tymum m «$bmüniiéUb mx Jfwtttisdj "ontwaakt. .No. 1639. Zaterdag 12 Augustus lvul FEUILLETON. 'JOB i BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco- per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIELEMAX te Brcskens. Stemplicht. Over deze zaak geeft het kamerlid A. Roodhuizen eenige beschouwingen, waaraan we een en ander ontleenen. Evenredige vertegenwoordiging zal wel is waar de stemmen der minderheid niet meer waardeloos maken, en dus de vertegenwoordigende lichamen tot heel wat getrouwer afspiegeling maken van de inzichten en denkbeelden dergene die vertegenwoordigd worden dan thans het geval is. Maar er is nog een andere en zeker niet minder groote oorzaak, waardoor men die gewenschte afspiegeling niet heeft, en dat is de afwezigheid der kiezers. Iedere stembusstrijd, hetzij die om Kamer, Staten of Raad, en de pas gehouden gemeenteraads-verkiezingen hebben 't in tal van gemeenten aan het licht gebracht - wordt gestreden, levert de ervaring dat duizenden kiezers van hun kiesrecht geen gebruik maken, en leert, dat door dezen het kiesrecht allerminst als kiesplicht wordt beschouwd Dit is ten eenenraale in strijd met hetgeen de wetgever heeft gewild. In art. 109 van onze Grondwet is bepaald, dat de wetgevende macht gezamenlijk door de Kroon en de Staten Generaal wordt uitgeoefendart. 134 daarvan zegt, dat aan de Provinciale Staten de regeling en het bestuur van de Huishou ding der provincie wordt overgelaten en art. 143 stelt de Gemeenteraad aan het hoofd der gemeente. Het is dus klaar en duidelijk dat er Staten Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden moeten zijn, het is een eisch der wet. Als het deel der kiezers, dat nu hun plicht vervult eens het voorbeeld der andere helft volgde en eveneens van de stembus wegbleef, een toestand, die wel niet spoedig denkbaar is, maar die toch mogeljjk is, dan zoude het land zonder vertegenwoordigende lichamen zijn, in weerwil dat de wet het anders wil. Al zal het nu wel nooit zoover ko men, het enkele feit, dat het zou kun nen gebeuren, geeft aan den wetgever de bevoegdheid om stemplicht in de wet neer te schrijven. Het steeds toenemend wegblijven der kiezers van de stembus is zeker eene aanleiding om deze zaak grondig onder het oog te zien. Of het helpen zou Zeker eene vraag die bij eene zoo bij uitstek practische zaak het eerst moet gesteld worden. Hij meent van ja, als de zaak behoor lijk geregeld wordt. Er zou boete opgelegd moeten worden aan hem, die zijn gang naar de stem bus verzuimt. Die boete moet niet te hoog zijn, maar toch, om gelijk te druk ken, progressief, rekening houdende met het inkomen van den overtreder, en moet hoog worden als een verzuim door een ander verzuim wordt gevolgd. Maar toch, hoog behoeft de boete niet te zijn de Nederlander betaalt nu een maal niet gaarne boete wie wel eens in Amsterdam heeft bijgewoond, hoe daar de beursbezoekers zonder onder scheid van rang, leeftijd en corpulentie, het op een drafje zetten, als de lang zaam dichtgaande deuren der beurs het schrikbeeld van een kwartje boete voor hun oogen tooveren, zal dit met ons eens zijn. Maar, zoo zal men zeggen, wat zullen wij aan die onverschilligen, tot stembus gang gedwongen kiezers hebben; den waarborg zelfs missen wij, dat ze, in het hokje komende, hu plicht zullen ver vullen de mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat zij uit wrevel over den hun opgelegden dwang vernieling plegen, en het stembiljet waardeloos maken. Die mogelijkheid bestaat zeker; en het dunkt ons, gegeven de ons