butUnüMab ONTWAAKT. Buitenland. FEUILLETON, i>o. 1636. Woensdag 2 Augustus lSJll. 20* Abonnement per maanden /0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. fAÉÜr. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ui» blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. IHELEJIAN te Breskeus. IS. Ie. e- Gelijk een onweersbui gepaard met een plasregen eenige ontspanning kan brengen in ten zwoele atmosfeer en niet het minst in die waarin we thans leven, zoo heeft een kalme beschouwing van de Engelsch Duitsehe zaken, eenige ont spanning gebraotu In djn min ol meer dreigenden toeGarid- Het leek ook wel wat spookachtig, dat de beweging der Britsche vloot was afgelast en dat Duiischland honderd duizenden reservisten had opgeroepen. Terwijl in werkelijkheid de opgeheven vlootbeweging zijn oorsprong vond in de omstandigheid, dat de Deensche Ka mer aan het beraadslagen was over de middelen om dergelijke bewegingen öf te verbieden öf te beperken. En tijdens die discussie wilde Enge land niet, dat zijn vloot zich in die wateren bevond Zoodra bekend werd dat do beschik king in zake de vloot met Marokko in geen verband stonden, kalmeerde de stemming. Zoo ook bedaarde de onrust nog meer met de tijding dat de oproep van 400.000 Duitsehe reservisten noodig was voor de herfstmanoeuvres, waartoe zelfs de Brit- sche generaal French met zijn adjudan ten naar Duitschland zou gaan. De gezanten en ministeries van bui tenlandsche zaken van Frankrijk en Duitschland zijn aau het onderhandelen over de Marokko zaak. Laten we hen rustig hun gang laten gaan in het vertrouwen, dat de resulta ten dermate zullen bevredigen, dat geen verstoring van den vrede plaats heeft. De doctors op den buiten in B e 1- g i hebben doorgaans rijtuig en paard om hunne ziekenbezoeken te doen. Het is niet uit praalzucht dat zij met koets en paard rijden, maar om hunnen stiel te kunnen uitoefenen, vooral in die ge meenten van den buiten die zich soms uren ver uitstrekken. Voor do verzorging van koetsen paard is er natuurlijk een man noodig. Welnu, het bestuur der belastingen vond dat zulk een man niet moet aangezien wor den als een we-kman, maar als lijfknecht, en dat de 1 uitendoctor daarvotr hooge belasting moet betalen. De doctor van een der belangrijkste buitengemeenten weigerde aan den eisch te voldoen. Hij werd gedaagd voor de rechtbank van Mechelen. Den advocaat i van den staat, pleitte dat zulke koetsier een dienstbode is, en dat ue doctor dus voor hern moet betalen. Den advocaat van den doctor, beweerde daarentegen dat zulke persoon geen dienstbode is, in den geest der wetdat hij inderdaad gehecht is niet aan den peisoon van den doctor, maar aan diens ambt; dat het dus waarlijk een werkbode is. De rechtbank van Mechelen schaarde zich bij die zienswijze, en sprak den doctor vrij. v Het Kon. bezoek aan Brussel. Donderdagochtend te half tien werd in de gruoie Empire-zaal van het paleis door Koningin Wilhelmina en den Prins audiëntie verleend aan de Nederland- sche vereemgingen, in Brussel gevestigd, en hier vertegenwoordigd door de depu taties uit bestuursleden, die voorgesteld werden door onzen gezant. Voorts werden ontvangen: de Neder landsche consuls uit België, en de Ne- derlaudsche predikanten te Brussel, Ant werpen en Gent, de Nederl. Kamer van Koophandel, waarbij als commissaris ook do heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, aanwezig was, benevens het bestuur der Ned. Kolonie. De Koningin drukte haar beste wen- schen voor de vereenigingen uit. Te kwart na tien werd een autotocht ondei nomen waaraan koningin Elisa both niet deelnam door het Soniën bosch, langs Groenendaal naar Tervua- ren waar een bezoek werd gebracht aan het koloniaal museum. Vervolgens keerde men naar het paleis terug waar te half éen een dejeuner plaats had. Te vier uur zou liet hoofdnummer van den dag plaats hebben, nl. het be zoek aan het Stadhuis. In de prachtige Gothische zaal werd het Vorstelijk Echtpaar begroot door den burgemeester Max en de Brussel- scho vroedschap. Door een twintigtal meisjes leerlingen van het conservatoir werd onder leiding van Tinei een con cert uitgevoerd. Vervolgens zong een koor van leerlin gen der Normaalschool voor onderwij zeressen het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlands Bloed", gevolgd door eenige andere liederen. Na afloop hiervan bezochten de hooge bezoekers eenige der fraaiste zalen van het stadhuis, waarbij in de trouwzaal de thee werd gebruikt. Inmiddels werden op de Grande Place een 3500 meisjes opgesteld. De meisjes, getooid met bloemen in het haar, bewe zen hun eerbiedige hulde door voor de voeten van onze Vorstin een tuiltje bloemen neer te leggen. Het slot van dit gedeelte van den dag werd gevormd door een défilé van ver eenigingen met hun vaandels. Aan prins Leopold heeft de Koningin het grootkruis van den Naderlandschen Leeuw verleend. De tweede dag eindigde met een schitterend avondfeest in het Kou Park en een groote militaire taptoe. Niettegenstaande de Afrikaansche hit te was een ontzaglijke monschenmassa aanwezig. De Nederlandsche Kamer van Koop handel gaf des avonds ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek een schitte rend banquet, waaraan tal van Neder landers en officieele personen aanzaten. Om tien uur Donderdagm irgen werd uitgereden zonder escorte In het eerste rijtuig hadden plaats genomen Koningin Wilhelmina, Koning Albert en de Kroon prin», in het tw edi rij tug Koningin Elisabeth, Prins Hendrik, de Prins en het Prinsesje. Langs de Avenue Louise werd gereden naar het Bois de la Cam- bre en het Solbosch. Vandaar reed men terug naar het paleis langs de Avenue Louise en de Place Poelaert. In het voorbijrijden werd het paleis van Justi tie gadegeslagen. De tocht duurde on geveer een uur. Langs den weg werden den vorsteljjken personen hartelijke toe juichingen gebracht. In het Hollandsche gezantschapsge bouw werd door de Koningin aan de Belgische souvereinen een dejeuner aan geboden, waarbij verschillende autori teiten aanzaten. Na^ afloop hiervan werd gereden naar het biatiori Luxemburg. Koningin en Prins, die om 3 uur van daar naar Het Loo de terugreis aanvaardden, wer- ilen door dezelfde autoriteiten, die de Hooge Gasten Woensdagmiddag ontvin gen, uitgeleide gedaan. Even voor het vertrek van den trein namen Koningin Wilhelmina en Prins Hendiik hartelijk afscheid van Koning Albert en Koningin Elisabeth. H. M. dankte Koning Albert voor de treffende bewijzen van sympathie, Haar Huis in zijn hoofdstad ten deel gevallon. H. M. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg zijn Vrijdagavond om 7 u. 5 aan de halte Soestdijk teruggekeerd van hun bezoek aan de koninklijke familie te Brussel. De burgemeester van Soest wa's ter verwelkoming aan het station aanwezig. In drie automobielen werd naar het paleis gereden, alwaar H. M. de Koningin-Moeder hare kinderen op het bordes ontving. Nu het bezoek achter ons ligt, vraagt men zich onwillekeurig af of dergelijke visites een ander karakter hebben, dan een gewone beleefdheidsvorm. De scheidingsmuur die in 1831 werd opgetrokken is wal is waar weggevallen, maar eene weder samenvoeging van wat vroeger éen was, zou een onmogelijkheid zijn. Inderdaad, België en Nederland zijn er als 't ware op aangewezen om in vrede en vriendschap naast elkander voort te leven, zonder te willen terug- keeren tot een afgedaan verleden, dat 86. Dan kunt gij thans goed zien, maar destijds 1 Ik kon mij niet vergissen 1 Gij waart blind, en zaagt niets? Ik zag niets, doch hoorde alles. En nu heeft Pauline u verhaald wat er gebeurd is Pauline heeft er nooit van gespro ken. Ceneri stond op en begon weder op gewonden in het vertrek heen en weer te loopen, terwijl bij elke beweging die hij maakte zjjne ketenen rammelden. Ik wist het, prevelde hij in het Italiaansch, ik wist het wel, zulk een misdaad kan niet verborgen blijven. Daarop wendde hij zich tot mijZeg Bij op welke wijze gij dit gewaar ge worden zijt. Teresa zou eerder sterven dan dat zij iets zoude zeggen. Pötroffis, zooals ik u straks zeide, krankzinnig gestorven. Uit zijn laatste woorden leidde ik af, dat Petroff de derde man was dien ik gezien had, de medegevangene die Macari beschuldigd had. Was het dan Macari, die moor denaar en verrader? Neen, dat zou zijn doel verijdeld hebben. Zeg mij hoe gij het te weten zijt gekomen Ik zou hot u wel willen zeggen, maar ik veronderstel dat ge me met zoudt geiooven. Of ik u zal geiooven, riep hij bui ten zich zelve, ik zou alles betreffende dien nacht geioovenhij is geen oogenblik uit mijn gedachten geweest. Mr Vaughan, de waarheid heeft zich in de gevangenis aan mij geopenbaard. Ik ben niet wegens een staatkundig vergrijp tot dit leven gedoemd. Mijn vonnis is Godes wraak wegens de daad waarvan gij getuige waart 1 Het was duidelijk dat Ceneri niet zulk een verhard boosdoener was als Macari. Hij bezat ten minste een geweten. Bo vendien, daar hij bijgeloovig scheen te zijn, zou hij mij misschien geiooven als ik hem verhaalde op welke wijze ik deze nauwkeurige wetenschap verkregen had. Ik zal het u zeggen, sprak ik, on der voorwaarde dat ge mij uwe eer ver pandt, dat gij mij de volledige geschie denis van die verschrikkelijke misdaad zult verhalen, en mijne vragen volledig en naar waarheid zult beantwoordeu. Hij glimlachte droevig. Gij vergeet mijne positie, Mr Vaughan, als gij van eer spreekt. Maar, desniettemin beloof ik u kl wat gij vraagt. Ik verhaalde hem dus zoo kort zake lijk mogelijk al wat er gebeurd was; hij huiverde toen ik hem mijn verschrikke lijk visioen beschreef. Spaar mij, zeide hij, ik weet alles. Duizenden malen heb ik het gezien of gedroomd het zal mij nimmer verlaten. Maar waarom tot mij te komen Gij zegt dat Pauline herstellende is dan zou zij u alles wel hebben opge helderd. Ik wilde haar niet ondervragen alvorens ik u gesproken had. Zij is wel weder dezelfde, maar ik bon een vreemdeling voor haar; en indien uw antwoord niet is zooals ik dit hoop en verwacht, zullen wij elkander nooit we derzien. Gij kunt alleen de waarheid spre ken. Luisterik verweet den moorde naar, uwe medeplichtige, de misdaad. Evenmin als gij kon hy haar loochenen, maar hij rechtvaardigde zich. Op welke wijze? Zeg het my spoedig 1 riep hy. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1