Binnenland. Geril en c I Knocke Cadzand- Breskens bij genoeg zame medewerking van de betrokken streek, de provincie en het rijk de stoom- tramlijn Oostburg Zuidzande Cadzand door te trekken over Nieuwvliet, Groe de en aldus in verbinding te brengen met de bestaande lijn in de richting van Breskens, en daaraan zelfs toevoegde, dat, wanneer aan het door haar aange vraagd subsidie voor de lijn Oostburg- Cadzand zou worden verleend onder ver plichting tot doortrekking dier lijn over Nieuwvliet en Groede naar Breskens, de mogelijkheid daar zou zijn nm het land van Cadzand op afdoende wijze te voor zien van een nuttig middel van versneld verkeer voor personen- en goederen-ver- voer, hebben we onze stoute schoenen aangetrokken en de vrijheid genomen bij den heer De Thouars, directeur van de Stoomtram Mij Breskens- Maldeghem een interview aan te vragen. Met welwillendheid verleende Z.Ed. ons dit gehoor en noodigde ons uit onze vragen te stellen. „Wat donkt u of uwe maatschappij te doen nu door den heer Huyghebaert deze nieuwe aanvraag is gedaan". Antwoord „Niets, mijnheer, niets." Vraag „Maar uwe maatschappij wil toch immens een stoomtram leggen door Nieuwvliet en Groede Antwoord„U en de geheele bevol king in dit gedeelte van het district kan kekend zijn, dat wjj een stoomtram gaan bouwen van Oosthurg over Zuidzande naar Cadzand. Deze lijn, waaraan we druk werkzaam zijn, komt het aanstaan de jaar in exploitatie. Wij blijven be reid de lijn door te leggen over Nieuw vliet en Groede naar Breskens, zooals door ons werd medegedeeld aan H. H. Provinciale Staten van Zeeland bij brief van 4 November 1909." Vraag„Kan uwe maatschappij der gelijke ljjn veordeeliger aanleggen dan eeue afzonderlijke maatschappij Antwoord„De voordeelen verbon den aan den bouw door mijne maat schappij zijn in bovengenoemden brief vermeld. De subsidies voor een stoom tram kunnen natuurlijk belangrijk lager zjjn dan vooreen electrische lijn, omdat de eerstgenoemde trammen veel minder kosten, doch behalve düt kan een bestaan de maatschappij veel voordeeliger wer ken, als hebbende met haar bestaand be drijf reeds veel tot bare beschikking wat ook voor de nieuwe lijn kan worden be nut. (Gebouwen, werkplaats, machine- riën, gedeeltelijk sporen enz. benevens algemeen beheer.) Deze mindere kosten zijn dus ook in het belang van hen die subsidie's of rentelooze voorschotten ver- leenen, daar zij zooveel minder hebben bij te dragen. Het verschaffen van de noodige kapitalen is voor een bestaande soliede maatschappij geen bezwaar, dus verzekerd. U weet nu in hoofdzaak wat u weten wildet, nl. U hebt, althans u kunt de zekerheid nu hebben, dat mijne maat schappij al het mogelijke zal doen om eene doortrekking over Nieuwvliet en Groede zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Belanghebbenden dienen zelf maar te beoordeelen wat voor hen gewenscht is. U begrijpt, dat ik op uw bepaalde vra gen beslist heb geantwoord en hoop dat u voldoende zijt ingelicht". De oud minister de Marez Oyens die op zijn vacantiereis in Beieren sints 3 Augustus werd vermist, is Vrijdag teruggevonden. Het moet gebleken zijn dat de heer Oyens op de hoogte van het landschap dat hij voor zijn wandeling had uitge kozen, door een beroerte of toeval is ge troffen en toen in de diepte gevallen, waar zijn lijk is gevonden. Het stoffelijk overschot zal naar Den Haag worden vervoerd om aldaar te worden ter aarde besteld. De overledene was lid der Eerste Ka mer voor Zuid-Holland. Breskens, 15 Augustus 1911. Bij de Vrijdagavond geheuden onder linge aanbesteding van den bouw eener villa behoeve den heer D. H.van Zuijen burgemeester alhier, is dit werk opge dragen aan den heer W. Woiitiez voor ƒ14430.— Verder werd ingeschreven door de heerenA. P. van de Bande f15200, J. A. van de Sande f 15000, J. M. H. van de Sande f14900, L. Maas f14800, P. M. Catsman f14775, Anth. Monjé f 14590, J. P. W. Beseuier f10900. Door Ged. Staten is bepaald, dat de jacht in Zeeuwsch-Vlaanderen zal ge opend worden op Vrijdag 1 September voor klein wild en die op fazanten op Maandag 2 October met zonsopgang. Werd kort geleden als een bij zonderheid vermeld dat een zwemmer over het Hollandsch Diep was gezwom men, Zondag hebben drie Vlissingers, de heeren J. G. van Niftrik, C. H. Gillisse en J. J. Meijer het kranige stuk vol bracht om de Westerschelde over te zwemmen. Om 10 uur vertrokken ze van Vlis- singen en kwamen