'tymm w ^mknixéhh voor ONTWAAKT. >—•»-»» No. 1643. Zaterdag 26 Augustus 1911 FEUILLETON. 20" jManr BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijn 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE9AN te Bregkens. Uitstel wan betaling in den kleinhandel De Staatscommissie voor den midden stand heeft een rapport samengesteld in zake maatregelen tegen het langdurig uitstel van betaling van rekeningen in den kleinhandel en de kleinnijverheid. De commissie is er o. a. van over tuigd, dat het langdurig uitstellen van betaling, ook van goede debiteuren, een zoo grooten omvang heeft, dat het zaak is om te trachten daaraan tegemoet te komen. Tallooze gevallen zyn haar bekend, hoe het gebruikelijk is den winkelstand en de kleinnijverheid op betaling van verschuldigde gelden te laten wachten. Men geeft er zich geen rekenschap van hoe onzedelijk het is, tegelijk eigenaar te zijn van het goed of het werk en van den daarvoor verschuldigden prijs. Het is de aandacht der commissie niet ontgaan, dat het den verkooper vrij staat om den nalatigen debiteur aan te spreken tot betaling. Maar zich reken schap gevende van den bestaanden toe stand, weet zij zeer goed, dat elke aan maning, elk verzoek tot betaling zelfs, door den winkelier of kleinen ambachts man tot zijn klant gericht, dezen laat ste ontstemt. Het gros van het publiek denkt er niet aan te betalen wat het kocht, voordat er eene rekening van gezonden wordt en vindt er niet onge woons in om, als de rekening er een maal is, deze nog maanden, zelfs soms meer dan een jaar, onbetaald te laten liggen. In de April aflevering van het tijdschrift der Maatschappij van Nijver heid leest men zelfs, waar er over de trage betaling van jaarrekeningen ge sproken wordt„Vele afnemers be schouwen ze als eeuwrekeningen 1" En vraagt de leverancier om betaling dan is de kans groot, dat hij den klant niet meer ziet verschijnen. In winkelierskringen, zoowel als bjj de ambachtsnijveren, ondervindt men op zoo ernstige wijze do gevolgen van het lang zame betalen, dat de organisaties van den middenstand reeds jaren een bewe ging hebben georganiseerd met het doel in dezen misstand verbetering te bren gen. De commissie is van oordeel, dat met de bestaande volksgewoonte moet reke ning gehouden worden en dat elke wyze van betaling vragen, hoe zacht van vorm ook, dientengevolge voorloopig ter zijde is te stellen. Het toezenden van eene rekening ech ter zal niemand den leverancier ten kwa de duiden. Wanneer die rekening ver meldt, dat by betaling binnen korten tyd korting wordt verleend, zal dat tegen over goedgezinde klanten eene aanspo ring zijn om binnen dien tijd te beta len. Maar toch slaan velen die herinnering in den wind. Zij moeten het in hunne beurs voelen, dat zij betalen moeten dat als zü den leverancier dwingen kre diet te geven, ze ook voor dat krediet betalen moeten. Vandaar dat aan den plicht om te betalen eenige drang moet worden bijgezet. Dat kan geschieden door den klant duidelijk te maken, dat de toezending der rekening beteekent, dat men betaling wenscht binnen kor ten tyd. De drang zal daarin moeten bestaan, dat na verloop van een bepaal den tyd na net inzenden der rekening, interessen voor het krediet, dat de klant verder vraagt, moeten worden betaald. De bedoeling is niet zoozeer om den crediteur van deze renten te doen pro- flteeren dan wel om den debiteur er toe te brengen de rekening binnen eene maand te betalen. Die interessen, zegt de commissie, moeten niet ingaan op het oogenblik van den koop immers verkoop op krediet behoeft niet nood zakelijk uit den booze te zijn maar kort na het'tijdstip, waarop betaling gevraagd wordt. De commissie heeft deze termijn op eene maand gesteld. Aan den schuldeischer blijft overge laten, wanneer hij zijn rekening wil in zenden en wie langer krediet wil geven zal dat kunnen blijven doen. Maar wie betaling wenscht, zal zonder daar recht streeks om te vragen een middel hebben om dien wensch aan den klant duide lijker kenbaar te maken, dan hij thans kan doen. In ieder geval zullen de jaar rekeningen binnen een maand nadat ze verzonden zijn, betaald moeten worden. De commissie ontveinst zich niet, dat vele betalers gebruik zullen maken van den nieuwen maatregel, door zich op de rentebetaling te beroepen als equivalent tegenover hun in gebreke blyven. Maar slechte betalers -moeten met harde mid delen tot hun plicht gebracht worden en die geeft onze wet in voldoende mate. Het zijn de soliede, maar lak- sche of berekenende klanten, wien her innerd moet worden, dat er ook aan 't geduld en het kredietgeven van den winkelier of •ambachtsnijvere een einde komt. In verband met dit rapport is het wel licht van belang eens te wijzen hoe in Duitschland de kleinhandelaars zelf de hand aan den ploeg hebben geslagen om het bestaande tuvel te bestrijden. In plaats van straf op het niet tijdig betalen, stellen de Duitsche kleinhande laars een belooning op contante betaling. Zij verleenen rabat, wat ook te lande wel gedaan wordt, maar in Duitschland is het rabatgeven georganiseerd en zijn Rabat-spaarvereenigingen in een groot aaDtal plaatsen ontstaan, waarvan de meeste zich weer tot een bond hebben vereenigd. By dien bond zijn nu reeds meer dan 300 vereenigingen met ruim 70000 klein handelaars aangesloten. De eerste ver- eeniging werd in 1898 te Hannover op gericht. De bedoeling der vereenigingen is, dat by elke contante betaling door den winkelier een rabatzegel wordt uitge reikt. Het rabat bedraagt meestal 5 pet., voor sommige waren i pet., zoodat van elke 20 of 25 pfening betaling een zegel ter waarde van 1 pfenning wordt afgegeven, die in een zegelboekje.wordt geplakt. 