Nederlanders ingeschapen geneigdheid, om dwars te gen de bevelen der Overheid in te gaan, lang niet onwaarschijnlijk, dat velen van die gedwongenen den eersten keer dat ze ter stembus opgaan op de een of an dóre manier de bedoeling van den wet gever zullen verijdelen. Maar dat zal niet lang duren. Weinig zaken heb ben zooveel opvoedende kracht als het stembiljet. De kiezer in het hokje wordt gesteld voor de vraagWaarom A. wel en B. niet, en deze vraag leidt tot an dere vragen, die slechts beantwoord kunnen worden door hem, die onze staats organisatie tenminste in groote trekken kenten dit is reeds enorm veel ge wonnen. Naar de ondervinding toch, die in deze materie is opgedaan, is onverschil ligheid voor het stembiljet in verreweg de meeste gevallen het gevolg van ge mis aan kennis van onze Staatsinrich ting. En slechts die kennis kan ons een volkje geven dat met zijne regeering meeleeftdat medegevoelt de verant woordelijkheid voor den gang van zaken in Land, Provincie en Gemeente. Verregaand. Op dit oogenblik wordt de genees kundige stand in Frankrijk door een ernstige toestand bedreigd, daar het op treden van het geweld voor werkelijke of vermeende belangen de overhand krijgt. Als een chirurg een operatie zal doen dan vraagt hij zich eerst af, of deze een geruchtmakend en kostbaar naspel zal hebben in de rechtzaal Men moet dan weten, dat er personen zijn, commissionairs, die in de buurt van de gasthuizen komen om te verne men of er ook ontevreden patiënten zijn. In dat geval en die zijn er nog al bieden deze commissionnairs hun tusschenkomst aan oor het voeren van een rechtsgeding, op voorwaarde dat zij de helft krijgen van de te vra gen schadevergoeding, die natuurlijk steeds als eisch wordt gesteld. De voorspiegeling dat van de zijde der patiënten hel proces kosteloos wordt gevoerd, is vaak aanlokkelijk genoeg om er in toe te stemmen. Met zulke gevallen voor oogen, heeft een chirurg bij een patiënt een kanker van het aangezicht niet durven wegne men, omdat het gevolg daarvan een misvormd gelaat zou zijn en de kans zou bieden, uic hoofde van die misvor ming een proces te worden aangedaan of zelfs een pistoolschot te ontvangen. Dit zijn echter nog niet de eenige booze kansen De leiders of liever de misleiders der meer en meer verwilde rende Fransche volksklasse betalen ge neeskundigen en studenten, die aan la ger wal zijn geraakt voor berichten en mededeelingen omtrent de twijfelachtige uitslag van operaties. De door X stralen verkregen uitkom sten van niet geheel genezen beender- breuken worden opgehangen in de Ar- beidersbeurs om den werkman te laten zien, wat „de kapitalisten en hun chi rurgen van hen maken." Indien iemand der gewone bezoekers hierdoor kregel geworden, een moord aanslag op zulk een geneeskundige mocht plegen, dan kan hij bijna vast rekenen op ontoerekenbaarheid voor deze daad. Zoo komt in een blad „Ie Matin" een artikel voor dat al heel kwaadstichtend is in deze omstandigheden. Daarin wordt geschetst, hoe een pa tiënt, staande voor de keus tusschen verminking of dood, eigenlijk liever de laatste zou kiezen, maar dat men hem bij het voorstel ëener operatie geen tijd laat om de keuze te doen, en dat hij bovendien vermoedelijk uit het zieken huis zou worden ontslagen als hij in de operatie niet zou toestemmen. Daarom zwijgt hij op het voorstel, en dit wordt als instemming beschouwd. En dan w~>rdt door het blad den geneesheer voorgehou den, welk een vreeselijko verantwoorde lijkheid hi) op zich neemt, door iemand te laten voortleven als invalide