tymttn ?ueitn>s- eit J§frMxUnii$Ub foor ONTWAAKT. Buitenland. FEUILLETON, I 1044. Woensdag 30 Augustus 10! 1 20e Jaarg Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. cents, elke naar plaats- Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 gewone regel meer 5 cents. Groote letters ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag' middag te twee ure. Dit blad verschijnt elkeu Dinsdajf- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELEIMAN te Breskens. In het laatst van Mei begaf zich een ingenieur, Richter, voor zijne firma Carl Zeisz te Jena naar Turkije tot het doen van onderzoekingen, waartoe hij verge zeld was van twee gendarmes. Bij het plaatsje Kotkonoplo in den Olympus ontmoette men eene bende roo- vers, waarmee het al spoedig tot een treffen kwam en de beide begeleiders werden gedood. Richter werd in de spelonken van het gebergte meegesleept. Voor zijne bevrij ding eischten de roovers een losgeld van 50.000 Turksche ponden, zoo wat een 600.000 gulden, benevens een groote en zes kleine gouden kettingen, 12 ringen met brillanten en vijf revolvers met 7 loopeu. Op alle mogelijke manieren trachtten z(j het losgeld binnen te krijgen. Rich ter moest de brieven schrijven, waarin hij om het geld vroeg en zoo meer. Maar de Turksche regeering wilde niet met de roovers onderhandelen en zond een troepenafdeeling om ze te achter volgen. Dit is steeds vruchteloos geble ven, tot dat nu, na drie maanden, het bericht van zijne vrijlating is gekomen. De gevangen ingenieur werd door de roovers aan de Gneksche grens vrijge laten en tot in de nabijheid van den Miloenapas gevoerd, waar hij op een Turkschen wachtpost stiet. Vandaar werd hij onder escorte naar Elassona geleid. Blijkens telegrammen uit Servidsje en Rozan verklaarde Richter bij zijn aan komst in Elassona, dat hij eerst eenige dagen op Turksch gebied in de omge ving van het klooster Sparpos had door gebracht, doch later op Grieksch grond gebied was gevoerd, waar hjj in de dor pen Misalar en Karapoena tot nu toe verborgen werd gehouden Maandag nacht werd hij door de roovers tot aan de Turksche grens gebracht en daarna vrijgelaten. In sommige berichten wordt gezegd dat voor Richter een losgeld van 4900 Turksche ponden is betaald, anderen spreken dit weer tegen. Volgens berichten uit Athene werd voor eenige dagen uit Turksche bron nen bekend, dat ingenieur Richter te Turnawo in het huis van een bekenden vroegeren roover werd verborgen ge houden. Richter's vrouw was bij de ontvangst van het bericht, dat Richter in vrijheid was, nog al kalm, daar zij steeds de overtuiging had gehad dat haar man weldra behouden zou terugkeeren. Diep getroffen was de tachtigjarige moeder van Richter die zeer geleden had door de kwellende onzekerheid. Zij had reeds het besluit genomen in weerwil van haar hoogen leeftijd zelve naar Saloniki te gaan, in het vertrou wen, dat een moeder zou bereiken wat aan anderen onmogelijk scheen. Te Jena was reeds een commissie in wording die het reisplan der oude dame met raad en daad wilde steunen terwijl ook de Duit- sche regeering steun had toegezegd, Na de vaststelling van de grondwet voor de nieuwe republiek Portugal, is men overgegaan tot de verkiezing van een president. Bij eerste stemming is daartoe benoemd Manuel Arriaga met 121 van de 217 stemmen. Onder groot enthousiasme werd de benoemde de zaal binnengeleid en legde onmiddellijk de voorgeschreven belofte af. Hij verscheen op het balcon ter be groeting van het volk. Daarna werd onder zeor uitbundig gejuich naar het paleis te Belem gereden voor de recep tie. Na het afleggen van de belofte hield de president der republiek een toespraak, waarin hij zijn toehoorders aanspoorde de dwalingen der voorouders te verge ten, en de eensgezindheid van de repu- blikeinsche partij om haar werken voor het welzijn des lands en haar handha ven van het nieuwe regime. Arriaga verscheen op 't balkon en werd langen tijd toegejuicht door de menigte. In zijn particulier verblijf te ruggekeerd, ontving de president de eer ste minister van de voorloopige regee ring, die het ontslag van het kabinet aanbood. De president vroeg het mini sterie de loopende zaken te blijven af doen tot er een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Deze eerste president, een man van 70 jaar, is een voormalig advocaat, die zijn geheele leven voor de republikein- sche zaak heeft gestreden. President Faillères van Frankrijk heeft zijn nieuwe collega een telegrafische ge- lukwensch toegezonden, daarmede tevens de nieuwe republiek erkennende. Na de felle hitte, die ons land en zijn naburen geblakerd heeft zijn over Zuidwest Europa de stormen komen woe den en hebben vooral in Frankrijk, Ita lië en Portugal groote verwoestingen aangericht. Ook op den Atlantischen Oceaan en in het Kanaal heeft een ge- storm geheerscht. In Puy de Dome heeft het hemelvuur verscheidene huizen in de asch gelegd, terwijl er ook berichten komen over menschen en vee, die zijn doodgeslagen. De storm ging daar gepaard met een geweldige hagelbui, die aan alle fruit- boomen een enorme schade toebracht. Over La Lozère stortte zich een wolk breuk uit, waardoor de benedenstad is overstroomd op sommige plaatsen stond het water twee