te kwart vooreen te Breskens aan. De Schofde is te [dezer plaatse 4500 M. breed. Door de stroom kon niet in rechte lijn worden gezwommen zoodat de zwemmers er 7 K.M. over deden. De heer van Niftrik kwam het eerst te Breskens aan. Een boot had da zwemmers in de na bijheid op hui) tocht vergezeld. De Algemeeno Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit het fonds „de Ge nerale Kas" f 100 toegekend aan de ge meenten te Hoofdplaat en te Water landkerkje ten behoeve van de predi- kants traktementen. Zaterdagmiddag werd brand ont dekt in den helm en de boschages op de duinen onder Oostkapelle. Over een groote uitgestrektheid woed den de vlammen, die door den wind aan gewakkerd, hoog oplaaiden. Daar gevreesd werd voor de buiten plaatsen Zeeduin, Berkenbosch en West- hove en daar de brand steeds voortging in de richting van Domburg, werd brand alarm gemaakt, waarop spoedig een paar honderd man ter plaatse verschenen om, gewapend met spaden, door het graven van geulen en het opwerpen van zand de vlammen in hun voortgang te stui ten. Een aantal badgasten uit Domburg kwamen met water aangedragen om de dorst der manschappen te lesscheri. Zondag is de dijk grenzende aan de Oostelijke terreinen der Staatsspoor te Vlissingen door onbekende oorzaak in brand geraakt. In den beginne liet de brand zich zeer ernstig aanzien, daar de groote steenkolenbergplaatsen der Staats spoor bij dien dijk gelegen zijn. Het vuur breidde zich echter tegen den wind in, in de richting Souburg uit. Des middags drie uur begonnen, brandde het des avonds half tien nog. Nog tgdig kon de brand gebluscht worden om te voorkomen dat de beschoeiing zich be vindende vlak bij wachtpost 66, door het vuur werd aangetast. OOSTBURG, 14 Aug. Hedenavond reed een boerenwagen van den landbou wer le C. naar huis, opeens brak het hoofdstel van het paard en viel het ge bit uit den mond. Onmiddellijk sloeg het paard op hol, door het loopen raakte ook het harnas los, en nu werd de wagen meegetrok ken aan de teugels. Op het eind van de Nieuwstraat werd een lantaarnpaal omver gereden en kwam het paard tot staan aan den wagen was heel wat gebroken. Een der vier inzittenden, de wed. E., viel van den wagen en kreeg eenige schrammen in het gelaat, de overigen kwamen met den schrik vrjj. Te Maastricht is een weduwe doo de warmte bevangen en dood op haar bed gevonden. Te Doorn is een 2jrrigkind Onder een rijtuig geraakt en ovorreden. Het kind overleed k"rteu tijd daarna. Ook te Woudrichem is een jongen bij het baden verdrodken. Maandagmorgen heeft zich aan het Huygensplein te 's Gravenhage een bloedig drama afgespeeld. De gescheiden vrouw S. heeft een 20- jarigen jongeman doodgeschoten, waarna de vrouw een revolverschot op zichzelf richtte. Toen de politie kwam, die zich door een raam toegang verschafte, vond zij den jongeman met een schotwond in de borst. Hij was reeds dood. De vrouw, gewond door een schot in hei rechteroog, had een revolver naast zich liggen. Zij ademde nog, doch gaf weldra den geest. Omtrent de oorzaak van dit drama is niets met zekerheid bekend. Men ver moedt dat de jongeman een student der Technische Hoogeschool te Delft is. Te Utrecht is een gevaarlijke fiets dief gegrepen. Toen de kerel nl. bij den rijwielhandelaar eeu fiets te koop kwam aanbieden, vond deze laatste het zaakje onmiddellijk verdacht, hield den kerel aan den praat en deed de recher che per telefoon waarschuwen. Zoodra deze verscheen werd de fietsenman ge arresteerd. Hij bleek uit Cothen (Utr.) afkomstig te zijn en te Schalkwijk en Woerden reeds verscheidene karretjes te hebben verdonkeremaand. Eeaige der fietsen zijn inmiddels opgespoord en de dader is aan de politie overgeleverd. Een 6-jarig knaapje te Krimpen aan den IJsel is in den IJsel verdron ken. Te Wageningen bekwam een kind je door het omtrekken van een petrole- um-stel zulke hevige brandwonden dat het aan de gevolgen is overleden. Te IJsselsteijn (Utrecht) ls Vrij dagochtend een sigarenfabriek afgebrand. De vlammen sloegen over op het fraaie kerkgebouw, dat geheel in vlammen op ging, behalve eeu gedeelLe van den to ren. Het kerkgebouw bezat, behalve om zijn schoonheid, ook om zijn praalgraven groote vermaardheid. Te Leerdam is een jongen op een houtzagerij door een drijfriem getroffen en gedood. In het Noord-Hollandsch kanaal onder Amsterdam is een knaapje van een schuit gevallen en verdronken. Te Kaatsheuvel zijn