zonder middel van bestaan, terwijl de dood zulk een verlossing zou zijn. Als zulke waanzinnige redeneeringen op de eerste bladzijde van een veelgele zen blad worden gedrukt is er wel aan leiding voor de vermaning, waarbij de vakgenoten wordt aanbevolen om alle oneenigheil te laten varen en zich te vereenigen in verzet tegen hel gemeen schappelijk gevaar. -t-O-l- 89. Eerst toen hjj er zeker van was, dat haar hart haar vaderland niet verloo chend had, liet Ceneri haar merken, dat onder zyn prozaisch uiterlijk een dei" meest toegewijde en krachtige geesten schuilde van allen, die zich voor de be vrijding van Italië wilden opofferen. En zij bewonderde, ja vergoodde hem des wegens. Ook zij was bereid om alles op het altaar des vaderlands ten offer te brengen. Wat zij verricht zoude hebben indien men het van haar hadde geëischt, is onmogelijk te zeggen, maar het lijdt geen twijfel of zij zou haar eigen for tuin en die harer kinderen, vrijwillig voor de goede zaak hebben afgestaan. Doch, daar zij stierf lang voor dat de vrucht tot rijpheid was gekomen, stelde zij een zóo onbegrensd vertrouwen in haren bioeder, dat al wat zij bezat aan hem als eenige voogd harer kinderen weid toevertrouwd. In haar laatste oogenblikken moest hij haar echter be loven, dat zoowel de knaap als het meis je hui ne opvoeding in Engeland zouden ontvangen. Na haren dood bleven de weezen dus geheel aan de zorg van den voogd overgelaten. Hij gehoorzaamde haren laatsten wil. Anthony en Pauline werden naar En- gelsche scholen gezonden maar, daar zij geene vrienden in het geboorteland huns vaders bezaten, brachten zij de vacan- ties in Italië door. Daardoor groeiden zij zoowel als Engelschen en als Italia nen op. Ceneri beheerde hun vermogen met de meeste zorg en nauwgezetheid. Ik twjjfel in dit opzicht geen oogen blik aan zijne eerlijkheid. Maar toen brak het zoo lang gehoopte oogenblik aan 1 De groote slag moest gewaagd worden. Ceneri, die zich tot nu toe buiten alle onbeduidende samen zweringen gehouden had, gevoelde nu of nooit al wat in zijn vermogen was voor zijn vaderland te moeten doen. Hij wist dat Garibaldi bestemd was om de bevrijder van zijn verdrukt land te worden. De eerste rassche schrede was gedaan en met succes bekroond. Het oogenblik en de aanvoerder waren goed gekozen. Bij duizenden stroomden de vrijwilligers naar het tooneel des oor- logs maar de algemeene kreet was Geld, geld, geld I Geld voor wapens en ammunitie, geld voor oorlogsmateriaal, voeding en kleeding, geld voor omkooping, kortom: geld voor allesI Zij die de ze nuwen van den krijg in werking hielden, zouden de ware bevrijders van hun va derland zijn. Waarom zou hij aarzelen Indien zij ne zuster leefde, zou zy met vreugde hl wat zy bezat, zelfs haar leven gegeven hebben 1 Waren hare kinderen niet ook Italianen? Vrijheid lachte om eene nie tigheid als misbruik van vertrouwen Op eenige duizenden porden na of ferde lnj het geheele vermogen der kin deren. Waar sb chis geldgebrek heersch- te, werden duizenden verschaft. Later werden hem eertitels en aan zienlijke staatsbetrekkingen aangeboden voor deze groote, hoewel geheime diens ten. Het geeft mij een beteren dunk van de i man, dat hij elke beloouing standvastig van de hand wees. Het kan zijn dat zijn geweten hem zeide, dat hij zich zeiven met beroofd had. Doch hoe dit zij hij bleef de arme doctor Ceneri, en brak met zijne aanvoerders en vrien den, toen hij zag dat Italië een Konink rijk, en geen Republiek mocht wezen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1