Binnenland. vol leering is. Maar dit neemt niet weg, dat er wel gemeenschappelijke belangen zyn, die ook wel gemeenschappelijk, tot beider meerder welzijn, kunnen Jworden behar tigd. De Belgische koning heeft den wensch uitgedrukt, dat beide volken zich meer en meer bewust zullen wor den van hunne gemeenschappelijke aspi raties en een solidariteit, geschapen door veelvuldige belangen, welke hen op na tuurlijke w\jze tot elkaar brengen. Van die gemeenschappelijke aspiraties, voor zoover ze niet van louter stoffelijken aard zijn, kan, meenen wij, eerst in later tijd ernstig sprake zijn want de taaleenheid van Vlamingen en Hollan ders is slechts een zaak van gebrekkige sympathie, die bovendien slechts een deel van het volk omvatmaar aan een aanwezig zijn van natuurlijke be langen gelooven wij wel en daarom stemmen wij ten slotte van harte in met de woorden onzer geëerde vorstin, waarbij zij te kennen gaf dat de uitste kende relaties, die gelukkigerwijze tus- schen beide landen bestaan en de we- derzijdsche gevoelens van vriendschap en vertrouwen, Haar te zeer ter harte gaan, dan dat niet alle middelen, welke ten doel hebben die ter versterken, Hare warme goedkeuring zouden weg dragen. Breskens, I Augustus 1911. BRESKENS. De gisterenvoormiddag onder voorzitterschap van den heer Van Zuijen, burg. gehouden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden afwezig met kennisgeving dhr N. Valk. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der beide vooigaande zittingen, werd mededeeling gedaan van de na volgende ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten tot goed keuring van de raadsbesluiten tot het verleenen eener gratificatie aan mej. E. P. Wisse wegens buitengewone diensten ten bate van het onderwijs, en tot ver hooging van de jaarwedde van het hoofd der school co. 1, waarbij Ged. Staten opmerken dat de raad, zóo kort voor 't tijdstip waarbij de heer Wisse pensioen kan aanvragen zijne diensten dermate waardeert, dat eerst nu tot verhooging dier wedde wordt besloten. b. id. als voren houdende dit bezwaar tegen de verordening op de heffing van schoolgelden, dat men tot de Kroon niet de goedkeuring voor onbepaalden tijd vraagt, doch enkel den wensch daartoe kenbaar kan maken c. Van de directie van het Sanatorium „Oranje Nassau-Oord" is de nota van verpleging behoeve Suz. de Gardeijn in gekomen tot 31 Juli, tot een bedrag van f 103.94. d. missive van Ged. Staten tot goed keuring van het subsidie voor 1911 uit de gemeentekas f265 aan het Burg. Armbestuur. e. ter visie van de leden wordt neder- gelegd het verslag der inspecteurs op de naleving van de drankwet en dat van de Vereeniging „Zeeland" tot op voeding van verwaarloosde kinderen. f. missive van den Commissaris der koningin dat de heer J. P. de Ruijter te Breskens, wegens vertrek ontslag heeft aangevraagd als lid der Gezond heidscommissie te Oostburg. g. bij gedane kasopname bij den ge meente-ontvanger bleek aanwezig te zijn f 1060.37. Alle voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd de staat van on inbare posten wegens vertrek als ander- zints van den Hoofd. Omslag dienst 1910 ad f76.89 en die inzake schoolgel den werd terug gebracht van f 112.43 tot f 103.76, met de bedoeling alsnog de f8.72 verdeeld over 9 aangeslagenen als nog te innen. (De verwachting dat dit zal kunnen geschieden door middel van de vereeniging „Volksonderwijs" kwam wel wat gewaagd voor, omdat de inning geldt over het jaar waarop die vereeni ging nog niet was in 't leven geroepen.) Naar aanleiding der oprooping van gemeentebesturen in zake de uiteenzet ting eener waterleiding voor dit district sprak de voorz. de hoop uit, dat de raadsleden van die gelegenheid gebruik zouden maken. Anderzijds werd opgemerkt, dat dit eigenlijk diende uit te gaan uitsluitend van de Gezondheidscommissie, aan wie de belangen der volksgezondheid zijn opgedragen, in plaats van daartoe we der een afzonderlijke commissie in het leven te roepen. Goedgekeurd werd de rekening der Wilhelmina-Bewaarschool in ontvang op f 851,78 en in uitgaaf op f756.17. Voor 1912 werd een gemeentelijk sub sidie aangevraagd van f375 of f61 min der dan voor 1911. Aangeboden werd do gem. rekening over 1910 met een batig slot van f 217.47. Nadat de voorz. nog had medegedeeld dat de voor rekening der gemeente in het St. Joris Gasthuis te Delft verpleeg de Frans Moelker is overleden, ging de raad over in comité-generaal ter behan deling