twee jongens bij het baden verdronken. Vrijdagnacht is weder een brand, van zeer grooten omvang te Antwerpen uitgebroken en waarvan de schade bui tengewoon groot moet zijn. Door een onbekende oorzaak, meer dan waarschijn lijk door zelfontbranding, is namelijk brand ontstaan in een der magazijnen der Cie des Magasins Generaux et En trepots libres d' Anvers, die om zoo te zeggen den geheelen terrein, gelegen tus- schen den Kattendijkdok en Kempische dok beslagen. Deze magazijnen zijn verschillende gebouwen, die onderling verdeeld zijn in de magazijnen Austra lië, Afrika, Europa, India, enz. Korts voor twee uren, brak de brand los. De tallooze vlammen verspreidden in de eerste oogenblikken zooveel licht dat de geheele stad bijna verlicht was en het moet van verre, zeer verre zijn geweest, dat men den vuurgloed moet hebben kunnen bemerken. De pompiers hadden dadelijk wel in gezien dat de geheele blok aan het vuut was prijs gegeven. Rond 8 ure werd de toestand nog veel kritieker. Op den hoek der Kempische dok en Rigastraat was het magazijn gevuld met sodani- traat. Dit hoekje was tot nu toe min o( meer gevrijwaard gebleven, maar het vuur had dit nu ook geheel in bezit genomen. Het was toen een gekiskas en een geknetter als geweervuur, dal het een plezier was om te hooien. De ontploffingen veroorzaakt door de nitraat bleven aanhouden en verschillende pom piers en anderen werden licht verbrand aan handen en aangezicht door de weg springende brandende nitraat. Eenige oogenblikken later deed zich een ge weldige ontploffing voor, gelijkende aan een kanonschot. Het nitraatwater dat al kokende in de riolen loopt, was daar ontploft en veroorzaakte langs de Kem pische dok ren grondinzakking van een paar maters groot Eindelijk te 4 ure waren de pompiers het vuur meester en was het gevaar voor uitbreiding geweken. Alles was verzekerd, en zelden heeft een ramp de assurantie-maatschappijen zwaarder getroffen. Er gingen bij den brand niet minder dan 8 millioen francs aan koopwaren verloren. Woensdagmiddag tegen 4 uur kwa men naar het Hbld. vertelt, twee vrou wen en twee meisjes den winkel van Maison Pierre op den Nieuwendijk te Amsterdam binnen. De vrouwen schenen weinig keus te vinden bij de artikelen, die men haar toonde. Nadat zij eenigen tijd aan de eene zijde van den winkel waren bezig geweest, quasi met het uitzoeken van portretlijstjes en daar blijkbaar niets van haar gading gevonden hadden togen zjj naar een andere toonbank, waar op een glazen plaat, zilveren voorwerpen uitgestald stonden. Daar zochten zij] een broche uit van 40 centen. Nadat de koopsters den winkel verla ten hadden, keek de bediende, die haar geholpen had, naar de toonbank en ont dekte tot zfin schrik, dat er eenige zil veren voorwerpen, o. a. een bonbonniè-j re werden vermist. Onmiddellijk ging hij naar de politic, waar hij de zaak aangaf. Juist op het oogenblik dat de winkelbediende van het politiebureau kwam, zag hij de beide vrouwen met de kinderen passeeren. Een agent ging haar nade dieveggen zetten het dade lijk op een loopen en wierpen de gesto len voorwerpen in een trapportaal. Dit hielp echter niet meerze werden ge arresteerd en bij onderzoek bleek, dat zij nog verschillende voorwerpen, waar schijnlijk van andere winkeldiefstallen afkomstig, bij zich hadden. Bij de twee vrouwen, die zusters zijn, werd door de politie huiszoeking gedaan. Er werd daarbij o. a. een aantal lappen stof in beslag genomen. Men vermoedt dan ook, dat de beide vrouwen zich aan verschillende marktdiefstallen hebben schuldig gemaakt. Bovendien werd bij haar een groot aantal lommerbriefjes in beslag genomen, vermoedelijk af komstig van beleening van gestolen voorwerpen. Een schilder, een advocaat en een geneesheer waren omstreeks 6 uur des avonds van Dyon vertrokken om zich per auto naar Chalons-sur Saone te be geven. Onderweg werd de schilder in de vol le borst getroffed door een zware steen die door een auto-vijandigen boer stom weg, zonder de minste uittarting, naar was geslingerd. De auto stopte en de reizigers zetten den vluchtenden boer achterna, met het gevolg |dat zij hem spoedig te pakken kregen. De steenwerper werd in den wagen geheschen en zijn horloge, papieren, geld en mouwvest af, terwijl de auto met groote snelheid voortreed. Zoo werden 50 kilometer afgelegd. De reizigers lieten nu den boer, die wit van

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2