe ding aan deze laatste te verleenen is bepaald op f125. Van de commissie voor de water leiding was een schrijven ingekomen, waarin adhaesie betuiging gevraagd werd met het plan, voor den aanleg eener waterleiding. De gemeente ver bindt zich daardoor tot niets. Dit werd aangenomen. Vervolgens moet een afgevaardigde der gemeente benoemd worden in het definitief comité. De voorz. heeft reeds zitting en daar om acht hij het gewenscht nog een lid namens de gemeente te benoemen. Hij stelt voor de heer Luteijn met die func tie te bekleeden. De meerderheid der leden is evenwel van ander gevoelen en met 4 st. wordt de voorzde heer Scheltema als afgevaardigde aangewezen. Deze neemt de benoeming aan en dankt de leden voor het iq hem gesteld ver trouwen. Oninbaar worden verklaard wegens vertrek enz. een bedrag van f 35.14 op den hoofd, omslag en f 14 op de hon den belasting. Vervolgens wordt de gemeente-be grooting vastgesteld in ontvang op f 14047.245 en in uitgaaf op f 13135.70. Na afhandeling van dit punt sluit de voorz. de vergadering en ging deze over in comité generaal ter behandeling der reclames op den hoofd, omslag. GROEDE. In de gisterenavond ge houden zitting van den gemeenteraad werd aan het tramplanHuijghebaert, (met intrekking van het in 1909 geno men besluit) een jaarlijksch subsidie verleend van f500, en zoo noodig tot een maximum van f720. De jaarwedden van den burgemeester en secretaris werden verhoogd tot f 900, die van den gemeente-ontvanger tot f 450 en die van den gem. veldwachter ver hoogd met f50. In zake de waterleiding werd adhae sie betuigd en als lid van het comité uit de gem. besturen, hetwelk men nu zelfstandig wil doen optreden, benoemd de heer H. G. Hammacher met 4 te gen 3 st. op den burgemeester, die reeds als zoodanig te Nieuwvliet was benoemd. Het uitvoerig verslag volgt a.s. Vrij dag. Bij het de vorige week te Middel burg gehouden examen voor leerlingen van den twee-jarigen cursus in hoefbe slag van wege de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij zijn o.m. geslaagdIz. Luteijn Johz. van Retranchement, I. J. Provoost van Oostburg, A. Risseeuw van Schoondijke, J. J. van de Sande, P. J. du Puy en J. Bliek van Biervliet. Aan het festival te Biervliet ge houden ter gelegenheid van het 70jarig bestaan der muziekvereeniging „Har monie werd deelgenomen door 15 ge zelschappen, en 2 zangvereenigingen, waaronder 1 uit Caprijcke. Uitgelokt door het prachtige zomer weder was er een massa volks op de been. Bij loting werden premiön toegewe zen van f SO aan Oostburg, flöaanSas van Gent en Breskens, f 10 Aardenburg Hoofdplaat, Groede, Sluis en Zuidzande Aan elk der deelnemende gezelschap pen werd een zilveren herinneringsme daile uitgereikt. Bij de aanbieding van den eerewiji werd door den burgemeester een woon van hartelijk welkom aan de vereeni gingen toegebracht. Gisteren werd het feest voortgezet met verschillende volksspelen. Zondagmorgen arriveerde te Groede het parket uit Middelburg, vergezeld van dr. Schouten en geassisteerd door dr. M. A. van Noppen te Groede om een onderzoek in te stellen omtrent het vinden van een lijkje van het manneljjk geslacht. Hierover verneemt men het volgen de: Verdacht van kindermoord was de 31-jarige veldarbeidster A. M. F. aange houden. Ondervraagd heeft zij verklaard in den nicht van 7 op 8 Augustus moeder te zijn geworden. Verder ver klaarde zij dat het kindje een half uur geleefd heeft, waarna zij zich er van ontdaan heeft door het in een steenput te werpen. Nadat het daar eenige dagen in ge legen had is het opgevischt met het waterputten, waarna zjj het andermaal ontvangst heeft genomen. Zij heeft daarna het lijkje in een emmer gelegd, een spade genomen en toen het lijkje nabij het zoogenaamde platte putje be-i graven alwaar het gevonden werd. Het! lijkje dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde werd naar het gemeentehuis gebracht en later overge bracht naar het lijkenhuisje op de al- gemeene begraafplaats. De schuldige werd eerst in arrest ge houden, doch Zondagnamiddag werd zij in vrjjheid gesteld. Zaterdagmorgen om vijf minuten over negen heeft in het kamp der ves ting artillerie te Zeist een hevige bus- kruitontploffing plaats gehad. Gelukkig zijn geen ernstige ongelukken te be treuren. Men was bezig met 't boren van lichtkogels in 't buskruitmagazijn, dat gelegen was vlak bjj het geniekamp. Op eens merkte de sergeant Theelen dat een der lichtkogels vlam had gevat. Hij vluchtte het magazijn uit en riep den daarvoor staanden schildwacht toe eveneens te vluchten. Een hevige knal werd gehoordhet buskruitmagazijn met zijn gevaarlijken inhoud van 700 K.G. buskruit was in de lucht gevlogen. De kruitkisten en alles wat zich erin bevond werd het luchtruim ingeslingerd. Wonder boven wonder bleef het dy- namietmagazijn, dat zich vlak naast de buskruitbergplaats bevindt gespaard. Vermoedelijk is dit te danken aan de borstwering, welke tusschen beide ma gazijnen is opgericht. De schildwacht, die eerst het roepen van den sergeant niet begrepen had, Z6tte het eveneens op een loopen en bleef ook ongedeerd. Buiten het magazijn waren twee mi liciens aan het werk, Ling en van Beek. Door het ontbranden van een lichtko- gel geraakten de kleeren van Ling in brand deze vluchtte naar den straat weg. Twee verpleegsters van een zich in de nabijheid bevindend sanatorium gingen naar den man toe en hielpen zijn brandend goed blusschen. Ling had eenige brandwonden gekregen doch gelukkig niet van ernstigen aard. De milicien van Beek die ook vlucht te, kwam te vallen en tot zjjn geluk want juist vloog er een buskruitkist over hem heen. Ook deze soldaat kwam met den schrik vrij. Onmiddellijk was de dienstdoende of ficier van gezondheid aanwezig om Ling te verbinden. Zaterdagmorgen heeft de kolonel v. Doorninck met majoor Elout, den kamp commandant een ondezoek naar het ge beurde ingesteld.

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2