van een reclame van J. van Leeu- we Jr. wegens zijn aanslag in den hoofd, omslag. Na heropening werd besloten deze in de 10e klasse te haudhaven. Ten slotte werd nog medegedeeld dat door P. Ocké een welput zal worden geplaatst ten bate der gemeente, ter vervanging van die welke door hem we gens den bouw van een woonhuis op de boulevard aan den publiuken dienst was onttrokken. Daarna werd de zitting gesloten. Bij den landbouwer Iz. Cappon aan de Nieuwe Sluis is het mond- en klauw zeer onder het rundvee en onder de varkens uitgebroken. SCHOONDIJKE. Vrijdagavond hield de raad eene zitting, waarbij de burge meester afwezig was. Voorts 1 vaca ture. De notulen werden goedgekeurd, be nevens het procesverbaal der kasopname bij den gemeente-ontvanger. De geloofsbrieven van het gekozen lid Iz. van de Sande werden in orde be vonden en tot diens toelating besloten. De herkozen leden J. Dhont, J. Leen- houts en Iz. Seen werden weder toege laten. Aan mej. J. Duste, die de plaats ver vult van mej. van Overbeeke zal eene gratificatie worden gegeven, berekend naar f500 per jadr. Het traracomité 4e en 5e district verzocht intrekking van de bepaling indertijd door den raad gemaakt, dat, zoodra den aandeelhouders 5°/0 zou wor den uitgekeerd, de subsidie van wege de gemeente zou ophouden. Daar Pro vinciale Staten en bet Rijk er ook aan te pas komen, kon deze bepaling moei lijk worden gehandhaafd. Ze werd dan ook ingetrokken. De post verkiezing onderging eene bijschrijving uit onvoorzien. De gemeenterekening werd aangebo den, voorloopig met een bedrag van f 14047.245 voor ontvangst en f 13135.70 voor uitgaven, alzoo een goed slot van f911,545. Daarna werd de vergadering gesloten. SLUIS, 30 Juli. Heden had, onder begunstiging van wel bijzonder warm, doch niettemin prachtig zomerweder, het groot internationaal festival plaats, speciaal georganiseerd tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer aan Sluis. In den namiddag brachten de trams van verschillende richting massa's be kers en de verschillende deelnemende gezelschappen aan, die weldra, na te zijn opgesteld, ondereen opgewekte pas- redouble en met ontplooid vaandel zich naar hun tijdelijk kwartier begaven. Omstreeks half vier vereenigden de besturen der gezelscnappen zich in de groote zaal ran het stadhuis, opgepacht door de festival commissie. De heer Boogaard, burgemeester en eere-voorzitter der commissie, compli menteerde alle aanwezigen met deze woorden Mijne Heeren, Hoogst aangenaam was mij het ver zoek van de feestcommissie, om als eere-voorzitter op te treden bij gelegen heid van dit festival, waarvoor ik hier bij mijn dank gaarne betuig. Deze opdracht legt mij de aangename taak op de schouders, u allen, deel nemers aan dit concours een welkom toe te roepen. Wees verzekerd, dat de gemeente Sluis er trotsch op is, zoovele kunst- beoefenaars in haar midden te mogen ontvangen. Niet alleen uit de naburige plaatsen van ons Vaderland zijn vereenigingen toegetreden, maar ook van over de grens zijn kunstbroeders tot ons gekomen. Een welkome gelegenheid voor de Noord en Zuid Nederlanders om elkaar de hand te reiken, waartoe reeds de beide vor sten van genoemde landen het voorbeeld gaven. Nu een enkel woord over de beteeke- nis van dit feest. Hoe duf en saai zou het in de wereld zijn, wanneer niet de liefde voor de toonkunst in de harten der menschen was neergelegd. Onze gevederde mede schepselen, heb ben reeds van af het ontstaan der we reld, ons een goed voorbeeld gegeven waarvoor de menschen het niet allen even dankbaar zijn geweest. Zoo juist zegt het spreekwoord Een vogeltje zingt, zooals het gebekt isZoo kan men van de muziekvereni gingen getuigen. Ieder muziekgezelschap beoefent de toonkunst zooals het geleid en gevormd werd. Daarom breng ik gaarne in de eerste plaats hulde aan de heeren bestuursle den en directeuren der verschillende muziekgezelschappen, die ons de eer bewijzen, op dit festival mede te wer ken. En vooral ook, zij een woord van waardeering gericht tot de feestcom missie, die zich reeds zooveel moeite heeft getroost en zich nog zooveel moei te zal getroosten tot het welslagen van dit feest. En aan ieder die min of meer mede werkte tot het welslagen van dit con cours, zij herinnerd dat de beoefening vau de toonkunst niet alleeu genot op levert, maar een heerlijk goed is, waar door de harten der menschen worden ontsloten voor edele indrukken. En thans zij het mij vergund, u als