Een Oiinkwaleileidirg, ONTWAAKT. No. 1640. Woensdag 16 Augustus 41 20® Jaarg. llotcmecn 'ffiatWê- cn ^wtÜntuMüb ISii FEUILLETON. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blail verschijnt eiken ?Mnsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIKLËMA.V te Breskrns. Dr Jenny Woijerman, de secretaris der Staats-commissie ter bevordering van watervoorziening te plattelande, die de mogelijkheid eener waterleiding voor het voormalie vierde district zoude uiteen zetten, deed zulks aan de hand van een zelfde voorziening in Zuid-Beveland. Men heeft het idee van een water leiding voor het Goesche land eenvou- digweg Amerikaansch genoemd. Het was een gekke fantasieer kon niets van komen het was in 't geheel niet uitvoerbaar. Men is immers op het platteland over 't algemeen voorzien van regenwater en van putten. En dat regen water is heel goed, als de hakken maar goed zijn en als er maar water genoeg is. Nu, met deze aanhoudende droogte zit men vrij krap in het water, en zou men in Zuid-Beveland wat gaarne zien dat de waterleiding er reeds was. Want, ondanks die gekke fantasie, is het toch maar een voldongen feit, dat Zuid Boveland z'n waterleiding krijgt. De werking daarvan is zoodanig, dat elke gemeente voor zich onmogelijk een waterleiding kunnende leggen, dit ge- zamelijk wordt gedaan. Het water be trekt men van uit Brabant. De afstand is geen bezwaartechnisch is alles mo gelijk. De Zuid-Bevelandsche waterleiding is geraamd op 13 ton en aangenomen voor 12.8 ton. De raming was dus goed en ook de flnanciëele opzet is goed. Er is nl. opgericht eene vennootschap, waarin elke gemeente aandeel heeft in verhouding tot zijne bevolking. Dat die gemeenten het benoodigd ka pitaal niet hebben, is begrijpelijk. Daar om is er eene leening gesloten bij do Rijks-postspaarbank tegen de billijke rente van 33/4 °/0 onder verbinding dat de eerste 10 jaren enkel de rente wordt betaald, om van het elfde tot het 60ste jaar bohalve de rente ook de aflossing te betalen. Ter bevordering dezer zaak heeft het rijk de behulpzame hand geboden door zoo noodig de rente-garantie op zich te nemen. Ten behoeve der noodwendige vernieu wing is een reserve fonds opgericht be rekend naar 8 van het maatschappe lijk kapitaal. Om dit te voldoen, moet een dividend gemaakt worden 4.05 °,'0. Waarom 4.05 pCt? Omdat deze rente voet gelijk staat met 33/4 pCt van het bedrijfskapitaal en 8 pCt van dat van het reserve-fonds. Richten we thans den blik naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan is de eerste vraag, waar is er hier water? Verwijst men naar Sluis, dan moet worden toegestemd dat daar best water is, maar behalve dat er geen voldoende voorraad is, blijft ook de kwaliteit zich zelf niet gelijk. Op eenigen afstand van een bestaan de put met puik water, werd water ge vonden van mindere hoedanigheid. Daar zou dus nooit sprake kunnen zijn van een groote waterleiding. Want naast de vraag van goed water rijst onmiddellijk een andere, nl. of er genoeg water is. Een water-win-plaats met goed water moet de zekerheid hebben van 30, 40 jaren water te geven, want zoo niet, dan is alle gedaan werk nutteloos. Zoo is in Zeeuwsch-Vlaanderen ooste lijk deel geboord nabij St. Janstcen. Het is zonder succes geweest, maar daarom was het hoogst nuttig, want men had nu de zekerheid dat men in Z. VI geen water had in voldoende hoe veelheid. Deze omstandigheid heeft de betrokken Staatscommissie tot de overtuiging ge leid, dat het water voor de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen moet worden aangevoerd nit westelijk Noord-Braband waar de bodem rijkelijk voorzien is van water, dat nu eenvoudig op een zekere diepte nutteloos naar zee Dopt Maar dat water moet door een buis door de Schelde worden aangevoerd om door een klein deel van België nabij de Kauter weer in ons land te komen. Daarvoor heeft men de toestemming noodig van het Belgisch gouvernement, hetgeen evenwel een zaak der diplomatie is. Nu lijkt dit een zeer omvangrijk en kostbaar werk Maar het is .evengoed mogelijk en uitvoerbaar als in Zuid-Be veland. Die waterleiding is 50 K.M. langwat maakt 't nu uit een 20 K.M. meer aan te leggen. De hoofdzaak concentreert zich en daarop werd bij de beantwoording van enkele vragen de nadruk gelegd dat, als de gemeenteraden, zonder zich tot iets bepaalds te verbinden, zich in be ginsel uitspreken tot een drinkwater leiding te willen medewerken, en d:t door middel van het comité, te vormen door een afgevaardigde uit de leden van het bestuur van elke gemeente, aan de Staatscommissie mededeelt, dan geeft deze daarvan konnis aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarop ZExc. de onderhandelingen kan doen openen met België tot het verkrijgen van de vergunning voor het leggen der buis op Belgisch grondgebied. Als na die vergunning en het finan cieel overzicht de medewerking voor de gemeenten van de beide deelen van Z. Vlaanderen mogelijk blijkt, dan komt men pas tot eene definitieve toezegging. Verder deelde de inleider mede dat uit de duinen van Cadzand geen vol doende wateraanvoer zou zijn te ver krijgen zonder aan die streek zooveel water te onttrekken dat dit; schadelijk zou worden voor de landbouwende stand. Dat een deel der bewoners aan