mm %uum" m3§&uxUnü$Ub Mmmdj-lSXambmn ONTWAAKT. jSo. 1641. Zaterdag 19 Augustus 1911 20" Jaarg Buitenland. Bmneniand. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit lilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEH.tiM te Bresk Als eene aanvulling voor de schaarsch- held van politieke berichten, een om standigheid die men in de reismaanden meer waarneemt, doch thans onder den invloed van de blakende hitte, nog des te meer opvalt, leest men van weinig anders dan van warmte-onheilen. De Juli- en AugustuS-warmte is als een geesel gekomen over Westelijk Eu ropa. Het was een kwelling waaronder mensch en dier gebukt gingen nog gaat, want al is nu een koeler tempera!uur ingetreden, nog altijd is eene verfiis- sching door den regen niet gekomen. Schier alles uitgedroogd, eene misluk king van den oogst, de stilstand van de scheepvaart op de rivieren, groote sterf te, de zonnesteken, de cholera, de boseh- branden, al die elementen om de ramp volkomen te maken zijn aan de warmte toe te schrijven. Hier en daar zijn verscheidene men- schen ziek geworden onder cholera-ach- tige verschijnselen. Elk nieuw verdacht ziektegeval brengt schrik en ontzetting onder de naburige bevolking teweeg. Te Parijs zijn een chauffeur, eenjong- mensch en een oude vrouw in observa tie genomen, terwijl de chauffeur reeds is overleden. Uit Hontpellier wordt bericht dat te Lunel twee gevallen, op cholera lijkend, zijn voorgekomen. In Konstantinopel komen tal van cho- lera-gevallen voor. De gevreesde ziekte vertoont zich in alle wijken en tast ook de welgestelde gezinnen aan, in weerwil van de meest uitgebreide voorzorgs maatregelen, die genomen zijn. Eergis teren werden 114 gevallen aangegeven, waarvan 59 met doodelijken afloop. Een ander gevolg is de groote sterfte vooral onder kinderen De tabellen over de maand Juli wijzen in verscheidene plaatsen bijna het dubbele aantal sterfte- gevallen aan. Vele menschen komen om door zonnesteek, vooral in Duitsch- land. Het aantal branden is legio. De Matin bevat een geheele tabel branden in de meest uiteenliggende streken, o. a. zijn te Dyon 400 hectaren boscn verbrand. Te Saint Etienne is het geheele ge hucht Averney, geraeeute Saint-Just sur- Loire verbrand en dat te Pelussin al de bosscjjen op den berg Pelat in vlam men staan. En bij die natuurlijke onheilen, komt zich nu de groote staking op de spoor wegen in Engeland voegen. Te Manchester hebben 2000 man den arbeid nedergelegd. In den avond was de treinenloop geheel in de war. Te Liverpool is de toestand kritiek. Meermalen hebben samentreffingen plaats tusschen militairen en stakers. Een me nigte van 3000 man heeft een door hu zaren begeleiden gevangenwagen aange vallen. De huzaren openden het vuur, waardoor een twintig personen gewond werden waarvan een doodelijk. De molenaars aldaar hebben aan den burgemeester medegedeeld, dat de stad binnen een paar dagen geheel zonder meel en brood zal zijn als de tegenwoor dige toestand nog aanhoudt. De hospita len lijden al aan gebrek aan levensmid delen De onrustige toestand in den arbeid gaat voort zich in de provincies uit te breiden. De onlusten, welke Zondagnamiddag hebben plaats gehad, zijn zonder voor beeld in de geschiedenis der Engelsche arbeidersbeweging. In de buurt van St. Georges Hall had een geregeld straat gevecht plaats. De pohtie-agenten wer den bi) hun pogingen om op het plein voor het Hallstation door de menigte te breken, verscheidene malen terugge dreven. Velen werden daarbij gewond. De stakers hielden hardnekkig stand en een uur lang was de politie niet bij machte het plein te ontruimen. De po litierechter liet ten slotte de oproerwet atiezen. Militaire macht werd ontboden; deze rukte met geladen geweren op en dreven de stakers in de zijstraten te rug. Daar werden echter op kleine schaal de gevechten voortgezet, welke tot middernacht duurden. Het personeel van de ziekenhuizen was ijverig doende, de gewonden te verplegen. Volgens de jongste opgave, zijn ongeveer 250 per sonen, voor het meerendeel politie agen ten gewond. De stakers hebben ook getracht in het Lime-straat-station binnen te dringen zij braken de deuren open, doch werden door de politie, die versterking had ont vangen, teruggedreven. De brandweerkazerne werd in een zie kenhuis herschapen. In haar verbittering wierp de menigte met steenen naar de rijtuigen en de brancards, waarin verwonde politie agen ten werden vervoerd. Een politie officier brak daarbij een been en eeu agent werd de kin verbrij zeld. Naar een militaire patrouille werd van de daken met steenen geworpen. Meer dan 100 arrestaties hadden plaats. De toestand in de Londensche havens blijft slecht. De toekomst wordt donker ingezien en er wordt een nieuwe Lon densche arbeiderscrisis verwacht. De gezondheidsraad heeft de vernietiging ge last van groote voorraden aan bederf on derhevige levensmiddelen, vruchten en groenten, welke dagen lang op de Theems zijn blijven liggen aan boord van deniet gelost wordende stoombooten. Veel er van is bedorven en waardeloos geworden waardoor de handelaren enorme verlie zen lijden. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat er blijkens bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken ingeko men ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen be taling van eene som gelds, de afkeuring van lotelingen voor den dienst der mi litie te verkrijgen worden de lotelingen gewaarschuwd voor bovenbedoelde prak tijken en ook hunne aandacht gevestigd op art. 206 van het Wetboek van Straf recht, o. m. inhoudende dat met ge vangenisstraf van ten hoogste twee ja ren wordt gestraftle hij die zich op zettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2e hij die een ander op diens verzoek opzette lijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt ge vangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Breskens, 18 Augustus 1911. De minister van landbouw heeft, met ingang van 15 Aua. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het voormalige vierde naar het voormalige vijfde district van Zeeuwsch Vlaanderen en omgekeerd over den op Belgisch grondgebied gele gen „Vrijen Dijk", tot nader bericht verboden. Het rundvee bestemd voor de- vee markt Xe Sas van Gent wordt via Bres kens per provinciale boot naar Ter Neu zen overgebracht. De uitslag der loting voor de Natio nale Militie is als volgt Breskens. 1 A. H. Fenijn, brd., 2 J. A. den Hollander, in Amerika, 8 D. M. van Melle, 4 A. A. Luteijn, 5 E. J. de Meijer, 6 A. J. van Houte Az., 7 Abr. Wisse, 8 A. I. de Vlieger, 9 J. A. van Houte Jz., broederd., 10 J. Pleijte Gz gebreken, 11 F. Verduijn, 12 P. J. Dierx, 13 P. C. Keukelaar, 14 J. C. Muller, 15 P. J. Ras, in Amerika, 16 P. Th. A. Wijffels, 17 J. van Poelje, 18 J. W. Roest Pz., 19 W. Klaassen, 20 C. A. H. Schippers, 21 Jac. J. A. Wisse, 22J.A. van Meenen, 23 Jac. de Vuyst, 24 W. C. Carels, 25 A. J. Boeckhout. Schoondijke en Waterland, kerkje. 1 J. B. Doolaege, 2 J. B. de Wilde (W.), 3 J. Beerens, 4 P. J. Ris- seeuw, 5 J. A Steenhart, 6 A. B. Stok- kerman, 7 W. Kanse, 8 I. K. Krocké, 9 91. Bezat hij het recht niet om zijn ei gen doeleinden in de weegschaal te leg gen tegen het nietsbeduidende bestaan van zijn neef? Zóo redeneerde hij, en overreedde zich zelve, dat hij terwille der menschheid bijna alles mocht doen om zich te red den. Anthony March had nu den leeftijd van twee en-twintig jaren bereikt; stel de het volste vertrouwen in zijnen oom; leidde een zorgeloos en gemakzuchtig leven; en had, zoolang aan zyne aan vragen werd voldaan, niets meer ver langd, tot hem nu op eenmaal gewei gerd werd zyne aangelegenheden te re gelen. Het is niet met zekerheid te zeggen of zijne achterdocht was gaande gemaakt, of niet, maar hij had onmid dellijk een anderen toon aangeslagen en drong er op aan, dat zijn fortuin ter stond in zijne handen zoude gesteld worden. Ceneri, wiens plannen hem eenigen tijd naar Engeland riepen,' stel de hem tevreden met de verklaring dat hij hem gedurende zijn verblijf te Lon den alles zou ophelderen. En het was ook onvermijddelijk dat die thans gege ven werd, omdat Anthony's laatste ver kwistingen het overblijfsel van zijns vaders rijkdom tot bijna niets hadden gereduceerd. En nu, wat Macari's aandeel in de zaak betreft. Hij was sedert jaren een nuttig en vertrouwd agent van Ceneri geweestdoch hoogst waarschijnlijk niet met diens onbaatzuchtige doeleinden. Het schijnt dat hij het samenzweren be schouwde als een „vak" waar geld by te verdienen was. Het feit dat hjj zich op het slagveld door dapperheid onder scheidde, kan gevoegelijk op rekening gebracht worden van 's mans wreed karakter. Daar hij in alle plannen van Ceneri gemengd was, bevond hij zich zeer veel in diens woning, waar die ook tijdelijk mocht wezenen dientengevolge zag hij ook Pauline dikwijls. Hij werd reeds op haar verliefd toen zij nog een zeer jong meisje was, en beproefde al wat in zijn vermogen was om haar hart te winnen. Voor haar was hij zacht aardig en vriendelijk. Zij had wel geen reden om hem te wantrouwen, doch zij weigerde volstandig hem de liefde waar om hij wierf te schenken. Het moet gezegd worden dat hij, in dit opzicht, zeer standvastig was. Maar wanneer hjj ook, zij het ook van jaar tot jaar zijn aanzoek herhaalde, verzekerde Pau line hem steeds dat zyue liefde Hopeloos was. Ceneri moedigde hem niet aan. Hij wenschte hem niet te beleedigen en daar hij zag dat het meisje tegen zijn vleierij bestand was, liet hij de zaken op hun beloop, hopende dat Macari het vruchtelooze zijner pogingen inziende, die ten laatste van zelf zoude staken. Hij geloofde dat hij Pauline niet be geerde wegens het vermogen dat haar te wachten stond. Macari wist immers welke groote sommen Ceneri in de schatkist der patriotten gestort had en ongetwyfeld giste hij de herkomst er van. Pauline bleef op school tot haar acht tiende jaar, en bracht toen twee jaren bij haren oom in Italië door. Het was daar een treurig leven voor het meisje, en haar hart smachtte naar Engeland. Hoewel zij hem slechts zelden ontmoet te, was zij toch hartstochtelijk aan ha ren broeder gehecht. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1