slot van dit welkomstwoord, de eere wijn aan te bieden. Nadat deze was rond gediend, ver volgde de eere-voorzitter In den geest van het feest dat ons heden samenbrengt, stel ik voor te drin ken eerstens op het welzijn van de beide Vorstenhuizen van Noord- en Zuid Nederland en ten anderen op het eendrachtig samenwerken van beide volkeren, waar z(j elkaar outmoeten en nog meer op het welzijn van allen, die zich bij dit festival willen aansluiten. Moge men bij het herdenken van dit feest in deze gemeente kunnen getuigen daar was inderdaad een Sluis opengezet, waardoor zich een stroom baan heeft gebroken, van onderlinge waardeering en hartelijkheid, zonder naijver. Leve de Feestgenooten 1 Daarop vroeg de heer Hendrikse het woord. Hij zeide dat de heer Zonne- vijlle als oudste aanwezige mede be stuurslid hem gevraagd had, voor hem het woord te voeren. Hetgeen hy van plan was te zeggen, was reeds door den eere-voorzitter aangeroerd. Hij wilde over de vriendschap van Noord en Zuid- Nederland spreken en stelde voor op de gezoudheid te drinken van de beide Vorstenhuizen. De notaris van Oostcamp stelde een dronk in op het welzyn van Koningin Wilbelmina, haar Gemaal en de kleine Prinses. De voorzitter van de feestcommissi de heer v. Maldeghem, zeide daarop De eere-voorzitter had in z(jn toe spraak de feestcommissie bedankt vooi hare moeite, maar de feestcommissii moest integendeel de Burgemeester vai Sluis bedanken, vóór zijne toestemming het feest te mogen houden op Zondag en voor de groote medewerking die di Burgemeester by dit feest verleend heeft Hij gelooft dan ook en is daarvan zekei dat hij namens alle alhier tegenwoordi gen en namens bijna de geheele ge meente spreekt, wanneer hij de wenscl uitspreekt van Leve de Burgemeestei van Sluis. Onder den meest aangenamen indruk van deze hartelijke begroeting, werd d( stoet geformeerd voor den te houden op tocht door de gemeente, waarbij zoowe onder de blazenden als onder de mede loopenden menig droppeltje zweets wen weggewischt. Na ontbinding van den stoet werdei op de kiosk op de groote markt en o; een twe-.tal opgerichte tribunes op d( Garen- en de Beestenmarkt de twei nummers ten beste gegeven, waarbi het aan belangstelling niet ontbrak. Het festival kenmerkte zich door eet goede orde, die door geen wanklanl is verstoord en Sluis stellig een sta] nader heeft gebracht tot het doel wa met dit muziekfeest is beoogd de be vordering van het vreemdelingen-ver keer. BIERVLIET. B(j de op Zaterdag 2! Juli gehouden aanbesteding der wei keu tot verdediging van den oever in dec Angelinapolder alhier, waren de volgen de inschrijvingen ingekomen J. van Drongelen, Hoek f1933 J. Wolfert, Hoek 1890 P. van der Hooft, Ter Neuzen 1831 J. D. J. Maas, Biervliet, 1781 J. de Ruijsscher, Biervliet 1757 E. v. d. Bossche, Philippine 1660 aan welken laatsten en minsten inschrij! ver het werk is gegund. Donderdag is bij afwezigheid dei bewoners uit een arbeiderswoning tl Schoondijke een bedrag van ruim ƒ1! ontvreemd. De dader of daders zyn onbekend. Ook de heeren C. Maat van Zuid- zande en W. de Ridder te Aardenburg zijn toegelaten als kommies bij 's rijks dir. bel. enz. Nadat bij Jac. van Grol Sr te Re tranchement al heel wat kippen zijn be naderd, heeft men nu reeds tot twee maal toe zijn vet varken gepoogd we{ te halen. Men vermoedt dat 't grens bewoners zijn. By het minste luchtje steken de lui de dijk over en zijn dat onmiddellijk op Belgisch grondgebied. Onweer. Vrpagavond is de blik sem geslagen in de woning van dei sluiswachter C. van den Heuvel aan d< VVielingen te Cadzand. Een spiegel ii stuk geslagen, enkele kleedingstukkei verzengd en verschillende kepers gesple ten. Zondagochtend sloeg het hemelvuui in de schuur van den landbouwer Ryc- kaert in hut Hazegras ouder Knocke. De schuur werd geheel in de asch ge legd. In Klein Braband, Waterlandkerkje zyn twee koeien van den landbouwei A. Bruijnooge doodelijk door den bliksem getroffen. In den Aaideuburgschen polder sloeg het hemelvuur in de schuur van den landbouwer P. Lannoije. De gebouwen met al wat er zich in bevond, waaron der een tweetal stieren, zyn verbrand. Te Oostburg brandde bij de kinderei A. J. de Smit bij den Tol een gerste hoop af en te Draaibrug een vlasmijt. Te St. Anna ter Muiden sloeg de blik sem in de woning van P. van den A meele, waarby heel wat schade wer< aangericht. Een meisje werd dermah

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2