de watervoorziening wordt onttrokken door de afgelegenheid van de kommen der gemeente is een natuurlijke omstandig heid, waaraan zooveel wordt tegemoet gekomen door ook wijken in de leiding op te nemen en door ook brandkranen in de leiding te bevestigen, waardoor bijv. landbouwers water kunnen beko men of ook een hulpleiding naar zijn hofstede laten leggen tegen billijke ver goeding. De achterlijkheid van het platteland, waarover men zoo gaarne spreekt, is gansch niet meer van toepassing, want de landbouw heeft er een hooge vlucht genomen, en de tuinbouw ontwikkelt zich snelaan dit alles past zich een waterleiding volkomen aan. Op gezondheidsgebied heeft een drink waterleiding onschatbare waarde. Als een der eerste bewijzen daarvan kan ze ker wel de huidige zomer, die door zijn ongekende warmte mensch en dier doet snakken naar een teug heerlijk water, nu regenbakken en waterputten schier ledig en uitgedroogd zijn. Tramplannen. Een onzer medewerkers uit een bij de nieuwe tramplannen van nabij be trokken gemeente schrijft ons Toen wij eenmaal de vaste overtuiging hadden, dat er van de electrische lijn Knocke Breskens r.iets meer terecht zou komen, wachtte men met het meest mogelijke geduld op het overlijden van den kranke. En ziet, plotseling als een donderslag uit een helderen hemel worden wij ver rast met verschillende oproepingen naar poldervergaderingen. Het doel van deze oproepingen is, dat de heer Huyghebaert en zijn mede comi té-leden thans erkennen, dat er van hun ne electrische tram niets terecht kan komen en wij worden gevraagd dezefde subsidie's (die voor de electrische lijn zoo hoog moesten zijn omdat dit bedrijf zooveel duurder is dan stoombeweging) toe te kennen aan genoemden heer voor het aanleggen van een stoomtram van Breskens naar Sluis. Nu nog in ons brein hing de brief die de Maatschappij Breskens Maldeghein in Nov. 1909 aan de Staten onzor pro vincie richtte, onder mededeeling dat bij haar reeds een plan tot uitbreiding van hare lijn bestond om, bij eventueele niet- tot-stand-koming der electrische lijn van 90. Zooals ik zeide, had hij eenige dui zenden ponden overgehouden. De knaap en het meisje groeiden op en hun oom bedacht dat zelfs zijn patriotisme hem veroorloofde genoeg achter te houden teneinde hunne opvoeding te voltooien en in hun onderhoud te voorzien. Pau line beloofde zulk eene schoonheid te zullen worden, dat hij zich om hare toe komst geenszins bezorgd maakte. Wat haar betrof, zou een rjjk echtgenoot al les weder terecht brengen. Maar met Anthony, die een wild, stijfhoofdig jon geling was, was het een geheel ander geval. Ceneri had besloten om, zoodra de knaap den manneljjken leeftijd zoude bereiken, hem zijn misbruik van ver trouwen te bekennen hem te open baren waartoe het geld gebezigd was geworden, zijne vergiffenis af te smeeken, en zoo noodig de straf voor zijn frauduleuss daad te ondergaan Doch zoo lang er nog eenig geld dis ponibel was, stelde hij zijn voornemen uit. Hoewel de jongeling geen sympa thie gevoelde voor de hervormingsplan nen en het jagen naar vrijheid van zij nen oom, geloofde hij toch ten volle aan zijne eerlijkheid; zich overtuigd hou dende dat hem als hy den bepaalden leeftijd zoude bereiken, een schitterend vermogen zou ten deol vallen. Daarom verspilde hij zeer veel geld, tot Ceneri eindelijk inzag, dat de beschikbare fond sen niet langer toereikend waren. Zoo lang hij nog geld in handen had om aan Anthony's aanvragen te voldoen, verschoof hij den ongeluksdag zijner be kentenis. Het idéé, dat Macari met mijne medewerking wilde trachten ten uitvoer te brengen, om namelijk een beroep te doen op de Italiaansche re- geeriug om teruggave van een deel der verschafte bedragen, was door hem ont worpen maar om het ten uitvoer te brengen was het onvermijdelijk om zijn neef van het gebeurde in kennis te stellen, omdat het beroep uit diens naam moest geschieden. Hoe meer de lang gevreesde dag na derde, des te meer deinsde hij er voor terug. Hij had Anthony's karakter be studeerd, en hield zich overtuigd dat, wanneer hij de waarheid zoude kennen, zijn eenige wensch zoude zijn, om zich op den oneerlijken voogd te wreken. Ceneri zag niets in het verschiet dan de straffende hand der justitie. Het schijnt mij toe, dat hij tot op dit oogenblik geen misdaad bedreven had, die niet op rekening van z(jne va derlandsliefde kon worden gestelddoch thans kreeg het verlangen om zich voor straf te vrijwaren de overhand op hem, en besloot hij de gevolgen zijner daad te ontwijken. Hij had nimmer groote genegenheid voor de beide kinderen gekoesterd. Eu ongetwijfeld waren zij hem in den laat- sten tijd voorgekomen als onschuldig mishandelde wezens, die hem op zekeren dag rekenschap zouden vragen. Hij ver achtte Anthony wegens zijn vroolijk, zorgeloos leven, een leven zonder doel of eerzucht, en vergeleek dit met het zijne. Hij leefde in het eerlijk geloof dat hij een goed werk verrichtte, dat zijne geheime plannen en samen zweringen de wereld-vrijheid verhaastte. In Z(jne duistere, geheimzinnige omge ving was hij een hoogst belangrijke fi guur. Indien hij geruïneerd en gevan gen gezet werd, zou hij een onherstel bare leemte achterlaten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1