500 dier zegels, een waarde vertegenwoordigende van 5 M., kunnen, meest tegen Kerstmis, ingewisseld wor den in de meeste gevallen tegen geld, in enkele gevallen in waren. Natuurlijk mag dat verleende rabat niet op den prijs van het gekochte gezet worden, en dit behoeft ook nietomdat de winke lier door die contante betaling rente uit spaart en minder administratiekosten heeft. Wat de Rabat-spaarvereenigingen door hun werk meenen te bereiken komt volgens hun mededeelingen, in het kort op het volgende neerIn de eerste plaats wordt het stelsel van borgen, dat vooral bij de kleine winkeliers zoo we lig tiert, met goed gevolg bestreden. Het publiek wordt daardoor allereerst gebaat, omdat het niet leert te verte ren, wat het hoopt pas later te verdie nen, terwijl de uitgaven veel lichter in overeenstemming blijven met de inkom sten. Het voordeel voor den kleinhandelaar is, dat hij zelf ook niet zooveel krediet noodig heeft. En ten slotte is er nog dit voordeel, dat de overheerschende macht van het grootkapitaal in dit op zicht althans niet gesterkt wordt. Een ander gevolg is een verzachting van den concurrentiostryd; leden leeren elkaar beschouwen minder als concur renten, dan als vakgenooten. Zoo is b. v. in vele plaatsen waar Rabat-spaar vereenigingen zijn, heel wat verandering te zien in de wijze waarop men elkaar op het gebied der reclame trachtte te overtroeven. Dit is ook natuurlijk, omdat de ver eenigingen zelf voor eene gepaste recla me voor haar leden zorgen. Het verstrekken van toegiften is na- genot g geheel vervallen ter plaatse waar de winkeliers zich aaneengesloten heb ben en evenzeer wordt met goed gevolg strijd gevoerd tegen het verleenen van bijzondere kortingen aan leden van be paalde vereenigingen, ambtenaars-veree- nigingen enz terwijl het knoeien met de prijzen in de vereenigingen strafbaar is gesteld, wijl minimumprijzen door de groepen van winkeliers worden bepaald. 93. Macari, die op wraak zinde wegens de hem aangedane beleediging, was bereid, wanneer die ook van hem gevorderd mocht worden, zijne hulp bij de uitvoe ring van dit plan te verleenen. Petroff, de man met het litteeken over zijn ge laat, was des doctor's lichaam en ziel. Teresa, de oude dienstbode, zou op het bevel haars meesters elke denkbare mis daad bedreven hebben. De eerste zaak was nu om Anthony er toe te bewegen op een geschikt uur naar Horacestreet te komen. Ceneri maakte zijne toebereidselen, gaf de noodige instructies aan zijne bond- genooten, en schreef toen aan zyn neef on hem dies avond te komen bezoeken en zijne ophelderingen te vernemen. Wellicht wantrouwde Anthony zyn oom en diens omgeving meer dan verwacht werd. Hoe dit zy hij wees de uitnoo- diging af, en stelde voor, dat zijn voogd tot hem zoude komen. Daarop werd Pauline tot onschuldig werktuig gebe zigd om haren broeder naar het nood lottig huis te lokken. Ceneri antwoord de aan Anthony, dat het hem tamelijk onverschillig was waar de samenkomst zou plaats vinden, doch stelde haar eeni ge dageu uit. Toen deelde hij aan Pau line mede dat zyne bezigheden hem dien avond zeer laat van huis zouden houden, en dit een gunstige gelegenheid voor haar was om eenige uren onge stoord met haren broeder door te bren gen. Doch daar ook hij Anthony wilde spreken, moest zij hem daar houden tot Ceneri terug zou komen. Pauline voldeed daaraan met de groot ste blydschap. Broeder en zuster gin gen samen naar den schouwburg en te middernacht bracht hij haar naar Ho race-street terug. Ongetwijfeld verzocht zij hem nog wat bij haar te blijven. Daarom moest de schok wegens hetgeen nu volgde nog des te verschrikkelijker voor het meisje geweest zijn. Broeder en zuster zaten een poos al leen daarop verschenen Ceneri met zijn beide vrienden. Anthony scheen door deze ontmoeting onaangenaam ge troffen, hij bedwong zich echter en groette zijn oom beleefd. Macari keerde hij den rug toe. Het behoorde geenszins tot Ceneri's plan dat er in tegenwoordigheid van Pauline eenig geweid zou worden ge pleegd. By het verlaten van het huis moest hy gegrepen, en naar den kelder gebracht worden en zyn noodkreten desnoods onmogelijk worden gemaakt. Pauline zou den volgenden morgen naar een der vrienden van haar oom worden overgebracht, en onbekend blij ven met de zaak die hem en zijne bond- genooten zoo plotseling naar Italië terug riep. Pauline, zei Ceneri, my dunkt gij zoudt beter doen. thans naar uwe kamer te gaan. Ik heb met Anthony eenige zaken te bespreken. Ik wil liever wachten tot Antho ny vertrekt, antwoordde zij, maar als gij wat te spreken hebt, zal ik wel naar de achterkamer (achter het scherm) gaan. Dit zeggende ging zy daarheen en zette zich voor de piano, waar zij begon te spelen en te zingen. Het is thans te laat om over za ken te spreken, zei Anthony toen zijne zuster de kamer verliet. Het ware beter deze gelegenheid waar te nemen. Ik moet morgen En geland verlaten, sprak ik. Anthony zette zich dus weer neder. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1