en een halve meter hoog. In de kantons Saujon en Jonzac in Beneden Charente heeft de hagel groote schade aangericht. Ook in de kantons Orthez en Morlanne iu de Neder Pyre neeën heeft de storm huisgehoudende burgemeester van Gabaston is door den bliksem getroffen. Te Boscemmat sloeg de bliksem in een bosch dat daardoor in vlammen op ging. Uit de omstreken van Metz ko men ook ongelukstijdingen, o. a. zijn in Melsdoy twee mannen en drie paarden door den bliksem doodgeslagen. Nog erger heeft de storm zich over Italië verbreid. In Noord-Italiê zjjn verschei dene rivieren buiten hare oevers getre den. Een cycloon die te Como en te Son- drio woedde, heeft, behalve groote stof felijke schade aan de te velde staande gewassen en vruchtboomen, ook men- schenlevens geëischt. De schade bedraagt millioenen. De regeering heeft karabi- niers en werklieden naar de bezochte plaatsen gezonden om er hulp te ver- leenen die dringend was. Er zijn maat regelen genomen om de telegrafische ge meenschap te herstellen. Ook de minis ter van onderwijs is derwaarts vertrok ken als vertegenwoordiger der regeering. Te Yarese sloeg tijdens een begrafe nis de bliksem in de menigte. Tien personen werden gewond, waarvan ze ven doodelijk. In Portugal heeft vooral het kustland erg te lijden gehad. Van verscheidene kanten komen berichten van schipbreu ken. Te Setubal zijn de lijken van vijf matrozen van de „Izaura" aan land ge spoeld. Binnenland. In November en December a.s. zal on der bescherming der Fransche Regeering te Parijs een Internationale Tentoon stelling worden gehouden van alle op de uitoefening van het water betrekking nijverheid. Deze tentoonstelling van zeer ruimen omvang, omvat allo soort van nijverheid wetenschap en kunst waarbij het benut ten van het water en zijne voortbreng selen het hoofdvoorwerp uitmaakt. Zoo zal een aanzieniyke plaats worden ingeruimd aan de scheepvaart onder al hare vormen, aan de aanverwante indu- striën, aan den uitvoer, het transport, de vischvangst in zoet- en zoutwater, aan de industrie der verduurzaamde levens middelen, aan de vischteelt, aan de zalm en oesterteelt, waaraan een handel ver bonden is, die zich dagelijks uitbreidt en die steeds grooter afzetgebied in Frankrijk vindt. 94. In dit geval zal ik blijven, zeide hij, maar het is onnnoodig dat er vreem delingen bij tegenwoordig zijn. Het zijn mijne vrienden, die zoo noodig de waarheid van hetgeen ik te zeggen heb, kunnen bevestigen. Ik wil mijne zaken niet behandeld hebben in tegenwoordigheid van zulk een man, zei Anthony met verachtelij- ken blik Macari aanwijzende. De beide mannen spraken op gedemp- ten toon. Pauline was niet ver af en geen hun ner wenschte baar door hooge woorden te verontrusten, maar Macari hoorde de opmerking en zag het gebaar. Zijne oogen schoten vlammen en hy staarde in voorover gebogen houding naar den jongen March. Het zou wel kunnen gebeuren, zeide hij, dat gij mij binnen eenige da gen gaarne vrijwillig zult geven wat gij mij voor eenigen tijd geweigerd hebt. Ceneri merkte op dat de rechterhand van den spreker in zijn borstzak stak, doch daar dit zijne gewone houding was, koesterde hjj geen argwaan. Anthony verwaardigde zich niet om te antwoorden. Hy wendde zich van den man af met een blik van de diep ste verachting, waardoor Macari woe dend werd. Alvorens wij over iets onderhan delen, zei de jongeling tot zijn oom dring ik er op aan, dat Pauline van nu af aan onder mijn toezicht worde ge plaatst. Noch zy, noch hare fortuin zullen de prooi worden van zulk een armzaligen Italiaanschen avonturier, als uw vriend is. Dit waren zijne laatste woorden. Ma cari deed een stap nader, en zonder een of ander waarschuwend geluid te geven, greep hij het lang, schitterend staal uit zijn schuilplaats, en toen Anthony March opkeek, en zich in zijn stoel achterover wierp om hem te ontwijken, werd de nederwaartsche stoot met al de kracht van dien sterken arm toegebracht, en doorboorde de dolk het hart van An thony March 1 Juist toen hjj ter aarde stortte, zweeg plotseling Pauline's gezang en klonk haar angstkreet door het vertrek. Zij kon van hare plaats aan de piano zien wat er gebeurd was. Is het wel te verwonderen dat het .gezicht er van haar van hare zinnen beroofde Macari stond over zijn slachtoffer ge bogen. Ceneri was geheel verbijsterd door de misdaad, die op éénmaal al zijn plannen ounoodig maakte. De eenige die- zijn tegenwoordigheid van geest scheen te behouden was Petroff. Het was hoogst noodzakelijk dat Pauline zou tot zwijgen worden gebracht. Hare kreten zouden de omwoners wekken. Hij snel de dus tot haar, terwijl hij een groot wollen sofa-kussen over haar hoofd wierp, en hield haar met geweld op de sopba neergedrukt. Op dit oogenblik deed ik mijne dol zinnige intrede in de kamer, blind en hulpeloos, maar zoover zij begrepen de wreker. Zelfs Macari deinsde bij mijn verschij ning achteruit. Ceneri legde uit zelf verdediging een pistool op mij aan. Doch hij begreep het eerst mijn smeêkon, om genade, en redde, zooals hij mij verder verhaalde, mijn leven. Zoodra Macari van zijn verbazing be komen was, drong hjj er op aan dat ik het lot van Authony March zou deelen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1